
Kezdődik a román labdarúgó-bajnokság 2016–2017-es szezonja, amely a román ifi-válogatottak érdekeit figyelembe véve egy újdonságot tartalmaz. Kérdés, hogy az új jogszabály meddig marad érvényben, és a csapatok hogyan alkalmazkodnak hozzá.
2016. július 28., 08:492016. július 28., 08:49
A hagyományos Szuperkupa döntőjével kezdődött a 2016-2017-es román labdarúgó-bajnokság idénye. A kolozsvári Cluj Arenában rendezett összecsapáson a májusban román kupát nyert CFR, valamint az elmúlt szezonban története során első bajnoki címét nyert Astra mérte össze tudását. A giurgiui együttes pedig ott kezdte az új idényt, ahol a tavalyit abbahagyta: újabb trófeát akaszthatott a már meglevő mellé. Bár Marius Şumudică edző felfüggesztését töltötte, és csupán a VIP-páholyban foglalhatott helyet, a csapat legjobb játékosa pedig, a franciaországi Európa-bajnokságon megsérült Denis Alibec hiányzott, az Astra nem vallott szégyent. Az első félidőben a fellegvári együttes fölé kerekedett, ám igazán veszélyes gólhelyzetet nem tudott kialakítani. A második félidőben változott a játék képe, és ez elsősorban az óriási esőnek köszönhető, amely az egész stadiont eláztatta. Igaz, a mérkőzés előtt és az első félidőben is esett, ám a második 45 percben egy igazi felhőszakadásnak lehetett tanúja a mintegy tízezer néző, valamint a játékosok, akik a szinte medencévé változott gyepen alig tudták magukat egyensúlyban tartani. Egyesek szerint a mérkőzést meg kellett volna állítani, hogy a vizet a pályáról valamilyen módon eltávolítsák, ám erre nem volt meg a megfelelő személyzet. A víziparádé tehát folytatódott, és Kovács István bíró mellett a szurkolók is már a 11-es rúgásokon gondolkodhattak, amikor lefújás előtt egy szerencsétlen kolozsvári hazaadás következtében a labda megállt a tócsában, az ezt követő kavarodást pedig az Astra használta ki: William de Amorim gólja azt jelentette, hogy a CFR padjára idén nyáron visszatérő Vasile Miriuţă edző egy újabb vasutas-trófea megnyerése nélkül indítja útjára a kolozsvári csapatot.
Kellett egy trófea
Nem maradhatott viszont trófea nélkül a Becali által támogatott FCSB, amely a legutóbbi idényben sem a bajnokságot, sem a kupát nem tudta elhódítani. Ezért megnyerették vele a Liga-kupát, amelyet a Szuperkupa után, vasárnap este rendeztek a bukaresti Nemzeti Arenában. A sűrű program miatt a tavalyi idény végéről elhalasztott döntőt a bukaresti csapat „házi bírója”, Marius Avram fújta, akivel a statisztikák szerint a FCSB 2012 óta veretlen. A bíró ugyanis, miután a Concordia Chiajna a 88. percben egyenlített, és hosszabbításra mentette a találkozót, a lefújás előtt tíz perccel büntetőt ítélt Muniru betörésénél, majd esésénél. A CFR-t is megjárt középpályás is elismerte: rájátszott az esetre.
„Nem egy nagy ügy, várható volt.” „Megadták az alaphangot az újabb bajnokságra.” „Amúgy sem jelentős ez a trófea” – vigasztalták magukat a FCSB ellen szurkolók a közösségi portálokon. És való igaz, a Liga-kupát mindössze két éve iktatták be a hazai labdarúgó-bajnokság programjába a tévéközvetítésekkel kapcsolatos szponzorizálás miatt.
Kik közül lehet válogatni?
A bajnokság különben pénteken kezdődik a Voluntari–Viitorul összecsapással, szombaton pedig már igazi rangadóra kerül sor: a bukaresti Dinamo az Astra otthonában lép pályára. A kedélyeket azonban felborzolta egy, a tavalyi szezonban elfogadott jogszabály, amely az új idényben lép érvénybe, s amely igencsak megnehezíti a klubok amúgy is nehéz helyzetét. A Román Labdarúgó-szövetség (FRF) korábbi döntése értelmében a 2016–2017-es szezonban minden egyes Liga 1-ben szereplő csapatnak kötelező módon szerepeltetnie kell – a bajnoki mérkőzések teljes időtartama alatt – egy U21-es játékost. A fiatalnak nem kell feltétlenül a nemzeti válogatott tagjának lennie, de 21 év alattinak kell lennie és a nemzeti válogatottnak a rendelkezésére kell állnia. A jogszabályt az FRF Végrehajtó Bizottsága azért léptette érvénybe, mert Románia ifjúsági válogatottjai rendre gyenge eredményeket érnek el, a szövetségi kapitányok pedig arra panaszkodnak, hogy a bajnokságban nincsenek olyan fiatalok, akik közül válogathatnának.
A szabály nemcsak az elsőosztályra, hanem az alsóbb osztályokra is vonatkozik, ott azonban szigorúbb előírásoknak kell megfelelniük a csapatoknak. A második ligában három U21-es játékosnak kell a kezdő tizenegyben szerepelnie, a harmadik vonalba beiratkozott csapatoknál pedig három U19-es fiatalnak. „Ellene szavaztam, mert nem értettem egyet a tervezettel – nyilatkozta a CSMS Iaşi klubot képviselő Florin Prunea, aki az FRF Végrehajtó Bizottságának egyik tagja. – A keretünkben több 17–18 éves játékos is szerepel, ám egyik sincs felkészülve arra, hogy az elsőosztályban szerepeljen. Ez a döntés egyértelműen a Liga 1 színvonalának az újabb gyengülését fogja eredményezni.”
A jogszabály különben eredetileg nem volt ennyire szigorú. Az elképzelés szerint a tévés jogdíjakból a Hivatásos Labdarúgóliga (LPF) elkülönített volna egy 3 millió eurónyi összeget, amelyet azok között a csapatok között osztott volna ki, amelyek elfogadják a szabályt, és aszerint játszanak a bajnokságban. A végső döntés alkalmával azonban a szigorúbb változat került megszavazásra. Ezt pedig a hét végén startoló bajnokságban résztvevő klubok vezetősége erősen kifogásolja, és keresi azokat a kiskapukat, amelyekkel áthidalhatja a fennálló nehézségeket, vagy egyszerűen igyekszik jobb belátásra bírni az FRF-t, esetleg kikényszeríteni egy kevésbé szigorú rendeletet.
Valeriu Iftime, a Botoşani tulajdonosa egyike azon kevés klubvezetőknek, akik támogatják az ötletet: „nem kellene megfutamodnunk az ötlet elől, amelyet most próbálnak meghonosítani az U21-es játékosok bevonásával kapcsolatban. Beteg a román futball, és valamit kell tenni azért, hogy változtassunk. Az egyik javaslat ez lehet, bár nem tudom, hogy a legjobb-e” – nyilatkozta Iftime.
A FCSB és az Astra az esélyes
A bajnokságban holnap startoló csapatok játékospolitikája a szigorodó szabályok ellenére nem változott lényegesen, bár több klub is igyekezett „beszerezni” egy-két fiatalt. Az átigazolási szezon azonban csupán nemrég kezdődött: az augusztus 31-én záruló időszakban számos klub kerete erősödhet vagy gyengülhet meg. A fogadóirodáknál – a franciaországi Eb után – tovább folyik az élet: mindazok, akik a 2016–2017-es szezon végén a FCSB-t látják győztesnek, csak kevés pénzzel lesznek gazdagabbak, hiszen továbbra is a bukaresti csapat a favorit a bajnoki cím elnyerésére. Őt követi az Astra, a Dinamo, a Pandúrok, valamint a Marosvásárhely és a CFR, ez utóbbi kettőtől – anyagi kötelezettségek megszegése miatt – az idei szezonban 6 pontot vontak le.
CFR: ismét Vasile Miriuţă az edző
Visszatért a kolozsvári együtteshez Vasile Miriuţă (portrénkon), aki 2014 őszén hagyta el a vasutas csapatot, miután az hónapokig nem fizette a szakembert. Miriuţă ezt követően a Győri ETO labdarúgó-csapat edzője lett, ám a Rába parti együttesnél is anyagi gondok adódtak, ezért 2015 tavaszán onnan is távozni kényszerült. Az egykori magyar válogatott játékos ismét nem választott jól, hiszen a marosvásárhelyi ASA-nál próbált szerencsét, rövid idő után azonban a Maros partjáról is távozott – ugyancsak anyagi gondok miatt. Tavaly a németországi Energie Cottbus csapat irányítását vette át, onnan érkezett vissza a Fellegvárra, ahol a csapat körüli gondok továbbra sem oldódtak meg, sőt. Pászkány Árpád volt (és sokak szerint jelenlegi) tulajdonos, valamint Iuliu Mureşan klubelnök ellen a DIICOT többek között pénzmosás és sikkasztás vádjával indított eljárást, aminek következtében az utóbbi lemondott posztjáról. Miriuţă azonban mégis vállalta az újabb kihívást, aminek elsősorban a szurkolók örvendenek, hiszen a keménykezű és szókimondó edző idejében a vasutasok meggyőzően játszottak. Nem hiába reménykednek egyesek, hogy a jelenleg rendelkezésre álló kerettel a máramarosi származású szakember idén is – ha semmi nem jön közbe – kiváló eredményt fog elérni.
A francia Nemzetgyűlés első olvasatban elfogadta a Korzika autonómiájáról szóló alkotmánymódosítást, amely élénk politikai vitát váltott ki Franciaországban és az Európai Parlamentben is.
A szerdai átmeneti felfrissülés után ismét erősödik a hőség Erdélyben. Csütörtöktől napos, száraz idő várható, a hétvégére pedig több helyen 33 fokig emelkedhet a hőmérséklet. A jövő hét elején a kánikula tovább fokozódhat.
Néhány nap leforgása alatt másodszor vallott kudarcot a román államfő kormányalakítási kísérlete, ami a válság mélyülésén túlmenően lesújtó képet nyújt az elnök makulátlannak hitt politikai-erkölcsi felfogásáról is.
Miközben az Egyesült Államok a futball-világbajnokságra érkező játékosokat, bírókat és szurkolókat példátlan szigorral szűri a határain, saját utcáin továbbra is ezrek esnek erőszakos bűncselekmények áldozatául.
Téli beszámolómat azzal zártam, hogy az ott szerzett benyomások olyan mély nyomot hagytak bennünk, hogy még vissza kell térnünk. Ez az elhatározás azonban nem maradt sokáig puszta vágy: néhány hónappal később ismét Genf felé vezetett az utunk.
Miközben sokan még mindig nehezen tudják elhinni, hogy 2026-ban egy EU-tagállamban megtörténhet, hogy a falat áttörve lakoltatnak ki a hatóságok egy magyar egyházi vezetőt, olyan hangok is hallatszanak, amelyek őt teszik felelőssé a történtekért.
Az Európai Parlamentben tartott eszmecserén európai képviselők és az Egyesült Arab Emírségek szélsőségesség és terrorizmus elleni küzdelemért felelős különmegbízottja a radikalizmus és a demokratikus ellenálló képesség kérdéseit vitatták meg.
Rekordbírság a bankoknak, perrel fenyegető pénzintézetek, kártérítéssel hitegetett ügyfelek: a ROBOR-ügy egyszerre pénzügyi, jogi és bizalmi botrány az általunk is mohón táplált pénzéhes világunkban.
Még nyárias meleg és helyenként 30 fok feletti hőmérséklet várható szerdán, ám a hét második felében markáns változás következik az időjárásban. Több hullámban érkező frontok miatt záporokra, zivatarokra és megerősödő szélre kell készülni.
Migrén, álmatlanság, szorongás, klimax – egyre többen próbálják ki az gyógypiercinget, amikor gyógyszermentes megoldást keresnek régóta fennálló panaszaikra. A módszer sokak életminőségét javítja, az orvosok azonban óvatosságra intenek.
szóljon hozzá!