
Csigatempó. Nem elég, hogy lassan haladnak a munkálatok az A10-es autópályán, egy szakaszt újra is kell aszfaltozzon a kivitelező
Fotó: YouTube/Asociația Pro Infrastructură/képernyőfelvétel
Egyre valószínűtlenebb, hogy végre az idei év végétől autópályán közlekedhessünk Kolozsvár és Nagyszeben között. A Nagyenyed és Gyulafehérvár közötti hiányzó szakasszakon újabb gondok adódtak.
2021. április 07., 12:002021. április 07., 12:00
2021. április 07., 12:032021. április 07., 12:03
Az autópálya-építési munkálatok igencsak különleges munkálatainak látott neki a Torda és Szászsebes közötti, A10-es sztráda 2. szakaszán dolgozó Aktor. A görög cég romániai leányvállalata Vajasd környékén elkezdte felmarni az aszfaltot egy olyan pályarészen, amelyen még csak be sem indult a forgalom.
Az Aktor munkatársai tavaly május 15-én, Ludovic Orban kormányfő és közlekedésügyi minisztere, Lucian Bode látogatásának tiszteletére kezdtek el sebtében aszfaltozni. A két liberális politikus éppen az aszfaltöntési munkálatok közepette tartott sajtótájékoztatót, amelyen ünnepélyesen bejelentették az A10-es pálya 2020-as avatását. Ehhez képest a Nagyenyed és Gyulafehérvár között hiányzó 24 kilométeres szakasz miatt az út, amely összeköti az észak-erdélyi sztrádát a dél-erdélyivel, várhatóan 2021-ben sem készül el. A legutóbbi szerződésmódosításban álló június 25-éig semmiképpen. Legalábbis így látják a munkálatokat monitorozó Pro Infrastruktúra Egyesület szakemberei.
– nyilatkozta lapunknak a civil szervezet elnöke, Ionuţ Ciurea. Szerinte már csak azért sem valószínű a pályaszakasz idei átadása, mert több helyen a tartófal beomlott, és a beszivárgó talajvíz miatt a pálya megcsúszott. Ezért nem feltétlenül csak az építő hibás, inkább a felületesen elkészített geológiai tanulmányok okolhatók.
Az átadási határidők folytonos áthágása miatt az utóbbi időben többször is felmerült a szerződésbontás lehetősége. Ciurea meglátásában azonban nem ez a járható út. Szerinte
„Ha nem bontod fel időben az egyezséget, a vége felé már ne tedd meg! Az Aktor valahogy másfél-két éven belül csak befejezi; egy újabb cég pedig bő két év múlva kezdhetné el” – vélekedett a közútiinfrastruktúra-fejlesztéseket árgus szemekkel követő civil szervezet elnöke.
A két Fehér megyei város közötti szakaszon dolgozó cég a munkálatok mintegy 80 százalékánál tart, ráadásul semmiféle bürokratikus akadály nem áll előtte ahhoz, hogy mielőbb befejezze a 24 kilométeres aszfaltcsíkot.
Százmillió eurót követel a Straco
Közel százmillió eurós kártérítést követel az országos útügyi hatóságtól az észak-erdélyi autópálya Maroskece és Aranyosgyéres között dolgozó Straco. A romániai cég azok után állt elő igényével, miután a szerződésben foglalt és többször kitolt határidő be nem tartása miatt, többszörös figyelmeztetés után az Országos Közútkezelő Vállalat (CNAIR) az idén szerződést bontott. Ezt azonban a bukaresti törvényszék érvénytelenítette, így patthelyzet alakult ki: a Straco ismét érvényes szerződéssel rendelkezik, azonban nem dolgozik. A vállalat vezetői és ügyvédei az elmaradt nyereség és a munka nélkül maradt alkalmazottak miatt követeli a közel százezer eurós kártérítést.
Magyarországnak nemcsak politikai, hanem szerződéses alapja is van arra, hogy megszólaljon az erdélyi magyarságot ért jogsérelmek ügyében, így a premontrei apát kilakoltatásának ügyében is – hívta fel Orbán Anita külügyminiszter figyelmét Izsák Balázs.
A bukaresti ügyvivő kormány pénteki ülésén hivatalosította Hargita megye címerét – tájékoztatott a szövetség sajtóirodája, jelezve, a döntés az RMDSZ javaslatára született.
Az Arad megyei Borossebesen működő előtisztító derítőállomásból áradó bűzre panaszkodnak a helyi lakosok, a környezetőrség ellenőrzése pedig súlyos szabálytalanságokat tárt fel. Az üzemeltetőt 100 ezer lejre bírságolták.
Újabb riasztásokat adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a kánikula miatt. Vasárnap 16 megyében a legmagasabb fokú hőségriasztás lesz érvényben.
Heves reakciót váltott ki Moszkvában, hogy Emil Boc, Kolozsvár polgármestere nem engedélyezte az orosz zászló kitűzését egy, a városban zajló sporteseményen.
Egy 12 éves gyermek csütörtökön életét vesztette, miután ráesett egy kereszt egy Kolozs megyei temetőben.
Levélben fordult Ursula von der Leyenhez, az Európai Bizottság elnökéhez Bíró Barna Botond, a Hargita megyei önkormányzat elnöke, amelyben európai fellépést sürget az ember és barnamedve közötti, egyre súlyosbodó konfliktusok kezelésére.
A jubileumi, 35. Tusványoson idén is a magyar és a határon túli közélet számos ismert szereplője vesz részt. A közéleti programok középpontjában a béke és a gazdasági kihívások állnak, a Tisza-frakció meghívott képviselői távol maradnak a rendezvénytől.
Megindokolta Németh Zsolt fideszes országgyűlési képviselő, hogy miért nem hívták meg Magyar Péter miniszterelnököt a szervezők a Tusványos idei rendezvényeire. A kormányfő a napokban kifogásolta, hogy nem kapott meghívást.
Radikális döntést hozott a Máramaros megyei önkormányzat, miután az Óvásokat Elbíráló Országos Tanács (CNSC) helyt adott a megyeszékhely körgyűrűjének megvalósítására kiírt pályázat elleni óvásnak.
szóljon hozzá!