Hirdetés

Diakonisszák példamutató, önzetlen szolgálata – a református egyház női szolgálattevőire emlékeztek a Házsongárdi temetőben

Makkai Sándor református püspök a diakonisszák körében •  Fotó: Archív

Makkai Sándor református püspök a diakonisszák körében

Fotó: Archív

A Házsongárd Alapítvány a nemrég felújított bethleni Bethlen-kripta után újabb sírokat mentett meg az utókor számára. Ezúttal a református egyház megváltásában levő tíz sírkövet tartalmazó sírkertet varázsolta újjá, ahol több református diakonissza alussza örök álmát. Róluk emlékeztek meg a Házsongárdi temetőben.

Somogyi Botond

2021. november 27., 12:142021. november 27., 12:14

A munkálatokat két évvel ezelőtt kezdték meg, a pénzforrást egyrészt a Házsongárd Alapítvány saját alapjából biztosították, másrészt a Nemzetpolitikai Államtitkárság támogatása is sokat segített – mondta el lapunknak Gergely Erzsébet, az alapítvány vezetője.

A tíz sírban református diakonisszák nyugszanak, akik a két világháború között, majd a második világégést követően hűen szolgálták a református egyházat és erdélyi magyar társadalmunkat.

Hirdetés

Gergely Erzsébet szerint a sírkertet a református egyház diakóniai osztályának szervezésében egy konferenciával egybekötött eseménysorozat keretében mutatták volna be az érdeklődőknek, a járvány miatt azonban csupán szűkkörű megemlékezésre került sor.

Budapestről indult

A református diakonisszákról társadalmunk igen keveset tud, hiszen intézményüket az államosítás idején a kommunista hatalom bezáratta. A kilencvenes évek elején az egyház ugyan próbálta újjáéleszteni a hagyományt, ám – ahogy az átadás során Kató Béla erdélyi református püspök fogalmazott – az igények a modern korban már mások voltak.
Az eseményen jelen levő Kovács Istvántól, a református egyház diakóniai tanácsosától megtudtuk,

a diakonisszák mozgalma a múlt század első éveiben Budapesten jött létre a Filadelfia-ház megalakulásával. 1903. május 21-én, ál­dozócsütörtökön szűk családi körben a Biberauer család Pau­ler utcai lakásán alakult meg a Magyar Filadelfia Diakonissza Szövetség.

Biberauer Richárd lelkész azon a napon prédikált a pesti Szilágyi Dezső téri templomban a Jelenések 3,7-12 alapján kiemelve a második vers üzenetét: „Íme, adtam elődbe egy nyitott ajtót”. A megbeszélésen az új lehetőséget mutató nevet, az újszövetségi gyülekezet nevét, Filadelfiát fogadták el a diakonisszaszövetség megnevezéseként. Ezzel egy háromszobás lakásban kezdetét vette az első magyar diakonisszaszolgálat.
Alig telt el néhány év, a budapesti diakonisszák otthonában dolgozó nők jelentős része, egyesek szerint mintegy 70 százaléka, erdélyi hölgyekből állt. Nagy igény mutatkozott tehát arra, hogy nálunk, Erdélyben is megalakuljon a diakonissza intézet. Ez végül 1928. június 1-jén indult be Marosvásárhelyen budapesti és debreceni mintára. Ugyanabból a belmissziós lelkületből táplálkozott, és a szeretetszolgálat intézményes keretéül szolgált. A képzés beindítása Nagy Károly és Ravasz László püspökök nevéhez fűződik. Később a kezdeti nehézségeket leküzdve Makkai Sándor és Vásárhelyi János püspöknek sikerült az intézményt megszilárdítania. Ennek következtében

a Diakonissza Intézetet 1933-ban Marosvásárhelyről áttelepítették Kolozsvárra, a diakonisszák a hídelvei református templom mögötti Kálvin utcai gyülekezeti otthonba, közismert nevén a Szeretetházba költöztek

(a templom háta mögött elhelyezkedő épület államosítás után román iskola lett, jelenleg a református kollégium szakiskolája működik benne). Az utca másik felén alakult meg a református kórház is, amelyet 1933. május 22-én avattak fel, a testvérek közül többen itt helyezkedtek el.

Az egyház megváltásában levő diakonisszasírokat a Nemzetpolitikai Államtitkárság támogatásával újították fel •  Fotó: Somogyi Botond Galéria

Az egyház megváltásában levő diakonisszasírokat a Nemzetpolitikai Államtitkárság támogatásával újították fel

Fotó: Somogyi Botond

Borbáth Dániel lelkészi példája

Új korszakot jelentett Borbáth Dánielnek (1905–1986), a szászvárosi Kun-Kocsárd-kollégium árvaházi lelkészének Kolozsvárra helyezése, aki igazgatóként igazi vezetője, lelki barátja lett a testvéreknek (a diakonisszákat keresztnevükön és testvérként szólították, egyeseket csak felvett nevükön ismertek, ilyen volt például Bethlen Erzsébet is, aki Orsolya testvérként szolgált). Borbáth Dániel szorgalmazta, hogy a szűkös hely miatt épüljön fel egy külön épület, amely a diakóniai szolgálatot végzők otthonául szolgáljon. Így jött létre a kórház (ma a mentőállomás épülete) és a Pavilonnak nevezett ingatlan mögött a diakonisszák számára az anyaotthon, a képzés pedig továbbra is a Szeretetházban működött.

A testvérek közösen éltek az otthonban, egyenruhát viseltek, ellátásukról az egyház gondoskodott, munkájukért nem részesültek juttatásban.

Fő munkaterületüknek a betegápolás számított, emellett egyesek árvaházi nevelőmunkát vagy gyülekezeti diakóniai szolgálatot is végeztek.
Fordulópontot jelentett a testvérek életében az 1944. június 2-i kolozsvári bombázás. A kórházat ugyanis telitalálat érte (négy diakonissza vesztette életét), a bombatámadás lakhatatlanná tette az otthont, megrongálta a közelben levő hídelvei templomot és parókiát is. Hősies küzdelem árán, széleskörű összefogással azonban már a következő évben sikerült az intézetet új életre kelteni (a kórházat végül az 50-es években a román állam építette újjá mentőállomásnak).
A cselekvő egyház öntudatos női szolgálattevői gyógyították a betegeket, vigasztalták és segítették a szükségben szenvedőket, hirdették az evangéliumot, munkájuk Erdély-szerte értékelt és megbecsült volt. Borbáth Dániel lelkész-igazgató végül másfél évtizedig, az államosításig vezette a református kórházat, valamint a diakonisszák intézményét. Ahogy az eseményen jelen levő Borbáth Katalin, az egykori igazgató lánya fogalmazott, édesapja a hivatalos megszüntetés, 1949 után is, élete végéig a diakonisszák lelki gondozója maradt. Kapcsolatban voltak egymással, a testvérek egymást is számontartották, pedig az élet egymástól messze vetette őket, hiszen Erdély különböző településeire kerültek ápolókként, nővérekként.

Megvetették a megmaradás alapjait

A sírkert átadása során Gergely Erzsébet, a Házsongárd Alapítvány vezetője megemlékezett Bornemissza Elemérné Szilvássy Carola bárónőről is

(sírhelye éppen a Borbáth Dánielé mellett van), aki már az első világháború idején is ápolóként dolgozott, idősebb korára pedig diakonisszaként tevékenykedett, a fogadalmat azonban nem tette le. A bárónőről nemrég emlékeztek meg Nagyszebenben, ahol az első világháború idején többek között Bánffy Miklóssal és Bethlen Margittal együtt Szilvássy Carola 140 gyermeket (a szász Kinderheim Gyermekotthon és a Theresianum Árvaház lakóit) mentett ki az ostromlott városból.
A református egyház diakóniai tanácsosa, Kovács István, a sírkert átadása során felidézte, hogy mintegy másfél évtizeddel ezelőtt ő maga is több diakonisszával ismerkedett meg. A velük való beszélgetései felbecsülhetetlen értékűek voltak, hiszen azok valódi beszámolók voltak az egyház életéről, az első világháború utáni korszakról, amikor az erdélyi magyarság szinte kilátástalan helyzetből tudott kilábalni, feltápászkodni. Kovács István szerint a diakonissza testvérek szolgálata megvetette a megmaradás alapjait, amelynek ma részesei lehetünk. Teljes életet feláldozó szolgálatot végeztek, ezért példamutató erejük maradjon meg továbbra is közöttünk.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 23., kedd

Rövid enyhülés után újra erősödik a hőség

A szerdai átmeneti felfrissülés után ismét erősödik a hőség Erdélyben. Csütörtöktől napos, száraz idő várható, a hétvégére pedig több helyen 33 fokig emelkedhet a hőmérséklet. A jövő hét elején a kánikula tovább fokozódhat.

Rövid enyhülés után újra erősödik a hőség
Hirdetés
2026. június 16., kedd

Elbuktak Nicușor Dan proxyjai, és az RMDSZ jól tette, hogy hozzájárult ehhez

Néhány nap leforgása alatt másodszor vallott kudarcot a román államfő kormányalakítási kísérlete, ami a válság mélyülésén túlmenően lesújtó képet nyújt az elnök makulátlannak hitt politikai-erkölcsi felfogásáról is.

Elbuktak Nicușor Dan proxyjai, és az RMDSZ jól tette, hogy hozzájárult ehhez
2026. június 15., hétfő

Terroristagyanús futballvilág?

Miközben az Egyesült Államok a futball-világbajnokságra érkező játékosokat, bírókat és szurkolókat példátlan szigorral szűri a határain, saját utcáin továbbra is ezrek esnek erőszakos bűncselekmények áldozatául.

Terroristagyanús futballvilág?
Terroristagyanús futballvilág?
2026. június 15., hétfő

Terroristagyanús futballvilág?

2026. június 13., szombat

Svájc: Chaplin világába csöppentünk a Riviérán

Téli beszámolómat azzal zártam, hogy az ott szerzett benyomások olyan mély nyomot hagytak bennünk, hogy még vissza kell térnünk. Ez az elhatározás azonban nem maradt sokáig puszta vágy: néhány hónappal később ismét Genf felé vezetett az utunk.

Svájc: Chaplin világába csöppentünk a Riviérán
Hirdetés
2026. június 12., péntek

Premontrei botrány: senki ne az áldozatot hibáztassa, még az RMDSZ se!

Miközben sokan még mindig nehezen tudják elhinni, hogy 2026-ban egy EU-tagállamban megtörténhet, hogy a falat áttörve lakoltatnak ki a hatóságok egy magyar egyházi vezetőt, olyan hangok is hallatszanak, amelyek őt teszik felelőssé a történtekért.

Premontrei botrány: senki ne az áldozatot hibáztassa, még az RMDSZ se!
2026. június 11., csütörtök

Brüsszeli tanácskozás az iszlamizmus kihívásáról: az európai muszlimok is áldozatokká válnak

Az Európai Parlamentben tartott eszmecserén európai képviselők és az Egyesült Arab Emírségek szélsőségesség és terrorizmus elleni küzdelemért felelős különmegbízottja a radikalizmus és a demokratikus ellenálló képesség kérdéseit vitatták meg.

Brüsszeli tanácskozás az iszlamizmus kihívásáról: az európai muszlimok is áldozatokká válnak
2026. június 09., kedd

Nem csak a bankok trükkje: a botrány mindannyiunkról szól

Rekordbírság a bankoknak, perrel fenyegető pénzintézetek, kártérítéssel hitegetett ügyfelek: a ROBOR-ügy egyszerre pénzügyi, jogi és bizalmi botrány az általunk is mohón táplált pénzéhes világunkban.

Nem csak a bankok trükkje: a botrány mindannyiunkról szól
Hirdetés
2026. június 09., kedd

Viharok és lehűlés jön: vasárnap már csak 17 fok várható

Még nyárias meleg és helyenként 30 fok feletti hőmérséklet várható szerdán, ám a hét második felében markáns változás következik az időjárásban. Több hullámban érkező frontok miatt záporokra, zivatarokra és megerősödő szélre kell készülni.

Viharok és lehűlés jön: vasárnap már csak 17 fok várható
2026. június 07., vasárnap

Gyógyszer helyett piercing? Erdélyben egyre többen kipróbálják

Migrén, álmatlanság, szorongás, klimax – egyre többen próbálják ki az gyógypiercinget, amikor gyógyszermentes megoldást keresnek régóta fennálló panaszaikra. A módszer sokak életminőségét javítja, az orvosok azonban óvatosságra intenek.

Gyógyszer helyett piercing? Erdélyben egyre többen kipróbálják
2026. június 06., szombat

Magyar szerzők színdarabjaival arat sikereket a Moldovai Köztársaságban az Aradi Kamaraszínház igazgatója

Bár a színházi nyelvnek „nincs nemzetisége”, mégis egyfajta küldetés magyar darabokat színre vinni olyan közegben, amelyben alig, vagy inkább egyáltalán nem ismerik a magyar kultúrát – vallja Tapasztó Ernő.

Magyar szerzők színdarabjaival arat sikereket a Moldovai Köztársaságban az Aradi Kamaraszínház igazgatója
Hirdetés
Hirdetés