Hirdetés

Hatodszor is a parlament elé terjesztik Székelyföld autonómiastatútumát

autonómia

Székelyföld autonómiastatútumának tervezetét eddig mindig leseperte az asztalról a parlament. Képünk illusztráció

Fotó: Tuchiluș Alex

Hatodszor is a parlament elé terjeszti Székelyföld autonómiastatútumát Zakariás Zoltán és Kulcsár-Terza József parlamenti képviselő, de ezt megelőzően a Székely Nemzeti Tanács széleskörű társadalmi vitát kezdeményez a kérdésben – jelentették be az SZNT szerdai, Sepsiszentgyörgyön tartott lakossági fórumán.

Krónika

2026. január 21., 20:382026. január 21., 20:38

2026. január 21., 21:472026. január 21., 21:47

Izsák Balázs, az SZNT elnöke elismerte: egyesek csalódhattak, hogy 23 év alatt nem valósult meg a székelyföldi autonómia, és fontosnak nevezte, hogy a közösség kitartson mellette, mivel – mint fogalmazott – ha elfárad, akkor az a halálát jelenti.

Kijelentette, hogy „a hatodik beterjesztés nem kudarc, hanem tartás”.

Idézet
Nem hátrálunk meg! Ez az üzenetünk Bukarestnek és Európának” – fogalmazott.

Elmondta: mivel a román parlamentben az a gyakorlat alakult ki, hogy sürgősségi eljárással elutasítják el az autonómiatervezetet, ezúttal „megfordítják a sorrendet”, és előbb széleskörű társadalmi vitát kezdeményeznek a kérdésről, lakossági fórumokat, konferenciákat és más rendezvényeket szerveznek.

Idézet
Folyamatosan erről fogunk beszélni. Nem engedjük meg, hogy a román politikai elit, a román parlament úgy viselkedjen, mintha mi nem léteznénk” – jelentette ki.

A Bod Péter Megyei Könyvtárban tartott fórumon Zakariás Zoltán, az Erdélyi Magyar Szövetség elnöke és Kulcsár-Terza József, a Magyar Polgári Erő ügyvivő elnöke is jelen volt – számolt be az MTI. Mint elhangzott, az RMDSZ listáján bejutott parlamenti képviselőként „munkásai az ügynek”, ők iktatják majd a bukaresti képviselőházban az SZNT műhelyeiben kidolgozott autonómiastatútumot.

Zakariás Zoltán úgy vélte, az autonómia ügye kikerült a figyelem középpontjából, újra rá kell irányítani a figyelmet. Fontosnak nevezte a közösségi igény kinyilvánítását, mint a szerdai fórum vagy a székely szabadság napi marosvásárhelyi felvonulás. Közölte:

nem érzi kudarcnak, hogy a törvénytervezetet hatodszor terjesztik be, mivel számos működő autonómia is számtalan próbálkozás után valósult meg.

Reményének adott hangot, hogy a társadalmi vita keretében többet tudnak beszélni a témáról a román közösséggel is, és legalább a parlamenti szakbizottságokban lesz róla vita.

Hirdetés

Kulcsár-Terza József elmondta: benne is felmerült, hogy a romániai gazdasági nehézségek közepette kell-e beszélni az autonómiáról. „De, ha nem most, akkor mikor?” – tette fel a kérdést. Sajnálatosnak nevezte, hogy az RMDSZ képviselői nem jöttek el a fórumra, mivel – mint mondta – „ha nemzeti ügy van, össze kell fogni”. Közölte:

a szövetség támogatását is fogja kérni, de ha ez elmaradna, akkor is benyújtják a tervezetet.

korábban írtuk

Csoma Botond: a Székelyföld autonómiastatútumával kapcsolatos tervezet nem Románia ellen irányul
Csoma Botond: a Székelyföld autonómiastatútumával kapcsolatos tervezet nem Románia ellen irányul

A Székelyföld autonómiastatútumával kapcsolatos törvénytervezet nem Románia ellen irányul, és semmiképpen sem elszakadásról szól – jelentette ki kedden Csoma Botond RMDSZ-es képviselő.

A beszélgetést moderáló Ferencz Csaba SZNT-alelnök rámutatott: a román partnerekkel való együttműködés és a román parlament nélkül nem születhet törvény az autonómiáról. A hozzászólók a többi között azt tették szóvá, hogy:

  • sokan nem is tudják, mit tartalmaz az autonómiastatútum, ezért közérthetően ismertetni kellene a tartalmát;
  • azt is javasolták, hogy a fiatalokat is meg kell szólítani, és az autonómia témáját az online térbe is „ki kell vinni”.

Izsák Balázs válaszában a közösségi igény kinyilvánításának fontosságát hangsúlyozta, és arra biztatta a jelenlévőket, hogy másokat is hívjanak a székely szabadság napi marosvásárhelyi felvonulásra. Az RMDSZ politikusainak távolmaradása kapcsán elmondta, hogy folyamatos az egyeztetés a szövetséggel, tárgyalni szokott Kelemen Hunor elnökkel a témáról.

A román pártok viszonyulása az autonómia kérdéséhez csak nyomás hatására változhat

Zakariás Zoltán a magyar pártok összefogása kapcsán kijelentette: „az, hogy a román parlamentben valami történik, nem az RMDSZ-től függ”. Szerinte a román pártok viszonyulása a kérdéshez csak nagyhatalmi nyomás vagy konjunkturális helyzet eredményeként változhat.

korábban írtuk

Újból beterjesztené a Székelyföld autonómiastatútumának tervezetét a román parlamentbe az EMSZ
Újból beterjesztené a Székelyföld autonómiastatútumának tervezetét a román parlamentbe az EMSZ

Újból be kívánja terjeszteni a Székelyföld autonómiastatútumának tervezetét a román parlament elé az Erdélyi Magyar Szövetség (EMSZ) – tájékoztatta a Krónikát hétfőn az EMSZ sajtóirodája.

Izsák Balázs a nemzeti régiók kapcsán indított polgári kezdeményezésre is kitért, melyet az Európai Bizottság szeptemberben elutasított, az SZNT pedig bíróságon támadta meg a döntést. A nemzeti régiók közötti együttműködés fontosságát hangsúlyozta, mely révén szerinte nyomás alá tudnák helyezni az EB-t.

„Előbb-utóbb eljutunk addig, hogy intézményeket építsünk a nemzeti régiók között” – mondta, és a Friends of National Regions Facebook-csoportot ajánlotta a jelenlévők figyelmébe.

Székelyföld autonómiastatútuma legutóbb 2023. decemberében került a román parlament elé, előtte négyszer iktatták, és a román többség mindannyiszor elvetette.

A 2020-as előterjesztés alkalmával belpolitikai botrányt váltott ki Romániában, hogy a székelyföldi autonómiastatútum a kétkamarás parlament képviselőházából „hallgatólagosan elfogadott” tervezetként jutott tovább az érdemi döntés meghozatalában illetékes szenátus elé: ez a megvitatására megszabott határidő lejárta miatt következett be, de a felsőház „korrigálta” a hibát, és gyorsított eljárásban leszavazta a kezdeményezést.

Ekkor tette Klaus Iohannis akkor hivatalban lévő államfő hírhedt „Jó napot, PSD!” köszöntéssel kezdődő kijelentését, melyben „Erdély kiárusításával” vádolta meg a Szociáldemokrata Pártot, egyúttal állami szintre emelte a magyarellenes megnyilvánulást.

korábban írtuk

Klaus Johannis szerint a PSD a magyaroknak adná Erdélyt
Klaus Johannis szerint a PSD a magyaroknak adná Erdélyt

Durva magyarellenes kirohanást intézett szerdán délben Klaus Johannis államfő annak kapcsán, hogy a román képviselőház hallgatólagosan elfogadta a Székelyföld számára területi autonómiát biztosító törvénytervezetet.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 23., kedd

Kriptovaluta-bányászat: a túl nagy villanyszámla buktatta le az adócsalókat

Több száz, folyamatosan működő kriptovaluta-bányászgépet foglalt le az adóhatóság Szatmár megyében, miután egy be nem jelentett, jelentős energiafogyasztással működő bányászfarmra bukkant. A lefoglalt berendezések értéke meghaladja a kétmillió lejt.

Kriptovaluta-bányászat: a túl nagy villanyszámla buktatta le az adócsalókat
Hirdetés
2026. június 23., kedd

Nem játék: már több tízezer lejnyi bírságot róttak ki a medvék etetéséért

Határozottan lépnek fel a medvék etetése ellen a hatóságok: három hét alatt 50 ezer lejnyi bírságot róttak ki a Transzfogarasi úton.

Nem játék: már több tízezer lejnyi bírságot róttak ki a medvék etetéséért
2026. június 23., kedd

Amikor a legjobban kéne öntözni, akkor nem üzemel a felújított szivattyúállomás

Idén sem használható az ópálosi szivattyúállomás a mezőgazdasági területek öntözésére, mivel zajlik a víznyerő csatorna medrének a betonozása. Tavaly ugyanezzel a magyarázattal hagyták üzemen kívül a berendezést.

Amikor a legjobban kéne öntözni, akkor nem üzemel a felújított szivattyúállomás
2026. június 23., kedd

Sokan autóval mennek a Kárpátokba, leszedik, tönkreteszik a védett növényeket

Rengeteg autó parkol a Déli-Kárpátokban a több mint 2000 méter magasságban található Leaota-csúcs közelében, tönkretéve a törékeny ökoszisztémát, a védett erdélyi havasszépe növényt – hívta fel a figyelmet a közösségi oldalon Gajdó Kelemen Éva.

Sokan autóval mennek a Kárpátokba, leszedik, tönkreteszik a védett növényeket
Hirdetés
2026. június 23., kedd

Egy lépéssel közelebb Parajd több millió eurós támogatása

Több millió eurót kap az Európai Unió szolidaritási alapjából Parajd – tájékoztatott kedden Vincze Loránt RMDSZ-es európai parlamenti képviselő sajtóirodája.

Egy lépéssel közelebb Parajd több millió eurós támogatása
2026. június 23., kedd

Erdélyt sem kímélte az ítéletidő, újabb viharok várhatók

Nyolc megye összesen 21 településén okozott károkat a rossz idő az elmúlt 24 órában.

Erdélyt sem kímélte az ítéletidő, újabb viharok várhatók
2026. június 23., kedd

Orbán Anita a nagyváradi apát kilakoltatásáról: a kormány nem kíván beleszólni más országok belügyeibe

Politikai szóváltás alakult ki hétfőn a magyar Országgyűlésben, miután Toroczkai László, a Mi Hazánk elnöke rákérdezett Orbán Anita külügyminiszterre, hogy mit tesz a kormány a nagyváradi premontrei apát kilakoltatása ügyében.

Orbán Anita a nagyváradi apát kilakoltatásáról: a kormány nem kíván beleszólni más országok belügyeibe
Hirdetés
2026. június 22., hétfő

Erdély-szerte kezdődik a parlagfű virágzása, kemény bírságok várnak a hanyag telektulajdonosokra

Közeledik a parlagfű virágzása, ezért Erdély-szerte felszólítják a hatóságok a telek- és ingatlantulajdonosokat, az útkezelőket és az érintett intézményeket, hogy kötelesek intézkedni.

Erdély-szerte kezdődik a parlagfű virágzása, kemény bírságok várnak a hanyag telektulajdonosokra
2026. június 22., hétfő

Már az első napon összeomlott a rendszer: káoszba fulladt a képességfelmérő digitalizációja

A képességfelmérő vizsga első napját technikai hibák árnyékolták be: a dolgozatfeltöltő platform többször összeomlott, tanárok ezrei rekedtek órákra az iskolákban. A szakszervezetek szerint a minisztérium alkalmatlansága okozta a káoszt.

Már az első napon összeomlott a rendszer: káoszba fulladt a képességfelmérő digitalizációja
2026. június 22., hétfő

Mesterséges intelligencia segíti a tüdőrák korai felismerését a kolozsvári sürgősségi kórházban

Újabb mesterséges intelligencia alapú rendszert vezetett be a Kolozs megyei sürgősségi kórház: a Carebot nevű platform a tüdőgócok felismerésében segíti a radiológusokat, ezzel hozzájárulva a tüdőrák minél korábbi diagnosztizálásához.

Mesterséges intelligencia segíti a tüdőrák korai felismerését a kolozsvári sürgősségi kórházban
Hirdetés
Hirdetés