
Tízezer adagot osztottak ki az 5100 liter bölénygulyásból a nagyszalontai rekordfőzésen
Fotó: Török László
Hatalmas szabadtéri konyhává vált vasárnap Nagyszalonta főtere, ahol rekordkísérletként 5100 liter gulyást főztek bölényhúsból a hajdúváros alapításának 420. évfordulója tiszteletére. Török László polgármester a Krónikának elmondta, a mintegy tízezer részvevőt megmozgató eseménnyel nemcsak a hajdútelepítésre emléketek Nagyszalonta idegenforgalmát is fejlesztenék.
2026. május 31., 18:052026. május 31., 18:05
2026. május 31., 18:422026. május 31., 18:42
Háromnapos rendezvénysorozattal emlékeztek a hajdútelepítésre a hétvégén Nagyszalontán. A Bihar megyei város történelemkönyvében piros betűs ünnepnek számít, hogy Bocskai István fejedelem 1606-ban aláírta azt az adománylevelet, amelynek révén 300 hajdút telepített Nagyszalontára. Erről a történelmi tettről minden évben megemlékeznek a 18 ezer lelkes településen, megünnepelve gyakorlatilag annak várossá válását is.
Vasárnap hálaadó istentiszteletet tartottak a református templomban a 420 évvel ezelőtti hajdútelepítés évfordulója alkalmából.
Török László polgármester (balra) díszpolgári címet nyújtott át Mikló Ferenc nyugalmazott esperesnek, volt nagyszalontai lelkipásztornak
Fotó: Török és csapata/Facebook
Török László polgármester díszpolgári címet adományozott Mikló Ferenc nyugalmazott esperesnek, egykori nagyszalontai lelkipásztornak. A rangos kitüntetéssel a város a közel három évtizedes lelkészi szolgálatot, a helyi magyarságért végzett elkötelezett munkát, valamint a közösségépítés terén elért kiemelkedő eredményeket ismerte el. Mikló Ferenc nevéhez fűződik többek között a Péter Iskola és a magyar oktatási intézmény megépítésének támogatása, valamint a református idősotthon létrehozása is.
Fotó: Paizs Zsolt
A városnapi rendezvények közül idén kiemelkedett Nagyszalonta újabb világrekord-kísérlete. A hajdúváros két évtizede tartja a gulyásfőzés rekordját, húsz év elteltével pedig azzal tör Guinness-rekordra, hogy vasárnap elkészítették a legnagyobb mennyiségű, egyetlen bográcsban főzött, bölényhúsból készült gulyását.
Fotó: Paizs Zsolt
A városházával szemben, a városi park főbejáratánál felállított óriási üstben 5100 liter bölénygulyást főztek, amellyel a hitelesítést követően Nagyszalonta minden bizonnyal ismét beírja magáét a Guinness Rekordok Könyvébe. Török László polgármester szerint a gulyásfőzés több mint tízezer embert vonzott a város főtérére, ahol két óra alatt kiosztották a 10 ezer adag ételt.
A bölénygulyásból egy 5 lejes képeslap megvásárlása után fogyaszthatott bárki. „Jól sikerült a bölénygulyás, mindenkinek ízlett, így az utolsó cseppig elfogyott. Jól érezték magukat a nagyszalontaiak, de nemcsak, hiszen sokan jöttek más vidékekről, volt aki 300 kilométert tett meg idáig” – nyilatkozta a polgármester. Török László lapunknak elmondta, hogy a befolyt összegből turisztikai kisvonatot akar vásárolni a város önkormányzata, céljuk ugyanis fejleszteni a hajdúváros idegenforgalmát.
Fotó: Paizs Zsolt
Egyébként a nagyszalontai bölénygulyáshoz a város határában található, egy osztrák társaság által működtetett bölényfarm szolgáltatta az alapanyagot; az itteni egyébként Európa legnagyobb bölényfarmja. Az ételhez 990 kilogramm bölényhúst használtak, továbbá 1500 kilogramm burgonya, 200 kilogramm répa, 500 kilogramm hagyma és 10 kilogramm petrezselyemzöld került az 5100 literes óriásüstbe.

Különleges és történelmi jelentőségű eseményre készül Nagyszalonta: a hajdúváros idén nemcsak színes kulturális programokkal és koncertekkel várja az érdeklődőket a Szalontai Napokra, hanem újabb Guinness-rekord felállítására is vállalkozik.
Az EDDA lesz az egyik fellépő a 35. Tusványoson – jelentették be a Bálványosi Nyári Szabadegyetem és Diáktábor szervezői szerda délután.
Miközben az AUR látványos előretörése sokak szemében a nacionalizmus és a magyarellenesség visszatérését jelzi, egy friss országos kutatás szerint a román társadalom politikai megosztottságát ma már nem elsősorban az etnikai kérdések alakítják.
Megújult az egykori apátsági épület és plébániatemplom, elkészült a zarándokközpont a Bihar megyei Szentjobbon.
Több mint 226 ezer lejnyi állami támogatást szerzett jogosulatlanul egy 26 éves, Máramarosszigetről származó férfi a gyanú szerint úgy, hogy valótlan adatokat közölt ukrajnai menekültek elszállásolásáról és ellátásáról.
Brassóban a medvék már nem csak az élőket zavarják, hanem a temetőben is gyakran felbukkannak, a sírokon taposnak, a pap a csendőrséggel éjszaka járőrözik a sírkertben.
A medvék és a viperák egyre gyakrabban jelennek meg a népszerű túraútvonalakon, ezért a most kezdődő nyári időszakban fokozott elővigyázatosságra van szükség – hívta fel a figyelmet a Salvamont hegyimentő-szolgálat.
Egy friss felmérés szerint a romániai nagyvárosokban élők legfőbb kikapcsolódási helye a bevásárlóközpont.
Precedensértékű pert nyert a tanügyi tárcával szemben egy kolozsvári diáklány, aki azért fordult bírósághoz, mert egy bécsi egyetem felvételi vizsgája egybeesett az érettségivel, és nem engedték meg számára a speciális vizsgaidőszakban való részvételt.
Az 1989-es rendszerváltás óta drámaian visszaesett a szőlőtermesztés és a bortermelés a ménes–magyarádi dombokon, ezért az érintettek az összefogástól remélik a vállalkozások forgalmának növelését, a térség történelme és hagyományai megismertetését.
Ismét megvételre kínálják a tulajdonosok az érköbölkúti Bónis-kúriát, amely arról híres, hogy az 1848–1849-es magyar forradalom és szabadságharc idején átmenetileg a Szent Korona menedékhelye is volt.
szóljon hozzá!