Hirdetés

Fiatalos indulás: kezdődik a Liga 1

Kezdődik a román labdarúgó-bajnokság 2016–2017-es szezonja, amely a román ifi-válogatottak érdekeit figyelembe véve egy újdonságot tartalmaz. Kérdés, hogy az új jogszabály meddig marad érvényben, és a csapatok hogyan alkalmazkodnak hozzá.

Somogyi Botond

2016. július 28., 08:492016. július 28., 08:49

A hagyományos Szuperkupa döntőjével kezdődött a 2016-2017-es román labdarúgó-bajnokság idénye. A kolozsvári Cluj Arenában rendezett összecsapáson a májusban román kupát nyert CFR, valamint az elmúlt szezonban története során első bajnoki címét nyert Astra mérte össze tudását. A giurgiui együttes pedig ott kezdte az új idényt, ahol a tavalyit abbahagyta: újabb trófeát akaszthatott a már meglevő mellé. Bár Marius Şumudică edző felfüggesztését töltötte, és csupán a VIP-páholyban foglalhatott helyet, a csapat legjobb játékosa pedig, a franciaországi Európa-bajnokságon megsérült Denis Alibec hiányzott, az Astra nem vallott szégyent. Az első félidőben a fellegvári együttes fölé kerekedett, ám igazán veszélyes gólhelyzetet nem tudott kialakítani. A második félidőben változott a játék képe, és ez elsősorban az óriási esőnek köszönhető, amely az egész stadiont eláztatta. Igaz, a mérkőzés előtt és az első félidőben is esett, ám a második 45 percben egy igazi felhőszakadásnak lehetett tanúja a mintegy tízezer néző, valamint a játékosok, akik a szinte medencévé változott gyepen alig tudták magukat egyensúlyban tartani. Egyesek szerint a mérkőzést meg kellett volna állítani, hogy a vizet a pályáról valamilyen módon eltávolítsák, ám erre nem volt meg a megfelelő személyzet. A víziparádé tehát folytatódott, és Kovács István bíró mellett a szurkolók is már a 11-es rúgásokon gondolkodhattak, amikor lefújás előtt egy szerencsétlen kolozsvári hazaadás következtében a labda megállt a tócsában, az ezt követő kavarodást pedig az Astra használta ki: William de Amorim gólja azt jelentette, hogy a CFR padjára idén nyáron visszatérő Vasile Miriuţă edző egy újabb vasutas-trófea megnyerése nélkül indítja útjára a kolozsvári csapatot.

Kellett egy trófea

Nem maradhatott viszont trófea nélkül a Becali által támogatott FCSB, amely a legutóbbi idényben sem a bajnokságot, sem a kupát nem tudta elhódítani. Ezért megnyerették vele a Liga-kupát, amelyet a Szuperkupa után, vasárnap este rendeztek a bukaresti Nemzeti Arenában. A sűrű program miatt a tavalyi idény végéről elhalasztott döntőt a bukaresti csapat „házi bírója”, Marius Avram fújta, akivel a statisztikák szerint a FCSB 2012 óta veretlen. A bíró ugyanis, miután a Concordia Chiajna a 88. percben egyenlített, és hosszabbításra mentette a találkozót, a lefújás előtt tíz perccel büntetőt ítélt Muniru betörésénél, majd esésénél. A CFR-t is megjárt középpályás is elismerte: rájátszott az esetre.

„Nem egy nagy ügy, várható volt.” „Megadták az alaphangot az újabb bajnokságra.” „Amúgy sem jelentős ez a trófea” – vigasztalták magukat a FCSB ellen szurkolók a közösségi portálokon. És való igaz, a Liga-kupát mindössze két éve iktatták be a hazai labdarúgó-bajnokság programjába a tévéközvetítésekkel kapcsolatos szponzorizálás miatt.

Kik közül lehet válogatni?

A bajnokság különben pénteken kezdődik a Voluntari–Viitorul összecsapással, szombaton pedig már igazi rangadóra kerül sor: a bukaresti Dinamo az Astra otthonában lép pályára. A kedélyeket azonban felborzolta egy, a tavalyi szezonban elfogadott jogszabály, amely az új idényben lép érvénybe, s amely igencsak megnehezíti a klubok amúgy is nehéz helyzetét. A Román Labdarúgó-szövetség (FRF) korábbi döntése értelmében a 2016–2017-es szezonban minden egyes Liga 1-ben szereplő csapatnak kötelező módon szerepeltetnie kell – a bajnoki mérkőzések teljes időtartama alatt – egy U21-es játékost. A fiatalnak nem kell feltétlenül a nemzeti válogatott tagjának lennie, de 21 év alattinak kell lennie és a nemzeti válogatottnak a rendelkezésére kell állnia. A jogszabályt az FRF Végrehajtó Bizottsága azért léptette érvénybe, mert Románia ifjúsági válogatottjai rendre gyenge eredményeket érnek el, a szövetségi kapitányok pedig arra panaszkodnak, hogy a bajnokságban nincsenek olyan fiatalok, akik közül válogathatnának.

A szabály nemcsak az első­osztályra, hanem az alsóbb osztályokra is vonatkozik, ott azonban szigorúbb előírásoknak kell megfelelniük a csapatoknak. A második ligában három U21-es játékosnak kell a kezdő tizenegyben szerepelnie, a harmadik vonalba beiratkozott csapatoknál pedig három U19-es fiatalnak. „Ellene szavaztam, mert nem értettem egyet a tervezettel – nyilatkozta a CSMS Iaşi klubot képviselő Florin Prunea, aki az FRF Végrehajtó Bizottságának egyik tagja. – A keretünkben több 17–18 éves játékos is szerepel, ám egyik sincs felkészülve arra, hogy az elsőosztályban szerepeljen. Ez a döntés egyértelműen a Liga 1 színvonalának az újabb gyengülését fogja eredményezni.”

A jogszabály különben eredetileg nem volt ennyire szigorú. Az elképzelés szerint a tévés jogdíjakból a Hivatásos Labdarúgóliga (LPF) elkülönített volna egy 3 millió eurónyi összeget, amelyet azok között a csapatok között osztott volna ki, amelyek elfogadják a szabályt, és aszerint játszanak a bajnokságban. A végső döntés alkalmával azonban a szigorúbb változat került megszavazásra. Ezt pedig a hét végén startoló bajnokságban résztvevő klubok vezetősége erősen kifogásolja, és keresi azokat a kiskapukat, amelyekkel áthidalhatja a fennálló nehézségeket, vagy egyszerűen igyekszik jobb belátásra bírni az FRF-t, esetleg kikényszeríteni egy kevésbé szigorú rendeletet.

Valeriu Iftime, a Botoşani tulajdonosa egyike azon kevés klubvezetőknek, akik támogatják az ötletet: „nem kellene megfutamodnunk az ötlet elől, amelyet most próbálnak meghonosítani az U21-es játékosok bevonásával kapcsolatban. Beteg a román futball, és valamit kell tenni azért, hogy változtassunk. Az egyik javaslat ez lehet, bár nem tudom, hogy a legjobb-e” – nyilatkozta Iftime.

A FCSB és az Astra az esélyes

A bajnokságban holnap startoló csapatok játékospolitikája a szigorodó szabályok ellenére nem változott lényegesen, bár több klub is igyekezett „beszerezni” egy-két fiatalt. Az átigazolási szezon azonban csupán nemrég kezdődött: az augusztus 31-én záruló időszakban számos klub kerete erősödhet vagy gyengülhet meg. A fogadóirodáknál – a franciaországi Eb után – tovább folyik az élet: mindazok, akik a 2016–2017-es szezon végén a FCSB-t látják győztesnek, csak kevés pénzzel lesznek gazdagabbak, hiszen továbbra is a bukaresti csapat a favorit a bajnoki cím elnyerésére. Őt követi az Astra, a Dinamo, a Pandúrok, valamint a Marosvásárhely és a CFR, ez utóbbi kettőtől – anyagi kötelezettségek megszegése miatt – az idei szezonban 6 pontot vontak le.

CFR: ismét Vasile Miriuţă az edző

Visszatért a kolozsvári együtteshez Vasile Miriuţă (portrénkon), aki 2014 őszén hagyta el a vasutas csapatot, miután az hónapokig nem fizette a szakembert. Miriuţă ezt követően a Győri ETO labdarúgó-csapat edzője lett, ám a Rába parti együttesnél is anyagi gondok adódtak, ezért 2015 tavaszán onnan is távozni kényszerült. Az egykori magyar válogatott játékos ismét nem választott jól, hiszen a marosvásárhelyi ASA-nál próbált szerencsét, rövid idő után azonban a Maros partjáról is távozott – ugyancsak anyagi gondok miatt. Tavaly a németországi Energie Cottbus csapat irányítását vette át, onnan érkezett vissza a Fellegvárra, ahol a csapat körüli gondok továbbra sem oldódtak meg, sőt. Pászkány Árpád volt (és sokak szerint jelenlegi) tulajdonos, valamint Iuliu Mureşan klubelnök ellen a DIICOT többek között pénzmosás és sikkasztás vádjával indított eljárást, aminek következtében az utóbbi lemondott posztjáról. Miriuţă azonban mégis vállalta az újabb kihívást, aminek elsősorban a szurkolók örvendenek, hiszen a keménykezű és szókimondó edző idejében a vasutasok meggyőzően játszottak. Nem hiába reménykednek egyesek, hogy a jelenleg rendelkezésre álló kerettel a máramarosi származású szakember idén is – ha semmi nem jön közbe – kiváló eredményt fog elérni. 

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 27., szombat

Korzika megosztja Franciaországot: autonómia vagy egységes nemzetállam?

A francia Nemzetgyűlés első olvasatban elfogadta a Korzika autonómiájáról szóló alkotmánymódosítást, amely élénk politikai vitát váltott ki Franciaországban és az Európai Parlamentben is.

Korzika megosztja Franciaországot: autonómia vagy egységes nemzetállam?
Hirdetés
2026. június 23., kedd

Rövid enyhülés után újra erősödik a hőség

A szerdai átmeneti felfrissülés után ismét erősödik a hőség Erdélyben. Csütörtöktől napos, száraz idő várható, a hétvégére pedig több helyen 33 fokig emelkedhet a hőmérséklet. A jövő hét elején a kánikula tovább fokozódhat.

Rövid enyhülés után újra erősödik a hőség
2026. június 16., kedd

Elbuktak Nicușor Dan proxyjai, és az RMDSZ jól tette, hogy hozzájárult ehhez

Néhány nap leforgása alatt másodszor vallott kudarcot a román államfő kormányalakítási kísérlete, ami a válság mélyülésén túlmenően lesújtó képet nyújt az elnök makulátlannak hitt politikai-erkölcsi felfogásáról is.

Elbuktak Nicușor Dan proxyjai, és az RMDSZ jól tette, hogy hozzájárult ehhez
2026. június 15., hétfő

Terroristagyanús futballvilág?

Miközben az Egyesült Államok a futball-világbajnokságra érkező játékosokat, bírókat és szurkolókat példátlan szigorral szűri a határain, saját utcáin továbbra is ezrek esnek erőszakos bűncselekmények áldozatául.

Terroristagyanús futballvilág?
Terroristagyanús futballvilág?
2026. június 15., hétfő

Terroristagyanús futballvilág?

Hirdetés
2026. június 13., szombat

Svájc: Chaplin világába csöppentünk a Riviérán

Téli beszámolómat azzal zártam, hogy az ott szerzett benyomások olyan mély nyomot hagytak bennünk, hogy még vissza kell térnünk. Ez az elhatározás azonban nem maradt sokáig puszta vágy: néhány hónappal később ismét Genf felé vezetett az utunk.

Svájc: Chaplin világába csöppentünk a Riviérán
2026. június 12., péntek

Premontrei botrány: senki ne az áldozatot hibáztassa, még az RMDSZ se!

Miközben sokan még mindig nehezen tudják elhinni, hogy 2026-ban egy EU-tagállamban megtörténhet, hogy a falat áttörve lakoltatnak ki a hatóságok egy magyar egyházi vezetőt, olyan hangok is hallatszanak, amelyek őt teszik felelőssé a történtekért.

Premontrei botrány: senki ne az áldozatot hibáztassa, még az RMDSZ se!
2026. június 11., csütörtök

Brüsszeli tanácskozás az iszlamizmus kihívásáról: az európai muszlimok is áldozatokká válnak

Az Európai Parlamentben tartott eszmecserén európai képviselők és az Egyesült Arab Emírségek szélsőségesség és terrorizmus elleni küzdelemért felelős különmegbízottja a radikalizmus és a demokratikus ellenálló képesség kérdéseit vitatták meg.

Brüsszeli tanácskozás az iszlamizmus kihívásáról: az európai muszlimok is áldozatokká válnak
Hirdetés
2026. június 09., kedd

Nem csak a bankok trükkje: a botrány mindannyiunkról szól

Rekordbírság a bankoknak, perrel fenyegető pénzintézetek, kártérítéssel hitegetett ügyfelek: a ROBOR-ügy egyszerre pénzügyi, jogi és bizalmi botrány az általunk is mohón táplált pénzéhes világunkban.

Nem csak a bankok trükkje: a botrány mindannyiunkról szól
2026. június 09., kedd

Viharok és lehűlés jön: vasárnap már csak 17 fok várható

Még nyárias meleg és helyenként 30 fok feletti hőmérséklet várható szerdán, ám a hét második felében markáns változás következik az időjárásban. Több hullámban érkező frontok miatt záporokra, zivatarokra és megerősödő szélre kell készülni.

Viharok és lehűlés jön: vasárnap már csak 17 fok várható
2026. június 07., vasárnap

Gyógyszer helyett piercing? Erdélyben egyre többen kipróbálják

Migrén, álmatlanság, szorongás, klimax – egyre többen próbálják ki az gyógypiercinget, amikor gyógyszermentes megoldást keresnek régóta fennálló panaszaikra. A módszer sokak életminőségét javítja, az orvosok azonban óvatosságra intenek.

Gyógyszer helyett piercing? Erdélyben egyre többen kipróbálják
Hirdetés
Hirdetés