Hirdetés

Egyetlen nevetséges büntetést szabott ki a nagykárolyi magyarellenes hőbörgés miatt a csendőrség

Büntetlenül uszíthatnak. A szélsőségesen nacionalista Nemzet Útja (Calea Neamului) szervezet szimpatizánsai üzennek a magyaroknak Nagykárolyban •  Fotó: Sebastian Olaru/Agerpres

Büntetlenül uszíthatnak. A szélsőségesen nacionalista Nemzet Útja (Calea Neamului) szervezet szimpatizánsai üzennek a magyaroknak Nagykárolyban

Fotó: Sebastian Olaru/Agerpres

Egyetlen bírságot szabott ki 500 lej értékben a Szatmár megyei csendőrség a Kölcsey Ferenc szobrának nagykárolyi felavatásán történt román nacionalista tüntetés nyomán. A büntetés már csak azért is nevezhető nevetségesnek, mivel az április 12-ei eseményen nyíltan magyarellenes, uszító megnyilvánulások történtek, Novák Katalin köztársasági elnököt kis híján leköpték. Arról nem beszélve, hogy márciusban Izsák Balázs SZNT-elnököt ezer lejes bírsággal sújtották a székely szabadság napi felvonulás miatt.

Rostás Szabolcs

2023. április 24., 19:172023. április 24., 19:17

2023. április 24., 19:502023. április 24., 19:50

Könnyen tetten érhető, miként mérnek kettős mércével a román rendvédelmi szervek, ha a magyarokról van szó. Mindehhez annyit kellett kideríteni csupán, miként viszonyult a csendőrség a Himnusz költője köztéri szobrának nagykárolyi leleplezése során rendezett, nyíltan magyarellenes demonstrációhoz. Mint arról beszámoltunk ugyanis, az április 12-ei rendezvényt több mint száz, román zászlókkal és transzparensekkel felszerelt nacionalista tüntető próbálta bekiabálásokkal és énekléssel megzavarni.

A Mihai Tîrnoveanu vezette Nemzet Útja (Calea Neamului) nevű szélsőségesen nacionalista szervezet által a szatmári városba csődített tüntetők „Itt Románia van, itt van a mi hazánk”, „Egyvalami örök: Erdély Román föld” feliratú molinókat feszítettek ki.

Hirdetés

A magyarellenes demonstrálók ellenségesen fogadták az esemény díszvendégét, a szoboravatás fővédnökét, Novák Katalin köztársasági elnököt, akit a román tiltakozók kifütyülték, lehurrogták. Amikor adott pillanatban a magyar államfő odasietett a Kölcsey Ferenc szobrának leleplezésére érkezett ünneplő magyarokhoz, a tülkölő, kolompoló, a romániai magyaroknak célzott „Ki a magyarokkal az országból” szlogent ordibáló román tüntetők kis híján le is köpték Novák Katalint, aki fölé a köztársasági őrezred és a román kormányőrség tagjai ernyőket nyitottak ki. Sőt az ünnepséget követően a szélsőségesen magyarellenes románok trikolórt helyeztek a Himnusz költőjét ábrázoló szobor fejére, mondván: „belőle is románt csinálunk”.

korábban írtuk

„Egyvalami örök: Erdély román föld!” – Kifütyülték a magyar államfőt a román tüntetők Nagykárolyban
„Egyvalami örök: Erdély román föld!” – Kifütyülték a magyar államfőt a román tüntetők Nagykárolyban

Ellenségesen fogadta többtucat román tüntető Novák Katalint szerdán Nagykárolyban, ahol Magyarország köztársasági elnöke részt vett Kölcsey Ferenc költő szobrának ünnepélyes felavatásán.

Lapunk az incidensekkel tarkított szoboravató ünnepséget követően írásban fordult a Szatmár megyei csendőrséghez, azt tudakolva, tapasztaltak-e törvénytelenséget a nagykárolyi tüntetés idején, és ha igen, milyen büntetéseket szabtak ki, milyen értékben.

Az Ovidiu Adrian Popa ezredes, csendőrparancsnok aláírásával ellátott, hétfőn szerkesztőségünkhöz eljuttatott válaszában a rendvédelmi szerv közölte: az április 12-én végrehajtott nagykárolyi bevetésük során a csendőrök egyetlen pénzbírságról állítottak ki jegyzőkönyvet, 500 lej értékben. Mivel a válaszból nem derül ki, milyen kihágás miatt szabtak ki büntetést, rákérdeztünk erre, a Szatmár megyei csendőrség szóvivője pedig közölte: tudomása szerint közrend- és csendháborításésrt.

Mindebből tehát az következik, hogy Romániában gyakorlatilag büntetlenül lehet szidni, gyalázni a magyarokat, uszítani ellenük, bírság legfeljebb akkor jár emiatt, ha valaki túlságosan kirívóan teszi mindezt. Ami azért is furcsa, mivel szintén a csendőrség – azzal a különbséggel, hogy ezúttal a Maros megyei – a múlt hónapban 1000 lejes (tehát a Nagykárolyban kiszabott büntetés kétszeresével) pénzbírsággal sújtotta Izsák Balázst, a Székely Nemzeti Tanács (SZNT) elnökét a székely szabadság napján rendezett megemlékezést követő felvonulásért, amelyet a rendvédelmi szerv törvénytelennek tart.

korábban írtuk

Sovinizmusra és nemzetbiztonsági kockázatra hivatkozva megbüntette a román csendőrség Izsák Balázst
Sovinizmusra és nemzetbiztonsági kockázatra hivatkozva megbüntette a román csendőrség Izsák Balázst

Ezer lejes pénzbírsággal sújtotta a Maros megyei csendőrség Izsák Balázst, a Székely Nemzeti Tanács elnökét a székely szabadság napján rendezett megemlékezést követő felvonulásért, amelyet a rendvédelmi szerv törvénytelennek tart.

Az Izsákra kiszabott bírságról szóló jegyzőkönyv nem csak hogy betiltottnak nevezi a március 10-én tartott felvonulást (holott a marosvásárhelyi polgármesteri hivatal nem bocsátott ki tiltó határozatot), hanem Románia területi integritását és nemzeti szuverenitását sértő, így a nemzetbiztonsággal szembeni cselekedetnek minősíti az autonómiatörekvést, ezért a csendőrség illetékese az etnikai alapú önrendelkezés emlegetése során, zárójelbe téve sovinizmussal is vádolja az SZNT elnökét. Vagyis önrendelkezést igényelni sovinizmust jelent, míg kiutasítani a magyarokat Romániából már nem minősül ugyanennek... Izsák Balázs a Krónikának adott interjúban is elmondta, hogy a büntetés összegét nem fizeti ki, ehelyett jogorvoslati eljárást indít a jegyzőkönyv és a bírság érvénytelenítéséért.

korábban írtuk

A Székely Nemzeti Tanács arra számít, idén is pert nyer a csendőrséggel szemben
A Székely Nemzeti Tanács arra számít, idén is pert nyer a csendőrséggel szemben

A közigazgatási bíróságon támadta meg a Székely Nemzeti Tanács a székely szabadság napja alkalmából kiszabott bírságot. Izsák Balázs, az SZNT elnöke a Krónikának elmondta, a csendőrséggel szemben indított korábbi pereiket is megnyerték.

Ráadásul ugyancsak hétfőn derült ki, hogy a Szatmár megyei művelődési igazgatóság megbírságolta a nagykárolyi polgármesteri hivatalt a két hete felállított Kölcsey-szobor felirata miatt. A területi hatóság tízezer lejes bírságot rótt ki a Szatmár megyei kisváros polgármesteri hivatalára, kifogásolva, hogy az emlékművön csupán magyar felirat szerepel, román nem. Kölcsey Ferenc nagykárolyi szobrán a költő nevén kívül a Himnusz harmadik sora „ „Nyújts feléje védő kart” – szerepel feliratként az Erkel Ferenc zeneművéből származó kottarészlettel együtt.

korábban írtuk

Ismét támadás kereszttüzében a nagykárolyi Kölcsey-szobor: ezúttal a román felirat hiánya miatt bírságoltak
Ismét támadás kereszttüzében a nagykárolyi Kölcsey-szobor: ezúttal a román felirat hiánya miatt bírságoltak

Tízezer lejes pénzbüntetést rótt ki a nagykárolyi polgármesteri hivatalra a megyei művelődési igazgatóság, mert nincs román felirat a szűk két hete Novák Katalin köztársasági elnök jelenlétében felavatott Kölcsey Ferenc-szobron.

Hirdetés
2 hozzászólás Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 24., szerda

Nem is olyan sokára elkészül egy székelyföldi autópálya-szakasz

Jól haladnak a munkálatok a Marosvásárhelyt Nyárádszeredával összekötő autópálya-szakaszon – derül ki a közlekedési tárca illetékesének tájékoztatásából.

Nem is olyan sokára elkészül egy székelyföldi autópálya-szakasz
Hirdetés
2026. június 23., kedd

Kriptovaluta-bányászat: a túl nagy villanyszámla buktatta le az adócsalókat

Több száz, folyamatosan működő kriptovaluta-bányászgépet foglalt le az adóhatóság Szatmár megyében, miután egy be nem jelentett, jelentős energiafogyasztással működő bányászfarmra bukkant. A lefoglalt berendezések értéke meghaladja a kétmillió lejt.

Kriptovaluta-bányászat: a túl nagy villanyszámla buktatta le az adócsalókat
2026. június 23., kedd

Nem játék: már több tízezer lejnyi bírságot róttak ki a medvék etetéséért

Határozottan lépnek fel a medvék etetése ellen a hatóságok: három hét alatt 50 ezer lejnyi bírságot róttak ki a Transzfogarasi úton.

Nem játék: már több tízezer lejnyi bírságot róttak ki a medvék etetéséért
2026. június 23., kedd

Amikor a legjobban kéne öntözni, akkor nem üzemel a felújított szivattyúállomás

Idén sem használható az ópálosi szivattyúállomás a mezőgazdasági területek öntözésére, mivel zajlik a víznyerő csatorna medrének a betonozása. Tavaly ugyanezzel a magyarázattal hagyták üzemen kívül a berendezést.

Amikor a legjobban kéne öntözni, akkor nem üzemel a felújított szivattyúállomás
Hirdetés
2026. június 23., kedd

Sokan autóval mennek a Kárpátokba, leszedik, tönkreteszik a védett növényeket

Rengeteg autó parkol a Déli-Kárpátokban a több mint 2000 méter magasságban található Leaota-csúcs közelében, tönkretéve a törékeny ökoszisztémát, a védett erdélyi havasszépe növényt – hívta fel a figyelmet a közösségi oldalon Gajdó Kelemen Éva.

Sokan autóval mennek a Kárpátokba, leszedik, tönkreteszik a védett növényeket
2026. június 23., kedd

Egy lépéssel közelebb Parajd több millió eurós támogatása

Több millió eurót kap az Európai Unió szolidaritási alapjából Parajd – tájékoztatott kedden Vincze Loránt RMDSZ-es európai parlamenti képviselő sajtóirodája.

Egy lépéssel közelebb Parajd több millió eurós támogatása
2026. június 23., kedd

Erdélyt sem kímélte az ítéletidő, újabb viharok várhatók

Nyolc megye összesen 21 településén okozott károkat a rossz idő az elmúlt 24 órában.

Erdélyt sem kímélte az ítéletidő, újabb viharok várhatók
Hirdetés
2026. június 23., kedd

Orbán Anita a nagyváradi apát kilakoltatásáról: a kormány nem kíván beleszólni más országok belügyeibe

Politikai szóváltás alakult ki hétfőn a magyar Országgyűlésben, miután Toroczkai László, a Mi Hazánk elnöke rákérdezett Orbán Anita külügyminiszterre, hogy mit tesz a kormány a nagyváradi premontrei apát kilakoltatása ügyében.

Orbán Anita a nagyváradi apát kilakoltatásáról: a kormány nem kíván beleszólni más országok belügyeibe
2026. június 22., hétfő

Erdély-szerte kezdődik a parlagfű virágzása, kemény bírságok várnak a hanyag telektulajdonosokra

Közeledik a parlagfű virágzása, ezért Erdély-szerte felszólítják a hatóságok a telek- és ingatlantulajdonosokat, az útkezelőket és az érintett intézményeket, hogy kötelesek intézkedni.

Erdély-szerte kezdődik a parlagfű virágzása, kemény bírságok várnak a hanyag telektulajdonosokra
2026. június 22., hétfő

Már az első napon összeomlott a rendszer: káoszba fulladt a képességfelmérő digitalizációja

A képességfelmérő vizsga első napját technikai hibák árnyékolták be: a dolgozatfeltöltő platform többször összeomlott, tanárok ezrei rekedtek órákra az iskolákban. A szakszervezetek szerint a minisztérium alkalmatlansága okozta a káoszt.

Már az első napon összeomlott a rendszer: káoszba fulladt a képességfelmérő digitalizációja
Hirdetés
Hirdetés