
Kolozsváron várhatóan péntektől csak védettségi igazvánnyal lehet étterembe menni
Fotó: Rostás Szabolcs
Péntektől lépnek érvénybe az újabb járványügyi korlátozások Kolozsváron, ha a fertőzöttségi arány a következő két napban nem csökken három ezrelék alá – mondta el a Krónikának Tasnádi István Szilárd.
2021. szeptember 21., 18:292021. szeptember 21., 18:29
2021. szeptember 21., 18:562021. szeptember 21., 18:56
Kolozs megye prefektusa szerint a megyei vészhelyzeti bizottság csütörtökön dönt az újabb korlátozásokról, miután kedden a fertőzöttségi ráta meghaladta a három ezreléket, 3,23 aktív fertőzött jutott ezer lakosra.
– magyarázta a Krónikának a kormány képviselője. Elmondta, ezek zöme az éttermekre, mozikra, sporteseményekre, beltéri és kültéri rendezvényekre vonatkozik.
Az éttermek már csak a kapacitásuk 50 százalékával működhetnek, míg a sportrendezvényeken csupán a férőhelyek 30 százalékát lehet elfoglalni. A mozikban a jelenlegi 70 százalékról 50-re csökken a kapacitás kihasználtsága és kötelező lesz a védőmaszk viselete.
Tasnádi István Szilárd hangsúlyozta, hogy az újabb korlátozások csak a megyei vészhelyzeti bizottság határozata alapján lépnek érvénybe, ennek ülését csütörtökön tartják, a döntésről pedig tájékoztatni kell az érintett települések polgármestereit.
– hangsúlyozta. Hozzátette, az új kormányhatározat szerint ekkortól lép érvénybe a védettségi igazolás használata is: az éttermeket, kulturális intézményeket, sportlétesítményeket, rendezvényeket csak a beoltottak, a negatív tesztet felmutatók (24 óráig érvényes antitestteszt vagy 72 óráig érvényes PCR-teszt), illetve a betegségen nem több mint 180 napja átesett személyek használhatják.
A következő időszakban nagyobb szükség lesz a maszkra és az oltási papírra is
Fotó: Jakab Mónika
Kolozs megyei szinten egyébként a 80 közigazgatási egységből mintegy 15-ben haladta meg eddig a három ezreléket a fertőzöttségi ráta, mondta a prefektus.
Bár a megyében olyan település is van – Katona község –, ahol a fertőzöttségi arány a tíz ezreléket is meghaladja, a kormány képviselője szerint egyelőre nem volt szükség karantén bevezetésére, ugyanis itt többnyire családi gócok vannak, így jól el lehetett különíteni a fertőzötteket.
Egyelőre csak a 6 ezrelék fölötti településeken zajlik kizárólag online az oktatás, mondta a prefektus. Tasnádi István Szilárd arra is kitért, hogy az új szabályozás értelmében, amennyiben egy településen 6 ezrelék fölé „ugrik” a fertőzöttségi ráta, az adott közigazgatási egység valamennyi iskoláját bezárják és online folytatódik az oktatás. Hangsúlyozta, a megyei közegészségügyi hatóság péntekenként elemzi újra a járványhelyzetet, ennek függvényében alkalmaznak más forgatókönyvet az iskolákra.
Tasnádi István Szilárd prefektus nyilatkozik a sajtónak
Fotó: Jakab Mónika
Tasnádi István Szilárd a kórházak helyzetéről elmondta, hogy az intenzív osztályokon Kolozs megyében is fogyóban a szabad ágyak száma, a kormányfővel és Cseke Attila ügyvivő egészségügyi miniszterrel folytatott keddi videókonferencián abban egyeztek meg, hogy ezek számát fokozatosan növelik úgy a Covid-osztályokon, mint az intenzív osztályokon.
– részletezte a prefektus. Elmondta, a megyei közegészségügyi illetékesekkel úgy határoztak, már jövő hétre növelik a férőhelyek számát a kórházakban anélkül, hogy a többi beteg ellátását veszélyeztetnék.
Megyei szinten is egyre több a vörös folt, a legrosszabb helyzet Szatmár megyében van, ahol a megyeszékhely mellett mintegy húsz község is vörös zónának minősül, de kedden vörösre váltott Temes megye is. Ilfov megye után Bukarest is közelít a három ezrelékes fertőzöttségi rátához. Kisebb a baj Kolozs, Beszterce–Naszód és Máramaros megyében, 1,5 és 3 ezrelék közötti fertőzöttségi aránnyal ezek egyelőre sárga zónának minősülnek.

Meghaladta kedden a három ezreléket az ezer lakosra jutó aktív fertőzöttek száma Kolozsváron, a kincses városban így várhatóan újabb korlátozásokat vezetnek be.
Az Arad megyei Borossebesen működő előtisztító derítőállomásból áradó bűzre panaszkodnak a helyi lakosok, a környezetőrség ellenőrzése pedig súlyos szabálytalanságokat tárt fel. Az üzemeltetőt 100 ezer lejre bírságolták.
Újabb riasztásokat adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a kánikula miatt. Vasárnap 16 megyében a legmagasabb fokú hőségriasztás lesz érvényben.
Heves reakciót váltott ki Moszkvában, hogy Emil Boc, Kolozsvár polgármestere nem engedélyezte az orosz zászló kitűzését egy, a városban zajló sporteseményen.
Egy 12 éves gyermek csütörtökön életét vesztette, miután ráesett egy kereszt egy Kolozs megyei temetőben.
Levélben fordult Ursula von der Leyenhez, az Európai Bizottság elnökéhez Bíró Barna Botond, a Hargita megyei önkormányzat elnöke, amelyben európai fellépést sürget az ember és barnamedve közötti, egyre súlyosbodó konfliktusok kezelésére.
A jubileumi, 35. Tusványoson idén is a magyar és a határon túli közélet számos ismert szereplője vesz részt. A közéleti programok középpontjában a béke és a gazdasági kihívások állnak, a Tisza-frakció meghívott képviselői távol maradnak a rendezvénytől.
Megindokolta Németh Zsolt fideszes országgyűlési képviselő, hogy miért nem hívták meg Magyar Péter miniszterelnököt a szervezők a Tusványos idei rendezvényeire. A kormányfő a napokban kifogásolta, hogy nem kapott meghívást.
Radikális döntést hozott a Máramaros megyei önkormányzat, miután az Óvásokat Elbíráló Országos Tanács (CNSC) helyt adott a megyeszékhely körgyűrűjének megvalósítására kiírt pályázat elleni óvásnak.
Miután az elmúlt években több helyszín is kudarcot vallott, a csütörtöki bejelentés szerint végül a Váradszentmárton községhez tartozó Váradcsehi erdejébe költöztetik a nagyváradi állatkertet.
Miközben egyre több ember beszél nyíltan a mentális egészségről, a párkapcsolati problémák kezelésével kapcsolatban sok a bizonytalanság. Egészségünkre című videós sorozatunk újabb részében Bálint Gabriela párkapcsolati terapeutával beszélgettünk.
szóljon hozzá!