
Fotó: Rostás Szabolcs
Feszült hangulat uralkodik a kolozsvári repülőtéren, ahol több száz ember várja pénteken, hogy felszállhasson a Németországba tartó járatokra, amelyeket azonban az egy nappal korábbi fejetlenség miatt a közlekedési minisztérium a földön tart. A tárca végül jóváhagyta a vendégmunkások elutazását.
2020. április 10., 12:252020. április 10., 12:25
2020. április 11., 22:162020. április 11., 22:16
A németországi mezőgazdasági munkára igyekvő román vendégmunkások ügye a legmagasabb szintig, a bukaresti kormányig jutott el, miután csütörtökön mintegy kétezren zsúfolódtak össze a kincses városi légi kikötő terminálja előtt. Mint arról egy nappal ezelőtti helyszíni tudósításunkban beszámoltunk, az ország minden tájáról – beleértve a gócpontnak számító Suceava megyét – autóbuszokkal, személygépkocsikkal érkezett emberek az új típusú koronavírus-járvány miatt foganatosított korlátozó intézkedések ellenére egymás hegyén-hátán ácsorogtak, hogy beengedjék őket az utasterminálba.

Több ezer, németországi idénymunkára induló ember zsúfolódott össze Kolozsvár repülőterén, ahol a rendvédelmi szerveknek kellett felszólítani a kötelező távolság betartására az utasokat. Ez csak részben sikerült, az ügyben bűnvádi eljárás indult.
Pénteken patthelyzet alakult ki a kolozsvári repülőtéren, a bukaresti közlekedési minisztérium ugyanis felfüggesztett valamennyi, Németország felé tartó légi járatot. A döntés előzménye, hogy Marcel Vela csütörtök esti bejelentése alapján a frissen kibocsátott 8-as számú katonai rendelet a közlekedési tárca engedélyétől teszi függővé minden egyes légi járat felszállását az ország légi kikötőiből. Ennek következtében a kincses város repülőterén jelenleg több százan kerültek bizonytalan helyzetbe. A spárgaszedőket ezúttal a hatalmas parkoló teljes területén „szétszórták” a rendőrök, akik védőmaszkokat osztogatnak az embereknek. Míg csütörtökön 13 járat repült el Düsszeldorfba, Baden-Badenbe, Kölnbe, Berlinbe, pénteken hatot, szombaton hetet, vasárnap pedig hármat terveznek indítani a kincses városból.
Fotó: Rostás Szabolcs
Miniszteri rendelet tette lehetővé a charter-járatok felszállását
Lucian Bode közlekedési miniszter pénteken délután rendeletet bocsátott ki arról, miszerint a felszállhatnak a hazai repülőterekről a romániai vendégmunkásokat Németországba szállító charter-járatok. Ennek megfelelően három gép – több órás késéssel – már elhagyta a kolozsvári légi kikötőt, további három felszállása várat magára; addig az emberek a reptér parkolójában, egymástól kellő távolságra várakoznak a tűző napon és a felélénkült szélben. Lucian Bode közlekedési miniszter bejelentette azt is, vizsgálat indult annak kapcsán, ahogyan a Nyugat-Európába tartó vendégmunkásokat a kolozsvári repülőtérre szállították.
Ludovic Orban miniszterelnök csütörtök este úgy nyilatkozott, a kolozsvári repülőtér igazgatója nem tájékoztatta a hatóságokat a kétezer szezonmunkás indulásáról, ezért nem tudták meghozni a szükséges intézkedéseket. Ehhez képest David Ciceo, a légi kikötő vezetője pénteken is azt állította, hogy a határrendészet és a rendőrség már szerdán tudta, hogy másnap mintegy kétezer ember érkezik a repülőtérre. Az igazgató ismét azzal vádolta a repülőtér tulajdonosát, a Kolozs megyei önkormányzatot, hogy az általa a reptéri parkoló üzemeltetésével megbízott Go To magáncéget nem utasította az emberek fogadására, a kellő távolság betartatására, a parkoló fertőtlenítésére. Arra azonban Ciceo sem adott választ, hogy miért nem tájékoztatta időben a hatóságokat az utastömeg érkezéséről.
Sokatmondó ugyanakkor az is, hogy Ludovic Orban kormányfő előrebocsátotta: becslések szerint a következő időszakban mintegy 80-90 ezer román állampolgár távozik külföldre munkavállalás céljából. Orban a román közszolgálati televíziónak nyilatkozva rámutatott, nem lehet megakadályozni, hogy külföldi vállalatok alkalmazzák a romániai munkavállalókat, és a hatályos katonai rendeletek lehetővé teszik utóbbiak számára, hogy munkavállalás céljából elutazzanak.
„Mit tehetnénk? Ha ajánlatot kapnának romániai gazdáktól vagy más hazai munkáltatóktól, vélhetően nem mennének el. Eddig Romániában egymillió munkaszerződést függesztettek fel, további 300 ezret pedig felbontottak. Emellett több mint 250 ezer román állampolgár tért haza különféle európai uniós vagy az Unión kívüli országokból. Ezt a munkaerőt nem tudja felszívni a munkaerőpiac, mert a járvány miatt számos vállalat részben vagy teljesen leállította a tevékenységet” – jelentette ki a miniszterelnök a TVR műsorában.

Cătălin Bulgariu, a jászvásári (Iași) nemzetközi repülőtér igazgatója pénteken bejelentette, törölték azokat a charterjáratokat, amelyek pénteken román vendégmunkásokat szállítottak volna Németországba.
Radikális döntést hozott a Máramaros megyei önkormányzat, miután az Óvásokat Elbíráló Országos Tanács (CNSC) helyt adott a megyeszékhely körgyűrűjének megvalósítására kiírt pályázat elleni óvásnak.
Miután az elmúlt években több helyszín is kudarcot vallott, a csütörtöki bejelentés szerint végül a Váradszentmárton községhez tartozó Váradcsehi erdejébe költöztetik a nagyváradi állatkertet.
Miközben egyre több ember beszél nyíltan a mentális egészségről, a párkapcsolati problémák kezelésével kapcsolatban sok a bizonytalanság. Egészségünkre című videós sorozatunk újabb részében Bálint Gabriela párkapcsolati terapeutával beszélgettünk.
A meteorológiai szolgálat újabb elsőfokú hőségriasztásokat adott ki: szerdán nyolc megyében, csütörtökön pedig az ország több mint háromnegyedében lesz érvényben a figyelmeztetés. De több erdélyi megyében viharos időjárásra is számítani kell.
Jól haladnak a munkálatok a Marosvásárhelyt Nyárádszeredával összekötő autópálya-szakaszon – derül ki a közlekedési tárca illetékesének tájékoztatásából.
Több száz, folyamatosan működő kriptovaluta-bányászgépet foglalt le az adóhatóság Szatmár megyében, miután egy be nem jelentett, jelentős energiafogyasztással működő bányászfarmra bukkant. A lefoglalt berendezések értéke meghaladja a kétmillió lejt.
Határozottan lépnek fel a medvék etetése ellen a hatóságok: három hét alatt 50 ezer lejnyi bírságot róttak ki a Transzfogarasi úton.
Idén sem használható az ópálosi szivattyúállomás a mezőgazdasági területek öntözésére, mivel zajlik a víznyerő csatorna medrének a betonozása. Tavaly ugyanezzel a magyarázattal hagyták üzemen kívül a berendezést.
Rengeteg autó parkol a Déli-Kárpátokban a több mint 2000 méter magasságban található Leaota-csúcs közelében, tönkretéve a törékeny ökoszisztémát, a védett erdélyi havasszépe növényt – hívta fel a figyelmet a közösségi oldalon Gajdó Kelemen Éva.
Több millió eurót kap az Európai Unió szolidaritási alapjából Parajd – tájékoztatott kedden Vincze Loránt RMDSZ-es európai parlamenti képviselő sajtóirodája.
szóljon hozzá!