
2014. január 10., 19:212014. január 10., 19:21
Valamiért nálunk a halat másodlagos élelmiszernek tekintik. Annak ellenére, hogy mindenki tudja, mennyire egészséges, és hogy sokkal többet kellene fogyasztanunk belőle. Azt is tudjuk, hogy külön előnyei vannak a tengerinek, az édesvízinek, a vadon élőnek és a tenyésztettnek.
Halat enni mégis csak olyankor jut eszünkbe, amikor valami könnyedebb ételre vágyunk. Amikor érezzük, hogy túl sok volt a hús, a zsír, a nehéz köret, a sokfogásos ebéd. Vagy például a böjt időszakában, amikor a hús tilos, a hal viszont megengedett. Szóval a zöldségnél kicsit fentebb áll a ranglétrán, de a hús, az igazi étel szintjét távolról sem éri el. Bár persze zöldsége válogatja, mert mondjuk egy jó pityókalevest sem tud megelőzni – gondolom, értik, miről beszélek.
A halnak tehát nincs is helye az étrendünkben, csoda, hogy azt a keveset is megesszük. Nem volt ez mindig így, és ugyan meg tudnánk magyarázni a változást, de az okokat nem érdemes firtatni. Maradjunk inkább annyiban, hogy a jó minőségű, jól elkészített hal igazán finom, elsőrendű étel, és érdemes odafigyelnünk, hogy legalább egyszer bekerüljön az étrendünkbe. Év eleje van, újévi fogadalomnak sem utolsó.
A halak ellen szóló érvek mellett el szokott hangzani az ár. Számomra ez azért furcsa érv, mert mindenki hangoztatja, hogy csak egészség legyen, a többi nem számít, aztán, ha az egészségünkre kellene kicsit költeni, máris szigorúbbak leszünk. A gyógyszerért bezzeg fizetünk, de az mindig más, az kell, és kész, megmondta az orvos.
Ellenérvként ott van még az is, hogy a friss hal ritka, milyen messze vannak a tengerek, ki tudja, mikor halászták. Erre azonban a tengeri halfeldolgozó ipar is figyel, sőt a kereskedők is. Bár tényleg hihetetlennek tűnik, de ma már olyan fejlett technológiával és sebességgel dolgoznak, hogy a világ bármely tengerén kihalászott halakat 24 órán belül képesek eljuttatni a szupermarketek pultjaira. Arról nem is beszélve, hogy a halas pultokon is folyamatosan ellenőrzik az áru minőségét, és azt messziről lehet látni, ha nem friss az áru. Nincs más dolgunk tehát, mind megkérdezni a környezetünkben lévő boltokban, hogy mely nap érkezik friss áru, és aznapra időzíteni a vásárlást. Vagy haltenyészetekben kell vásárolni, olyat elég sokfelé találni, bármerre is indulunk el.
Én most mégis egy tengeri halas receptet kínálok. A gravlax a lazac nagyon egyszerű tartósítási módját jelenti, cukros-sós pácban. A skandinávoknak köszönhető, ők szeretik az ehhez hasonló egyszerű, de nagyszerű recepteket. Szerencsére a lazac attól a cukormennyiségtől, ami a pácba kell, nem lesz ehetetlenül édes, sőt, egyáltalán nem lesz édes, csak nagyon finom. Elkészítéséhez kell egy kis idő, hisz három napig kell érlelődnie. Az eredmény viszont bőven kárpótol majd az időért és pénzért, sőt, igazából rá lehet szokni. Reggelire, vacsorára, uzsonnára, vajas kenyérre téve, pár csepp citromlével igazán fejedelmi étel. De farsangi mulatságon előételként is sok elismerést zsebelhetünk be vele. A hajszálvékony szeleteket apró lepénykéken, kevés kaporral díszítve, esetleg feltekerve, olajbogyóval feltűzve kínáljuk. És nyugodtan ihatunk mellé akár pezsgőt is.
(egigeropaszuly.blogspot.com)
Gravlax
Hozzávalók: 40 dkg lazacfilé (lepikkelyezett, bőrös), 3 ek durva tengeri só, 3 ek cukor (vagy 1,5 ek méz), 1 ek kapor, 1 ek frissen őrölt bors, 1,5 ek fekete tea (legjobb a Darjeeling), 1,5 citrom reszelt héja, 2 ek vodka (elmaradhat).
Elkészítés:a sót, cukrot, teát, borsot, citromhéjat, kaprot összekeverjük. Felét egy tál aljára szórjuk, ráhelyezzük a lazacfilét, beborítjuk a keverék másik felével. Leterítjük fóliával, és valami nehezéket helyezünk rá – mondjuk teli ásványvizes palackokat – a lényeg, hogy a lazacot belenyomják a fűszerekbe. Három napra hűtőbe tesszük, de 12 óránként megfordítjuk a halat. Valamennyi levet fog engedni, és kicsit megváltozhat a színe, megkeményedik a húsa. Három nap múlva leöblítjük a halat, és éles késsel hajszálvékony szeleteket vágunk belőle.
A szerdai átmeneti felfrissülés után ismét erősödik a hőség Erdélyben. Csütörtöktől napos, száraz idő várható, a hétvégére pedig több helyen 33 fokig emelkedhet a hőmérséklet. A jövő hét elején a kánikula tovább fokozódhat.
Néhány nap leforgása alatt másodszor vallott kudarcot a román államfő kormányalakítási kísérlete, ami a válság mélyülésén túlmenően lesújtó képet nyújt az elnök makulátlannak hitt politikai-erkölcsi felfogásáról is.
Miközben az Egyesült Államok a futball-világbajnokságra érkező játékosokat, bírókat és szurkolókat példátlan szigorral szűri a határain, saját utcáin továbbra is ezrek esnek erőszakos bűncselekmények áldozatául.
Téli beszámolómat azzal zártam, hogy az ott szerzett benyomások olyan mély nyomot hagytak bennünk, hogy még vissza kell térnünk. Ez az elhatározás azonban nem maradt sokáig puszta vágy: néhány hónappal később ismét Genf felé vezetett az utunk.
Miközben sokan még mindig nehezen tudják elhinni, hogy 2026-ban egy EU-tagállamban megtörténhet, hogy a falat áttörve lakoltatnak ki a hatóságok egy magyar egyházi vezetőt, olyan hangok is hallatszanak, amelyek őt teszik felelőssé a történtekért.
Az Európai Parlamentben tartott eszmecserén európai képviselők és az Egyesült Arab Emírségek szélsőségesség és terrorizmus elleni küzdelemért felelős különmegbízottja a radikalizmus és a demokratikus ellenálló képesség kérdéseit vitatták meg.
Rekordbírság a bankoknak, perrel fenyegető pénzintézetek, kártérítéssel hitegetett ügyfelek: a ROBOR-ügy egyszerre pénzügyi, jogi és bizalmi botrány az általunk is mohón táplált pénzéhes világunkban.
Még nyárias meleg és helyenként 30 fok feletti hőmérséklet várható szerdán, ám a hét második felében markáns változás következik az időjárásban. Több hullámban érkező frontok miatt záporokra, zivatarokra és megerősödő szélre kell készülni.
Migrén, álmatlanság, szorongás, klimax – egyre többen próbálják ki az gyógypiercinget, amikor gyógyszermentes megoldást keresnek régóta fennálló panaszaikra. A módszer sokak életminőségét javítja, az orvosok azonban óvatosságra intenek.
Bár a színházi nyelvnek „nincs nemzetisége”, mégis egyfajta küldetés magyar darabokat színre vinni olyan közegben, amelyben alig, vagy inkább egyáltalán nem ismerik a magyar kultúrát – vallja Tapasztó Ernő.
szóljon hozzá!