
Ördögi kör és körgyűrűk. Nem várt akadály nehezíti Erdélyben a kolozsvári és a medgyesi körgyűrű megépítését (képünk illusztráció)
Fotó: Gábos Albin
A több romániai, erdélyi útépítési versenytárgyaláson a nyertes konzorciumok tagjaként szereplő Integral Inženjering bosnyák cég most azt állítja, senkit nem hatalmazott fel arra, hogy vállalkozásuk részt vegyen bármiféle romániai közbeszerzési eljáráson. Ehhez képest a többek között a kolozsvári körgyűrű megépítésében – elvileg – érintett bosnyák cég papíron összesen 3 milliárd eurós értékű projektben szerepel társult kivitelezőként. Ha beigazolódnak a más erdélyi projektet is érintő vádak, ismét keresztet vethetünk a kolozsvári körgyűrűre.
2026. február 07., 11:182026. február 07., 11:18
2026. február 07., 12:132026. február 07., 12:13
A megdöbbentő tényállásra azok után derült fény, hogy az Integral Inženjering közleményben reagált a Pro Infrastruktúra Egyesület megkeresésére, amelyet utóbbi a kolozsvári körgyűrű kivitelezési projektjének elakadása miatt fogalmazott meg.
A romániai infrastrukturális nagyberuházásokat figyelő civilek kérdésére a bosnyákok „feketén-fehéren” kijelentették, hogy az a bizonyos Dragan Janošević, akit a kolozsvári városháza a bosnyák vállalat által felhatalmazott képviselőként említett a Dimex román útépítővel fennálló kivitelezői társulásban, „soha nem dolgozott nekik, és soha nem kapott felhatalmazást tőlük, hogy részt vegyen a pályázaton”.
– közölte a Pro Infrastruktúra a bosnyákok megdöbbentő válaszát. Ha a sokkoló állásfoglalást visszaigazolja a bíróság is, példátlan vállalati identitáslopásnak, fiktív és hamis közbeszerzési részvételeknek lehetünk tanúi, amelyek 3 milliárd eurót kitevő útépítési projekteket érintenek.
A bosnyák cég ugyanis a kolozsvári körgyűrű, a Bákó–Piatra Neamț gyorsforgalmi út, a târgoviștei bekötőút, a medgyesi körgyűrű megépítésében, illetve a Curtea de Argeș–Tigveni közötti főút felújításában is érdekelt a Pro Infrastruktúra Egyesület első összesítése szerint, ám a lista még hosszabb lehet.
A civil szakemberek azonnali lépésekre szólították fel a román korrupcióellenes ügyészséget (DNA) és az Európai Főügyészséget. Hangsúlyozzák, ha a vádak beigazolódnak, akkor kivétel nélkül minden érintettnek felelősségre kell vonni: azokat, akik közvetlenül hamisították a részvételi dokumentumokat, azokat, akik jóváhagyták vagy „eltűrték ezt a csalást”, azt a közjegyzőt, aki hitelesítette a dokumentumokat anélkül, hogy ellenőrizte volna a vállalat tényleges vezetését Boszniában. De a kolozsvári városi tanácsot is, a körgyűrű szerződő hatóságát, amely „nem tett meg semmilyen minimális erőfeszítést a dokumentumok érvényességének ellenőrzésére”.
„Nyilvánvaló, hogy a kolozsvári körgyűrű esetében a Dimex vállalattal aláírt szerződés érvényét veszti, ha a boszniai partnert csak azért vonták be a társulásba, hogy mondvacsináltan fedezzék az alagútépítés terén szerzett tapasztalatra vonatkozó követelményt, amely tapasztalattal a román építőipari vállalkozó nem rendelkezik. A logikus következmény a pályázat megszüntetése és megalapozott okokból történő újraindítása.
– figyelmeztetnek a civilek. Akik átfogó bűnvádi eljárást követelnek, ugyanakkor azt is kérik, hogy a kolozsvári körgyűrű stratégiai fontosságú projektje a helyi önkormányzattól visszakerüljön a közlekedési minisztérium „szárnyai” alá.
Amint arról beszámoltunk, tavaly májusban írták alá Bukarestben a kolozsvári körgyűrű második szakaszának megépítésére vonatkozó szerződést. A közlekedési minisztérium által finanszírozott nagyberuházás, a kincses városi közlekedést „levegőhöz juttató” körgyűrű a közúti infrastruktúrát kezelő országos hatóság, illetve az érintett önkormányzatok – Kolozsvár, Szászfenes, Gyalu, Kisbács és Apahida – által létrehozott társulás régóta várt közös projektje.
A körgyűrűszerződés 40,67 kilométernyi út megtervezését és kivitelezését írja elő 48 hónap alatt.
Az agglomerációs körgyűrű 2. szakasza 23,67 km új, 4 sávos (menetirányonként 2 sáv) országútból, valamint mintegy 17 km bekötőútból áll, és a szászfenesi, illetve a Tordai úti csomópontot köti össze a Kolozsvár keleti kijáratánál, Apahidánál található csomóponttal, ahová a már meglévő terelőút „fut be”. A bekötőutak lehetővé teszik a körgyűrű új szakaszának összekötését a Kolozsvár környéki településekkel, beleértve Szászfenes községet is.
Emil Boc kolozsvári polgármester a besztercei Dimex útépítő által vezetett konzorciummal kötött szerződés aláírása után emlékeztetett: az egyik legfontosabb kolozsvári infrastrukturális projektről van szó, a munkálatok értékét tekintve a második legfontosabbról a metró után, de az elöljáró szerint a hatását tekintve legalább akkora változást fog hozni a kolozsváriak életében, mint a földalatti.
Emil Boc most 10 napos határidőt adott a kivitelezést elnyerő konzorcium két cége közötti jogi vita tisztázására, ellenkező esetben a polgármesteri hivatal egyoldalúan felbontja a szerződést. „Mindennek megvan a határa. A körgyűrű projektje rendkívül fontos a kolozsváriak számára. Nem fogadhatjuk el, hogy két felelőtlen vállalat szembeszálljon a kolozsváriakkal” – nyilatkozta Emil Boc polgármester.

Aláírták hétfőn Bukarestben a kolozsvári körgyűrű második szakaszának megépítésére vonatkozó szerződést.
Novák Károly Eduárd pénteken úgy fogalmazott: „az orosz sportolók részvételének megtagadása” a kolozsvári ritmikus gimnasztika világkupán azzal a kockázattal jár, hogy negatív precedenst teremt a román sport számára a nemzetközi porondon.
Magyarországnak nemcsak politikai, hanem szerződéses alapja is van arra, hogy megszólaljon az erdélyi magyarságot ért jogsérelmek ügyében, így a premontrei apát kilakoltatásának ügyében is – hívta fel Orbán Anita külügyminiszter figyelmét Izsák Balázs.
A bukaresti ügyvivő kormány pénteki ülésén hivatalosította Hargita megye címerét – tájékoztatott a szövetség sajtóirodája, jelezve, a döntés az RMDSZ javaslatára született.
Az Arad megyei Borossebesen működő előtisztító derítőállomásból áradó bűzre panaszkodnak a helyi lakosok, a környezetőrség ellenőrzése pedig súlyos szabálytalanságokat tárt fel. Az üzemeltetőt 100 ezer lejre bírságolták.
Újabb riasztásokat adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a kánikula miatt. Vasárnap 16 megyében a legmagasabb fokú hőségriasztás lesz érvényben.
Heves reakciót váltott ki Moszkvában, hogy Emil Boc, Kolozsvár polgármestere nem engedélyezte az orosz zászló kitűzését egy, a városban zajló sporteseményen.
Egy 12 éves gyermek csütörtökön életét vesztette, miután ráesett egy kereszt egy Kolozs megyei temetőben.
Levélben fordult Ursula von der Leyenhez, az Európai Bizottság elnökéhez Bíró Barna Botond, a Hargita megyei önkormányzat elnöke, amelyben európai fellépést sürget az ember és barnamedve közötti, egyre súlyosbodó konfliktusok kezelésére.
A jubileumi, 35. Tusványoson idén is a magyar és a határon túli közélet számos ismert szereplője vesz részt. A közéleti programok középpontjában a béke és a gazdasági kihívások állnak, a Tisza-frakció meghívott képviselői távol maradnak a rendezvénytől.
Megindokolta Németh Zsolt fideszes országgyűlési képviselő, hogy miért nem hívták meg Magyar Péter miniszterelnököt a szervezők a Tusványos idei rendezvényeire. A kormányfő a napokban kifogásolta, hogy nem kapott meghívást.
szóljon hozzá!