
Fotó: MTI
Minden várakozáson felüli érdeklődőszámmal zárult vasárnap a torockói Double Rise fesztivál. A négy nap alatt összesen 22 500-an voltak kíváncsiak a 13 helszínen zajló mintegy 100 rendezvényre. A legnépszerűbb program egyértelműen a Wellhello, illetve a Punnany Massif koncertje volt, közel 7500-an buliztak ezeken a koncerteken.
2016. július 12., 18:352016. július 12., 18:35
2016. július 12., 21:552016. július 12., 21:55
Ne elégedetlenkedjünk, szögezzük le mindjárt az elején: az Erdély legnagyobb összművészeti fesztiváljaként beharangozott Double Rise fesztivál első kiadása minden bakija ellenére olyan volt, amilyen egy induló fesztiválnak lennie kell: családian barátias, meghitt, ahol minden korosztály megtalálta a számára megfelelő zenei kínálatot, programot. S ha a szervezőknek sikerül felülkerekedni néhány bosszantó hiányosságon, a Double Rise méltán írhatja fel magát az erdélyi fesztiválok térképére.
Péntek kora délután érkezünk, a nulladik nap után a „napfelkelők” még az éjszaka fáradalmait pihenik, nincs zsúfoltság, az iskolaudvaron felállított kisszínpadon a Loyal hangol, az érdeklődő közönség a gesztenyefák árnyékában hűsöl, nyit a borudvar, a csorgó mellett lovashintó várja a falusi sétára kíváncsiakat, egyelőre nem sokan fizetnek be a szekeres zötykölődésre, a fesztivál egésze alatt sem láttam, hogy túl nagy lenne az érdeklődés.
Időutazás Torockóra
Ha valaki még emlékszik a kilencvenes évek homoródi diáktalálkozóira, könnyen egyféle deja vu-ben lehet része: a falu egész területére szétszórt rendezvényhelyszínek, a rögtönzött fürdőzési lehetőségek a csorgóban, a késő délutáni koncertekre ráérősen várakozó táborlakók, a rég nem látott ismerősökkel való borozgatás egyféle időutazás is a kilencvenes évek elejére, s ezzel nem is vagyok egyedül – a szervezők az előzetes sajtótájékoztatókon többször igyekeztek hangsúlyozni, miért is nem Tusványos a Double Rise. A válasz, számomra legalábbis, az első fél óra után adja magát: mert nem szabadegyetem, hanem egyszerűen az, ami lényege: fesztivál, amely kizökkent a rohanó időből, ahol előre megbeszélt helyszíneken és időpontban adnak találkát egymásnak az emberek, hacsak nem bízzák a vak véletlenre, telefonjel ugyanis – a Székelykőnek hála – nem sok helyen fogható, egyedül a telekomosok örülhetnek, Isten hozott Homoródfürdőn!
Fesztivál offline módon
S láss csodát, működik az offline kommunikáció, bár kétségtelen, kevesebb a közösségi oldalakra feltöltött hangulatkép. A ráérős hangulathoz a programkínálat is igazodik, s bár néha a bőség zavarában szenvedünk, nincs rohangászás egyik helyszínről a másikra, a fesztivállétbe a bő félórás-egyórás késéssel induló irodalmi rendezvények is beleférnek, néha, érdeklődés hiányában, az egyszemnyi érdeklődő sajtós kolléga nézőből moderátorrá változik, zenészek hallgatják egymás koncertjét, néha többen vannak a színpadon, mint a nézőtéren, de hát délután van, meleg, fesztivál. Az úri közönség öt után tér magához, Ferenczi Györgyék koncertjére már félosztálynyi közönség ropja, nem is akaródzik leszállni nekik a színpadról, kicsiny, ámde annál lelkesebb közönségük vastapssal fejezi ki háláját minden egyes visszajövetelért. Hogy az esti Anna and the Barbies koncertjére már előbújjon sátraiból és a kocsmák hűvöséből az úri közönség, s megtöltse a Székelykő lábai előtt elterülő focipályányi teret. Torockószentgyörgy felé tartunk, a két falutól egyaránt tisztes távolságban lévő nagyszínpadon épp most fejezi be a PASO. Akik nem kíváncsiak a fesztiválszlengben csak „pipitündérnek” becézett Pásztor Annára, irány a faluközpont, a folkudvarban a Parno Graszt húzza a talpalávalót, telt házzal üzemelnek a rögtönzött kocsmák és a lacikonyhák.
Szeress, papa, szeress!
A pénteki nap zenei kínálata bizonyul számomra a legcsalógatóbbnak, szégyenlem is magam egy kicsit, amiért Ripoff Raskolnikov koncertjén olyan kevesen vagyunk, de a művészt látszólag ez nem zavarja, becsületesen helyt áll, majd lelkesen végighallgatja Ferencziék koncertjét is, égő öngyújtóval kíséri a líraibb számokat. Hogy aztán az Anna and the Barbies koncertjére szó szerint leszakadjon az ég, s hatalmas villámlások közepette több ezer ember együtt énekelje, hogy „az éjjel soha nem érhet véget”.
Pásztor Anna meg nem zavartatta magát, együtt énekelte a közönséggel a Soho Party Eb-slágerét, köszönte, aki meccs helyett inkább őt választotta, megismételte Tusványoson már látott közönségmozgató bravúrját, s az őrző-védő legények diszkrét kíséretében elvegyült a közönség soraiban, megtáncoltatott néhány skótruhába öltözött fiatalembert, s kiderítendő, mi van a szoknya alatt, guggolótáncot tanított a lányos zavarukkal küszködő fiúknak. „Mit keres itt, papa?” – kapott mikrofonvégre egy éltesebb úriembert, s a „nyugdíjas vagyok, s jöttem megnézni” replikára egy annás csók és a „szeress, papa, szeress” felkiáltás volt a válasz. És hát persze fergeteges koncertet adott, nézni is fárad az emberfia, utána meg partysátor, folkudvar a kínálat, várni a kétszer felkelő napot, vigasztalni a busz nélkül maradókat.
Kolozsvár felé, félúton
A sokféle kínálatból, beígért földi jóból néhányra talán nem árt a szervezőknek odafigyelni: mert bár Torockó a világ közepe, mégis nehezen megközelíthető, s ha minden bejelentés nélkül elmarad az éjjel háromra beígért autóbusz, egy hajnali stoppolás az Aranyos partján nem a legkellemesebb elfoglaltság. Harmincöt fokban bálányi szemét mellett üldögélni és az amúgy nem egyetemista zsebekhez mért lacikonyhán ebédelni még kevésbé, s ha a kempingben elfogyott a víz, nincs, hol a falu összes porát lemosni, marad a csorgó hideg vize. De hát „nem ez a lényeg, megbirkózunk így is a dologgal”, mondja egy táborlakó töretlen optimizmussal, kérdés, optimizmusa mennyire ragadós. A beígért, széles skálájú gasztroutca is sajátosan értelmezhető, a szokásos miccs-kolbács-pörkölt hármasnak csillagászati ára van, szerencsére volt bundás- és zsíros kenyér, isteni finom mindkettő – „halál a májra”, skandálják a fiatalok, gyaníthatóan nem csak a bundás kenyérre gondolva. Sörrel a kézben ne őgyelegjünk, az egyes fesztiválhelyszínekre nem szabad teli pohárral betérni, még ha onnan is származik a hűsítő nedű, az őrző-védő legények szemfülesek, üvegpoharat szívesen megőriznek, üresen. Mert a borudvarban bort csak előre, tíz lejért vásárolt üvegpohárba mérnek, vigyáz is rá mindenki, el nem hagyná semmi pénzért, a palackba zárt boldogság ára nem csekély.
Svédasztalról válogatni
A fesztiválok svédasztala a Double Rise Marosán Csaba színész szerint, de ő is inkább a sokszínű kulturális, zenei felhozatalra gondol, ahol a családdal érkező harmincas-negyvenes generáció, az egyetemi vizsgákat épp maguk mögött hagyó huszonévesek is megtalálják, mi szem-szájnak ingere. S az egyes rendezvények látogatottságát elnézve egyértelműen a huszonévesek fesztiváljának látom a Double Rise-ot. A hétvége zenei kínálatára már több mint tízezren kíváncsiak, minden előzetes szervezői elvárást felülmúlva – s úgy tűnik, ez a zenei felhozatal a fesztivál hívószava, a többi művészeti ág mintha csak járulékos eleme lenne a Double Rise-nak. A Márton Áron Agórában tartott előadások iránti érdeklődés enyhén szólva változó, a folkudvarban a gyerekeknek köszönhetően érezhető napközben mozgolódás. Az irodalmi programok közül egyértelműen az alkalmazott műfajok a legnépszerűbbek: soha nem gondoltam volna, hogy Petőfi A helység kalapácsa című opusza ennyire népszerű lehet az ifjúság körében. Igaz, Molnár Bence ki is tett magáért, s ha klasszikusokat élővé akarunk varázsolni, az előadása alapján állíthatom, a közönséget bevonó, a 19. századi szöveget többféle formában aktualizáló, improvizációval tarkított előadása járható útnak bizonyulhat. Az E-MIL rendezvényei közül a Puskin-átirattal érkező Bálint Tamásra, illetve az Előretolt Helyőrség elindítóira, László Noémire és Lövétei Lázár Lászlóra, valamit az E-MIL-elnök Karácsonyi Zsolt hagyományosabb előadására azonban kevesen kíváncsiak, öt órakor a fű sem nő még Torockón. Hát még péntek délután négykor, a prózadélutánra sem sereglik a nép, pedig Molnár Vilmost, Márton Evelint és György Attilát ritkán látni együtt szerepelni. Lehet, igaza van Bretter Györgynek, idézi Molnár Vilmos, amikor egy közepes Shakespeare-előadás vagy egy jó disznóvágás között hezitált, az úri közönség azonban ezúttal nem disznót vág, egyszerűen már nem érdekli az ilyen típusú költő-íródélután.
Teltházas slambajnokság
Annál inkább a majd’ egyórás késéssel rajtoló Grand Slam Invitational slampoetry bajnokság, amelyre már megtelik a Költőudvar, neves erdélyi és magyarországi slammerek mérik össze tudásukat, a közönség meg hálás, tapsol, kurjongat, a zsűri meg szigorúan bírál, pontoz. Talán ebből is leszűrhető, merre tovább Double Rise: mint ahogy a slambajnokságot moderáló André Ferenc is összefoglalta, a fesztivál az első Erdélyben, amely egyértelműen felvállalta az egyre nagyobb népszerűségnek örvendő slam poetry-t. Minden nyitás és improvizációs színházi performansz dacára összművészetet csak nyomokban tartalmazott a Double Rise svédasztala: ígéretet betartani, tanulságokat levonni, visszajelzésekből, biztonsági kockázatokat kiiktatni azonban ennyiből is lehet, sőt, kell is, hogy a Double Rise ne csak felkerüljön, de ott is maradjon Erdély fesztiváltérképén.
A francia Nemzetgyűlés első olvasatban elfogadta a Korzika autonómiájáról szóló alkotmánymódosítást, amely élénk politikai vitát váltott ki Franciaországban és az Európai Parlamentben is.
A szerdai átmeneti felfrissülés után ismét erősödik a hőség Erdélyben. Csütörtöktől napos, száraz idő várható, a hétvégére pedig több helyen 33 fokig emelkedhet a hőmérséklet. A jövő hét elején a kánikula tovább fokozódhat.
Néhány nap leforgása alatt másodszor vallott kudarcot a román államfő kormányalakítási kísérlete, ami a válság mélyülésén túlmenően lesújtó képet nyújt az elnök makulátlannak hitt politikai-erkölcsi felfogásáról is.
Miközben az Egyesült Államok a futball-világbajnokságra érkező játékosokat, bírókat és szurkolókat példátlan szigorral szűri a határain, saját utcáin továbbra is ezrek esnek erőszakos bűncselekmények áldozatául.
Téli beszámolómat azzal zártam, hogy az ott szerzett benyomások olyan mély nyomot hagytak bennünk, hogy még vissza kell térnünk. Ez az elhatározás azonban nem maradt sokáig puszta vágy: néhány hónappal később ismét Genf felé vezetett az utunk.
Miközben sokan még mindig nehezen tudják elhinni, hogy 2026-ban egy EU-tagállamban megtörténhet, hogy a falat áttörve lakoltatnak ki a hatóságok egy magyar egyházi vezetőt, olyan hangok is hallatszanak, amelyek őt teszik felelőssé a történtekért.
Az Európai Parlamentben tartott eszmecserén európai képviselők és az Egyesült Arab Emírségek szélsőségesség és terrorizmus elleni küzdelemért felelős különmegbízottja a radikalizmus és a demokratikus ellenálló képesség kérdéseit vitatták meg.
Rekordbírság a bankoknak, perrel fenyegető pénzintézetek, kártérítéssel hitegetett ügyfelek: a ROBOR-ügy egyszerre pénzügyi, jogi és bizalmi botrány az általunk is mohón táplált pénzéhes világunkban.
Még nyárias meleg és helyenként 30 fok feletti hőmérséklet várható szerdán, ám a hét második felében markáns változás következik az időjárásban. Több hullámban érkező frontok miatt záporokra, zivatarokra és megerősödő szélre kell készülni.
Migrén, álmatlanság, szorongás, klimax – egyre többen próbálják ki az gyógypiercinget, amikor gyógyszermentes megoldást keresnek régóta fennálló panaszaikra. A módszer sokak életminőségét javítja, az orvosok azonban óvatosságra intenek.
szóljon hozzá!