
A kifogásolt felirat. Az alkotó úgy tudta: eredeti kéziratból vett idézet esetén nem szükséges fordítás
Fotó: RMDSZ
Tízezer lejes pénzbüntetést rótt ki a nagykárolyi polgármesteri hivatalra a megyei művelődési igazgatóság, mert nincs román felirat a szűk két hete Novák Katalin köztársasági elnök jelenlétében felavatott Kölcsey Ferenc-szobron.
2023. április 24., 11:092023. április 24., 11:09
2023. április 24., 11:482023. április 24., 11:48
A PresaSM helyi román nyelvű hírportál szerint a Kovács Jenő RMDSZ-es polgármester vezette önkormányzat azért kapott pénzbírságot, mert nem tartották be a köztéri szobrok engedélyeztetését végző országos bizottság által láttamozott terveket, amelyekben román felirat is szerepelt, illetve a Himnusz költőjének szobra nem talapzaton állt, hanem a föld szintjén. A portál szerint a polgármesteri hivatal a minimális bírságot kapta, a kiróható összeg ilyen esetekben 10 és 20 ezer lej között mozog.
A PresaSM szerint Kovács Jenőéknek el kell végezniük a szakemberek, illetve a törvények által megkövetelt kiegészítéseket, és újra kell kérniük az engedélyeztetést az országos szakbizottságtól, ellenkező esetben akár el is távolíthatják a szobrot közterületről.
Az ügyben szerettük volna reagáltatni Kovács Jenő polgármestert, de hétfőn délelőtt nem sikerült elérnünk. Az elöljáró közben az MTI-nek megerősítette a bírság kiszabását. Kölcsey Ferenc nagykárolyi szobrán a költő nevén kívül a Himnusz harmadik sora – „Nyújts feléje védő kart” – szerepel feliratként az Erkel Ferenc zeneművéből származó kottarészlettel együtt. Az elöljáró elmondta:
Ezzel egy időben a romániai köztéri emlékműveket jóváhagyó országos bizottsághoz fordul a helyzet tisztázása végett, és ha a bukaresti grémium kéri, a talapzat másik oldalán megjelentetik a szöveg román fordítását. „Odaírjuk románul is, hogy tudják a román testvérek is, miről szól a magyar himnusz. Semmi gondot nem látok ebben, sőt” – mondta Kovács Jenő.
– reagált arra a felvetésre az elöljáró, hogy a PresaSM szerint akár el is távolíthatják a szobrot. Hozzátette, hogy a műemléket csak érvényes bírósági végzés nyomán lehetne eltávolítani, és azt a polgármesteri hivatalnak kellene végrehajtani.
– mondta Kovács Jenő. A feljelentő a Kölcsey-szobor alatti talapzatot is kifogásolta, mivel az nem csiszolt kő, hanem sziklából kiszakított kőzetre emlékeztet – a feljelentő szerint az alkotó ezzel Trianonra és az elszakított nemzetrészekre akart utalni. Kovács Jenő polgármester nevetségesnek nevezte a vádat.
„Mindenkit arra biztatok, hogy legyen türelmes, ne vegyük fel a kesztyűt, amit ránk akarnak húzni, ne veszekedjünk, vitatkozzunk. Megpróbáljuk ezt úri módon kezelni” – üzente az MTI szerint a közvéleménynek Nagykároly RMDSZ-es elöljárója.
Fotó: RMDSZ
Mint ismeretes, Kölcsey Ferenc nagykárolyi szobráról még a lepel sem került le, amikor már támadások kereszttüzébe került. Az április 12-ei avatóünnepségen ellenségesen fogadta mintegy száz román tüntető Novák Katalint Nagykárolyban, ahol Magyarország köztársasági elnöke részt vett Kölcsey Ferenc költő szobrának ünnepélyes felavatásán. A román trikolórral felszerelkezett tiltakozók kifütyülték a magyar közméltóságot. A Nemzet Útja (Calea Neamului) nevű szélsőségesen nacionalista szervezet által a helyszínre csődített tüntetők „Itt Románia van, itt van a mi hazánk”, „Egyvalami örök: Erdély Román föld” feliratú molinókat feszítettek ki.

Ellenségesen fogadta többtucat román tüntető Novák Katalint szerdán Nagykárolyban, ahol Magyarország köztársasági elnöke részt vett Kölcsey Ferenc költő szobrának ünnepélyes felavatásán.
Amikor Novák Katalin megérkezett a nagykárolyi polgármesteri hivatalhoz, a több száz fős ünneplő magyar tömeg tapssal fogadta, miközben a tiltakozók csoportja „Románia, Románia!” kiáltásba kezdett, illetve azt is hangoztatták, hogy „Éljen, éljen és virágozzon Moldva, Erdély és Havasalföld”. Eközben ellensúlyozásképpen a hangszórókból magyar dal szólt, a Tavaszi szél vizet áraszt... A több városból érkezett tüntetők azt nyilatkozták a helyszínen lévő újságíróknak, zavarja őket, hogy Magyarország államfője nem hivatalosan érkezett Romániába, illetve az is, hogy „túl sok magyar személyiség” kap szobrot Nagykárolyban.
A Kölcsey-szobor a Kézenfogva Testvéreinkkel Sárrétudvari Alapítvány kezdeményezésére a magyar kormány és a magyar–román határszakasz településeit összefogó Európa-kapu társulás, a nagykárolyi önkormányzat és a Nagykároly és Vidéke Kulturális Egyesület támogatásával készült. Felállításáról tavaly márciusban döntött a szatmári város RMDSZ-es vezetésű helyi tanácsa.

Mi, magyarok határon innen és túl, egymásra mindenkor számíthatunk – jelentette ki Novák Katalin köztársasági elnök Kölcsey Ferenc szobrának avatásán szerdán a partiumi Nagykárolyban.
A 165 centiméteres ülő szobrot a Püspökladányban alkotó Győrfi Lajos szobrászművész készítette. Az alkotó korábban úgy nyilatkozott, nagy megtiszteltetésnek tartja, hogy Nagykároly számára ő készítheti el Kölcsey-szobrot, hiszen a Himnusz költőjének szellemisége meghatározza az egész magyarság szellemiségét.
Nagykárolyban egyébként több mint száz évvel ezelőtt egész alakos Kölcsey-szobor állt a kastély bejáratának közelében, az 1897-ben felavatott alkotást azonban a múlt század harmincas éveiben többször megrongálták, második alkalommal le is fűrészelték és elvitték a fejét, majd a megcsonkított bronztestet darabokra szedték és beolvasztották.

Adrian Cozma, a kormányzó Nemzeti Liberális Párt (PNL) parlamenti képviselője Novák Katalin köztársasági elnököt és az RMDSZ-t teszi felelőssé a nagykárolyi Kölcsey-szobor egy héttel ezelőtti felavatásán tapasztalt incidensekért.
Jól haladnak a munkálatok a Marosvásárhelyt Nyárádszeredával összekötő autópálya-szakaszon – derül ki a közlekedési tárca illetékesének tájékoztatásából.
Több száz, folyamatosan működő kriptovaluta-bányászgépet foglalt le az adóhatóság Szatmár megyében, miután egy be nem jelentett, jelentős energiafogyasztással működő bányászfarmra bukkant. A lefoglalt berendezések értéke meghaladja a kétmillió lejt.
Határozottan lépnek fel a medvék etetése ellen a hatóságok: három hét alatt 50 ezer lejnyi bírságot róttak ki a Transzfogarasi úton.
Idén sem használható az ópálosi szivattyúállomás a mezőgazdasági területek öntözésére, mivel zajlik a víznyerő csatorna medrének a betonozása. Tavaly ugyanezzel a magyarázattal hagyták üzemen kívül a berendezést.
Rengeteg autó parkol a Déli-Kárpátokban a több mint 2000 méter magasságban található Leaota-csúcs közelében, tönkretéve a törékeny ökoszisztémát, a védett erdélyi havasszépe növényt – hívta fel a figyelmet a közösségi oldalon Gajdó Kelemen Éva.
Több millió eurót kap az Európai Unió szolidaritási alapjából Parajd – tájékoztatott kedden Vincze Loránt RMDSZ-es európai parlamenti képviselő sajtóirodája.
Nyolc megye összesen 21 településén okozott károkat a rossz idő az elmúlt 24 órában.
Politikai szóváltás alakult ki hétfőn a magyar Országgyűlésben, miután Toroczkai László, a Mi Hazánk elnöke rákérdezett Orbán Anita külügyminiszterre, hogy mit tesz a kormány a nagyváradi premontrei apát kilakoltatása ügyében.
Közeledik a parlagfű virágzása, ezért Erdély-szerte felszólítják a hatóságok a telek- és ingatlantulajdonosokat, az útkezelőket és az érintett intézményeket, hogy kötelesek intézkedni.
A képességfelmérő vizsga első napját technikai hibák árnyékolták be: a dolgozatfeltöltő platform többször összeomlott, tanárok ezrei rekedtek órákra az iskolákban. A szakszervezetek szerint a minisztérium alkalmatlansága okozta a káoszt.
3 hozzászólás