Hirdetés

Mindent vissza? Megnyílik az új sós gyógyfürdő Marosújváron, ahol már csak áhított a monarchiabeli dicsfény

Belépőkre várva. A marosújvári sós gyógyfürdő szombaton nyitja meg kapuit •  Fotó: Facebook/Ion Dumitrel

Belépőkre várva. A marosújvári sós gyógyfürdő szombaton nyitja meg kapuit

Fotó: Facebook/Ion Dumitrel

Az év Fehér megyei beruházásaként emlegetik a szombaton megnyíló marosújvári új sós gyógyfürdőt, amelytől „feltámadást” várnak az Osztrák–Magyar Monarchia, de még a Ceaușescu-diktatúra idején is pezsgő idegenforgalommal rendelkező, egykoron sóbányájáról és szódájáról is híres, ám az elmúlt évtizedekben „lerongyolódott” kisvárosban. Amely anno Magyarország legelső sós gyógyfürdőjének adott otthont – tehát lenne mire alapozni.

Páva Adorján

2023. május 12., 09:182023. május 12., 09:18

Többek között sós és édes vizű, fedett és kültéri medencék, szaunák, korszerű berendezésekkel ellátott kezelőhelyiségek, konditerem, sportpályák, vendéglő, bár, játszótér, parkoló várja szombattól a kikapcsolódni vágyókat az új marosújvári gyógyfürdőben, amely öt éven át épült, és 6,7 millió euróból valósult meg, a berendezésekre még egymilliót költöttek. A helyi és a Fehér Megyei Tanács még 2015-ben kötött megállapodása, közös anyagi erőfeszítései nyomán megvalósult beruházással a kezdeményezők

legfőképpen a térség, a helyiek mellett kiemelten a szomszédos Kolozs és Maros megye lakóit célozzák meg

Hirdetés

a Maros bal partján, Tordától 24 kilométerre délre, Nagyenyedtől 21 km-re északkeletre fekvő, mintegy 9 százalékban magyarlakta településen.

•  Fotó: Facebook/Ion Dumitrel Galéria

Fotó: Facebook/Ion Dumitrel

A fedett kezelőközpont 6400 négyzetméteren terül el, a kültéri medencék és a sportpályák – melyek megvalósítását az Országos Befektetési Alapból finanszírozták – pedig 40 ezer négyzetmétert foglalnak el. Nyáron naponta 700 vendéget tudnak fogadni a komplexumban, télen 400 fürdőző élvezheti a beltéri egységek szolgáltatásait. A karkötős rendszerben megoldott belépés ára egy felnőttnek hétköznap 60, hétvégén 70 lej egész napra, de a legtöbb négyórás ottlétért már csak 45 lejt kell fizetni.

A beruházás megvalósulását régóta várják a hatóságok: tavaly is arról szóltak a hírek, hogy nyáron megnyithatják a központot, ám végül nem így történt. Ion Dumitrel megyei tanácselnök szerint

a befektetéssel megállítanák Marosújvár „leépülését”, új fejlődési lehetőséget biztosítva a meglévő altalajkincs felhasználásával – hiszen a szükséges sós vizet a helyi sóbányából nyerik ki.

•  Fotó: Facebook/Ion Dumitrel Galéria

Fotó: Facebook/Ion Dumitrel

Silviu Vințeler polgármester elismerte, óriási anyagi megterhelést jelentett a település számára a beruházás felének kifizetése, de valamennyi számlájukat rendezték, „a költségvetésből jut közvilágításra, egyéb javításokra is”. A liberális (PNL) elöljáró jelezte: hamarosan élményfürdő is épül a közelben, a megyei tanács által megvásárolt telken.

Azt is elárulta, hogy Marosújvár turisztikai adottságai jelenleg igencsak elmaradottak például szállásadás terén, de reméli, hogy a fürdők új panziók létrehozására serkentik a magánbefektetőket. Ugyanakkor reményét fejezte ki, hogy a helyi és a megyei tanács a jövőben uniós pénzalapokat is el tud érni egy szálloda létrehozására.

•  Fotó: Facebook/Ion Dumitrel Galéria

Fotó: Facebook/Ion Dumitrel

Merthogy eddig kiemelt turisztikai célpontként, fürdővárosként ezt nem tehették meg – mégpedig a rendszerváltást követő évek hatósági hanyagsága, nemtörődömsége miatt.

Hiszen az évszázados fürdőhagyományokkal rendelkező település vezetősége elherdálta a régi, tönkrement fürdőépületet, amelyet bő egy évtizede lebontottak. A mostani város- és megyevezetők azonban visszaállítanák Marosújvár elveszett, egykoron dicső turisztikai hírnevét, amelynek gyökerei a 19. században, az Osztrák–Magyar Monarchia idején keresendők.

•  Fotó: Facebook/Ion Dumitrel Galéria

Fotó: Facebook/Ion Dumitrel

A település „ősidők” óta sóbányászatáról híres, már a rómaiak is kitermelték az értékes nyersanyagot, a „modern kori” kifejtés 1791-ben kezdődött. Széchenyi István 1821-ben „a legkiválóbb aknának” nevezte Marosújvárt, ahonnan – a vasút 1872-es megépüléséig – a kitermelt sót a Maros partján lévő raktárakban, bőrtömlőkben tárolták és hajókkal szállították az Alföldre.

A 20. század elején Marosújváron működött Erdély legnagyobb sóbányája. Az évi termelés 500 000 köbméter volt, vagyis 3/5 része az Erdélyben termelt sónak

– olvasható Hening Helga Volt egyszer egy fürdőhely című írásában, mely a Művelődés című folyóiratban jelent meg. A bányákban felhalmozódó és kereskedelmi célokra már nem használható oldott só egy új ipartelepnek adott életet, a szódagyárnak, amely 1896-ban kezdte el működését.

•  Fotó: Facebook/Ion Dumitrel Galéria

Fotó: Facebook/Ion Dumitrel

A kiszivattyúzott sós víz másik részét a marosújvári gyógyfürdő használta fel, amely 1889-ben alakult, és Magyarország legelső sós gyógyfürdője volt.

A sós víz nem a föld felszínén volt, hanem a sóbányákból és a sótestet körülvevő tárnákból vízemelő gépek segítségével szivattyúzták a felszínre – akárcsak ma. A leírás szerint a létesítményt folyamatosan bővíteni kellett a nagy érdeklődés miatt.

De már 1890-ben olyan körülményeket biztosítottak működtetői, amelyet 133 évvel később is megirigyelhetnek:

kőmedencék meleg- és hidegvízvezetékkel és zuhanyzókkal, külön kabinokban melegíthető hideg kádfürdőkkel és úszómedencék; hideg és meleg sósfürdők; gőzfürdő; szükség szerint tejkúra és szőlőgyógymód. A fürdőt számos betegség gyógyítására ajánlották. Közvetlenül a fürdőház szomszédságában, új épületben 16 kényelmesen berendezett lakószoba állt a vendégek rendelkezésére. A fürdővendégeknek szórakozásra is lehetőség adódott a szomszédos Ligetben, a környéken kirándulni is lehetett.

•  Fotó: Facebook/Ion Dumitrel Galéria

Fotó: Facebook/Ion Dumitrel

A 20. század elején a fürdő teljes gőzzel működött – olvasható az említett tanulmányban. Közben Marosújváron szódagyárat építettek, amelyet a sóbánya tavaiból, később pedig szondák segítségével láttak el sós vízzel. A szódagyár szinte a teljes Magyarországot ellátta.

A sós strandot a hatvanas években felújították és a bánya elhagyott tárnáiban szanatóriumot rendeztek be az asztmás betegek részére. A fürdő átvészelte a kommunizmus éveit is – még a Ceaușescu-diktatúra végén is évente többezer vendég fordult meg benne –, majd a városi tanács átvette a bányatársaságtól. Az 1910-ben épült, egykoron impozáns, ám tönkrement fürdőépület végül magánkézbe került, és 2011-ben lebontották.

•  Fotó: Termalonline.hu Galéria

Fotó: Termalonline.hu

Marosújvárt a 2011-es hivatalos népszámlálási adatok szerint akkoriban 13 ezren lakták – a tavalyi cenzus részleges adatai szerint 12 480-ra csökkent a lakosok száma –, amelyből 9,4 százalék magyarnak vallotta magát.

•  Fotó: Facebook/Ion Dumitrel Galéria

Fotó: Facebook/Ion Dumitrel

•  Fotó: Facebook/Ion Dumitrel Galéria

Fotó: Facebook/Ion Dumitrel

•  Fotó: Facebook/Ion Dumitrel Galéria

Fotó: Facebook/Ion Dumitrel

•  Fotó: Facebook/Ion Dumitrel Galéria

Fotó: Facebook/Ion Dumitrel

•  Fotó: Facebook/Ion Dumitrel Galéria

Fotó: Facebook/Ion Dumitrel

•  Fotó: Facebook/Ion Dumitrel Galéria

Fotó: Facebook/Ion Dumitrel

•  Fotó: Facebook/Ion Dumitrel Galéria

Fotó: Facebook/Ion Dumitrel

•  Fotó: Facebook/Ion Dumitrel Galéria

Fotó: Facebook/Ion Dumitrel

•  Fotó: Facebook/Ion Dumitrel Galéria

Fotó: Facebook/Ion Dumitrel

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 10., szerda

Megújult az egykori apátsági épület és templom, elkészült a zarándokközpont Szentjobbon

Megújult az egykori apátsági épület és plébániatemplom, elkészült a zarándokközpont a Bihar megyei Szentjobbon.

Megújult az egykori apátsági épület és templom, elkészült a zarándokközpont Szentjobbon
Hirdetés
2026. június 10., szerda

Fiktív ukrajnai menekültekkel szerzett több száz ezer lej közpénzt egy férfi

Több mint 226 ezer lejnyi állami támogatást szerzett jogosulatlanul egy 26 éves, Máramarosszigetről származó férfi a gyanú szerint úgy, hogy valótlan adatokat közölt ukrajnai menekültek elszállásolásáról és ellátásáról.

Fiktív ukrajnai menekültekkel szerzett több száz ezer lej közpénzt egy férfi
2026. június 10., szerda

A medvék már nem csak az élőket zavarják, a temetőben is garázdálkodnak

Brassóban a medvék már nem csak az élőket zavarják, hanem a temetőben is gyakran felbukkannak, a sírokon taposnak, a pap a csendőrséggel éjszaka járőrözik a sírkertben.

A medvék már nem csak az élőket zavarják, a temetőben is garázdálkodnak
2026. június 09., kedd

Nyáron egyre több a vipera és a medve a túraútvonalakon

A medvék és a viperák egyre gyakrabban jelennek meg a népszerű túraútvonalakon, ezért a most kezdődő nyári időszakban fokozott elővigyázatosságra van szükség – hívta fel a figyelmet a Salvamont hegyimentő-szolgálat.

Nyáron egyre több a vipera és a medve a túraútvonalakon
Hirdetés
2026. június 09., kedd

Városokban a fő szórakozóhely a bevásárlóközpont lett, kevesen járnak már piacra vagy sétálni

Egy friss felmérés szerint a romániai nagyvárosokban élők legfőbb kikapcsolódási helye a bevásárlóközpont.

Városokban a fő szórakozóhely a bevásárlóközpont lett, kevesen járnak már piacra vagy sétálni
2026. június 09., kedd

Érettségiügyben nyert pert egy kolozsvári diáklány

Precedensértékű pert nyert a tanügyi tárcával szemben egy kolozsvári diáklány, aki azért fordult bírósághoz, mert egy bécsi egyetem felvételi vizsgája egybeesett az érettségivel, és nem engedték meg számára a speciális vizsgaidőszakban való részvételt.

Érettségiügyben nyert pert egy kolozsvári diáklány
2026. június 09., kedd

Egyesületbe tömörülnek az önkormányzatok és borászatok a történelmi borvidék fellendítése érdekében

Az 1989-es rendszerváltás óta drámaian visszaesett a szőlőtermesztés és a bortermelés a ménes–magyarádi dombokon, ezért az érintettek az összefogástól remélik a vállalkozások forgalmának növelését, a térség történelme és hagyományai megismertetését.

Egyesületbe tömörülnek az önkormányzatok és borászatok a történelmi borvidék fellendítése érdekében
Hirdetés
2026. június 09., kedd

Eladó a Szent Korona érmelléki menedékhelye

Ismét megvételre kínálják a tulajdonosok az érköbölkúti Bónis-kúriát, amely arról híres, hogy az 1848–1849-es magyar forradalom és szabadságharc idején átmenetileg a Szent Korona menedékhelye is volt.

Eladó a Szent Korona érmelléki menedékhelye
2026. június 09., kedd

Rekordösszegű támogatást kap Boc kedvenc csapata, a KMN ennek töredékéből gazdálkodhat

Miközben Kolozsvár közel 50 millió lejt oszt szét sport-, kulturális és szociális projektekre, a legnagyobb támogatást az Kolozsvári U fociklub kapja: 14 millió lejt. Ez több, mint amennyit a TIFF, a magyar napok és más kulturális események együtt kapnak.

Rekordösszegű támogatást kap Boc kedvenc csapata, a KMN ennek töredékéből gazdálkodhat
2026. június 09., kedd

Figyelmeztetnek az orvosok: nagyon sok gyermeket ér rollerbaleset

Minden harmadik roller-balesetben gyermek is érintett – hívták fel a figyelmet a temesvári megyei kórház orvosai.

Figyelmeztetnek az orvosok: nagyon sok gyermeket ér rollerbaleset
Hirdetés
Hirdetés