Hirdetés

Cáfolja a kolozsvári italbolt, hogy alkalmazottai verték meg a magyar színészt

A Deák Ferenc utcai italbolt •  Fotó: Rostás Szabolcs

A Deák Ferenc utcai italbolt

Fotó: Rostás Szabolcs

Szóban és tettleg bántalmazták egy kolozsvári italbolt alkalmazottai, mert magyarul beszélt – állítja Imecs-Magdó Levente színész. A kincses városi TopDrinks egyik, az incidenskor szolgálatot teljesítő dolgozója a Krónikának cáfolta, hogy az üzlet alkalmazottai bárkire rátámadtak volna.

Rostás Szabolcs

2017. november 04., 18:492017. november 04., 18:49

2017. november 04., 19:402017. november 04., 19:40

Etnikai diszkriminációra és ebből fakadó agresszióra panaszkodik Imecs-Magdó Levente, a kolozsvári Váróterem Projekt vezetője, aki azt állítja, hogy egy héttel ezelőtt harmadmagával azért bántalmazták egy italboltban, mert magyarul beszéltek. A független színtársulat vezetője szombaton villámpostán számolt be a kolozsvári magyar sajtónak – köztük a Krónikának – az október 27-én éjjel történtekről. A fiatal színész elmondása szerint múlt péntek éjjel sörözés után budapesti unokafivérével és egy barátjával betértek a Deák Ferenc (Eroilor) utcában működő TopDrinks italboltba, ahol rögtön feltűnt nekik, hogy a pult mögött álló kiszolgáló férfi „szemmel láthatóan ittas állapotban volt”.

Épp azt tárgyalták egymás között – magyarul –, hogy mit is vásároljanak, amikor megjelent az üzlet hátsó helyiségéből egy magas és szerinte szintén ittas, kopasz férfi, és feltette nekik a kérdést: „De ce vorbiți în limba maghiară în România?” (Miért beszéltek magyarul Romániában?)

Hirdetés

Ezután szóváltás kerekedett köztük, amelynek során Imecs-Magdó és kolozsvári társa magyarázni próbálta, hogy unokafivére magyarországi, nem tud románul, és különben is joguk van az anyanyelvhasználathoz. A színész állítása szerint dulakodásig fajult a dolog, odajött hozzájuk a pultnál álló magas fiatalember és az éjjeliőr is, akik a támadó pártjára álltak.

„Budapesti unokatestvérem volt mindvégig a leghiggadtabb, ő mondta, hogy tegyünk le minden dolgot, amit vásárolni szerettünk volna, és menjünk el innen, s ezzel ő ki is ment az üzletből – emlékszik vissza a történtekre a Váróterem Projekt vezetője –. Mi megfogadtuk tanácsát: visszatettük a kiválasztott italokat a hűtőbe – fontos megjegyeznem, mert magam is csodálkozom rajta, hogy nem csapkodtuk, nem dobtuk, hanem visszatettük szépen a sorba – és elindultunk kifelé. Ekkor már hosszabb ideje a magas kopasz fickó – aki az egészet kezdte – ütött felénk, hadonászott, de mivel egy szűk helyiségről van szó, sok áruval telepakolva, nem igazán ért le bennünket. Mikor kiértünk és azt hittük, hogy ezt megúsztuk ennyivel, az éjjeliőr és a pultnál álló ittas elárusító utánunk jött, és azzal vádaskodott, hogy loptunk a boltból, majd se szó, se beszéd utánunk jöttek és ütni kezdtek.”

Imecs-Magdó szerint ökölütést mértek az állára, amitől megtántorodva a szomszéd üzlethelyiség ajtajának csapódott.

Határozottan állítja, hogy általában békítő szándékkal lépett fel, két kezét feltartva arra szólította fel őket: „Haideți să ne calmăm!” (Gyertek, nyugodjunk le!) – emlékei szerint ekkor kaphatta az öklöst.

Imecs-Magdó Levente Galéria

Imecs-Magdó Levente

A színész szerint a magas elárusító – aki időközben egy rúgáskísérletnél elesett, annyira részeg volt – az utcai terasz egyik székét felkapta, azt akarva hozzájuk vágni, ezután el tudtak menni a helyszínről, mielőtt nagyobb baj történt volna. „A korrektség és a minél nagyobb objektivitás miatt fontosnak tartom megjegyezni, hogy nyilván bennünk is volt alkohol, illetve az engem ért ökölütést leszámítva más fizikai bántalmazás nem ért bennünket. Feljelentést nem tettünk. Bánom” – közölte a harmincéves színész.

Imecs-Magdó felháborítónak tartja az etnikai alapú hátrányos megkülönböztetést, amely szerinte egyértelműen jelzi, hogy „valami nagyon nincs rendben, és hogy a politikum által generált nacionalizmus milyen káros hatással van mindennapjaink biztonságára”.

Hozzátette, nem akar a székelyudvarhelyi „Kauflandos-miccses” eset (egy román videóblogger azt állította, hogy nemzetisége miatt nem szolgálták ki az áruházlánc székelyudvarhelyi grilljénél – szerk. megj.) szintjére jutni, de leegyszerűsítve szerinte tulajdonképpen az történt, hogy egyértelműen azért nem szolgálták ki Kolozsváron, mert magyarul beszéltek, ráadásul ezért meg is verték kicsit.

A szóban forgó központi italboltban azonban másképp emlékeznek az incidensre. Lapunk szombaton délután felkereste a Deák Ferenc utcai TopDrinks üzletet, ahol sikerült szóba állnunk azzal az elárusítóval, aki Imecs-Magdó szerint az éjjeli történet idején „beszámíthatatlanul ittas állapotban végezte a munkáját”, majd odakint is rájuk támadt. „Emlékszem a történetre, de szó sem volt semmiféle fizikai bántalmazásról.

Ami pedig ennél is fontosabb: az illető társaság nem a mi alkalmazottainkkal került szóváltásba, hanem más vendégekkel. Nekünk nincs is éjjeliőrünk” – nyilatkozta lapunknak Alexandru Tiberiu.

Kérdéseinkre a huszonéves, magas fiatalember elmondta, nagyon ritkán iszik alkoholt, munkaidőben soha, és ha akkor ittasnak tűnt, az szerinte azért volt, mert azokban a napokban ételmérgezésben szenvedett, betegen dolgozott. Felidézte, azon az éjszakán is egyedül szolgált ki, és felfigyelt az üzlet hátsó feléből hallatszó szóváltásra. „Felemelt hangon beszéltek, de csak most tudom öntől, hogy min vitáztak. Hátramentem, és felkértem valamennyiüket, hogy hagyják el az üzletet, ne itt veszekedjenek” – magyarázta az 1994 óta működő bolt elárusítója, leszögezve: akkor látta először a feltételezett agresszort és a másik férfit is – aki Imecs-Magdóék szerint éjjeliőr lehetett –, szerinte nem tartoztak a törzsvásárlóik közé.

•  Fotó: Rostás Szabolcs Galéria

Fotó: Rostás Szabolcs

A TopDrinks alkalmazottja állítja: a két csoport távozása után ki se lépett a boltból, hiszen ezt tiltja a szabályzat, és nemhogy ő nem ütött, nem is tapasztalt fizikai bántalmazást; szerinte ha ilyesmit lát vagy hall, azonnal megnyomja a pánikgombot.

Idézet
Állítom, mi nem diszkriminálunk senkit, régebben voltak magyar nemzetiségű munkatársaink is. Ráadásul az én apám magyar volt, a mai napig sajnálom, hogy nem tanultam meg magyarul.

Ha a háromtagú társaságot odakint valóban agresszió érte, akkor az üzlet nevében bocsánatot kérek tőlük, de én semmi ilyesmit nem láttam” – hangsúlyozta a bolti dolgozó. Alexandru Tiberiu felkérte lapunkat, tolmácsoljuk Imecs-Magdó Leventének és barátainak: kész tisztázni velük a történteket, és bármikor szívesen látott vendégek az üzletben. Érdekes adalék egyébként, hogy az elárusító elmondása szerint egy nappal a történtek után egy ismeretlen személy bement a boltba, és arról érdeklődött a kollégájánál, hozzá lehet-e férni a bel- és kültéri videófelvételekhez.

Szerkesztőségünkhöz eljuttatott levelében egyébként a kolozsvári színész közölte: azért nem tettek rendőrségi feljelentést, mert „nem történt nagy baj”, olyan közegből jönnek, ahol azt tanulták, hogy ezeket a dolgokat „jobb nem piszkálni”,

ugyanakkor valamennyien elfoglaltak, „nincs idő ilyen apró-cseprő dolgokkal foglalkozni”. „De egy olyan világban, ahol végre-valahára Erdélybe is begyűrűzött a társadalmi felelősségvállalás (gondolok itt például a családon belüli erőszak elleni halvány kezdeményezésekre, vagy a #metoo kampány – bár még többnyire anonim – felvállalására, melyek mind abszolút üdvözlendő cselekedetek ), úgy gondolom, hogy állampolgári kötelességünk felhívni a figyelmet az ilyen ügyekre. Még akkor is ha ezt későn tesszük meg, mivel kényelmes, elhallgató reflexeinkből nehezen tudunk kitörni” – állapította meg Imecs-Magdó Levente.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 25., csütörtök

Kolozsvári átverés: használt bútort akart eladni, elvették a pénzét a csalók

Egy kolozsvári fiatal nő mesélte el nekünk keserűen, hogy megkárosították a csalók.

Kolozsvári átverés: használt bútort akart eladni, elvették a pénzét a csalók
Hirdetés
2026. június 25., csütörtök

Németh Zsolt megüzente Magyar Péternek, miért nem hívják Tusványosra

Megindokolta Németh Zsolt fideszes országgyűlési képviselő, hogy miért nem hívták meg Magyar Péter miniszterelnököt a szervezők a Tusványos idei rendezvényeire. A kormányfő a napokban kifogásolta, hogy nem kapott meghívást.

Németh Zsolt megüzente Magyar Péternek, miért nem hívják Tusványosra
2026. június 25., csütörtök

Lefújták az egyik partiumi város több mint egymilliárd lejbe kerülő körgyűrűjének megépítésére kiírt pályázatot

Radikális döntést hozott a Máramaros megyei önkormányzat, miután az Óvásokat Elbíráló Országos Tanács (CNSC) helyt adott a megyeszékhely körgyűrűjének megvalósítására kiírt pályázat elleni óvásnak.

Lefújták az egyik partiumi város több mint egymilliárd lejbe kerülő körgyűrűjének megépítésére kiírt pályázatot
2026. június 25., csütörtök

Többszöri nekifutás után bejelentették, hová költözik a nagyváradi állatkert

Miután az elmúlt években több helyszín is kudarcot vallott, a csütörtöki bejelentés szerint végül a Váradszentmárton községhez tartozó Váradcsehi erdejébe költöztetik a nagyváradi állatkertet.

Többszöri nekifutás után bejelentették, hová költözik a nagyváradi állatkert
Hirdetés
2026. június 25., csütörtök

Nem akkor kell segítséget kérni, amikor már menthetetlen a kapcsolat

Miközben egyre több ember beszél nyíltan a mentális egészségről, a párkapcsolati problémák kezelésével kapcsolatban sok a bizonytalanság. Egészségünkre című videós sorozatunk újabb részében Bálint Gabriela párkapcsolati terapeutával beszélgettünk.

Nem akkor kell segítséget kérni, amikor már menthetetlen a kapcsolat
2026. június 24., szerda

Kánikula miatt adtak ki figyelmeztetést, több erdélyi megyében viharriasztás van érvényben

A meteorológiai szolgálat újabb elsőfokú hőségriasztásokat adott ki: szerdán nyolc megyében, csütörtökön pedig az ország több mint háromnegyedében lesz érvényben a figyelmeztetés. De több erdélyi megyében viharos időjárásra is számítani kell.

Kánikula miatt adtak ki figyelmeztetést, több erdélyi megyében viharriasztás van érvényben
2026. június 24., szerda

Nem is olyan sokára elkészül egy székelyföldi autópálya-szakasz

Jól haladnak a munkálatok a Marosvásárhelyt Nyárádszeredával összekötő autópálya-szakaszon – derül ki a közlekedési tárca illetékesének tájékoztatásából.

Nem is olyan sokára elkészül egy székelyföldi autópálya-szakasz
Hirdetés
2026. június 23., kedd

Kriptovaluta-bányászat: a túl nagy villanyszámla buktatta le az adócsalókat

Több száz, folyamatosan működő kriptovaluta-bányászgépet foglalt le az adóhatóság Szatmár megyében, miután egy be nem jelentett, jelentős energiafogyasztással működő bányászfarmra bukkant. A lefoglalt berendezések értéke meghaladja a kétmillió lejt.

Kriptovaluta-bányászat: a túl nagy villanyszámla buktatta le az adócsalókat
2026. június 23., kedd

Nem játék: már több tízezer lejnyi bírságot róttak ki a medvék etetéséért

Határozottan lépnek fel a medvék etetése ellen a hatóságok: három hét alatt 50 ezer lejnyi bírságot róttak ki a Transzfogarasi úton.

Nem játék: már több tízezer lejnyi bírságot róttak ki a medvék etetéséért
2026. június 23., kedd

Amikor a legjobban kéne öntözni, akkor nem üzemel a felújított szivattyúállomás

Idén sem használható az ópálosi szivattyúállomás a mezőgazdasági területek öntözésére, mivel zajlik a víznyerő csatorna medrének a betonozása. Tavaly ugyanezzel a magyarázattal hagyták üzemen kívül a berendezést.

Amikor a legjobban kéne öntözni, akkor nem üzemel a felújított szivattyúállomás
Hirdetés
Hirdetés