Hirdetés

Puczi Béla hőstette ma is nemzet- és jövőépítő – Budapesti megemlékezés a marosvásárhelyi fekete márciusról

Puczi

Puczi Béla emléktáblája Budapesten a Nyugati pályaudvar Váci úti falán

Fotó: MTI/Balogh Zoltán

Puczi Béla marosváráshelyi cigány ember nem hősként indult útnak, de hőssé vált, a magyarokat 1990 márciusában megvédő férfi tette ma is nemzet- és jövőépítő – hangoztatta a Belügyminisztérium társadalmi esélyekért és roma kapcsolatokért felelős államtitkára pénteken Budapesten, Puczi Béla emléktáblájánál.

MTI

2026. március 21., 12:512026. március 21., 12:51

2026. március 21., 12:522026. március 21., 12:52

Sztojka Attila az 1990. március 20-ai marosvásárhelyi eseményekre és abban kulcsszerepet játszó Puczi Bélára emlékezve azt mondta, Puczi Béla nem a könnyebb utat választotta, nem a hallgatást, nem a félreállást, hanem a kiállást. ,,Órákon át harcolt társaival, visszaszorították és megvédték a védteleneket. Ez a bátorság erkölcsi tőke, ez az a szellemi magasság, amely egyre és egyre nemzet- és jövőépítő magatartás. Kiállás a magyarságért, a magyar nemzetért”.

Idézet
A világ ma sem lett könnyebb, sok a bizonytalanság, a félelem és a vita, könnyű lenne egymás ellen fordulni és a harag nyelvén beszélni,

de tudjuk, hogy gyűlöletre nem lehet nemzetet építeni, félelemre nem lehet jövőt alapozni, megosztottságból nem születik erőt, a harag szétszakít, a félelem megbénít” – fogalmazott.

Hirdetés

Nemzetet csak szeretetből, hűségből és egymás iránti felelősségből lehet építeni – jelentette ki. Sztojka Attila azt mondta, a ,,fekete március” történései teljesen más korszakot nyitott a cigányságnak. A kommunista időkben eljátszott egyenlőség valójában gettópolitikát jelentett, ezzel szemben a rendszerváltás meghozta azt a szabadságot, amelyben a roma közösség gyakorolhatta magyarságát. Ennek első színtere Marosváráshelyen mutatkozott meg.

Puczi Galéria

Sztojka Attila, a Belügyminisztérium társadalmi esélyekért és roma kapcsolatokért felelős államtitkára

Fotó: MTI/Balogh Zoltán

Az államtitkár szerint Puczi Béla

,,ne féljetek magyarok, megjöttek a cigányok” mondata új korszakot nyitott, a roma közösség magyar nemzeti tudatát jelentette.

Mint mondta, az elmúlt harminchat évben igazán rendszerszinten 2010 óta vált igazán kézzelfoghatóvá a cigányság magyar identitásának megélése.

Kitért arra, hogy Puczi Béla 2009-es halála után kapta meg azt az elismerést, amely már életében járt volna neki: 2010-ben posztumusz Petőfi-emléklapot kapott helytállásáért, ugyanebben az évben megkaphatta a Kisebbségekért-díjat és 2017-ben a Nyugati pályaudvar Váci úti falán emléktáblát kapott.

Sztojka Attila kitért arra, hogy az elmúlt évtized a nemzet részeként kezelte a roma közösséget úgy, hogy közben nem kellett feladnia saját roma identitását és értékeit. ,,A nemzetet csak úgy lehet építeni, ha nem azt nézzük, miben vagyunk különbek, hanem azt, hogy mi köt össze bennünket”.

Az államtitkár azt mondta, ,,amíg mások nemzetinek álcázzák a baloldalon és annak szélén magukat és közben a társadalom megosztására törekednek, addig a valódi oldal a keresztény-konzervatív értékek alapján építik a nemzet egységét”.

Erre szükség is van, mert nehéz időket élünk a világban – mondta Sztojka Attila, hozzátéve, hogy 1990-ben is ki kellett állni a magyarságért székelyeknek és cigányoknak közösen, most a globalista vezetők újra az ,,egyesült államok Európáját akarják”.

Puczi Galéria

Fotó: MTI/Balogh Zoltán

Sztojka Attila elmondta, hogy kezdeményezni fogja a Puczi Béla nevét viselő alapítvány és díj létrehozását.

Zsigmond Barna Pál, az Európai Ügyek Minisztériumának parlamenti államtitkára a megemlékezésen elmondta, hogy fiatalként részese volt a március 20-ai eseményeknek. Mint mondta, büszke arra, hogy ma egy olyan országban élhet, amely uniós szinten először ért el áttörést a romák ügyének átfogó, szakpolitikai szintű előmozdításában.

korábban írtuk

Tisztelgés a fekete március hősei előtt: emlékművet kapnak Marosszentgyörgyön az 1990-ben történt véres események meghurcoltjai
Tisztelgés a fekete március hősei előtt: emlékművet kapnak Marosszentgyörgyön az 1990-ben történt véres események meghurcoltjai

Emlékművet avatnak szombaton Marosszentgyörgyön az 1990 márciusában történt tragikus események magyar és roma áldozatainak, sebesültjeinek és meghurcoltjainak tiszteletére. 

,,A 2010-es év nemcsak egy nemzetellenes, baloldali rezsimnek a végnapait jelentette hazánkban, hanem a roma társadalom számára is lezárult egy korszak. A Fidesz vezette nemzeti kormány az elmúlt 16 évben ugyanis nem egy megoldásra váró, szociális problémaként tekintett a cigányságra és nem is egy határainkon belül élő, de elkülönült csoportként, hanem egy olyan értékteremtő, tradícióiban önazonos, virágzó közösségként, amely a magyar nemzet elválaszthatatlan része az anyaországban és külhonban egyaránt” – fogalmazott az államtitkár.

Nacsa Lőrinc, a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkára arról beszélt, hogy fejet kell hajtani a történelem egyik legfájdalmasabb és sokági feldolgozatlan fejezete előtt, a ,,fekete március” eseményei előtt. Ez nemcsak a marosvásárhelyiek, hanem közös történelmünk része – fűzte hozzá.

Puczi Galéria

Zsigmond Barna Pál, az Európai Ügyek Minisztériumának parlamenti államtitkára

Fotó: MTI/Balogh Zoltán

Az akkori események máig mély nyomot hagytak a marosvásárhelyi közösségen, ezrek döntöttek úgy, hogy elhagyják szülőföldjüket – mondta.

Idézet
Mi ma azon dolgozunk, hogy ehhez hasonló többé ne történhessen meg, a jövőben egyetlen egy magyar vagy cigány embert se érhessen hátrányt hovatartozása miatt”

– tette hozzá.

  • 1990 márciusában a marosvásárhelyi magyarok kisebbségi jogaik tiszteletben tartásáért vonultak az utcára, azonban a városba beszállított, husángokkal felszerelt románok rárontottak a jogaikért békésen demonstráló magyarokra.

  • A felheccelt tömeg megtámadta az RMDSZ székházát, a támadásban vesztette el látását egyik szemére Sütő András író.

  • A fordulópontot Puczi Béla és társai megjelenése jelentette Puczi Béla szállóigévé vált mondatával: ,,ne féljetek magyarok, itt vannak a cigányok!”

A megemlékezés után koszorúkat helyeztek el Puczi Béla emléktáblájánál.

Puczi Galéria

Nacsa Lőrinc, a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkára

Fotó: MTI/Balogh Zoltán

korábban írtuk

A marosvásárhelyi fekete március emlékezete
A marosvásárhelyi fekete március emlékezete

Az erdélyi magyarság 1989 december utáni legfájdalmasabb története minden bizonnyal 1990 fekete márciusa. Sokan akkor döbbentek rá, hogy milyen országban és milyen nemzet társaságában élnek, amelyet a hatalom a legbrutálisabb lépésekre is rá tud venni. Nincs ebben semmi meglepő, hiszen Erdélyben a román-magyar konfliktusoknak tragikus hagyományai vannak: az

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 23., kedd

Egy lépéssel közelebb Parajd több millió eurós támogatása

Több millió eurót kap az Európai Unió szolidaritási alapjából Parajd – tájékoztatott kedden Vincze Loránt RMDSZ-es európai parlamenti képviselő sajtóirodája.

Egy lépéssel közelebb Parajd több millió eurós támogatása
Hirdetés
2026. június 23., kedd

Erdélyt sem kímélte az ítéletidő, újabb viharok várhatók

Nyolc megye összesen 21 településén okozott károkat a rossz idő az elmúlt 24 órában.

Erdélyt sem kímélte az ítéletidő, újabb viharok várhatók
2026. június 23., kedd

Orbán Anita a nagyváradi apát kilakoltatásáról: a kormány nem kíván beleszólni más országok belügyeibe

Politikai szóváltás alakult ki hétfőn a magyar Országgyűlésben, miután Toroczkai László, a Mi Hazánk elnöke rákérdezett Orbán Anita külügyminiszterre, hogy mit tesz a kormány a nagyváradi premontrei apát kilakoltatása ügyében.

Orbán Anita a nagyváradi apát kilakoltatásáról: a kormány nem kíván beleszólni más országok belügyeibe
2026. június 22., hétfő

Erdély-szerte kezdődik a parlagfű virágzása, kemény bírságok várnak a hanyag telektulajdonosokra

Közeledik a parlagfű virágzása, ezért Erdély-szerte felszólítják a hatóságok a telek- és ingatlantulajdonosokat, az útkezelőket és az érintett intézményeket, hogy kötelesek intézkedni.

Erdély-szerte kezdődik a parlagfű virágzása, kemény bírságok várnak a hanyag telektulajdonosokra
Hirdetés
2026. június 22., hétfő

Már az első napon összeomlott a rendszer: káoszba fulladt a képességfelmérő digitalizációja

A képességfelmérő vizsga első napját technikai hibák árnyékolták be: a dolgozatfeltöltő platform többször összeomlott, tanárok ezrei rekedtek órákra az iskolákban. A szakszervezetek szerint a minisztérium alkalmatlansága okozta a káoszt.

Már az első napon összeomlott a rendszer: káoszba fulladt a képességfelmérő digitalizációja
2026. június 22., hétfő

Mesterséges intelligencia segíti a tüdőrák korai felismerését a kolozsvári sürgősségi kórházban

Újabb mesterséges intelligencia alapú rendszert vezetett be a Kolozs megyei sürgősségi kórház: a Carebot nevű platform a tüdőgócok felismerésében segíti a radiológusokat, ezzel hozzájárulva a tüdőrák minél korábbi diagnosztizálásához.

Mesterséges intelligencia segíti a tüdőrák korai felismerését a kolozsvári sürgősségi kórházban
2026. június 22., hétfő

Még egy hónap, és újabb autópálya-szakaszon autózhatunk Erdélyben

Még a nyáron átadhatják az észak-erdélyi autópálya Magyarzsombor és Vaskapu közötti, 12 kilométeres szakaszát Szilágy megyében – közölte a közlekedési tárca illetékese.

Még egy hónap, és újabb autópálya-szakaszon autózhatunk Erdélyben
Hirdetés
2026. június 22., hétfő

Hőségre és zivatarokra is figyelmeztetnek a meteorológusok

A meteorológiai szolgálat (ANM) hétfői figyelmeztető előrejelzése szerint szerdáig meleg időre és kellemetlen hőérzetre lehet számítani az egész országban.

Hőségre és zivatarokra is figyelmeztetnek a meteorológusok
2026. június 21., vasárnap

Egyelőre velünk marad a hőség, de viharokra is számítani kell

Hőségre figyelmeztető előrejelzést adott ki vasárnap a következő napokra az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) Románia nagy részére.

Egyelőre velünk marad a hőség, de viharokra is számítani kell
2026. június 20., szombat

Hőségriasztás van érvényben, záporok hozhatnak felfrissülést

Sárga, vagyis elsőfokú hőségriasztást adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) 15 megyére. Az ország többi részén kedd estig melegre, kellemetlen hőérzetre és viharos időjárásra figyelmeztető időjárás-előrejelzés lesz érvényben.

Hőségriasztás van érvényben, záporok hozhatnak felfrissülést
Hirdetés
Hirdetés