
Fotó: Somogyi Botond
A kormány és az ortodox egyház képviselői megegyeztek a karácsonyi ünnepkörhöz kapcsolódó misék és egyéb szertartások feltételeiről, járványügyi előírásairól. A megállapodást Kató Béla, az Erdélyi Református Egyházkerület püspöke értékelte a Krónikának.
2020. december 10., 09:042020. december 10., 09:04
2020. december 10., 15:072020. december 10., 15:07
Bár az Adevărul hírportál által közölt, a megállapodásról szóló cikkben csak az ortodox egyházi méltóságok szerepét emeli ki a döntés megszületése kapcsán,
A szerdán közölt hír szerint a tárgyalásokon sikerült megegyezésre jutnia a kormány képviseletében Sergiu Nistor kultúráért, egyházakért és kisebbségekért felelős elnöki tanácsosnak, Antonel Tănase államtitkárnak, Victor Opaschi egyházakért felelős államtitkárnak és Horaţiu Moldovan egészségügyért felelős államtitkárnak, valamint az egyházak, felekezetek képviselőinek.
Kültéren másfél méter, beltérben két méter a kötelező távolság, a hívek maszkot kell viselniük a szertartás teljes ideje alatt, illetve a templomba, imaházba való belépéskor kezet kell fertőtleníteniük. A maszkviselés kötelezettsége alól mentesülnek a papok, lelkészek, valamint az őket segítő egyházi személyek. Azokon a településeken, amelyek karanténban vannak, maximálisan 20 személy vehet részt beltéri misén, istentiszteleten.
Megkeresésünkre Kató Béla, az Erdélyi Református Egyházkerület püspöke elmondta, hogy a szerdán napvilágot látott hír valószínűleg a múlt héten tartott online megbeszélés lenyomata, melyre az ország mind a 18 felekezete meghívást kapott. Elmondta, hogy
Kiemelte, az Erdélyi Református Egyházkerület kérése az volt, hogy ne zárjanak be a templomok, hiszen ha az üzletekben, buszokon, áruházakban meg lehet oldani a megfelelő távolságtartást, maszkviselést, akkor a templomban is. Kató Béla püspök azt is hangsúlyozta, kiemelt kérésük volt az is, hogy kint és bent párhuzamosan folyhasson az istentisztelet, hiszen a kihangosítás által így egyszerre sokan hallgathatják, részt vehetnek. Terveik szerint, ahol szükséges lesz, igény lesz rá, egymás után több istentiszteletet is tartanak majd.
Kató Béla püspök hozzátette, hogy a pénteken megtárgyaltakat a kulturális államtitkár még a hétvége folyamán eljuttatta az egyházak vezetőinek írott formában is, így újra átnézhették azt, esetleges kiegészítési javaslatokat tehettek a jóváhagyás előtt.
Az Erdélyi Református Egyházkerület püspöke szerint azt is leszögezték a megbeszélésen, hogy a szabályok betartása, betartatása nem egyedül a közösséget vezető pap, lelkész feladata, hanem az illető egyházközösség minden vezetőjének (például gondnok, presbitérium) kötelezettsége.
Böcskei László katolikus püspök reméli, nem lesznek további szigorítások
A megállapodás kapcsán megkerestük Böcskei László nagyváradi megyés püspököt is, aki azt mondta, hogy neki is tudomása volt a megbeszélésről, de külön meghívást nem kapott. Ugyanis a római katolikus egyházat bukaresti megbeszéléseken általában a bukaresti érsek, illetve érsekség képviseli, aki a Püspöki Konferencia Főtitkársága útján tájékoztatja az egyházmegyéket. Böcskei László püspök szerint az említett ajánlások megerősítik a jelenlegi gyakorlatot, és reményét fejezte ki, hogy nem fognak szigorítani ezen; a karácsony méltó megünneplésére készülnek.
Több száz, folyamatosan működő kriptovaluta-bányászgépet foglalt le az adóhatóság Szatmár megyében, miután egy be nem jelentett, jelentős energiafogyasztással működő bányászfarmra bukkant. A lefoglalt berendezések értéke meghaladja a kétmillió lejt.
Határozottan lépnek fel a medvék etetése ellen a hatóságok: három hét alatt 50 ezer lejnyi bírságot róttak ki a Transzfogarasi úton.
Idén sem használható az ópálosi szivattyúállomás a mezőgazdasági területek öntözésére, mivel zajlik a víznyerő csatorna medrének a betonozása. Tavaly ugyanezzel a magyarázattal hagyták üzemen kívül a berendezést.
Rengeteg autó parkol a Déli-Kárpátokban a több mint 2000 méter magasságban található Leaota-csúcs közelében, tönkretéve a törékeny ökoszisztémát, a védett erdélyi havasszépe növényt – hívta fel a figyelmet a közösségi oldalon Gajdó Kelemen Éva.
Több millió eurót kap az Európai Unió szolidaritási alapjából Parajd – tájékoztatott kedden Vincze Loránt RMDSZ-es európai parlamenti képviselő sajtóirodája.
Nyolc megye összesen 21 településén okozott károkat a rossz idő az elmúlt 24 órában.
Politikai szóváltás alakult ki hétfőn a magyar Országgyűlésben, miután Toroczkai László, a Mi Hazánk elnöke rákérdezett Orbán Anita külügyminiszterre, hogy mit tesz a kormány a nagyváradi premontrei apát kilakoltatása ügyében.
Közeledik a parlagfű virágzása, ezért Erdély-szerte felszólítják a hatóságok a telek- és ingatlantulajdonosokat, az útkezelőket és az érintett intézményeket, hogy kötelesek intézkedni.
A képességfelmérő vizsga első napját technikai hibák árnyékolták be: a dolgozatfeltöltő platform többször összeomlott, tanárok ezrei rekedtek órákra az iskolákban. A szakszervezetek szerint a minisztérium alkalmatlansága okozta a káoszt.
Újabb mesterséges intelligencia alapú rendszert vezetett be a Kolozs megyei sürgősségi kórház: a Carebot nevű platform a tüdőgócok felismerésében segíti a radiológusokat, ezzel hozzájárulva a tüdőrák minél korábbi diagnosztizálásához.
1 hozzászólás