
Kolozsvári metró: befejezték a „vakondokok” szászfenesi indítóaknájánál bevetett 86 műanyag cölöp kivitelezését
Fotó: Facebook/Magistrala I de Metrou Cluj
Zajlanak a munkálatok az alagútfúrók indítóaknájánál Szászfenesen, a majdani kolozsvári metró nyugati végénél: elkészült 86 műanyag cölöp, amelyek a fúrópajzs várva várt behatolását segítik elő. A 2 milliárd eurós, jócskán megkésett gigaprojekt továbbra sem dicsekedhet látványos megvalósítással, de „valami mozog”: a fizikai előrehaladás meghaladta a 2 százalékot.
2026. március 19., 15:132026. március 19., 15:13
A kolozsvári metró kivitelezője, a Gülermak török fővállalkozó tájékoztatást adott arról, hogyan halad a több mint 2 milliárd eurós projekt kivitelezése. Az építő szerint
A speciális üvegszálas rudakat ott használják, ahol a fúrópajzs belép vagy kilép egy állomásról, ugyanis a hagyományos acél vasalású betonfalat a fúrópajzs vágófeje nem tudja átvágni anélkül, hogy súlyosan meg ne sérülne.
A Gülermak tájékoztatása szerint a következő időszakban, az ásatások megkezdése előtt elvégzik a víztelenítési munkálatokat, majd elrajtol az indítóakna földkiemelésének első szakasza és a felső födém megvalósítása. A TBM-ek elindítását még számos más munka is megelőzi, az előkészületek listájára tekintve nagyjából a teendők felénél tartanak.
Emil Boc polgármester nemrég úgy fogalmazott, a szászfenesi földcsuszamlások sokat késleltették a kivitelezést, ugyanakkor a metró tervezési része a legnehezebb. Ezzel együtt a metróépítési munkálatok egyszerre hét állomáson folynak. „Fontos tudni, hogy a projekt halad, és a finanszírozás, valamint a helyszíni munkálatok is folyamatosak” – jelentette ki az elöljáró.
„Amint a TBM a föld alá kerül, folyamatosan kell működnie, nem állhat le. Ezért a tervezési munkákat be kell fejezni, és az állomásokon is meg kell kezdeni a munkálatokat, hogy a gép előrehaladhasson. Az állomásokat nyitott (felszíni) építési móddal valósítják meg, míg a alagutakat zártan (a föld alatt). Minden állomás önálló projektnek számít” – magyarázta az alpolgármester.
Tarcea a Ziua Live műsorában megjegyezte, hogy bizonyos nehézségek ellenére a munkálatok jó ütemben haladnak. „Optimista vagyok. Még a múlt héten is megnéztem a helyszínt, és 141 ember dolgozott az építkezésen. Volt néhány késedelem, amit az időjárás és a földcsuszamlások okoztak. Megkértem a kivitelezőket, hogy mutassanak be egy ütemtervet a késedelmek ledolgozására” – tette hozzá.
A TBM-ek indítóaknájának kivitelezése 2025 közepén kezdődött, a metróprojekt teljes fizikai előrehaladása 2,3 százalékra tették március elején.
Kolozsvár könnyűszerkezetű metróvonala 21,3 kilométer hosszú lesz 19 megállóval. A nagyszabású projekt első szakaszában Kolozsvár és az alvóvárosának számító Szászfenes területén épülne meg, a munkálatok a megyeszékhely melletti nagyközségben kezdődtek el. Kolozsváron 14,7 kilométeren és a mintegy 53 ezer lakost számláló Szászfenes területén 6,3 kilométeren fog haladni. Az első megállók a Szászfenesen élőket szolgálnák ki, valamint a község területén felépülő regionális sürgősségi kórház pácienseit, a következők a kolozsvári Monostor lakónegyedben épülnének. A metróvonal nyugat-kelet irányban fogja átszelni a várost, a központ után elérve a Hóstáti (Mărăști) lakónegyedet, ahonnan a Munka sugárúti gyártelep, illetve a Györgyfalvi és Szopor negyed irányába ágazik el.
Mint ismeretes, a kolozsvári metró első szakaszának megépítésére vonatkozó szerződést 2023-ban írták alá, a költség 2,2 milliárd euró, a munkálatok befejezését 2031-ben tervezik. Bár utóbbi határidőt továbbra is tarthatónak tekintik a városvezetők, a gigaprojekt már eddig is számos akadályba ütközött.
A földalatti finanszírozása kapcsán már 2024-ben gondok adódtak, a metróépítés ugyanis elbukta az országos helyreállítási terv (PNRR) részeként biztosított 300 millió eurós európai uniós támogatást.
A több mint 2 milliárd eurós gigaberuházás munkatelepét 2024 júniusában, Marcel Ciolacu akkori miniszterelnök részvételével, hatalmas felhajtás keretében nyitották meg a kincses várossal szomszédos Szászfenes határában, ám azóta nem történt látványos előrehaladás a kivitelezésben.

A kolozsvári önkormányzat jóváhagyta a városháza és a bukaresti metró üzemeltetője, a Metrorex közötti partnerséget, amelynek célja a kincses város metróvonalának megépítése és finanszírozási lehetőség biztosítása.
Radikális döntést hozott a Máramaros megyei önkormányzat, miután az Óvásokat Elbíráló Országos Tanács (CNSC) helyt adott a megyeszékhely körgyűrűjének megvalósítására kiírt pályázat elleni óvásnak.
Miután az elmúlt években több helyszín is kudarcot vallott, a csütörtöki bejelentés szerint végül a Váradszentmárton községhez tartozó Váradcsehi erdejébe költöztetik a nagyváradi állatkertet.
Miközben egyre több ember beszél nyíltan a mentális egészségről, a párkapcsolati problémák kezelésével kapcsolatban sok a bizonytalanság. Egészségünkre című videós sorozatunk újabb részében Bálint Gabriela párkapcsolati terapeutával beszélgettünk.
A meteorológiai szolgálat újabb elsőfokú hőségriasztásokat adott ki: szerdán nyolc megyében, csütörtökön pedig az ország több mint háromnegyedében lesz érvényben a figyelmeztetés. De több erdélyi megyében viharos időjárásra is számítani kell.
Jól haladnak a munkálatok a Marosvásárhelyt Nyárádszeredával összekötő autópálya-szakaszon – derül ki a közlekedési tárca illetékesének tájékoztatásából.
Több száz, folyamatosan működő kriptovaluta-bányászgépet foglalt le az adóhatóság Szatmár megyében, miután egy be nem jelentett, jelentős energiafogyasztással működő bányászfarmra bukkant. A lefoglalt berendezések értéke meghaladja a kétmillió lejt.
Határozottan lépnek fel a medvék etetése ellen a hatóságok: három hét alatt 50 ezer lejnyi bírságot róttak ki a Transzfogarasi úton.
Idén sem használható az ópálosi szivattyúállomás a mezőgazdasági területek öntözésére, mivel zajlik a víznyerő csatorna medrének a betonozása. Tavaly ugyanezzel a magyarázattal hagyták üzemen kívül a berendezést.
Rengeteg autó parkol a Déli-Kárpátokban a több mint 2000 méter magasságban található Leaota-csúcs közelében, tönkretéve a törékeny ökoszisztémát, a védett erdélyi havasszépe növényt – hívta fel a figyelmet a közösségi oldalon Gajdó Kelemen Éva.
Több millió eurót kap az Európai Unió szolidaritási alapjából Parajd – tájékoztatott kedden Vincze Loránt RMDSZ-es európai parlamenti képviselő sajtóirodája.
szóljon hozzá!