
Petőfi szobra a költőről elnevezett parkban kap helyet
Fotó: Facebook/Sepsiszentgyörgy Önkormányzata
Vasárnap avatják fel Petőfi Sándor egészalakos bronzszobrát Sepsiszentgyörgyön. Gergely Zoltán szobrászművész alkotása a székelyföldi város legújabb, a Petőfiről elnevezett parkjában kap helyet.
2026. május 01., 11:422026. május 01., 11:42
A Petőfi park az 1918. December 1. utca és a Zefir utca találkozásánál, az Arany János-szoborral átellenben várja a látogatókat. „A helyszínválasztás szimbolikus: a két barát és kortárs költőóriás szobra mostantól egymásra tekinthet a forgalmas csomópont két oldalán” – tudatta honlapján a városvezetés. Mint írták,
Az avatóünnepségen köszöntőt mond Antal Árpád polgármester, míg a szobrot és jelentőségét Jánó Mihály művészettörténész méltatja. Az alkotásra Zelenák József evangélikus esperes mond áldást. Az ünnepi eseményt Nagy Kopeczky Kristóf színművész szavalata és a Székely Mikó Kollégium diákjainak műsora színesíti.

Indulatokat, felháborodást váltott és vált ki, sőt gyűlölködő hangnemben folytatott diskurzusokat indított el a közösségi oldalon a Sepsiszentgyörgyön felállítandó Petőfi-szobor ügye, amelyről Vécsi Nagy Zoltán művészettörténészt kérdeztük.
A városvezetés emlékeztetett, hogy az egészalakos Petőfi-szobor állítását a Háromszéki Magyar Sajtóért Alapítvány kezdeményezte. Az önkormányzat 2022-ben hirdetett pályázatot rá, amelyre hat pályamű érkezett. A szakmai zsűri döntése alapján a megbízást Gergely Zoltán kolozsvári szobrászművész nyerte el, akinek alkotása méltó emléket állít a költőnek és gazdagítja a város arculatát – írták.
Mint ismeretes, Petőfi Sándor köztéri szobrát az eredeti tervek szerint 2023 júliusában avatták volna fel a Kovászna megyei és a sepsiszentgyörgyi önkormányzat, valamint a helyi kulturális intézmények által meghirdetett Petőfi-emlékév záróeseményeként.
Ezért az önkormányzat 2023 decemberében közölte: új pályázatot ír ki.
A szakmai zsűri azonban kifogásolta, hogy a városvezetés a grémium döntését megváltoztatva enged a lakossági nyomásnak. Vetró András szobrász, a zsűri tagja szerint a döntéssel hitelét vesztette volna a szakmai testület, melynek Bocskay Vince szobrász, Jánó Mihály és Bordás Beáta művészettörténész, valamint Czimbalmos-Kozma Csaba városgondnok is tagja volt.

Gergely Zoltán kolozsvári szobrászművész örül annak, hogy pozitív irányba mozdultak el a dolgok a Sepsiszentgyörgyre tervezett Petőfi-szobor ügyében, ugyanakkor továbbra is ragaszkodik az alkotással kapcsolatos elképzeléseihez.
A döntés célja az volt, hogy az önkormányzat Petőfi Sándort hitelesen ábrázoló szobrot állítson, fontosnak tartva, hogy az alkotás elnyerje a lakosság tetszését. Ennek érdekében tárgyalásokat kezdeményeztek Gergely Zoltán szobrásszal, kérve, „hogy a művészi, alkotói szabadság korlátozása, csorbítása nélkül közelítse a közvélemény, az építő jelleggel bírálók álláspontját az elkészítendő szoborhoz”. Hangsúlyozták: a kolozsvári szobrász a pályázati kiírásnak megfelelően, mindenféle deszakralizáló, demitizáló szándék nélkül készítette el a tervet. Szobortervének üzenete: a kultúra erősebb fegyver a kardnál.

Olyan Petőfi-figurát készíteni, ami mindenféle szempontból mindenkinek megfeleljen, nem lehetséges, ugyanakkor tulajdonképpen senki se tudja megmondani, milyen az igazi Petőfi – fejtette ki a Krónika megkeresésére Gergely Zoltán kolozsvári szobrászművész.
Több millió eurót kap az Európai Unió szolidaritási alapjából Parajd – tájékoztatott kedden Vincze Loránt RMDSZ-es európai parlamenti képviselő sajtóirodája.
Nyolc megye összesen 21 településén okozott károkat a rossz idő az elmúlt 24 órában.
Politikai szóváltás alakult ki hétfőn a magyar Országgyűlésben, miután Toroczkai László, a Mi Hazánk elnöke rákérdezett Orbán Anita külügyminiszterre, hogy mit tesz a kormány a nagyváradi premontrei apát kilakoltatása ügyében.
Közeledik a parlagfű virágzása, ezért Erdély-szerte felszólítják a hatóságok a telek- és ingatlantulajdonosokat, az útkezelőket és az érintett intézményeket, hogy kötelesek intézkedni.
A képességfelmérő vizsga első napját technikai hibák árnyékolták be: a dolgozatfeltöltő platform többször összeomlott, tanárok ezrei rekedtek órákra az iskolákban. A szakszervezetek szerint a minisztérium alkalmatlansága okozta a káoszt.
Újabb mesterséges intelligencia alapú rendszert vezetett be a Kolozs megyei sürgősségi kórház: a Carebot nevű platform a tüdőgócok felismerésében segíti a radiológusokat, ezzel hozzájárulva a tüdőrák minél korábbi diagnosztizálásához.
Még a nyáron átadhatják az észak-erdélyi autópálya Magyarzsombor és Vaskapu közötti, 12 kilométeres szakaszát Szilágy megyében – közölte a közlekedési tárca illetékese.
A meteorológiai szolgálat (ANM) hétfői figyelmeztető előrejelzése szerint szerdáig meleg időre és kellemetlen hőérzetre lehet számítani az egész országban.
Hőségre figyelmeztető előrejelzést adott ki vasárnap a következő napokra az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) Románia nagy részére.
Sárga, vagyis elsőfokú hőségriasztást adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) 15 megyére. Az ország többi részén kedd estig melegre, kellemetlen hőérzetre és viharos időjárásra figyelmeztető időjárás-előrejelzés lesz érvényben.
szóljon hozzá!