Hirdetés

„Magyarul beszélj otthon, ne az utcán!” Újabb soviniszta megnyilvánulás, ezúttal Kolozsváron

magyar

Lebozgorozták és sértegették a magyarul telefonáló nőt Kolozsváron. Képünk illusztráció

Fotó: Pinti Attila

Agresszívan rászóltak egy nőre Kolozsváron, hogy ne beszéljen magyarul, sőt még bozgornak (hazátlan) is nevezték. A Kolozs megyei rendőr-főkapitányság a Krónikával közölte, hogy a történtek kapcsán eljárást indított. Három hónap leforgása alatt ez a második magyarellenes incidens a kincses város vonzáskörzetében, amikor nemzetisége miatt ér inzultus egy polgárt.

Rostás Szabolcs

2025. szeptember 05., 15:562025. szeptember 05., 15:56

2025. szeptember 12., 17:322025. szeptember 12., 17:32

This article is available in English. Share it!

Kezd visszalopózni Kolozsváron a magyarfaló expolgármester, Gheorghe Funar által a kilencvenes években gerjesztett közhangulat. A napokban egy román nő ráripakodott egy anyanyelvén beszélő másik nőre, hogy ne beszéljen magyarul. Az incidenst Tudor Duică, a TEUS – Transilvania Noastră – Erdélyünk – Unser Siebenbürgen regionalista egyesület vezetője hozta nyilvánosságra a közösségi oldalán.

Közölte, hogy a soviniszta megnyilvánulás szenvedő alanya az egyik barátjának, Adrian Mărgineannak a felesége volt.

Hirdetés

Duică közzétette a barátja rövid beszámolóját. Mărginean felesége a kincses város pályaudvara környékén egy tüdőgyógyász rendelőjéhez igyekezett, amikor telefonon felhívta egy magyarországi ügyfele, akivel magyar nyelven kezdett beszélni. „Ekkor a feleségemet verbális agresszió érte egy 50 év fölötti, jól öltözött madame részéről. »Bozgoroaică (a hazátlan nőnemű változata románul – szerk. megj.), magyarul beszélj otthon, ne Kolozsváron az utcán!” – számolt be az incidensről a férj. Adrian Mărginean közölte azt is, hogy a felesége nem tudott válaszolni az inzultusra.

„Mit is szólt volna vajon az ügyfele, aki rendszeresen küld magyarországi turistákkal tele autóbuszokat Kolozsvárra, ahol a vendégek több ezer eurót költenek el, hogy a városban nem biztonságos magyarul beszélni az utcán?” – tette fel a kérdést a kolozsvári férfi. Hozzátette, ráadásul a „funarióta” román nő magas, jól megtermett volt, és egy esetleges fizikai agresszió esetében a felesége húzta volna a rövidebbet.

A transzszilvanizmus és a regionalizmus eszméjét támogató és hirdető Tudor Duică az incidens kapcsán leszögezte, hogy bár hasonló megnyilvánulásnak nem lenne szabad megtörténnie,

a jelek szerint veszélyessé válik magyar nyelven beszélni a nyílt utcán Kolozsváron.

„Szolidárisnak kell lennünk a magyarokkal, nem tehetjük ki ezeknek a kreténeknek a kénye-kedvének, hiszen másképp nem nevezhetem őket” – írta a villamosmérnök végzettségű vállalkozó, majd vaskos szidalmat eresztett meg az általa „büdös sovinisztának” nevezett Dan Tanasă, a szélsőségesen nacionalista Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) parlamenti képviselője címére. Duică bejegyzése alapján pénteken cikket közölt a Știri de Cluj hírportál.

korábban írtuk

Megszólalt a Krónikának a „lebozgorozott” szászfenesi férfi, kivizsgálja a magyarellenes támadást a rendőrség
Megszólalt a Krónikának a „lebozgorozott” szászfenesi férfi, kivizsgálja a magyarellenes támadást a rendőrség

Szóbeli és fizikai agresszió ért egy magyar férfit a Kolozsvár közeli Szászfenesen amiatt, hogy a feleségével anyanyelvén beszélt egy zöldségesben. Az áldozat a Krónikának elmondta, nem tett feljelentést az incidensről, mert „nem hiányzik neki a cirkusz”.

Lapunk pénteken megkereste az ügyben a Kolozs megyei rendőr-főkapitányság szóvivőjét, és kiderült, hogy a román portál cikke nyomán hivatalból eljárás indult az incidens kapcsán. Megtudtuk, a történtekkel kapcsolatban erőszakra, gyűlöletre és diszkriminációra való uszítás gyanújával folyik kivizsgálás. „Sürgősségi eljárásban zajlik az eljárás az ügyben érintett személyek azonosítása, a konkrét események megállapítása, valamint a levont következtetések alapján szükséges intézkedések meghozatala érdekében” – válaszolta lapunknak a Kolozs megyei rendőr-főkapitányság szóvivője.

Mint arról beszámoltunk, ugyancsak a napokban derült ki, hogy még júniusban magyarul beszélő férfira támadtak egy zöldséges üzletben a Kolozsvár alvóvárosának számító Szászfenesen. A sértett férfi a Krónikának elmondta, egy román férfi akkor támadt rá, miután hallotta, hogy magyarul beszélget a feleségével. A neve elhallgatását kérő áldozat szerint támadója „bozgornak” nevezte, utasítva őt és feleségét, hogy beszéljenek románul, mivel Romániában élnek, majd arra is, hogy menjenek Magyarországra.

Mikor a feleség felemelte a hangját és kérte, ne beszéljen így velük, fizikailag is rátámadt a férjre.

A támadó kerékpárral volt és a kezéről láncok lógtak, ezekkel súrolta végig a karját úgy, hogy az véres lett; az áldozat fotót is megosztott lapunkkal a karján ejtett sebről. „Nem akartunk feljelentést tenni, hogy ne legyen bajunk belőle, nem hiányzik nekünk a cirkusz” – mondta a Krónika azon kérdésére, hogy jelentette-e a történteket a rendőrségen. Hozzátette, hogy az ázsiai vendégmunkás bukaresti bántalmazása után ismertette a történteket a nyilvánossággal.

Ismét aktuális a magyarellenességgel szembeni kolozsvári tüntetés üzenete
Több százan vettek részt idén április 3-án azon a békés megmozduláson, amelyet kincses városi magyar ifjúsági szervezetek hirdettek meg a március 31-én történt, magyarverésbe torkollt szurkolói randalírozással szembeni tiltakozásképp. Az esemény szervezői elfogadhatatlannak nevezték, hogy retorzió érjen valakit Kolozsváron, amiért magyarul beszél az utcán. A Kolozsvári Universitatea élvonalbeli labdarúgóklub ultrái március 31-én este magyar fiatalokat bántalmaztak etnikai hovatartozásuk miatt, illetve mert a városi rivális Kolozsvári CFR szurkolói.

A Kolozsvár alvóvárosának számító Szászfenes 6-os számú rendőrőrse a nagyközségben történt magyarellenes incidens kapcsán kedden hivatalból eljárást indított. A Kolozs megyei rendőr-főkapitányságtól megtudtuk, hogy abban az ügyben is erőszakra, gyűlöletre és diszkriminációra való uszítás gyanújával folyik kivizsgálás.

Egyébként a fenesi magyar férfi úgy értékelte, hogy a támadás mögött Dan Tanasának a más etnikumúak ellen irányuló felhívásához lehet köze. Az ellenzéki politikus a Facebook-oldalán arra biztatta követőit, hogy ne fogadják el az általuk megrendelt küldeményt, ha azt nem egy román futár hozza ki, „ne bátorítsák a képesítés nélküli ázsiai és afrikai vendégmunkások importját”.

A magyar közösségi jelképek nyilvános használata ellen is perek tucatjait indító AUR-szóvivő megnyilvánulása ügyében az országos diszkriminációellenes tanács hivatalból indított eljárást.

Augusztus 26-án Bukarestben egy húszéves fiatal megütött és megrúgott egy bangladesi ételfutárt. Az incidensről maga az elkövető szolgáltatott bizonyítékot a rendőrségnek, ugyanis saját telefonjával filmezte, amint hátulról megközelítette a stoplámpánál várakozó ételkihordó kerékpáros futárt, akit minden előzetes figyelmeztetés nélkül arcon ütött. Amikor a sértett megkérdezte, mi a probléma, a támadó „négernek” nevezte a bangladesi vendégmunkást, és azt mondta neki, hogy ő itt a probléma, menjen vissza a saját országába, mert Romániában „betolakodó”. Az esetnek egy szabadidejét töltő rendőr is tanúja volt, aki a sértett segélykiáltásaira reagálva közbelépett, és elfogta a helyszínről menekülni próbáló elkövetőt. A fiatalember ellen akkor rasszista és idegengyűlölő indítékkal elkövetett testi sértés miatt indult bűnvádi eljárás.

korábban írtuk

FRISSÍTVE – „Menj haza, betolakodó!” Bántalmaztak egy ázsiai vendégmunkást Bukarestben, pórul járt a támadó
FRISSÍTVE – „Menj haza, betolakodó!” Bántalmaztak egy ázsiai vendégmunkást Bukarestben, pórul járt a támadó

Rátámadtak egy ázsiai ételfutárra Bukarestben, a bántalmazó – akit egy szolgálaton kívüli rendőr ártalmatlanított – arra hivatkozott, hogy „megvédi a hazáját”.

A támadót 30 napra előzetes letartóztatásba helyezték. Szeptember 2-án, kedden Bukarest második kerületének ügyészsége bejelentette, hogy fasiszta, legionárius, rasszista vagy idegengyűlölő jelképek nyilvános használata miatt is vizsgálatot indítanak a 20 éves fiatalember ellen, mivel az egyik közösségimédia-platformon létrehozott oldalán június 14-én egy korlátozás nélkül megtekinthető videóösszeállítást tett közzé. Ebben megjelenik a legionárius mozgalom szimbóluma és egy fotó a náci horogkeresztes zászlók előtt álló Adolf Hitlerről.

Azóta Kolozsváron is bántalmaztak két nepáli vendégmunkást, egyikük kómában fekszik a kórházban. Az eset hátterében a támadó ügyvédjének nyilatkozata szerint nem idegengyűlölet, hanem szexuális zaklatás állhat, a két ázsiai férfi állítólag zaklatta az elkövető húgát és élettársát.

korábban írtuk

Bangladesiek, magyarok és a szolidaritás
Bangladesiek, magyarok és a szolidaritás

Példás, dicséretes reakciók egész sorát váltotta ki a napokban Bukarestben történt sajnálatos incidens, amelynek során egy fiatal rasszista indíttatásból rátámadt egy bangladesi ételfutárra.

Hirdetés
3 hozzászólás Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 26., péntek

Volt magyar miniszter is védelmébe vette a Kolozsvárról „kiutált” oroszokat

Novák Károly Eduárd pénteken úgy fogalmazott: „az orosz sportolók részvételének megtagadása” a kolozsvári ritmikus gimnasztika világkupán azzal a kockázattal jár, hogy negatív precedenst teremt a román sport számára a nemzetközi porondon.

Volt magyar miniszter is védelmébe vette a Kolozsvárról „kiutált” oroszokat
Hirdetés
2026. június 26., péntek

Izsák Balázs: az alapszerződés szerint joga van „beleszólni” Magyarországnak a premontrei ügybe

Magyarországnak nemcsak politikai, hanem szerződéses alapja is van arra, hogy megszólaljon az erdélyi magyarságot ért jogsérelmek ügyében, így a premontrei apát kilakoltatásának ügyében is – hívta fel Orbán Anita külügyminiszter figyelmét Izsák Balázs.

Izsák Balázs: az alapszerződés szerint joga van „beleszólni” Magyarországnak a premontrei ügybe
2026. június 26., péntek

Székelyföldi megye címerét fogadta el a bukaresti kormány

A bukaresti ügyvivő kormány pénteki ülésén hivatalosította Hargita megye címerét – tájékoztatott a szövetség sajtóirodája, jelezve, a döntés az RMDSZ javaslatára született.

Székelyföldi megye címerét fogadta el a bukaresti kormány
2026. június 26., péntek

Bűzlő szennyvíztisztító miatt szabott ki jókora bírságot a környezetőrség

Az Arad megyei Borossebesen működő előtisztító derítőállomásból áradó bűzre panaszkodnak a helyi lakosok, a környezetőrség ellenőrzése pedig súlyos szabálytalanságokat tárt fel. Az üzemeltetőt 100 ezer lejre bírságolták.

Bűzlő szennyvíztisztító miatt szabott ki jókora bírságot a környezetőrség
Hirdetés
2026. június 26., péntek

Kánikulát hoz a hétvége, vörös hőségriasztást is kiadtak

Újabb riasztásokat adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a kánikula miatt. Vasárnap 16 megyében a legmagasabb fokú hőségriasztás lesz érvényben.

Kánikulát hoz a hétvége, vörös hőségriasztást is kiadtak
2026. június 26., péntek

Kiakadtak az oroszok egy erdélyi város polgármesterére az orosz zászló és himnusz betiltása miatt

Heves reakciót váltott ki Moszkvában, hogy Emil Boc, Kolozsvár polgármestere nem engedélyezte az orosz zászló kitűzését egy, a városban zajló sporteseményen.

Kiakadtak az oroszok egy erdélyi város polgármesterére az orosz zászló és himnusz betiltása miatt
2026. június 26., péntek

Meghalt egy gyerek Kolozs megyében, miután ráesett egy sírkereszt

Egy 12 éves gyermek csütörtökön életét vesztette, miután ráesett egy kereszt egy Kolozs megyei temetőben.

Meghalt egy gyerek Kolozs megyében, miután ráesett egy sírkereszt
Hirdetés
2026. június 26., péntek

Medveveszély: súlyosbodik a helyzet Hargita megyében, brüsszeli fellépést sürgetnek

Levélben fordult Ursula von der Leyenhez, az Európai Bizottság elnökéhez Bíró Barna Botond, a Hargita megyei önkormányzat elnöke, amelyben európai fellépést sürget az ember és barnamedve közötti, egyre súlyosbodó konfliktusok kezelésére.

Medveveszély: súlyosbodik a helyzet Hargita megyében, brüsszeli fellépést sürgetnek
2026. június 26., péntek

Tusványos: a Tisza politikusai elutasították a meghívást, román együttes is fellép

A jubileumi, 35. Tusványoson idén is a magyar és a határon túli közélet számos ismert szereplője vesz részt. A közéleti programok középpontjában a béke és a gazdasági kihívások állnak, a Tisza-frakció meghívott képviselői távol maradnak a rendezvénytől.

Tusványos: a Tisza politikusai elutasították a meghívást, román együttes is fellép
2026. június 25., csütörtök

Németh Zsolt megüzente Magyar Péternek, miért nem hívják Tusványosra

Megindokolta Németh Zsolt fideszes országgyűlési képviselő, hogy miért nem hívták meg Magyar Péter miniszterelnököt a szervezők a Tusványos idei rendezvényeire. A kormányfő a napokban kifogásolta, hogy nem kapott meghívást.

Németh Zsolt megüzente Magyar Péternek, miért nem hívják Tusványosra
Hirdetés
Hirdetés