
Alap, koncepció. A Petőfi-szobor helyszíne Sepsiszentgyörgyön, a teret a költőről nevezik majd el
Fotó: Facebook/Sepsiszentgyörgy Önkormányzata
Gergely Zoltán kolozsvári szobrászművész örül annak, hogy pozitív irányba mozdultak el a dolgok a Sepsiszentgyörgyre tervezett Petőfi-szobor ügyében, ugyanakkor továbbra is ragaszkodik az alkotással kapcsolatos elképzeléseihez. Az alkotó – akit nyertes pályaműve módosítására kért fel a város önkormányzata – a Krónikának elmondta, a Petőfi-figurát illető alapkoncepciója változatlan, igyekszik a lehető legjobban elkészíteni a szobrot, és elsősorban szakmai szempontokat vesz figyelembe. Szerinte nem tartható a szoboravatás július 31-ére kitűzött határideje.
2023. február 09., 10:042023. február 09., 10:04
Bizakodásra ad okot Gergely Zoltán szerint, hogy a sepsiszentgyörgyi szoborterv kapcsán nem kell olyan kompromisszumot vállalnia, vagy olyasmit elkészítenie, amit nem szeretne. A kolozsvári képzőművészt annak kapcsán kerestük meg, hogy a háromszéki megyeszékhely polgármesteri hivatala hétfőn bejelentette: mégsem ír ki új pályázatot a Petőfi-szoborra, hanem a kolozsvári szobrász nyertes pályaművének módosított változatát valósítják meg.
Hozzátette ugyanakkor, hogy a Petőfi-figurát illető alapkoncepciója, amiről korábban is beszélt, változatlan. „Amint a városvezetésnek is elmondtam korábban, csak olyasmit változtatok a szoborterven, ami segíti az alapötletemet, de az alapötletemnek ellentmondó dolgot nem fogok tenni” – szögezte le a szobrászművész. Antal Árpád sepsiszentgyörgyi polgármester egyébként hétfő este posztolt Facebook-bejegyzésében úgy fogalmazott, a Gergely Zoltán szobrászművésszel folytatott egyeztetések eredményeképp „költőóriásunkhoz méltó alkotás kerül majd a leendő Petőfi-térre”.
A szobrászművész a Krónikának elmondta, örül, hogy a polgármester is úgy nyilatkozott, miszerint az alkotói szabadságot megtartaná. „Ilyen szempontból bizakodásra ad okot, hogy olyan kompromisszumot nem kell vállalnom, amit nem vállalnék, és nem kell olyasmit megcsinálnom, amit nem szeretnék” – állapította meg Gergely Zoltán. A művész különben korábbi, még januári megkeresésünkre azt mondta, elismeri, amit sokan felróttak: túl vékonyka a szoborfigura. „Semmiképp nem volt célom karikatúrát készíteni. Ha még lehetséges lesz a szobor megvalósítása, mindenképpen »emberesebbre« szeretném készíteni a figurát” – jelentette ki akkor a kincses városi alkotó.
A pályázat értelmében úgy volt, hogy körülbelül két méter 20 centi magas lenne a nemzet költőjét ábrázoló szobor, vagyis a természetes méretnél egynegyeddel nagyobb. Ez a minimális magasság a köztéri szobrok esetében általában, de a hasonló jellegű finomhangolásokat még a helyszínen átgondolja majd az ember – fejtette ki Gergely Zoltán.
Gergely Zoltán pályaműve. A háromszéki megyeszékhelyen felállítandó alkotást eredetileg július végén akarták avatni, de valószínűleg később kerül rá sor
Fotó: Sepsiszentgyörgy Önkormányzata
Sepsiszentgyörgyön eredetileg július 31-ére, Petőfi Sándor halálának évfordulójára tervezték a szoboravatót. Ennek kapcsán megkérdeztük a szobrászművészt, hogy a jelenlegi helyzetben tartható-e a dátum.
„Meglátjuk, hogy az egyeztetések milyen ütemben haladnak, de véleményem szerint későbbre készülhet el a szobor, mint július vége” – mondta a szobrászművész. Hangsúlyozta, nagyon örül az új fejleménynek, igyekszik a lehető legjobban elkészíteni a szobrot, és elsősorban szakmai szempontokat vesz figyelembe.
Amint arról beszámoltunk, a székelyföldi város önkormányzata néhány héttel ezelőtt jelentette be, hogy új pályázatot ír ki a Petőfi-emlékév keretében felavatandó szobor tervére, miután a közösségi médiában a nyertes pályamunkát, Gergely Zoltán kolozsvári szobrászművész alkotását számos kritika érte a lakosság részéről. A döntésre reagálva a szakmai zsűri kifogásolta, hogy a városvezetés a grémium döntését megváltoztatva enged a lakossági nyomásnak. Az önkormányzat közleménye szerint a mostani kompromisszumos megoldás a helyi tanács RMDSZ-frakciójának felkérésére született. Ez figyelembe veszi a lakossági igényeket és a szakmai zsűri döntésének is eleget tesz.
„A döntés célja, hogy az önkormányzat Petőfi Sándort hitelesen ábrázoló szobrot állítson, de azt is fontosnak tartjuk, hogy a köztéri alkotás elnyerje a lakosság tetszését, mindenki magáénak érezhesse a költőóriás örökségét” – közölte a sepsiszentgyörgyi önkormányzat. Ennek érdekében tárgyalásokat kezdeményeztek Gergely Zoltán szobrászművésszel, kérve, „hogy a művészi, alkotói szabadság korlátozása, csorbítása nélkül közelítse a közvélemény, az építő jelleggel bírálók álláspontját az elkészítendő szoborhoz”. „Meg kell találnunk azt a szűk keresztmetszetet, amit a szakma is elfogad és az embereknek is tetszik” – idézi a közlemény Antal Árpád polgármestert.

Mégsem ír ki új pályázatot a Sepsiszentgyörgyre tervezett Petőfi-szoborra az önkormányzat, hanem a nyertes pályamű módosított változatát valósítják meg – közölte a városvezetés.

Olyan Petőfi-figurát készíteni, ami mindenféle szempontból mindenkinek megfeleljen, nem lehetséges, ugyanakkor tulajdonképpen senki se tudja megmondani, milyen az igazi Petőfi – fejtette ki a Krónika megkeresésére Gergely Zoltán kolozsvári szobrászművész.
Közleményt adott ki szombaton a Gyulafehérvári Római Katolikus Érsekség és a Verbum Egyesület az egyesület átszervezési folyamatáról.
Elkezdődtek a harmadik alagút munkálatai a Nagyszebent Pitești-tel összekötő autópálya Bojca (Boița) és Cornetu közötti szakaszán - adta hírül szombaton a közúti infrastruktúrát kezelő társaság (CNAIR) vezérigazgatója.
A Szeben megyei Muzsna (Moșna) erődtemplomának kerítőfalából egy szakasz leomlott szombatra virradóra – közölte a kulturális minisztérium.
Egy elektromos roller okozhatta azt a robbanást és tüzet, amely szombat kora reggel egy temesvári tömbház földszinti lakásában történt. A temesvári balesetben három személy könnyebben megsérült, az épületből 43 lakót kellett kimenekíteni.
Nyomtatott és online kiadványainak valamennyi munkatársától megválik a római katolikus egyház, amely átszervezéssel magyarázza a döntést. A Magyar Újságírók Romániai Egyesülete (MÚRE) méltánytalannak tartja az újságírókkal szembeni bánásmódot.
Lemondott tisztségéről Elena Micicoi Temes megyei prefektus, miután péntek reggel házkutatást tartott a lakásán az Európai Ügyészség.
Nagykalota és Kalotaszentkirály között kirajzolódtak a Kalota-patakon épülő víztározónak a körvonalai. A gátnak elsősorban árvízvédelmi szerepe lesz, de a majdani víztükör turisztikai vonzerejére is számítanak Kalotaszentkirályon.
Fotócsomagok, bankettek, ajándékok, limuzin és olykor korlátlan italfogyasztás is növelheti a végzős év költségeit, amelyek egyes családoknál több ezer lejre rúgnak. Kolozs megyei szülőket és pedagógust kérdeztünk a költekezés határairól.
Mintegy fél évszázada biztosít fórumot a román és magyar történészek szakmai párbeszédének a Román–Magyar Történész Vegyes Bizottság. A testület XXVII. ülését Déván rendezték meg, Nagy Levente magyar társelnök nyilatkozott az eseményről a Krónikának.
Még be sem mutatta miniszterjelöltjeinek listáját, a kormányalakítással megbízott Eugen Tomac máris elveszítette egyik kiszemeltjét. Adrian Papahagi kolozsvári bölcsész bejelentette: nem kívánja irányítani a kulturális tárcát a kormányban.
szóljon hozzá!