
Kelemen Hunor: az elsődleges opció a korábbi kormánykoalíció újraalakítása
Fotó: Orbán Orsolya
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök a Szövetségi Képviselők Tanácsának Kolozsváron tartott ülése után kijelentette, a szövetség elsődleges célja a korábbi kormánykoalíció újraalakítása, de nem zárja ki azt a lehetőséget sem, hogy az RMDSZ ellenzékbe vonuljon.
2026. május 15., 17:422026. május 15., 17:42
2026. május 15., 17:542026. május 15., 17:54
Ha nem sikerül olyan megoldást találni, amelynek eredményeként többségi kormányt lehetne alakítani, vagy a legrosszabb esetben egy kisebbségi kormányt, amelynek azonban átlátható támogatottsága lenne a parlamentben a Románok Egyesülésért Szövetség (AUR) támogatása nélkül, akkor fennáll annak a lehetősége, hogy az RMDSZ ellenzékben marad – jelentette ki az SZKT ülését követő sajtótájékoztatón Kelemen az Agerpres szerint.
Az RMDSZ elnöke szerint azonban nem ez az elsődleges opció.
– hangsúlyozta. Kelemen cáfolta azt is, hogy az RMDSZ egy technokrata kormányfő által vezetett, PSD-s és RMDSZ-es miniszterekből álló kormányban látná a megoldást.
„Ilyen lehetőség nem létezik. Csak egy lehetőség merül fel bennünk, ezt szeretnénk elérni: a koalíció újjáalakítását. A PSD-RMDSZ kormány kisebbségi kormány lenne. Mint tudják, a PNL nem támogatna egy ilyen kormányt, ami azt jelenti, hogy az AUR-hoz és a többi párthoz kell fordulni, és mi ezt nem tartjuk megvalósíthatónak” – magyarázta az RMDSZ elnöke.
Amint arról helyszíni tudósításunkban beszámoltunk, Kelemen Hunor szerint erős érzelmeket váltott ki az erdélyi magyarok körében a magyarországi választás eredménye, sokan csalódottak, mások örülnek. Nekünk mindannyiukat meg kell értenünk, mert nincs két erdélyi magyar társadalom – hangoztatta a Szövetségi Képviselők Tanácsa (SZKT) pénteki kolozsvári ülésén a szövetségi elnök, aki szerint szükség van a korrekcióra az RMDSZ-ben. A miniparlament ülésén Markó Béla volt elnök „hatalmas mulasztásnak” nevezte, hogy a szövetség a Fideszt támogatta az elmúlt időszakban.

Erős érzelmeket váltott ki az erdélyi magyarok körében a magyarországi választás eredménye, sokan csalódottak, mások örülnek. Nekünk mindannyiukat meg kell értenünk, mert nincs két erdélyi magyar társadalom – hangoztatta Kelemen Hunor.
Bolojan: ha a PSD kormányon lesz, a PNL ellenzékbe vonul
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnöke pénteken kijelentette, hogy amennyiben a Szociáldemokrata Párt (PSD) kormányt alakít, a PNL ellenzékbe fog vonulni. A HotNewsnak adott interjúban Bolojant megkérdezték, hogy a PNL-nek mi lesz az álláspontja az államelnökkel zajló konzultáción.
A PNL két kérdésben meghozta a döntést. Az első az, hogy a liberálisok többé nem lépnek koalícióra a szociáldemokratákkal, a másik pedig az, hogy amennyiben a PSD fog kormányt alakítani, a PNL ellenzékbe vonul – nyomatékosította a liberális elnök. „A kormányalakítás lehetőségeivel kapcsolatos egyéb kérdéseket még meg kell vitatni. Megvárjuk, hogy mi lesz a tárgyalások eredménye, milyen javaslatok születnek, milyen álláspontot képvisel majd a román elnök, és ennek megfelelően hozunk további döntéseket” – tette hozzá.
Nyomatékosította azonban: elvárta volna a politikai válságot előidéző PSD-től, hogy vállalja a felelősséget és álljon elő egy megoldással. Arra a kérdésre, hogy a PNL hajlandó lesz-e egy technokrata miniszterelnök által vezetett kormányban részt venni, Bolojan azt válaszolta, hogy ezt majd eldöntik a javaslat függvényében. Véleménye szerint azonban egy technokrata kormány sem működhet, ha a PSD is tagja a kormánynak.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL) után várhatóan a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) sem fog bizalmat szavazni az Eugen Tomac vezette kormánynak a parlamentben.
A tűzoltók 15 megye 28 településén és Bukarestben vonultak ki az elmúlt 24 órában kiszivattyúzni a vizet az elárasztott lakóházakból és udvarokról, illetve eltávolítani a viharos időjárás miatt leszakadt tetőelemeket és kidőlt fákat.
Nem hagyta szó nélkül Oana Gheorghiu miniszterelnök-helyettes, hogy neve felkerült a Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM) jelentésébe azon személyek listájára, akik „példátlanul agresszív magatartást tanúsítanak a bírákkal szemben”.
Egy friss felmérés arra világít rá, hogy a román állampolgárok fele biztosra veszi, hogy felismeri az álhíreket – de más emberek ítélőképességét a megkérdezettek nagy hányada alábecsüli.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL) nem szavaz bizalmat az Eugen Tomac vezette szakértői kormánynak a parlamentben – jelentette be Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök, a párt elnöke.
Alexandru Nazare ügyvivő pénzügyminiszter csütörtöki bejelentése szerint Románia az azonnali törlesztésnél kedvezőbb megoldást keres a Pfizerrel szembeni 680 millió eurós tartozás kifizetésére, hogy kímélje a költségvetést.
Bizalmat kért a román hadsereggel szemben Radu Miruță ügyvivő védelmi miniszter egy esetleges orosz támadás esetére.
A Bírák Fóruma Egyesület szerdán este cáfolta a Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM) bírói részlegének azt az állítását, miszerint több mint 3500 bíró megszavazta „az igazságszolgáltatás politikai alárendelésére tett kísérlet elítélését”.
Eugen Tomac kijelölt miniszterelnök közölte: hajlandó lecserélni azon miniszterjelölteket, akik ellen a parlamenti pártok kifogásokat emelnek, de ragaszkodik ahhoz, hogy ne politikai, hanem szakértői kormányt alakítson.
A román védelmi tárca hivatalos megkeresést intézett az ukrán védelmi minisztériumhoz a konstancai kikötőben felrobbant drónnal kapcsolatos incidens tisztázása érdekében – közölte Radu Miruță ügyvivő védelmi miniszter.
szóljon hozzá!