Hirdetés

Aláírva: nekiszökhetnek Kolozsvár várva várt körgyűrűjének

kolozsvári körgyűrű

Vonalban. Épülhet a kolozsvári körgyűrű (a térképen fehér csíkkal)

Fotó: Facebook/Emil Boc/képernyőmentés

Aláírták hétfőn Bukarestben a kolozsvári körgyűrű második szakaszának megépítésére vonatkozó szerződést. A közlekedési minisztérium által finanszírozott nagyberuházás, a kincses városi közlekedést „levegőhöz juttató” körgyűrű a közúti infrastruktúrát kezelő országos hatóság (CNAIR), illetve az érintett önkormányzatok – Kolozsvár, Szászfenes, Gyalu, Kisbács és Apahida – által létrehozott társulás régóta várt közös projektje.

Páva Adorján

2025. május 12., 12:402025. május 12., 12:40

2025. május 12., 12:512025. május 12., 12:51

Sorin Grindeanu szállításügyi miniszter hétfői bejelentése szerint a most aláírt körgyűrűszerződés 40,67 kilométernyi út megtervezését és kivitelezését írja elő 48 hónap alatt. Az Európai Unió 2021-2027-es szállításügyi programja révén finanszírozott, áfa nélkül 4,72 milliárd lejes beruházás lebonyolítója Kolozsvár polgármesteri hivatala.

Grindeanu tájékoztatása szerint az agglomerációs körgyűrű 2. szakasza 23,67 km új, 4 sávos (menetirányonként 2 sáv) országútból, valamint mintegy 17 km bekötőútból áll,

Hirdetés

és a szászfenesi, illetve a Tordai úti csomópontot köti össze a Kolozsvár keleti kijáratánál, Apahidánál található csomóponttal, ahová a már meglévő terelőút „fut be”. A bekötőutak lehetővé teszik a körgyűrű új szakaszának összekötését a Kolozsvár környéki településekkel, beleértve Szászfenes községet is.

Az útvonalon építendő további infrastrukturális elemek:

  • 5 alagút összesen közel 2 km hosszan
  • 14 közúti csomópont
  • 1 híd a Békás folyó felett
  • kerékpárutak összesen 30,35 km hosszan
  • 1 karbantartási és koordinációs központ
  • 1 szolgáltatási terület, amely koncessziós szerződések alapján lehetővé teszi kereskedelmi egységek működtetését
  • 2 parkoló

Emil Boc polgármester a szerződés aláírása után emlékeztetett: az egyik legfontosabb kolozsvári infrastrukturális projektről van szó, a munkálatok értékét tekintve a második legfontosabbról a metró után, de az elöljáró szerint a hatását tekintve legalább akkora változást fog hozni a kolozsváriak életében, mint a földalatti.

„Bukarestben vagyunk, mi is Otopeni-ből, a repülőtérről jövünk, de szeretném, ha tudná, miniszter úr, hogy

Idézet
Románia legforgalmasabb közlekedési útvonala nem a Bukarest–Otopeni táv, mint ahogyan sokan gondolnák, hanem a Kolozsvár és Szászfenes közötti a legforgalmasabb közlekedési útvonal Romániában, több mint 70 000 autóval naponta. Ez a projekt ezt a problémát oldja meg”

– jelentette ki Boc.

kolozsvári körgyűrű Galéria

Sorin Grindeanu és Emil Boc a körgyűrű szerződésének hétfői aláírásakor

Fotó: Facebook/Sorin Grindeanu/képernyőmentés

Ismertetése szerint a most aláírt szerződés 1,1 milliárd eurós projektet fed, amely körülbelül 24 kilométer hosszú főút, csaknem 20 kilométernyi bekötőút, illetve 20 csomópont megépítését foglalja magában – utóbbiak közül 14 a projekt része, 6-ot pedig a városháza épít további pénzből. A munkálatok során 5 alagút „tör át” a Bükkön – itt az elöljáró megjegyezte, akik ismerik Kolozsvárt és az erdélyi hegyeket, azok tudják, hogy milyen bonyolult munkálatokról van szó. Elmondása szerint ezért késett a tervezés és a tanulmányok elkészítése, de most már megvan „az alapos projekt”.

„Tehát aláírtuk. A megvalósítás következik. Tudom, hogy nem lesz könnyű, de bízunk abban, hogy ez a projekt terv szerint megvalósul” – közölte Emil Boc a szerződés aláírása után, köszönetet mondva valamennyi érintettnek.

Mint ismeretes, a kolozsvári körgyűrű java a második szakasz, amely esetében nemrég történt meg a várva várt előrelépés: áprilisban megjelent a Hivatalos Közlönyben a műszaki és gazdasági mutatók aktualizálásáról szóló kormányhatározat. Ez lehetővé tette, hogy végre aláírják a szerződést, így munkához láthatnak az összesen 42 kilométeres körgyűrűn, mely 32 km-nyi bekötőutat, 20 közúti csomópontot, 5 alagutat is tartalmaz majd.

A megaprojekt sokáig a közbeszerzési eljárás azon szakaszában „pihent”, amikor is győztest kell hirdetni. Korábban ugyanis a tervező jelezte: 2022 és 2025 között jelentősen nőttek az útépítési költségek: a számítások szerint az alagutak folyómétere esetében 61,53%-os, a szerkezetek folyómétere esetében pedig 22,54%-os növekedést jegyeztek, ami nem fér bele az előzetes becslésekbe, ezért új költségvetési keretet szorgalmaztak.

Ezt elfogadták a hatóságok: 8,6 milliárd lejről 9,3 milliárd lejre (1,87 milliárd euróra) növelték a teljes körgyűrűprojekt költségvetését.

Amelyet túlnyomórészt az EU szállításügyi programja révén érkező finanszírozás alkot. A kormány rábólintásával ki lehetett jelölni a második szakasz megépítőjét – ezen már nem kellett sokat rágódni, hiszen egyetlen jelentkezőről volt szó: a besztercei Dimex által vezetett, bolgár és montenegrói céget is tartalmazó, csaknem 20 alvállalkozót tömörítő csoportosulás várta az aláírási ceremóniát.

Mint ismeretes, a munkálatok „bonyolultsága”, vagy inkább az óriási költségek miatt a teljes, több mint 40 kilométeres körgyűrű megépítését jelentő beruházást korábban két munkafázisra osztották. Az elsőben két szakaszt valósítanak meg: az első alig több, mint két kilométeres, viszont az ország legforgalmasabb útszakaszának hatsávossá bővítését jelenti Kolozsvár és Szászfenes, a leendő regionális sürgősségi kórház között.

Itt már régebben győztest hirdettek, bizonyos munkálatok már tavaly május óta zajlanak. Nemrég nekiláttak a felüljáró-építésnek a DN1-es jelzésű főúton, Erdély legnagyobb városa és községe között.

A második szakasz – melynek hamarosan nekiláthatnak– több rész összevonásával alakult ki. A főút mintegy 24 kilométeres a szászfenesi és apahidai városhatár között, illetve csaknem ugyanennyi hosszúságú bekötőút megépítését is feltételezi a Kolozsvár nyugati és keleti határát déli irányban összekötő új terelőút. Ez ez első munkafázis összesen 6 milliárd 135 millió lejbe (több mint 1,2 milliárd euróba) kerül. Az első munkafázist négy éven belül szeretnék megvalósítani.

Ugyanennyi idő jutna a második kivitelezésére is, amely még jóval odébb van. Ebben a fázisban nyugat felé kiépítenék az összeköttetést a regionális kórház és az észak-erdélyi autópálya gyalui lehajtója között, illetve a keleti oldalon Apahidától észak, Telekfarka felé.

korábban írtuk

Kétfrontos előrelépés az épülő kolozsvári körgyűrűn
Kétfrontos előrelépés az épülő kolozsvári körgyűrűn

Új szakaszba lépett a hosszú ideje tervezgetett kolozsvári körgyűrű megvalósítása: nekiláttak a felüljáró-építésnek az ország egyik legforgalmasabb útszakaszán, a DN1-es jelzésű főúton, a kincses város és Szászfenes között.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 26., péntek

Volt magyar miniszter is védelmébe vette a Kolozsvárról „kiutált” oroszokat

Novák Károly Eduárd pénteken úgy fogalmazott: „az orosz sportolók részvételének megtagadása” a kolozsvári ritmikus gimnasztika világkupán azzal a kockázattal jár, hogy negatív precedenst teremt a román sport számára a nemzetközi porondon.

Volt magyar miniszter is védelmébe vette a Kolozsvárról „kiutált” oroszokat
Hirdetés
2026. június 26., péntek

Izsák Balázs: az alapszerződés szerint joga van „beleszólni” Magyarországnak a premontrei ügybe

Magyarországnak nemcsak politikai, hanem szerződéses alapja is van arra, hogy megszólaljon az erdélyi magyarságot ért jogsérelmek ügyében, így a premontrei apát kilakoltatásának ügyében is – hívta fel Orbán Anita külügyminiszter figyelmét Izsák Balázs.

Izsák Balázs: az alapszerződés szerint joga van „beleszólni” Magyarországnak a premontrei ügybe
2026. június 26., péntek

Székelyföldi megye címerét fogadta el a bukaresti kormány

A bukaresti ügyvivő kormány pénteki ülésén hivatalosította Hargita megye címerét – tájékoztatott a szövetség sajtóirodája, jelezve, a döntés az RMDSZ javaslatára született.

Székelyföldi megye címerét fogadta el a bukaresti kormány
2026. június 26., péntek

Bűzlő szennyvíztisztító miatt szabott ki jókora bírságot a környezetőrség

Az Arad megyei Borossebesen működő előtisztító derítőállomásból áradó bűzre panaszkodnak a helyi lakosok, a környezetőrség ellenőrzése pedig súlyos szabálytalanságokat tárt fel. Az üzemeltetőt 100 ezer lejre bírságolták.

Bűzlő szennyvíztisztító miatt szabott ki jókora bírságot a környezetőrség
Hirdetés
2026. június 26., péntek

Kánikulát hoz a hétvége, vörös hőségriasztást is kiadtak

Újabb riasztásokat adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a kánikula miatt. Vasárnap 16 megyében a legmagasabb fokú hőségriasztás lesz érvényben.

Kánikulát hoz a hétvége, vörös hőségriasztást is kiadtak
2026. június 26., péntek

Kiakadtak az oroszok egy erdélyi város polgármesterére az orosz zászló és himnusz betiltása miatt

Heves reakciót váltott ki Moszkvában, hogy Emil Boc, Kolozsvár polgármestere nem engedélyezte az orosz zászló kitűzését egy, a városban zajló sporteseményen.

Kiakadtak az oroszok egy erdélyi város polgármesterére az orosz zászló és himnusz betiltása miatt
2026. június 26., péntek

Meghalt egy gyerek Kolozs megyében, miután ráesett egy sírkereszt

Egy 12 éves gyermek csütörtökön életét vesztette, miután ráesett egy kereszt egy Kolozs megyei temetőben.

Meghalt egy gyerek Kolozs megyében, miután ráesett egy sírkereszt
Hirdetés
2026. június 26., péntek

Medveveszély: súlyosbodik a helyzet Hargita megyében, brüsszeli fellépést sürgetnek

Levélben fordult Ursula von der Leyenhez, az Európai Bizottság elnökéhez Bíró Barna Botond, a Hargita megyei önkormányzat elnöke, amelyben európai fellépést sürget az ember és barnamedve közötti, egyre súlyosbodó konfliktusok kezelésére.

Medveveszély: súlyosbodik a helyzet Hargita megyében, brüsszeli fellépést sürgetnek
2026. június 26., péntek

Tusványos: a Tisza politikusai elutasították a meghívást, román együttes is fellép

A jubileumi, 35. Tusványoson idén is a magyar és a határon túli közélet számos ismert szereplője vesz részt. A közéleti programok középpontjában a béke és a gazdasági kihívások állnak, a Tisza-frakció meghívott képviselői távol maradnak a rendezvénytől.

Tusványos: a Tisza politikusai elutasították a meghívást, román együttes is fellép
2026. június 25., csütörtök

Németh Zsolt megüzente Magyar Péternek, miért nem hívják Tusványosra

Megindokolta Németh Zsolt fideszes országgyűlési képviselő, hogy miért nem hívták meg Magyar Péter miniszterelnököt a szervezők a Tusványos idei rendezvényeire. A kormányfő a napokban kifogásolta, hogy nem kapott meghívást.

Németh Zsolt megüzente Magyar Péternek, miért nem hívják Tusványosra
Hirdetés
Hirdetés