Hirdetés

Számos tényező fokozza az elégedetlenséget: szakemberek szerint fontos, hogy továbbra is mindenki betartsa az óvintézkedéseket

Elégedetlenségi hullám. Sokaknak nem tetszenek a kijárási korlátozások •  Fotó: Rab Zoltán

Elégedetlenségi hullám. Sokaknak nem tetszenek a kijárási korlátozások

Fotó: Rab Zoltán

Egy év után már sokak számára tűnnek egyre elviselhetetlenebbeknek a koronavírus-világjárvány miatt bevezetett intézkedések, a tiltakozás és a szabályok megszegése viszont nem megoldás a lapunk által megkérdezett szakértők szerint. Minél nagyobb átoltottság elérése a cél.

Bíró Blanka

2021. március 31., 12:242021. március 31., 12:24

Üllő és kalapács közé került nemcsak a romániai, hanem úgy általában véve a világ valamennyi kormánya a koronavírus-világjárvány miatt, hiszen ha a döntéshozók nem foganatosítanak óvintézkedéseket, a lakosság fele azt mondja, miért nem védik meg az embereket a fertőzéstől, ha pedig korlátozások bevezetéséről döntenek, a lakosság másik fele azt mondja, ezek teljesen észszerűtlenek – értékelt a Krónika megkeresésére Lorenzovici László orvos, egészségügyi közgazdász. Az egyetemi oktató az újabb romániai korlátozások és azok miatt kirobbant tiltakozási hullám kapcsán kifejtette:

a bukaresti hatóságok „a kecske is jóllakjon, a káposzta is megmaradjon” döntéseket próbálnak foganatosítani: nem zárják le teljesen a gazdaságot, ám a gazdaság így is megszenvedi a korlátozásokat, nagyon sok kisvállalkozás, vendéglátós tönkrement.

Hirdetés

Ugyanakkor meglátása szerint méltánytalan a magánszektorral szemben, hogy ebben az időszakban a közalkalmazottak akkor is megkapják a fizetésüket, ha nem dolgoznak. „Az állami szférában is sok helyen csökkent a tevékenység a járványhelyzet miatt, de még csak kényszerszabadságra sem küldték az alkalmazottakat, hogy a bérük 75 százalékát kapják meg. Ez nem méltányos, és nem is tisztességes a magánszektor adófizetőivel szemben, ebből a szempontból is érthető az elégedetlenség” – hangsúlyozta Lorenzovici László.

Hozzátette: Romániában meglepően jó a jelenlegi járványhelyzet, az esetszámok növekedése más országokhoz képest viszonylag lassú. Ezért is gondolja úgy, hogy

az országosan egységes korlátozások bevezetése nem lett volna indokolt, így csak azokon a településeken vannak szigorítások, ahol növekedik a fertőzöttségi mutató, sőt a határértéket is megemelték 3, illetve 6 ezrelékről 4 és 7,5 ezrelékre.

„Ez azt is jelzi, próbálják enyhíteni, odázni a megszorításokat, hiszen ezeket az intézkedéseket már korábban is meg lehetett volna hozni. Sőt még azt is figyelembe kell venni, hogy a statisztikákban szereplő összlakosságra számolják a mutatókat, miközben az országban valójában nem él ennyi ember” – fejtette ki a szakértő.

Megkésett és elmaradt intézkedések

Lorenzovici kitért ugyanakkor arra is, hogy a kórházakban bizonyos osztályokon túlterhelés van, ami nem azért alakult ki, mert most sokkal rosszabb a járványhelyzet, mint a második hullámban, hanem mert most „fentebbről” indult a járvány. Vagyis a tesztszám és az esetszám hasonlóan alakul, mint tavaly októberben, csak akkor az esetszám napi kétezerről indult, ami lazította a nyomást a kórházakon. Most viszont négyezerről indult a növekedés, tehát amikor beléptünk a harmadik hullámba, kisebb volt a kórházakban a szabad kapacitás.

Az egészségügyi elemző szerint az egészségügyben már eddig meg kellett volna hozni azokat a döntéseket, amelyek javítanak a járványhelyzet kezelésén, ám csak most fogadták el azt a szabályozást, hogy az intenzív osztályon szolgálatot teljesítő,  más szakterületről érkező orvosok nem vonhatóak felelősségre.

Ez véleménye szerint megoldást hozhat arra, hogy korábban sok orvos nem akart az intenzív osztályon munkát vállalni, arra hivatkozva, hogy az nem az ő szakterülete.

Az egyetemi oktató szerint emellett már rég fel lehetett volna szerelni szubintenzív vagy szubakut terápiás részlegeket, ahogy sok más országban ezt megtették.

Idézet
Az intenzív kezelésre szoruló koronavírus-fertőzöttek ellátását egy gyakorló orvos két-három nap alatt megtanulja”

– szögezte le a szakértő. Ez – tette hozzá – abból kiindulva is járható út lenne, hogy sok más területen alig van beteg, az orvosok egy részének kevesebb a munkája, így sokan átképezhetők lennének a koronavírusos betegek ellátására. „Kell ehhez egy átfogó törvényi keret, ami megteremti ennek a jogi és szakmai feltételeit” – véli az elemző.

Példaként említette, hogy Magyarországon kétszer is fellépett orvoshiány, amikor a háziorvosok száma csappant meg, egyszerűen eltörölték a korlátozást, hogy szakorvosi képesítésre van szükség. „A labdarúgásban egy csatár védőként, középpályásként is megállja a helyét, a koronavírus kezelésében sincs szükség orvosi csúcsteljesítményre, hiszen vannak protokollok, rutinok, azokat kell alkalmazni” – mutatott rá a szakértő, aki szerint ugyanez érvényes az egészségügyi asszisztensekre is.

Idézet
A járványhelyzetet jobban kellene menedzselni, de az elmúlt egy évben nem hozott ilyen jellegű döntéseket az egészségügyi minisztérium, hogy ezek a jogi, szakmai kereteit biztosítsa”

– szögezte le Lorenzovici László. Egyúttal arra is kitért, tavaly az orvosok, az egészségügyi szakemberek egy része nem szívesen vállalta a koronavírus-fertőzöttek ellátását, tartva a megbetegedéstől, sokan inkább elmentek nyugdíjba, betegszabadságra. Most viszont létezik a védőoltás, az egészségügyi személyzetnek nem lehet kifogása arra, hogy ne dolgozzon, annál is inkább, hogy a társadalomnak elvárásai vannak.

A szabályok nem opcionálisak

Ágoston László, a Kovászna Megyei Közegészségügyi Igazgatóság vezetője aggasztónak tartja eközben, és helyteleníti, hogy bizonyos csoportok az utcára vonulnak a korlátozások ellen tiltakozva. A Krónika megkeresésére aláhúzta, a járványt a koronavírus elleni védőoltás fogja megfékezni, de ehhez el kell érni a nyájimmunitást szavatoló szintet. Addig pedig – hangsúlyozta – be kell tartani az óvintézkedéseket, kerülni kell a tömeget, a találkozásokat, tartani kell a távolságot, és viselni kell a védőmaszkot.

Az egészségügyi szakember arról is beszélt, hogy ő maga sem örül a korlátozásoknak. „Kényelmetlenek az intézkedések, de a törvényeket, a szabályokat sem csak akkor tartjuk be, ha a kedvünkre vannak” – szögezte le Ágoston László.

Kérdésünkre rámutatott: előfordulhat, hogy akik most részt vesznek egy tüntetésen, nem betegednek meg, nem lesznek tüneteik, de terjeszthetik a vírust, megfertőzhetnek másokat, akik aztán súlyos állapotban kerülnek kórházba. „Félő, hogy akik védőmaszk nélkül kivonulnak az utcára, máskor sem tartják be az óvintézkedéseket. Ez olyan szempontból is aggasztó, hogy a brit mutáció sokkal gyorsabban terjed, egy hordozó sok embert megfertőzhet” – jelentette ki az egészségügyi szakember.

„A politikumnak vállalnia
kell a felelősséget”

„A teljes romániai politikai osztálynak fel kell vállalnia a járvány miatt meghozott óvintézkedéseket” – szögezte le megkeresésünkre Vass Levente, az egészségügyi minisztérium államtitkára. Hangsúlyozta,

a korlátozások azt a célt szolgálják, hogy 30–50 százalékkal csökkentsék a találkozásokat, ezzel fékezve a járvány terjedését.

„A vörös zónás településeken, ha hat órakor bezárnak az üzletek, valószínűleg már munkából hazafele elintézik az emberek a bevásárlást, nem vállalnak be még egy utat, ami tovább növelné a találkozások, a vírus terjedésének esélyét” – ecsetelte Vass Levente.

Hangsúlyozta egyúttal: a korlátozásokat ott vezetik be, ahol aggasztó a járvány-
ügyi helyzet, tehát nincsenek országos megszorítások, nincs általános kijárási tilalom, az óvintézkedések foganatosításakor arra is törekedtek, hogy a végzős évfolyamok diákjai személyesen járhassanak iskolákba.

„Ez senkinek, a politikumnak sem kényelmes állapot, működnek a megyei, helyi szintű katasztrófavédelmi bizottságok, a döntések felelősségét minden politikusnak fel kell vállalnia a helyi önkormányzati képviselőtől a miniszterekig” – összegzett az egészségügyi államtitkár.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 22., hétfő

Erdély-szerte kezdődik a parlagfű virágzása, kemény bírságok várnak a hanyag telektulajdonosokra

Közeledik a parlagfű virágzása, ezért Erdély-szerte felszólítják a hatóságok a telek- és ingatlantulajdonosokat, az útkezelőket és az érintett intézményeket, hogy kötelesek intézkedni.

Erdély-szerte kezdődik a parlagfű virágzása, kemény bírságok várnak a hanyag telektulajdonosokra
Hirdetés
2026. június 22., hétfő

Már az első napon összeomlott a rendszer: káoszba fulladt a képességfelmérő digitalizációja

A képességfelmérő vizsga első napját technikai hibák árnyékolták be: a dolgozatfeltöltő platform többször összeomlott, tanárok ezrei rekedtek órákra az iskolákban. A szakszervezetek szerint a minisztérium alkalmatlansága okozta a káoszt.

Már az első napon összeomlott a rendszer: káoszba fulladt a képességfelmérő digitalizációja
2026. június 22., hétfő

Mesterséges intelligencia segíti a tüdőrák korai felismerését a kolozsvári sürgősségi kórházban

Újabb mesterséges intelligencia alapú rendszert vezetett be a Kolozs megyei sürgősségi kórház: a Carebot nevű platform a tüdőgócok felismerésében segíti a radiológusokat, ezzel hozzájárulva a tüdőrák minél korábbi diagnosztizálásához.

Mesterséges intelligencia segíti a tüdőrák korai felismerését a kolozsvári sürgősségi kórházban
2026. június 22., hétfő

Még egy hónap, és újabb autópálya-szakaszon autózhatunk Erdélyben

Még a nyáron átadhatják az észak-erdélyi autópálya Magyarzsombor és Vaskapu közötti, 12 kilométeres szakaszát Szilágy megyében – közölte a közlekedési tárca illetékese.

Még egy hónap, és újabb autópálya-szakaszon autózhatunk Erdélyben
Hirdetés
2026. június 22., hétfő

Hőségre és zivatarokra is figyelmeztetnek a meteorológusok

A meteorológiai szolgálat (ANM) hétfői figyelmeztető előrejelzése szerint szerdáig meleg időre és kellemetlen hőérzetre lehet számítani az egész országban.

Hőségre és zivatarokra is figyelmeztetnek a meteorológusok
2026. június 21., vasárnap

Egyelőre velünk marad a hőség, de viharokra is számítani kell

Hőségre figyelmeztető előrejelzést adott ki vasárnap a következő napokra az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) Románia nagy részére.

Egyelőre velünk marad a hőség, de viharokra is számítani kell
2026. június 20., szombat

Hőségriasztás van érvényben, záporok hozhatnak felfrissülést

Sárga, vagyis elsőfokú hőségriasztást adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) 15 megyére. Az ország többi részén kedd estig melegre, kellemetlen hőérzetre és viharos időjárásra figyelmeztető időjárás-előrejelzés lesz érvényben.

Hőségriasztás van érvényben, záporok hozhatnak felfrissülést
Hirdetés
2026. június 19., péntek

Hasast ugrott a partiumi élményfürdőprojekt, senki sem dob 100 milliós mentőövet

Senki sem jelentkezett a tasnádi polgármesteri hivatal által kiírt tenderre, amely egy 102 millió lejes hitel felvételére irányult a Szatmár megyei településen tervezett, Aquapark Transilvania Terme nevű élményfürdő megvalósítása érdekében.

Hasast ugrott a partiumi élményfürdőprojekt, senki sem dob 100 milliós mentőövet
2026. június 19., péntek

Jól haladnak a munkával az egyik fontos erdélyi autópálya-szakaszon

Jól haladnak a munkálatok a Nagyszebent Fogarassal összekötő autópályán – közölte a Brassó megyei út- és hídkarbantartó vállalat.

Jól haladnak a munkával az egyik fontos erdélyi autópálya-szakaszon
2026. június 19., péntek

Siralmas látványt nyújt „Európa legnagyobb strandjának” gyermekrészlege

Nyolc éve kihasználatlanul áll az egykor népszerű gyermekrészleg az aradi Neptun Strandon: azóta benőtte a gaz, a medencék burkolatát pedig tönkretette az idő. Bár az önkormányzat évek óta ígérgeti a felújítást, eddig nem történt semmi.

Siralmas látványt nyújt „Európa legnagyobb strandjának” gyermekrészlege
Hirdetés
Hirdetés