
A 2024/25-ös tanévtől 52 bölcsődés gyermeknek és a két óvodai csoportban 30 óvodásnak tud az intézmény keresztény értékrend szerinti nevelést és oktatást biztosítani
Fotó: Kereskényi Gábor/Facebook
A magyarság szülőföldön történő megmaradása összetett folyamat, szükség van benne az erős anyaországra, amely rendületlenül áll ki a külhoni nemzetrészek mellett – mondta a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkára csütörtökön Szatmárnémetiben.
2024. május 23., 16:322024. május 23., 16:32
2024. május 23., 17:442024. május 23., 17:44
Potápi Árpád János a Hám János Római Katolikus Bölcsőde és Óvoda ünnepélyes átadásán hangsúlyozta, mindez azonban semmit sem ér, ha a külhoni magyarság nem cselekszik saját megerősödéséért, nem védi saját érdekeit és értékeit. Szerinte ebben Szatmárnémeti és Szatmár megye példát mutat az egész nemzetnek, itt rájöttek arra, hogy a magyar nemzet csak úgy erősíthető meg, ha mindenki összefog az itt élő emberek boldogulásáért. Az államtitkár kifejtette, együtt kell vállalni minden áldozatot és mindent meg kell tenni azért, hogy a magyarság megmaradjon és megerősödjön.
Az államtitkár az idei csíksomlyói búcsú mottóját idézve azt mondta, minden nemzedék csak úgy tudja megőrizni hitét, kultúráját és hagyományait, ha időről-időre a valós élethez igazodva mindig megújítja önmagát. „Nem kivétel ez alól a történelmi keresztyén egyházak és a közélet sem, ezért csak közös munkával tudjuk megóvni e két fontos érték mellett a magyarságot, a városainkat, a közösségeinket és otthonunkat” – fogalmazott Potápi Árpád János.
Potápi Árpád János államtitkár, Schönberger Jenő szatmári megyéspüspök, Pataki Csaba, tanácselnök és Kereskényi Gábor, Szatmárnémeti polgármestere vágta át az avatószalagot
Fotó: Kereskényi Gábor/Facebook
Az eseményen Kereskényi Gábor, Szatmárnémeti újrázni készülő RMDSZ-es polgármestere arról beszélt, öt évvel ezelőtt a városban 234 bölcsődei férőhely volt elérhető, ma pedig 467 férőhelyen tudják végezni a gyermekek bölcsődei nevelését. Emellett folyamatban van újabb két önkormányzati bölcsőde építése összesen 160 férőhellyel – tette hozzá a városvezető.
Gyakorlatilag felszámolták a bölcsődéket és nem sikerült olyan megoldásokat bevezetni, amelyek – a kétéves gyermeknevelési szabadság ellenére – választ jelenthettek volna a szolgáltatás pótlására – hangsúlyozta a politikus. Hozzátette, az RMDSZ a kormányzati munkája eredményeképpen ez a helyzet valamelyest javult, az utóbbi években száz helyszínen épültek például magyar tannyelvű óvodák és bölcsődék.
Schönberger Jenő szatmári megyéspüspök szentelte és áldotta meg az oktatási intézményt
Fotó: Kereskényi Gábor/Facebook
Addig, ameddig közösen egy irányba és a jó irányba építkezünk, addig van jövőnk, és mi ezt akarjuk építeni mindenkinek – jelentette ki az óvodaavatón Pataki Csaba, Szatmár megye RMDSZ-es tanácselnöke. Az épületet Schönberger Jenő szatmári megyéspüspök szentelte és áldotta meg.
A Szatmári Római Katolikus Egyházmegye tulajdonában lévő, korábban kórházként is funkcionáló, lelakott épületben több mint 18 millió lejből alakítottak ki 2400 négyzetméter alapterületű óvodát és bölcsődét, a beruházást a magyar kormány a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt.-n keresztül mintegy 1,27 milliárd forinttal (16,5 millió lej) támogatta. A fejlesztés anyagi finanszírozásában a németországi Renovabis katolikus segélyszervezet és a püspökség is részt vállalt.
Fotó: Kereskényi Gábor/Facebook
A száz gyermek ellátásra alkalmas, műemlék jellegű épületben jelenleg három bölcsődei és két óvodai csoport működik 47 férőhellyel. A tervek szerint a 2024/25-ös tanévtől kezdve 52 bölcsődés gyermeknek és a két óvodai csoportban 30 óvodásnak tud az intézmény keresztény értékrend szerinti nevelést és oktatást biztosítani. Mint arról beszámoltunk, egy nappal korábban hasonló intézményt adtak át Máramarossszigeten is, ahol felavatták a Leőwey Klára Elméleti Líceumba tagolt Árpád-házi Szent Kinga Bölcsődét és Óvodát.

„Az, hogy Magyarország kormánya a határon túli magyarokat támogatja, majdnem olyan természetes, mint ahogy levegőt veszünk, ez kötelessége is” – fejtette ki Soltész Miklós egyházi és nemzetiségi kapcsolatokért felelős államtitkár Máramarosszigeten.
Közeledik a parlagfű virágzása, ezért Erdély-szerte felszólítják a hatóságok a telek- és ingatlantulajdonosokat, az útkezelőket és az érintett intézményeket, hogy kötelesek intézkedni.
A képességfelmérő vizsga első napját technikai hibák árnyékolták be: a dolgozatfeltöltő platform többször összeomlott, tanárok ezrei rekedtek órákra az iskolákban. A szakszervezetek szerint a minisztérium alkalmatlansága okozta a káoszt.
Újabb mesterséges intelligencia alapú rendszert vezetett be a Kolozs megyei sürgősségi kórház: a Carebot nevű platform a tüdőgócok felismerésében segíti a radiológusokat, ezzel hozzájárulva a tüdőrák minél korábbi diagnosztizálásához.
Még a nyáron átadhatják az észak-erdélyi autópálya Magyarzsombor és Vaskapu közötti, 12 kilométeres szakaszát Szilágy megyében – közölte a közlekedési tárca illetékese.
A meteorológiai szolgálat (ANM) hétfői figyelmeztető előrejelzése szerint szerdáig meleg időre és kellemetlen hőérzetre lehet számítani az egész országban.
Hőségre figyelmeztető előrejelzést adott ki vasárnap a következő napokra az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) Románia nagy részére.
Sárga, vagyis elsőfokú hőségriasztást adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) 15 megyére. Az ország többi részén kedd estig melegre, kellemetlen hőérzetre és viharos időjárásra figyelmeztető időjárás-előrejelzés lesz érvényben.
Senki sem jelentkezett a tasnádi polgármesteri hivatal által kiírt tenderre, amely egy 102 millió lejes hitel felvételére irányult a Szatmár megyei településen tervezett, Aquapark Transilvania Terme nevű élményfürdő megvalósítása érdekében.
Jól haladnak a munkálatok a Nagyszebent Fogarassal összekötő autópályán – közölte a Brassó megyei út- és hídkarbantartó vállalat.
Nyolc éve kihasználatlanul áll az egykor népszerű gyermekrészleg az aradi Neptun Strandon: azóta benőtte a gaz, a medencék burkolatát pedig tönkretette az idő. Bár az önkormányzat évek óta ígérgeti a felújítást, eddig nem történt semmi.
szóljon hozzá!