
Kovásznát a Berecki-havasok sűrű, nyurga fenyői őrzik, a ropogósan friss levegőben sós és vasas borvíz hideg illata terjeng. A háromszéki város ma már nem csak ásványvizeinek köszönhetően pezseg.
2016. augusztus 28., 12:502016. augusztus 28., 12:50
2016. augusztus 28., 12:502016. augusztus 28., 12:50
A főtéren megtekinthető, egykori vulkanikus kitörés nyomán keletkezett szénsavas-sós ízű iszapvulkán maradéka időnként még ma is felbuggyan, bár a Pokolsárnak nevezett természeti látványosság rég nem jelent veszélyt a város lakóira. Kezeléseivel a pezsgő település sokkal inkább egészségügyi hasznot nyújt, semmint félelmet kelt a lakókban és visszatérő látogatóiban.
A gyógyító vizek városa
A Kárpát-kanyarban fekvő település a város patakja mellett a kékes-zölden derengő Tündérvölgy alatt nyúlik el kilenc kilométer hosszan Kézdivásárhelytől 15 kilométerre déli irányban. Vannak, akik ma is az ezer borvíz forrásaként emlegetik a megyenévadó helységet, amelyet a történelem már a 16. század közepétől jegyez. A városban számos forráskút található: a központban a Kőrösi Csoma Sándor Líceum épülete mellett, illetve a parkban lehet szabadon inni a természetes ásványokban gazdag borvizekből. Fürdőzésre használva a kovásznai gyógyvíz mozgásszervi tünetek enyhítésére jó, elfogyasztva az emésztőrendszer betegségeit lehet kezelni vele. A különböző források vizei enyhén szénsavasak, só- és vastartalmuk változó. A helyi orvosok az ér- és idegrendszeri rendellenességek, illetve a magas vérnyomás kezelésére ajánlják. Ezek a vizek szolgálták a városhoz tartozó szomszéd falu, Csomakőrös világhírű szülöttjének, Kőrösi Csoma Sándornak az egészségét, de Kovászna több személyiségének is, többek közt Ignácz Rózsa írónak, Kádár László Afrika-kutatónak és Olosz Ella textilművésznek.
Szívgyógyászati gázfürdő
A Kovásznára látogatók nem csak a gyógyforrások miatt keresik fel a települést. Az egész évben jó turistaforgalom a gyógyhatású gázfürdőknek és az egyszerre üdülést és egészségügyi kezelést biztosító üdülőközpontnak köszönhető. A fürdőélet már az 1880-as években elkezdődött, s bár az egykori központi strandról ma már szinte semmi sem árulkodik, a mofetták népszerűsége mégsem csökkent az évek során. Meleg ásványvizes előfürdővel kombinálva a gázfürdőkben többek között az érrendszeri, az idegrendszeri és a mozgásszervi betegségeket kezelik.
Bár 2013-ban és 2014-ben csökkent a látogatók száma, tavalytól a statisztikák újra növekedést mutatnak: 2015-ben mintegy 1300 személy használta ki a kovásznai gyógykezelési lehetőségeket. A kilenc szállodán kívül – amelyek gyógymasszázs és fitneszszolgáltatásokat is nyújtanak –, nyolc panzióban szállásolják el az odaérkezőket, de számos családi házban is adnak ki szobát az igénylőknek.
A szívgyógyászati központ magasan a város felett, fenyőillatú környezetben fekszik. Az alapítója, dr. Benedek Géza nevét viselő intézmény az ország legnagyobb kardiológiai rehabilitációs központja, amely ötvenhat éve fogadja a gyógyulni vágyókat. A létesítmény 100 négyzetméternyi területen és 220 köbméter mélyen elhelyezkedő gázfürdője világviszonylatban is jelentős gyógyászati lehetőséget biztosít, a napi átlagos 450–500 kezelésnek köszönhetően már számos beteg hagyta el elégedetten a fürdővárost.
Arculattuning és wellnessálmok
Gyerő József polgármester lapunknak elmondta: szeretnék még jobban fellendíteni a városkában a turizmust, ezért ősszel a balneoklimatikus üdülőhelyek infrastrukturális fejlesztésére kiírt pályázattal szereznének pénzt az újabb beruházásokhoz.
„A Regionális Operatív Program 7.1. tengelyén kiírt pályázat keretében tizenegy utcában az ivóvíz- és szennyvízhálózatot, a közvilágítást és az útburkolatot szeretnénk felújítani. A pályázatokat már előkészítettük, az önkormányzat pedig bízik a sikerében” – magyarázza a polgármester. Az elmúlt hónapokban a szomszéd falvakkal, községekkel összekötő mezőgazdasági utakat javították meg, jelenleg a turisták által közkedvelt Tündérvölgyben cseréltek padokat és szemeteskosarakat. Az egészségügyi szolgáltatások mellett Kovászna arculatára is vigyáznak, a központban található parkokban hamarosan szintén új padokon pihenhetnek a látogatók.
A város önkormányzatához tartozó Csomakőrösön ivóvizet vezetnek be, utána pedig a szennyvízcsatorna-hálózat következik. „Az új közbeszerzési törvény jelentősen megnehezíti munkánkat, hiszen ma már egy golyóstoll beszerzéséért is dokumentáció kell” – magyarázza a lassú előrehaladás okait Gyerő József. A bürokratikus időelhúzódás miatt nem tudnak a tervezett tempóban előrehaladni a munkálatokkal, emiatt a már megnyert pályázatok esetében is minden tolódik.
Kovásznán azonban nemcsak a közművesítéssel vannak gondok, hanem a turisták rendelkezésére álló szállók is szűkösnek bizonyultak az utóbbi időben. Nyaranta előfordul, hogy a kereslet meghaladja a város szállodai kínálatát. Akiknek az ország különböző részeiből az egészségügyi biztosító kezelési jegyet adott, kénytelenek ősszel vagy télen bejelentkezni Kovásznára, mert a kezelésre is jogosító nyári szállások elfogytak. A polgármester szerint ezen a téren is új beruházásokra van szükség. „Bár ez egyelőre még nem jelent konkrét tervet, de egyértelmű, hogy modern wellness- és gyógyfürdőközpontot szeretnénk kialakítani Kovásznán” – vázolja a polgármester a városvezetés hosszú távú elképzeléseit, amelyekhez EU-s pályázatokkal szeretnének pénzt szerezni.
Erős székely télre várnak
A 2011-ben épített sípálya az elmúlt télen nem hozta az elvárt forgalmat, igaz, ebben elsősorban a rossz időjárás volt a ludas. „Bár a szokatlan csapadékhiány miatt 2015-ben nem tudtuk működtetni a pályát, az önkormányzatnak is korszerűsítenie kell ezt a szolgáltatási lehetőséget. Digitalizált beléptetési rendszerre, új hóágyúkra és taposógépre lenne szükség, ezek beszerzése azonban az árak növekedéséhez vezet majd”. A polgármester szerint a versenyképes áraknak köszönhetően a tavalyelőtti forgalom pozitív eredményeket hozott. Ha jó lesz az idei tél, a sípálya újabb vendégsereget vonz majd Kovásznára.
A fejpántbotrány mára letűnt
Alacsony érettségi minősítése miatt újra a nyilvánosság elé került az a kovásznai román diáklány, aki 2013. március 15-én román trikolór fejpánttal demonstrált a helyi magyar közösség ünnepsége ellen. A város interetnikus viszonyairól szólva Gyerő József elmondta: a fejpánt-botrány és az általa kiváltott hangulat nem jellemzője a városnak. „Tekintetbe véve a nemzetiségi arányokat, elfogadhatónak tartom a város román–magyar viszonyát” – véli a tisztviselő. A helyi önkormányzat ülésein azonban nem felhőtlen a kapcsolat a román és magyar képviselők között, de a polgármester szerint a város jólétét és fejlődését érintő problémákban teljes az egyetértés. A mintegy tízezer lakost számláló településen ma nagyjából 3300 román és 6600 magyar ajkú ember él.
Ahol a kultúra is pezseg
A helyi kultúra lelassult tempóját a 2012-ben felavatott Művelődési Központ változtatta meg: a városkába eljutó új programok és előadások révén új szakasz kezdődött Kovászna művelődési életében. „A kolozsvári Bogdán Zsolt színművész Ady-estje telt házas volt mind a diák-, mind a felnőttelőadáson, de Rákász Gergely magyarországi orgonaművészt is sikerült meghívnom koncertezni” – magyarázza eredményeiket Czilli Balázs kultúrigazgató. A városkában fellépett a nemzetközi sikereknek örvendő Osonó Színházműhely, és a kézdivásárhelyi Városi Színház tagjai is rendszeresen tartanak vendégelőadásokat. A palettát színesíti a bábszínház, a román és magyar szinkronos filmek vetítése, de a helyieknek saját amatőr színtársulatuk is van: a Pódium színjátszók, illetve a diákok színi csoportja.
Kovászna a turistáknak és helyieknek egyaránt megpróbál kikapcsolódást biztosítani a kulturális eseményekkel. Folyamatosan megtekinthető a Csoma Sándor- és kézművestárlat, a fiataloknak rendszeres gitár- és rajzkört szerveznek, illetve a kézműves klub mellett számos állandó családi program is zajlik a városban. „Idén a városnapokat szeptember elseje és negyedike között szervezik meg. A hagyományos kézműves vásár mellett,többek közt a Bikini, Bon Bon, Bagossy Brothers és Boney M. koncerteken szórakozhat a közönség. A városi banzáj után pedig a Magyar Filmnapokra terveznek újabb vetítéseket.
A francia Nemzetgyűlés első olvasatban elfogadta a Korzika autonómiájáról szóló alkotmánymódosítást, amely élénk politikai vitát váltott ki Franciaországban és az Európai Parlamentben is.
A szerdai átmeneti felfrissülés után ismét erősödik a hőség Erdélyben. Csütörtöktől napos, száraz idő várható, a hétvégére pedig több helyen 33 fokig emelkedhet a hőmérséklet. A jövő hét elején a kánikula tovább fokozódhat.
Néhány nap leforgása alatt másodszor vallott kudarcot a román államfő kormányalakítási kísérlete, ami a válság mélyülésén túlmenően lesújtó képet nyújt az elnök makulátlannak hitt politikai-erkölcsi felfogásáról is.
Miközben az Egyesült Államok a futball-világbajnokságra érkező játékosokat, bírókat és szurkolókat példátlan szigorral szűri a határain, saját utcáin továbbra is ezrek esnek erőszakos bűncselekmények áldozatául.
Téli beszámolómat azzal zártam, hogy az ott szerzett benyomások olyan mély nyomot hagytak bennünk, hogy még vissza kell térnünk. Ez az elhatározás azonban nem maradt sokáig puszta vágy: néhány hónappal később ismét Genf felé vezetett az utunk.
Miközben sokan még mindig nehezen tudják elhinni, hogy 2026-ban egy EU-tagállamban megtörténhet, hogy a falat áttörve lakoltatnak ki a hatóságok egy magyar egyházi vezetőt, olyan hangok is hallatszanak, amelyek őt teszik felelőssé a történtekért.
Az Európai Parlamentben tartott eszmecserén európai képviselők és az Egyesült Arab Emírségek szélsőségesség és terrorizmus elleni küzdelemért felelős különmegbízottja a radikalizmus és a demokratikus ellenálló képesség kérdéseit vitatták meg.
Rekordbírság a bankoknak, perrel fenyegető pénzintézetek, kártérítéssel hitegetett ügyfelek: a ROBOR-ügy egyszerre pénzügyi, jogi és bizalmi botrány az általunk is mohón táplált pénzéhes világunkban.
Még nyárias meleg és helyenként 30 fok feletti hőmérséklet várható szerdán, ám a hét második felében markáns változás következik az időjárásban. Több hullámban érkező frontok miatt záporokra, zivatarokra és megerősödő szélre kell készülni.
Migrén, álmatlanság, szorongás, klimax – egyre többen próbálják ki az gyógypiercinget, amikor gyógyszermentes megoldást keresnek régóta fennálló panaszaikra. A módszer sokak életminőségét javítja, az orvosok azonban óvatosságra intenek.
szóljon hozzá!