Hirdetés

Kelemen megvédte az RMDSZ Fidesszel kapcsolatos álláspontját, Markó „hatalmas mulasztásról” beszélt

RMDSZ

Markó Béla bírálta az RMDSZ-nek a magyarországi választásokon képviselt álláspontját, Kelemen Hunor más véleményen volt

Fotó: Orbán Orsolya

Erős érzelmeket váltott ki az erdélyi magyarok körében a magyarországi választás eredménye, sokan csalódottak, mások örülnek. Nekünk mindannyiukat meg kell értenünk, mert nincs két erdélyi magyar társadalom – hangoztatta a Szövetségi Képviselők Tanácsa (SZKT) pénteki kolozsvári ülésén Kelemen Hunor szövetségi elnök, aki szerint szükség van a korrekcióra az RMDSZ-ben. A miniparlament ülésén Markó Béla volt elnök „hatalmas mulasztásnak” nevezte, hogy a szövetség a Fideszt támogatta az elmúlt időszakban.

Rostás Szabolcs

2026. május 15., 14:192026. május 15., 14:19

2026. május 15., 17:462026. május 15., 17:46

Az anyaországi és a romániai politikai változások kerültek terítékre a Szövetségi Képviselők Tanácsa (SZKT) pénteki, a kincses város határában, Kajántón található CREIC-központban rendezett ülésén. A miniparlament mostani tanácskozása számára az nyújtott különlegesebb figyelmet, hogy a testület először ülésezett a magyarországi kormányváltás, valamint a romániai kormánybukás óta. Miközben a bukaresti kormánykoalíció feloszlása nem váltott ki vitát az RMDSZ-es belül, akadt, aki az anyaországi választásokkal, a Fidesz vereségével és a Tisza győzelmével kapcsolatban felvetette, hogy az alakulatnak változnia, nyitnia kell, és új szövetséget építésére van szükség.

Igaz, ezt az álláspontot eddig jobbára csak Markó Béla volt szövetségi elnök képviselte az RMDSZ-en belül.

Hirdetés

Megemlékezéssel indult péntek kora délután a miniparlament tanácskozása, egyperces néma csenddel és egy kisfilm levetítésével emlékeztek a május elsején, tragikus körülmények között, 71 évesen elhunyt Takács Csabára, az RMDSZ egykori ügyvezető elnökére. Egyébként két kongresszusi ülés között a szövetség legmagasabb politikai döntéshozó testülete az SZKT.

RMDSZ Galéria

Kelemen Hunor szerint az erdélyi magyar közösségnek kiszámítható nemzetpolitikai együttműködésre van szüksége

Fotó: Orbán Orsolya

Politikai tájékoztatóját Kelemen Hunor kínai mondással ütötte fel, mondván: manapság érdekes időket élünk, ami „inkább átok, nem biztató helyzet”. A belpolitikai válság kapcsán a szövetségi elnök emlékeztetett: az RMDSZ kettős céllal, egyrészt a magyar érdekek képviselete, másrészt az ország problémáinak megoldása érdekében vállalt szerepet Románia kormányában. Szerinte a bukaresti politikai válság csak a jéghegy csúcsa, mélyebb társadalmi krízisről van szó, amit regionális és nemzetközi konjunktúra okoz.

Kelemen szerint a kormányzás az RMDSZ számára továbbra is eszköz, amelyet használni tud, ha a feltételek adottak. Közölte, azt fogja képviselni az államelnöki hivatalnak otthont adó Cotroceni-palotában hétfőn rendezendő konzultáción, hogy az a legjobb megoldás, ha a felbomlott négypárti koalíció újraalakul, elismerte ugyanakkor, hogy ennek egyre kisebb az esélye. Nagyon nehezen lehet ugyanis megtalálni azt a miniszterelnök-jelöltet, aki össze tudná fogni a koalíciót, egy asztalhoz tudná ültetni a román liberálisokat (PNL) és a szociáldemokratákat (PSD).

RMDSZ Galéria

Fotó: Orbán Orsolya

Megismételte, az RMDSZ számára elfogadhatatlan, hogy a szélsőségesen nacionalista Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) támogatásával jöjjön létre koalíció.

Arra figyelmeztetett, hogy több milliárd eurót veszíthet az ország, ha elhúzódik a politikai válság, ezért az a cél, hogy mielőbb, lehetőleg még június végéig legyen működőképes kormánya Romániának.

korábban írtuk

Kelemen még mindig reménykedik, de ellenzékben is elképzeli az RMDSZ-t
Kelemen még mindig reménykedik, de ellenzékben is elképzeli az RMDSZ-t

Kelemen Hunor RMDSZ-elnök a Szövetségi Képviselők Tanácsának Kolozsváron tartott ülése után kijelentette, a szövetség elsődleges célja a korábbi kormánykoalíció újraalakítása, de nem zárja ki azt a lehetőséget sem, hogy az RMDSZ ellenzékbe vonuljon.

Kelemen: „kölcsönös tisztelettel” folytattam megbeszélést Magyar Péterrel

A magyarországi választásokkal kapcsolatban Kelemen Hunor továbbra is úgy vélte, hogy az RMDSZ helyesen járt el. Közölte, nagyon sokan vannak Erdélyben, akik csalódtak a Fidesz veresége miatt, elsősorban azoknak az erdélyi magyaroknak a 91 százaléka, aki élt szavazati jogával, és az Orbán Viktor vezette alakulatra voksolt. „Erős érzelmeket váltott ki a választás, ezért az első feladat az, hogy megértsük a csalódottakat, de azokat is, akik most örülnek, bizakodnak. Ez azért fontos, mert bármilyen az embere politikai véleménye, nincs két erdélyi magyar társadalom” – hangoztatta Kelemen Hunor, aki szerint az alakulat a választási kampányban „nemzetpolitikáról beszélt, és azt képviselte, amire az erdélyi magyarságnak szüksége van”.

•  Fotó: Orbán Orsolya Galéria

Fotó: Orbán Orsolya

Úgy fogalmazott, „kölcsönös tisztelettel” folytatott megbeszélést az április 12-ei megmérettetést követően Magyar Péterrel, a Tisza Párt elnökével, aki megígérte, hogy a nemzetpolitikában nagy változások nem lesznek, a támogatáspolitikában viszont módosítások várhatók; Kelemen egyúttal emlékeztetett, Magyar Péter felkérte, az RMDSZ tartsa magt távol az anyaországi belpolitikától. „Ez számunkra nem lesz nehéz” – jelentette ki Kelemen.

A szövetség elnöke úgy vélte, bármi is történjen a budapesti politikában, az erdélyi magyarok számára az a jó, ha olyan magyarországi politika és kormány van, amelyre az erdélyi magyarok támaszkodhatnak, akár morális kérdésekben is.

Szerinte a közösségnek kiszámítható nemzetpolitikai együttműködésre, kölcsönös tiszteletre, párbeszédre és bizalomra van szüksége Magyarország kormányával. „Az elmúlt időszak sok sebet ejtett az erdélyi magyar társadalomban és a szövetségen is. Ezeket meg kell próbálni begyógyítani. Őszintén kell beszélnünk arról, ami jó, és arról is, ami rossz. Minden kritikát komolyan veszünk. Párbeszédet kell folytatni a közösséggel, meg kell hallgatni az emberek kritikáit, még azokét is, akik könyörtelen módszerekkel karaktergyilkosságokat hajtanak végre az internetes közösségi oldalakon” – hangoztatta a politikus, kiemelve, hogy beleszólást kell adni a fiataloknak a közösségi ügyekben, több felelősséget kell bízni rájuk, mert 2030 és 2040 Erdélyét már ők fogják alakítani.

•  Fotó: Orbán Orsolya Galéria

Fotó: Orbán Orsolya

Kelemen hozzátette azt is, hogy nyitottabbá kell tenni a szövetséget, helyt kell adni a különvéleményeknek, ugyanakkor az alakulatnak képesnek kell lennie a korrekcióra. Kelemen szerint arra is fel kell készülni, hogy lesz két-három új magyar párt Romániában, szerinte azonban az RMDSZ-nek ezzel nem kell foglalkoznia. „A különút a közösségnek csak kárt okoz, továbbra is azt gondolom, hogy az egységben és a közösségben van az erőnk” – állapította meg Kelemen Hunor.

Markó Béla „hatalmas mulasztásról” és „óriási bűnről”

A szövetségi elnök beszédét az elődjéé követte, és amint az várható volt, Markó Béla nem rejtette véka alá véleményét. A politikus egyébként régóta nem vett részt a miniparlament ülésén, sőt távol maradt az alakulat tavalyi kongresszusáról is, indoklása szerint éppen azért, mert nem értett egyet a Fidesz irányvonalával, továbbá azzal, hogy az RMDSZ támogatásáról biztosította az Orbán Viktor vezette alakulatot.

RMDSZ Galéria

Markó Béla „beszólt” azoknak, akik tavaly bírálták amiatt, hogy Marosvásárhelyen fogadta Magyar Pétert

Fotó: Orbán Orsolya

„Nem azzal a nemzetpolitikával nem értettem egyet, amit az Orbán-kormány sokáig képviselt, hanem a leköszönő magyar kormány ama politikájával, ami az utóbbi időszakban Európa- és integráció ellenes útra lépett, a szabadságjogok korlátozására, oroszpárti álláspontra helyezkedett” – jelentette ki Markó Béla, aki szerint érdekellentét állt elő a magyar kormány politikája, illetve az erdélyi magyarok érdekei között.

A politikus hibának, „hatalmas mulasztásnak” nevezte, hogy az RMDSZ az elmúlt időszakban kiállt a Fidesz mellett, szerinte szembe kell nézni azzal is, hogy a romániai magyar közösség nem akart kormányváltást Budapesten.

„Az RMDSZ-nek felelőssége van abban, hogy képes-e a magyarországi politikai élettel tudatni: az erdélyi magyaroknak nem volt érdeke az a politika, amit Magyarország követett az elmúlt időszakban. A volt magyar miniszterelnök tihanyi beszéde bizonyította, hogy nem mi vagyunk az igazi prioritás, hanem olyan szuverenista politika, ami ha érvényesül, bennünket tönkre tesz” – jelentette ki Markó. A volt szövetségi elnök amiatt is bírálta az RMDSZ-t, hogy „teljes mellszélességgel ráfordult” a magyarországi választásokra, Bukarestről alig vett tudomást, miközben szerinte az erdélyi magyarok sorsa nem Budapesten, hanem a román fővárosban dől el.

•  Fotó: Orbán Orsolya Galéria

Fotó: Orbán Orsolya

Tisztázta ugyanakkor, hogy nem szorgalmazza az alakulat jelenlegi vezetőségének távozását, szerinte közösen kell megerősíteni a szervezetet, az RMDSZ szövetség jellegét, szóba állni azokkal is, akik „nem szeretik” az alakulatot. Markó Béla ugyanakkor szemére vetette RMDSZ-es kollégáinak azt is, hogy tavaly el kellett viselnie, hogy egyesek „óriási bűnnek” tartották, hogy szóba állt a magyarországi ellenzék akkori vezetőjével, Magyar Péterrel, aki azóta Magyarország miniszterelnöke lett.

A miniparlament ülésén a továbbiakban nem alakult ki különösebb vita sem a magyarországi választásokkal, sem a romániai belpolitikai válsággal kapcsolatban. A felszólalók többnyire azt hangoztatták, hogy az RMDSZ-nek meg kell őriznie szövetség jellegét, lehetőleg kormányon kell maradnia Bukarestben, emellett együttműködésre kell törekednie az új magyar kormánnyal. Mindazonáltal a legtöbben a romániai politikai helyzetre, az RMDSZ-nek belpolitikában betöltött szerepére szorítkoztak, és kevésbé tértek ki az anyaországi választásokra.

•  Fotó: Orbán Orsolya Galéria

Fotó: Orbán Orsolya

Tánczos Barna szenátor, miniszterelnök-helyettes – ő ama kevés RMDSZ-es politikus közé tartozik, aki a választás napján, április 12-én Budapesten tartózkodott – úgy értékelte, hogy az anyaországban sikerült rendszerváltó hangulatot generálni a Tisza Párt köré.

„Székelyföldön fehér holló, aki örül a kormányváltásnak, de ezt tudomásul kell venni, ettől mi még nem leszünk oroszpártiak. Ha ebből a korrekt megközelítésből indulunk ki, akkor sikerül együttműködésre lépni az új budapesti kormánnyal” – hangoztatta a székelyföldi politikus. Egyébként az SZKT-ülésen nem vett részt az RMDSZ erős székelyföldi vezetői közül Antal Árpád sepsiszentgyörgyi polgármester, stratégiai igazgató és Tamás Sándor háromszéki tanácselnök; előbbi értesüléseink szerint külföldön tartózkodik.

Akadt ugyanakkor, aki elmarasztalta a testületet és kollégáit amiatt, hogy Kelemen és Markó beszédét követően sokan kivonultak a teremből (a többség az állandó bizottság tagjainak megválasztására sietett ki). Buday Richárd, az RMDSZ bukaresti szervezetének elnöke felszólalásában elejtette: az az érzése, hogy „unalmas vagy álmos tanács” ülésén vesz részt. Szabó Ödön parlamenti képviselő azt kifogásolta, hogy miközben a szövetségben a 90-es években minden ideológia jelen volt a különböző frakciókban, mára ez megszűnt, az RMDSZ-nek nem sikerült megőriznie a szövetség berkeiben az eltérő ideológiát képviselőket, akik ma már a szervezeten kívül tartózkodnak.

A nagyváradi politikus beszédében azt hangsúlyozta, hogy a szövetségnek most magáról kell beszélnie, függetlenül attól, hogy mi történik Bukarestben vagy Budapesten.

Felidézte, hogy az elmúlt időszakban „nem volt divat” Markó Bélával beszélni, és tévedésnek nevezte, hogy a volt elnök nem ment el a tavalyi kongresszusra. Szabó Ödön az elmúlt évek megvalósulásai közé sorolta a nemzeti egységet, és figyelmeztetett, nem szabad hagyni, hogy az erdélyi magyarság „leszakadjon” az egységes magyar nemzettől.

Hirdetés
2 hozzászólás Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 12., péntek

Ballagás mindenáron: limuzin, fotócsomagok és több ezer lejes kiadások. Hol a határ ünneplés és túlzott költekezés között?

Fotócsomagok, bankettek, ajándékok, limuzin és olykor korlátlan italfogyasztás is növelheti a végzős év költségeit, amelyek egyes családoknál több ezer lejre rúgnak. Kolozs megyei szülőket és pedagógust kérdeztünk a költekezés határairól.

Ballagás mindenáron: limuzin, fotócsomagok és több ezer lejes kiadások. Hol a határ ünneplés és túlzott költekezés között?
Hirdetés
2026. június 11., csütörtök

Sok fiatal román történész bizonyos kérdésekben közelebb áll a magyar értelmezésekhez

Mintegy fél évszázada biztosít fórumot a román és magyar történészek szakmai párbeszédének a Román–Magyar Történész Vegyes Bizottság. A testület XXVII. ülését Déván rendezték meg, Nagy Levente magyar társelnök nyilatkozott az eseményről a Krónikának.

Sok fiatal román történész bizonyos kérdésekben közelebb áll a magyar értelmezésekhez
2026. június 11., csütörtök

Így érinti a Tomac-kormány borítékolható bukása a Batthyáneum felújításának meghiúsulását

Még be sem mutatta miniszterjelöltjeinek listáját, a kormányalakítással megbízott Eugen Tomac máris elveszítette egyik kiszemeltjét. Adrian Papahagi kolozsvári bölcsész bejelentette: nem kívánja irányítani a kulturális tárcát a kormányban.

Így érinti a Tomac-kormány borítékolható bukása a Batthyáneum felújításának meghiúsulását
2026. június 11., csütörtök

A kártérítésnél is nagyobb bírságot fizet egy önkormányzat az aszfalt hiánya miatt

Az aradi önkormányzatnak 37 ezer lej pénzbírságot kell fizetnie, amiért a jogerős bírósági ítélet ellenére sem aszfaltozott le egy utcát. Korábban a bíróság kártérítést ítélt meg az egyik lakó javára.

A kártérítésnél is nagyobb bírságot fizet egy önkormányzat az aszfalt hiánya miatt
Hirdetés
2026. június 11., csütörtök

Fellebbezés híján jogerőssé vált a barátnőjét megölő és felgyújtó férfi börtönbüntetése, már csak meg kellene találni

Jogerőssé vált a Maros megyei törvényszék május 19-i ítélete, amelyben életfogytiglani börtönbüntetést szabott ki a mezőméhesi Emil Gânjre, aki megölte és felgyújtotta barátnőjét.

Fellebbezés híján jogerőssé vált a barátnőjét megölő és felgyújtó férfi börtönbüntetése, már csak meg kellene találni
2026. június 11., csütörtök

Exporttilalom a Maros megyei juhállományra: himlő és pestis miatt teljes zárlat lépett életbe

Maros megyében teljes körű exporttilalmat vezettek be a juhállományra, miután több gazdaságban juhhimlőt, a múlt héten pedig a kiskérődzők pestisének (PMR) egy újabb gócát is azonosították.

Exporttilalom a Maros megyei juhállományra: himlő és pestis miatt teljes zárlat lépett életbe
2026. június 10., szerda

Bejelentették az első tusványosi fellépőket

Az EDDA lesz az egyik fellépő a 35. Tusványoson – jelentették be a Bálványosi Nyári Szabadegyetem és Diáktábor szervezői szerda délután.

Bejelentették az első tusványosi fellépőket
Hirdetés
2026. június 10., szerda

Mitől erős az AUR? Nem a magyarellenesség rajzolja ki a fő törésvonalakat

Miközben az AUR látványos előretörése sokak szemében a nacionalizmus és a magyarellenesség visszatérését jelzi, egy friss országos kutatás szerint a román társadalom politikai megosztottságát ma már nem elsősorban az etnikai kérdések alakítják.

Mitől erős az AUR? Nem a magyarellenesség rajzolja ki a fő törésvonalakat
2026. június 10., szerda

Megújult az egykori apátsági épület és templom, elkészült a zarándokközpont Szentjobbon

Megújult az egykori apátsági épület és plébániatemplom, elkészült a zarándokközpont a Bihar megyei Szentjobbon.

Megújult az egykori apátsági épület és templom, elkészült a zarándokközpont Szentjobbon
2026. június 10., szerda

Fiktív ukrajnai menekültekkel szerzett több száz ezer lej közpénzt egy férfi

Több mint 226 ezer lejnyi állami támogatást szerzett jogosulatlanul egy 26 éves, Máramarosszigetről származó férfi a gyanú szerint úgy, hogy valótlan adatokat közölt ukrajnai menekültek elszállásolásáról és ellátásáról.

Fiktív ukrajnai menekültekkel szerzett több száz ezer lej közpénzt egy férfi
Hirdetés
Hirdetés