Hirdetés

„Ízlelgetik” a marihuána orvosi felhasználását – felemásan vélekednek a szakemberek a kannabiszszármazékok engedélyeztetéséről

Szigorú óvintézkedések kellenek majd, ha orvosi célokra legalizálják a kannabiszt •  Fotó: Fortune.com

Szigorú óvintézkedések kellenek majd, ha orvosi célokra legalizálják a kannabiszt

Fotó: Fortune.com

Fontolgatja a bukaresti kormány, hogy orvosi célokra legalizálja a marihuánát, jelenleg munkacsoport foglalkozik a témával. A kezdeményezés és a cannabis gyógyászati haszna kapcsán a vélemények megoszlanak.

Bálint Eszter

Szucher Ervin

2019. március 22., 15:392019. március 22., 15:39

2019. március 22., 15:402019. március 22., 15:40

Mind a romániai, mind a magyarországi szakemberek véleménye megoszlik arról, hogy szükséges-e elfogadni a marihuána használatát orvosi célokból, vagy nem. Az anyaország egy lépéssel Románia előtt jár, nálunk ugyanis még csak most kezdődtek az egyeztetések az egészségügyi minisztériumban a cannabis gyógyászati célú felhasználásának engedélyezéséről.

Erről Eugen Teodorovici pénzügyminiszter számolt be, értesülését kollégája, az egészségügyi tárca élén álló Sorina Pintea is megerősítette, mondván, hogy egyelőre a minisztériumban, bizottsági szinten tárgyalják a kérdést. Mindkét miniszter elismerte, hogy

Hirdetés

Románia is az orvosi marihuána legalizálásának lehetősége felé halad.

Teodorovici kitért ugyanakkor arra is, hogy ez több európai országban is gyakorlattá vált már, és orvosi szempontból indokolt lenne az intézkedés, hiszen „segítséget nyújthat az utolsó stádiumban levő betegek fájdalmának enyhítésében”.

Érvek a legalizálás mellett

„Az innovatív kezelési formákhoz való hozzáférés biztosítása érdekében létesítette az egészségügyi minisztérium a cannabis gyógyászati célú felhasználásának engedélyezését mérlegelő munkacsoportot, amely folytatni fogja az egyeztetéseket” – közölte szerda este a szaktárca. Mint rámutattak, a munkacsoport kedden tartotta első ülését, amelyen az egészségügyi minisztérium, az egészségbiztosítási pénztár, az országos gyógyszerügynökség képviselői, a felnőtt és gyermekpszichiátriai szakbizottságok vezetői, valamint a betegegyesületek képviselői vettek részt. A találkozón a szakemberek rámutattak, a kannabidiol nevű cannabisszármazékot tartalmazó egyetlen olyan készítményt, amely hatásosnak bizonyult két ritka epilepsziaforma, a Dravet-szindróma és a Lennox-Gastaut-szindróma kezelésében, az USA gyógyszer- és élelmezésügyi hatósága (FDA) már törzskönyvezte, jelenleg azonban kizárólag az Amerikai Egyesült Államokban forgalmazzák. Európai forgalomba helyezésének engedélyezése 2019 első felében várható – mutat rá a közlemény, amely szerint a román törvények engedélyezik a kannabidiol használatát gyógyszerekben.
A találkozón részt vevők hangsúlyozták ugyanakkor, hogy különbséget kell tenni a cannabis pszichoaktív hatóanyaga, a tiltott szerek listáján szereplő THC, illetve a terápiás céllal használható kannabidiol (CBD) között.

Idézet
Az egészségügyi minisztérium hozzáférést akar biztosítani a páciensek javát szolgáló innovatív kezelési formákhoz”

– szögezte le közleményében a szaktárca, hozzátéve, olyan megoldásokat keresnek, amelyek maradéktalanul tiszteletben tartják a vonatkozó nemzetközi szerződésekbe, például az 1961-ben kelt egységes kábítószer-egyezménybe vagy a pszichotrop anyagokról szóló, 1971. évi ENSZ-egyezménybe foglaltakat.

Van, akinek tetszik, másoknak nem

Vass Levente, a képviselőház egészségügyi bizottságának titkára csütörtökön a Krónika megkeresésére úgy nyilatkozott, ő személy szerint nem tudja támogatni a kezdeményezést. Évekkel ezelőtt, amikor fontos tisztséget töltött be a minisztériumban, csapatával együtt azon dolgozott, hogy valamennyi etnobotanikai szert iktassák ki a forgalomból. „Ez egy álprobléma Romániában. Attól tartok, hogy arra tolná el a kérdést, hogy előbb-utóbb élvezeti cikként is bevezessék a könnyű drogokat” – adott hangot aggodalmának az RMDSZ orvos-politikusa.

A veszély elkerülése mellett foglalt állást Brassai Attila, a Marosvásárhelyi Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetem professzora is. Csakhogy

az ismert farmakológus helyesnek tartja, hogy orvosi célokra használják a cannabist és származékait.

Amint a Krónikának kifejtette, ha biztonsági és ellenőrzési szempontból úgy járnak el, mint a morfintermékekkel, nem történhetnek visszaélések. Mint ismert, a morfiumot csak különleges recepttel lehet kiváltani; adagolásával és forgalmazásával az orvosoknak és gyógyszerészeknek szigorúan el kell számolniuk.

Mit gondol a politikum?

Cseke Attila RMDSZ-es szenátor, volt egészségügy-miniszter eközben csütörtökön, a Radio France Internationale rádióadónak adott nyilatkozatában kifogásolta, hogy a pénzügyminiszter jelentette be a legalizálás tervét, és nem az egészségügyi tárca, holott „a cannabis gyógyászati célú felhasználásának engedélyezéséről az illetékes szakemberek hivatottak beszélni és dönteni”.

Beszélt ugyanakkor arról is, hogy „Van már néhány – és nem is kevés – olyan európai uniós ország, amely már legalizálta, legutóbb talán Nagy-Britannia. Tehát a szakemberek vélhetően támogatják ezt és meg is tudják indokolni a fontosságát.”

Idézet
Egy februárban elfogadott ajánlásában az Európai Parlament is azt javasolja a tagállamoknak, hogy tegyék meg ezt a lépést. Ha kell, mi is meg fogjuk tenni, ennek azonban kizárólag a szakemberek javaslatára kell megtörténnie, nekik kell dönteniük ebben a kérdésben”

– nyomatékosította.

Ludovic Orban, az ellenzéki Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnöke eközben egyértelműen leszögezte: alakulata nem támogatja a kezdeményezést, és nem szalasztotta el az alkalmat, hogy odaszúrjon a nagyobbik kormánypártnak, megjegyezve, a Szociáldemokrata Párt (PSD) amúgy is úgy viselkedik, mintha „marihuánát szívott volna”.

Brüsszel egyelőre szkeptikus

Az Európai Bizottság szerint bár a cannabist egyes uniós tagállamokban használják orvosi célokra, további klinikai kutatások és elemzések szükségesek, többek között arra vonatkozóan is, milyen interakciókba lép más gyógyszerekkel, de olyan kísérletekre is, amelyek során hosszabb ideig figyelik meg a pácienseket. „A Cannabis sativát és a kannabinoidokat az Európai Unió egyes tagállamaiban használják orvosi célokra a kábítószer és kábítószer-függőség európai megfigyelőközpontja szerint” – közölte a szárnyra kapott hírek hallatán az Európai Bizottság romániai képviselete csütörtökön egy Facebook-bejegyzésben. Hozzátették ugyanakkor: a cannabis a legnagyobb mennyiségben fogyasztott tiltott kábítószer Európában.

Idézet
Az Európai Unióban egyetlen olyan tagállam sem javasolja a szer cigaretta formájában történő elszívását, amely engedélyezi a cannabiskészítmények orvosi célú használatát. Ami a cannabis egészségügyi hatékonyságát illeti, a kábítószer és kábítószerfüggőség európai megfigyelőközpontjának jelentése szerint további klinikai kutatások és elemzések szükségesek, amelyek arra is kitérnek, milyen dózis szükséges, és milyen interakciókba lép más gyógyszerekkel”

– áll az Európai Bizottság bejegyzésében.

Szakemberek szerint sem csodaszer

Szakemberek szerint a cannabisra semmiként nem szabad úgy tekinteni, mint valami csodaszerre. Valószínűleg nem mindenkinél hatásos, egyeseknél akár kellemetlen mellékhatásokkal is járhat, mint egyébként minden más gyógyszer. A marihuána gyógyászati alkalmazásával kapcsolatban ma még világszerte heves viták folynak.

Tudományos kutatások szerint a cannabis növény viszonylagos hatékonysággal és biztonsággal alkalmazható számos gyógyíthatatlan betegség, így az SM, a rák, vagy akár az AIDS egyes tüneteinek csillapítására.

Az Egyesült Államokban az Institute of Medicine belgyógyászati intézet mondta ki 1999-ben, hogy a cannabis terápiás potenciállal rendelkezik. A brit Lordok Házának tudományos bizottsága 1998-ban kijelentette, hogy „elegendő tudományos bizonyíték áll rendelkezésre a cannabisnak az SM-betegség kezelésében való orvosi alkalmazására”. A visszaélések kezdetben Nyugaton is gondot jelentettek; amerikai orvosok arról számoltak be, hogy az orvosi marihuána legalizálása után nagyon sokan fordultak hozzájuk – kimondottan cannabiskivonatú gyógyszert igényelve. „Mi nem azt akarjuk, ami Kaliforniában történt, miután a 90-es években legalizálták az orvosi füvet, és hirtelen mindenkinek elkezdett fájni a háta. De van egy köztes út, ami arról szól, hogy ha van egy diagnosztizált eset, akár krónikus, akár akut, akkor az orvos dönthessen úgy, hogy arra lehet cannabist felírni, és a beteg is kérvényezhesse ezt” – fejtette ki Selesztei Miklós, a 2016-ban alakult Magyar Orvosi Cannabisegyesület (MOKE) elnöke.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 26., péntek

Medveveszély: súlyosbodik a helyzet Hargita megyében, brüsszeli fellépést sürgetnek

Levélben fordult Ursula von der Leyenhez, az Európai Bizottság elnökéhez Bíró Barna Botond, a Hargita megyei önkormányzat elnöke, amelyben európai fellépést sürget az ember és barnamedve közötti, egyre súlyosbodó konfliktusok kezelésére.

Medveveszély: súlyosbodik a helyzet Hargita megyében, brüsszeli fellépést sürgetnek
Hirdetés
2026. június 26., péntek

Tusványos: a Tisza politikusai elutasították a meghívást, román együttes is fellép

A jubileumi, 35. Tusványoson idén is a magyar és a határon túli közélet számos ismert szereplője vesz részt. A közéleti programok középpontjában a béke és a gazdasági kihívások állnak, a Tisza-frakció meghívott képviselői távol maradnak a rendezvénytől.

Tusványos: a Tisza politikusai elutasították a meghívást, román együttes is fellép
2026. június 25., csütörtök

Németh Zsolt megüzente Magyar Péternek, miért nem hívják Tusványosra

Megindokolta Németh Zsolt fideszes országgyűlési képviselő, hogy miért nem hívták meg Magyar Péter miniszterelnököt a szervezők a Tusványos idei rendezvényeire. A kormányfő a napokban kifogásolta, hogy nem kapott meghívást.

Németh Zsolt megüzente Magyar Péternek, miért nem hívják Tusványosra
2026. június 25., csütörtök

Lefújták az egyik partiumi város több mint egymilliárd lejbe kerülő körgyűrűjének megépítésére kiírt pályázatot

Radikális döntést hozott a Máramaros megyei önkormányzat, miután az Óvásokat Elbíráló Országos Tanács (CNSC) helyt adott a megyeszékhely körgyűrűjének megvalósítására kiírt pályázat elleni óvásnak.

Lefújták az egyik partiumi város több mint egymilliárd lejbe kerülő körgyűrűjének megépítésére kiírt pályázatot
Hirdetés
2026. június 25., csütörtök

Többszöri nekifutás után bejelentették, hová költözik a nagyváradi állatkert

Miután az elmúlt években több helyszín is kudarcot vallott, a csütörtöki bejelentés szerint végül a Váradszentmárton községhez tartozó Váradcsehi erdejébe költöztetik a nagyváradi állatkertet.

Többszöri nekifutás után bejelentették, hová költözik a nagyváradi állatkert
2026. június 25., csütörtök

Nem akkor kell segítséget kérni, amikor már menthetetlen a kapcsolat

Miközben egyre több ember beszél nyíltan a mentális egészségről, a párkapcsolati problémák kezelésével kapcsolatban sok a bizonytalanság. Egészségünkre című videós sorozatunk újabb részében Bálint Gabriela párkapcsolati terapeutával beszélgettünk.

Nem akkor kell segítséget kérni, amikor már menthetetlen a kapcsolat
2026. június 24., szerda

Kánikula miatt adtak ki figyelmeztetést, több erdélyi megyében viharriasztás van érvényben

A meteorológiai szolgálat újabb elsőfokú hőségriasztásokat adott ki: szerdán nyolc megyében, csütörtökön pedig az ország több mint háromnegyedében lesz érvényben a figyelmeztetés. De több erdélyi megyében viharos időjárásra is számítani kell.

Kánikula miatt adtak ki figyelmeztetést, több erdélyi megyében viharriasztás van érvényben
Hirdetés
2026. június 24., szerda

Nem is olyan sokára elkészül egy székelyföldi autópálya-szakasz

Jól haladnak a munkálatok a Marosvásárhelyt Nyárádszeredával összekötő autópálya-szakaszon – derül ki a közlekedési tárca illetékesének tájékoztatásából.

Nem is olyan sokára elkészül egy székelyföldi autópálya-szakasz
2026. június 23., kedd

Kriptovaluta-bányászat: a túl nagy villanyszámla buktatta le az adócsalókat

Több száz, folyamatosan működő kriptovaluta-bányászgépet foglalt le az adóhatóság Szatmár megyében, miután egy be nem jelentett, jelentős energiafogyasztással működő bányászfarmra bukkant. A lefoglalt berendezések értéke meghaladja a kétmillió lejt.

Kriptovaluta-bányászat: a túl nagy villanyszámla buktatta le az adócsalókat
2026. június 23., kedd

Nem játék: már több tízezer lejnyi bírságot róttak ki a medvék etetéséért

Határozottan lépnek fel a medvék etetése ellen a hatóságok: három hét alatt 50 ezer lejnyi bírságot róttak ki a Transzfogarasi úton.

Nem játék: már több tízezer lejnyi bírságot róttak ki a medvék etetéséért
Hirdetés
Hirdetés