
Hamarosan minden a helyére kerül. még a hétvégén rákerül a talapzatára a rhédey-szobor benne az időkapszulával
Fotó: Szent László Napok
Öt év után valósult meg a nagyváradi Szent László Napok szervezőinek álma, de hétfőtől már ott fog állni a fesztiválnak az első két évben helyet adó Rhédey-kertben az adományozó szobra. A kulturális fesztivál idén is több mint száz programmal vár kicsiket és nagyokat.
2018. június 17., 08:492018. június 17., 08:49
Minden kétséget kizáróan, gróf Rhédey Lajos szobrának hétfői felavatása az idén június 18–24. között zajló nagyváradi Szent László Napok egyik kiemelkedő programpontja – de az idén immár hatodik alkalommal megszervezett kulturális fesztivál tartogat mindent, amit régi és új résztvevői elvárnak:
A Szent László Napok a vasárnapi nulladik nappal veszi kezdetét, amikor az érdeklődők részt vesznek az immár hagyományossá vált kerékpártúrán, és áttekernek Szent Lászlótól Szent Lászlóig, vagyis Szent László nagyváradi sírjától Szent László biharkeresztesi szobráig. Délután virágot ültethetnek Szigligeti Ede szobra köré a felújításra váró, ám éppen emiatt kopárrá vált Bémer téren, és/vagy részt vehetnek a Boldogasszony című, Kárpát-medencei művészek alkotásaiból összeálló kiállítás megnyitóján a várban. A másnapi szoboravatás felvezetőjeként ugyanakkor Fleisz János történész tart előadást Rhédey grófról.
– mint ismeretes, abban a kertben állítanak emléket Nagyvárad mecénásának, amelyet ő maga adományozott a városnak, az állatkertnek helyet adó területtel egyetemben, és hiába nevezték el Nicolae Bălcescuról, a köztudatban ma is Rhédey-kertként él.
A délelőtti órákban lesz ugyanakkor egy, László Gyulának emléket állító konferencia, amelyre a városba érkezik Kásler Miklós, az emberi erőforrások minisztere is. Szintén hétfőn tartják a fesztivál hivatalos megnyitóját, amelyen a Magyar Állami Népi Együttes és vendégei lépnek fel egy Mátyás király korába elkalauzoló előadás keretében. Mivel a nemzetpolitikai államtitkárság idénre Mátyás király-emlékévet hirdetett, az igazságos uralkodó visszatérő „vendége” lesz a fesztiválnak – lesz róla szóló régizenei est, több kiállítás is, és a legkisebbek játékos keretek között ismerkedhetnek a múlttal.
A Szent László Napokat csúcsra járató, június 22–24-ei hétvége előtti napokban számos kiállításmegnyitóra, zenei eseményre várják a szervezők az érdeklődő közönséget, hogy aztán pénteken reggeltől felpörögjenek az események, és igazi fesztiválihangulat uralkodjék el a váron és a várkerten.
De a futball szerelmeseiről sem feledkeztek meg, így a vb-lázban, szurkolói sátor várja magyar kommentárral vetített mérkőzésekkel a betérőket. A részletes programról, illetve számos más érdekességről és újdonságról folyamatosan lehet tájékozódni a Szent László Napok honlapján és Facebook-oldalán.
Te is kívülről fújod a legnagyobb slágereket? Otthon vagy a zene világában, vagy csak egyszerűen imádod a fesztiválhangulatot? Akkor itt a te időd! Itt a Krónika legújabb nyereményjátéka!
A következő napokban várható hőhullám miatt ajánlásokat fogalmaztak meg csütörtökön a hatóságok a lakosság számára.
Egyre erősödik a forróság és kiterjed egész Romániára – figyelmeztetnek a meteorológusok, akik narancssárga és sárga hőségriasztásokat adtak ki, amelyek csütörtök reggeltől péntek 21 óráig érvényesek.
Elena Ceaușescu eltitkolt balesete igazság vagy városi legenda? – erről közölt bejegyzést szerdán a Securitate Irattárát Vizsgáló Országos Tanács (CNSAS).
A felmelegedő tengerek kedvező feltételeket teremtenek a Vibrio vulnificus nevű kórokozó terjedéséhez.
Mi lehet a jól sikerült, ízes, megfelelően sós, ropogós kovászos uborka titka? Mostanra úgy tűnik, az volt a kulcsmondat, amit a Székelyföldön hallottunk valamikor régen: ez a bevált módszer egyik nyitja.
Sokan nyugdíjba vonulás után végleg maguk mögött hagyják a munka világát, a 82 éves kolozsvári Török László azonban még ma is minden hétvégén az After Eight klubba indul. A sokak által ismert és kedvelt Laci bácsival beszélgettünk.
Két szibériai tigris látta meg a napvilágot nemrég a nagyváradi állatkertben – a cukiságbombák már várják is a „babalátogatókat”. Igaz, még csak egy üvegfalon át lehet megtekinteni a két kistigrist.
Továbbra is erdélyi városok dominálnak abban a toplistában, amelynek készítői arra a kérdésre keresték a választ, hogy mely romániai városban élnének a legszívesebben az ország lakói.
Az UV-sugárzás kockázatairól sok szó esik, de vajon mennyi napfényre van szüksége a szervezetnek? Kiss Melinda marosvásárhelyi bőrgyógyásszal a napfény szerepéről, az UV-terhelés veszélyeiről és a bőrrák megelőzéséről beszélgettünk.
szóljon hozzá!