„Ízlelgetik” a marihuána orvosi felhasználását – felemásan vélekednek a szakemberek a kannabiszszármazékok engedélyeztetéséről

„Ízlelgetik” a marihuána orvosi felhasználását – felemásan vélekednek a szakemberek a kannabiszszármazékok engedélyeztetéséről

Szigorú óvintézkedések kellenek majd, ha orvosi célokra legalizálják a kannabiszt

Fotó: Fortune.com

Fontolgatja a bukaresti kormány, hogy orvosi célokra legalizálja a marihuánát, jelenleg munkacsoport foglalkozik a témával. A kezdeményezés és a cannabis gyógyászati haszna kapcsán a vélemények megoszlanak.

Bálint Eszter

Szucher Ervin

2019. március 22., 15:392019. március 22., 15:39

2019. március 22., 15:402019. március 22., 15:40

Mind a romániai, mind a magyarországi szakemberek véleménye megoszlik arról, hogy szükséges-e elfogadni a marihuána használatát orvosi célokból, vagy nem. Az anyaország egy lépéssel Románia előtt jár, nálunk ugyanis még csak most kezdődtek az egyeztetések az egészségügyi minisztériumban a cannabis gyógyászati célú felhasználásának engedélyezéséről.

Erről Eugen Teodorovici pénzügyminiszter számolt be, értesülését kollégája, az egészségügyi tárca élén álló Sorina Pintea is megerősítette, mondván, hogy egyelőre a minisztériumban, bizottsági szinten tárgyalják a kérdést. Mindkét miniszter elismerte, hogy

Románia is az orvosi marihuána legalizálásának lehetősége felé halad.

Teodorovici kitért ugyanakkor arra is, hogy ez több európai országban is gyakorlattá vált már, és orvosi szempontból indokolt lenne az intézkedés, hiszen „segítséget nyújthat az utolsó stádiumban levő betegek fájdalmának enyhítésében”.

Érvek a legalizálás mellett

„Az innovatív kezelési formákhoz való hozzáférés biztosítása érdekében létesítette az egészségügyi minisztérium a cannabis gyógyászati célú felhasználásának engedélyezését mérlegelő munkacsoportot, amely folytatni fogja az egyeztetéseket” – közölte szerda este a szaktárca. Mint rámutattak, a munkacsoport kedden tartotta első ülését, amelyen az egészségügyi minisztérium, az egészségbiztosítási pénztár, az országos gyógyszerügynökség képviselői, a felnőtt és gyermekpszichiátriai szakbizottságok vezetői, valamint a betegegyesületek képviselői vettek részt. A találkozón a szakemberek rámutattak, a kannabidiol nevű cannabisszármazékot tartalmazó egyetlen olyan készítményt, amely hatásosnak bizonyult két ritka epilepsziaforma, a Dravet-szindróma és a Lennox-Gastaut-szindróma kezelésében, az USA gyógyszer- és élelmezésügyi hatósága (FDA) már törzskönyvezte, jelenleg azonban kizárólag az Amerikai Egyesült Államokban forgalmazzák. Európai forgalomba helyezésének engedélyezése 2019 első felében várható – mutat rá a közlemény, amely szerint a román törvények engedélyezik a kannabidiol használatát gyógyszerekben.
A találkozón részt vevők hangsúlyozták ugyanakkor, hogy különbséget kell tenni a cannabis pszichoaktív hatóanyaga, a tiltott szerek listáján szereplő THC, illetve a terápiás céllal használható kannabidiol (CBD) között.

Idézet
Az egészségügyi minisztérium hozzáférést akar biztosítani a páciensek javát szolgáló innovatív kezelési formákhoz”

– szögezte le közleményében a szaktárca, hozzátéve, olyan megoldásokat keresnek, amelyek maradéktalanul tiszteletben tartják a vonatkozó nemzetközi szerződésekbe, például az 1961-ben kelt egységes kábítószer-egyezménybe vagy a pszichotrop anyagokról szóló, 1971. évi ENSZ-egyezménybe foglaltakat.

Van, akinek tetszik, másoknak nem

Vass Levente, a képviselőház egészségügyi bizottságának titkára csütörtökön a Krónika megkeresésére úgy nyilatkozott, ő személy szerint nem tudja támogatni a kezdeményezést. Évekkel ezelőtt, amikor fontos tisztséget töltött be a minisztériumban, csapatával együtt azon dolgozott, hogy valamennyi etnobotanikai szert iktassák ki a forgalomból. „Ez egy álprobléma Romániában. Attól tartok, hogy arra tolná el a kérdést, hogy előbb-utóbb élvezeti cikként is bevezessék a könnyű drogokat” – adott hangot aggodalmának az RMDSZ orvos-politikusa.

A veszély elkerülése mellett foglalt állást Brassai Attila, a Marosvásárhelyi Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetem professzora is. Csakhogy

az ismert farmakológus helyesnek tartja, hogy orvosi célokra használják a cannabist és származékait.

Amint a Krónikának kifejtette, ha biztonsági és ellenőrzési szempontból úgy járnak el, mint a morfintermékekkel, nem történhetnek visszaélések. Mint ismert, a morfiumot csak különleges recepttel lehet kiváltani; adagolásával és forgalmazásával az orvosoknak és gyógyszerészeknek szigorúan el kell számolniuk.

Mit gondol a politikum?

Cseke Attila RMDSZ-es szenátor, volt egészségügy-miniszter eközben csütörtökön, a Radio France Internationale rádióadónak adott nyilatkozatában kifogásolta, hogy a pénzügyminiszter jelentette be a legalizálás tervét, és nem az egészségügyi tárca, holott „a cannabis gyógyászati célú felhasználásának engedélyezéséről az illetékes szakemberek hivatottak beszélni és dönteni”.

Beszélt ugyanakkor arról is, hogy „Van már néhány – és nem is kevés – olyan európai uniós ország, amely már legalizálta, legutóbb talán Nagy-Britannia. Tehát a szakemberek vélhetően támogatják ezt és meg is tudják indokolni a fontosságát.”

Idézet
Egy februárban elfogadott ajánlásában az Európai Parlament is azt javasolja a tagállamoknak, hogy tegyék meg ezt a lépést. Ha kell, mi is meg fogjuk tenni, ennek azonban kizárólag a szakemberek javaslatára kell megtörténnie, nekik kell dönteniük ebben a kérdésben”

– nyomatékosította.

Ludovic Orban, az ellenzéki Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnöke eközben egyértelműen leszögezte: alakulata nem támogatja a kezdeményezést, és nem szalasztotta el az alkalmat, hogy odaszúrjon a nagyobbik kormánypártnak, megjegyezve, a Szociáldemokrata Párt (PSD) amúgy is úgy viselkedik, mintha „marihuánát szívott volna”.

Brüsszel egyelőre szkeptikus

Az Európai Bizottság szerint bár a cannabist egyes uniós tagállamokban használják orvosi célokra, további klinikai kutatások és elemzések szükségesek, többek között arra vonatkozóan is, milyen interakciókba lép más gyógyszerekkel, de olyan kísérletekre is, amelyek során hosszabb ideig figyelik meg a pácienseket. „A Cannabis sativát és a kannabinoidokat az Európai Unió egyes tagállamaiban használják orvosi célokra a kábítószer és kábítószer-függőség európai megfigyelőközpontja szerint” – közölte a szárnyra kapott hírek hallatán az Európai Bizottság romániai képviselete csütörtökön egy Facebook-bejegyzésben. Hozzátették ugyanakkor: a cannabis a legnagyobb mennyiségben fogyasztott tiltott kábítószer Európában.

Idézet
Az Európai Unióban egyetlen olyan tagállam sem javasolja a szer cigaretta formájában történő elszívását, amely engedélyezi a cannabiskészítmények orvosi célú használatát. Ami a cannabis egészségügyi hatékonyságát illeti, a kábítószer és kábítószerfüggőség európai megfigyelőközpontjának jelentése szerint további klinikai kutatások és elemzések szükségesek, amelyek arra is kitérnek, milyen dózis szükséges, és milyen interakciókba lép más gyógyszerekkel”

– áll az Európai Bizottság bejegyzésében.

Szakemberek szerint sem csodaszer

Szakemberek szerint a cannabisra semmiként nem szabad úgy tekinteni, mint valami csodaszerre. Valószínűleg nem mindenkinél hatásos, egyeseknél akár kellemetlen mellékhatásokkal is járhat, mint egyébként minden más gyógyszer. A marihuána gyógyászati alkalmazásával kapcsolatban ma még világszerte heves viták folynak.

Tudományos kutatások szerint a cannabis növény viszonylagos hatékonysággal és biztonsággal alkalmazható számos gyógyíthatatlan betegség, így az SM, a rák, vagy akár az AIDS egyes tüneteinek csillapítására.

Az Egyesült Államokban az Institute of Medicine belgyógyászati intézet mondta ki 1999-ben, hogy a cannabis terápiás potenciállal rendelkezik. A brit Lordok Házának tudományos bizottsága 1998-ban kijelentette, hogy „elegendő tudományos bizonyíték áll rendelkezésre a cannabisnak az SM-betegség kezelésében való orvosi alkalmazására”. A visszaélések kezdetben Nyugaton is gondot jelentettek; amerikai orvosok arról számoltak be, hogy az orvosi marihuána legalizálása után nagyon sokan fordultak hozzájuk – kimondottan cannabiskivonatú gyógyszert igényelve. „Mi nem azt akarjuk, ami Kaliforniában történt, miután a 90-es években legalizálták az orvosi füvet, és hirtelen mindenkinek elkezdett fájni a háta. De van egy köztes út, ami arról szól, hogy ha van egy diagnosztizált eset, akár krónikus, akár akut, akkor az orvos dönthessen úgy, hogy arra lehet cannabist felírni, és a beteg is kérvényezhesse ezt” – fejtette ki Selesztei Miklós, a 2016-ban alakult Magyar Orvosi Cannabisegyesület (MOKE) elnöke.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. május 08., szerda

Összeütközött két villamos Aradon, a balesetben megsérült két nő

Összeütközött két villamos szerdán Aradon. Két utas megsérült, egyiküket kórházba kellett szállítani.

Összeütközött két villamos Aradon, a balesetben megsérült két nő
2024. május 08., szerda

Árvízkészültséget rendeltek el több erdélyi és partiumi megyében is

Elsőfokú (sárga jelzésű) árvízvédelmi készültséget rendelt el szerdán az Országos Hidrológiai és Vízgazdálkodási Intézet (INHGA) az ország több megyéjében.

Árvízkészültséget rendeltek el több erdélyi és partiumi megyében is
2024. május 08., szerda

Nyolcan is versenybe szállnak a jelenlegi elöljáróval Nagyszeben polgármesteri tisztségéért folyó küzdelemben

Kilenc jelölt száll versenybe Nagyszeben polgármesteri tisztségéért, köztük a jelenlegi polgármester, Astrid Fodor (Romániai Német Demokrata Fórum) – jelentette be szerdán a megyeszékhely 1-es számú választási irodája.

Nyolcan is versenybe szállnak a jelenlegi elöljáróval Nagyszeben polgármesteri tisztségéért folyó küzdelemben
2024. május 08., szerda

Szerdán is viharokra kell készülni, Erdély és a Partium egy része is érintett

Sárga viharriasztást adott ki szerdára az Országos Meteorológiai Igazgatóság az ország több régiójára, beleértve Erdély egyes részeit is.

Szerdán is viharokra kell készülni, Erdély és a Partium egy része is érintett
2024. május 08., szerda

Rendkívüli „Szent György Napok” Marosszentgyörgyön

A híres rocklegenda, a Republic, Tamás Gábor, a fiatalok által kedvelt Intim Torna Illegál, valamint a Compact is koncertezik a hétvégén Marosszentgyörgyön!

Rendkívüli „Szent György Napok” Marosszentgyörgyön
2024. május 07., kedd

Hét kihívója akadt Soós Zoltán polgármesternek Marosvásárhelyen

Nyolc jelölt száll versenybe Marosvásárhely polgármesteri tisztségéért, öten közülük függetlenként indulnak a június 9-i helyhatósági választásokon – derül ki a jelöléseket véglegesítő jegyzőkönyvből.

Hét kihívója akadt Soós Zoltán polgármesternek Marosvásárhelyen
2024. május 07., kedd

Rosszul áll az észak-erdélyi autópálya szénája, lassan vagy egyáltalán nem haladnak a munkálatok

Továbbra is elátkozottnak tűnik az észak-erdélyi autópálya: még azokon a szakaszokon sem igazán halad a munka, amelyeken – egyes esetekben már sokadszor – győztest hirdettek a kivitelezésre kiírt pályázaton.

Rosszul áll az észak-erdélyi autópálya szénája, lassan vagy egyáltalán nem haladnak a munkálatok
2024. május 07., kedd

Felmérés: közös nevező az erdélyi magyarok és az AUR esetében az ukránellenesség, magas a szavazókedv

Nóvumnak számító kutatási eredményeket ismertetett keddi kolozsvári sajtótájékoztatóján a Bálványos Intézet, hiszen eddig nem vizsgálták kampányidőszakban a részvételi hajlandóságot és a politikai preferenciákat az erdélyi magyarok körében.

Felmérés: közös nevező az erdélyi magyarok és az AUR esetében az ukránellenesség, magas a szavazókedv
2024. május 07., kedd

Árvízkészültséget rendeltek el több folyóra, a Székelyföld egy része is érintett

Elsőfokú (sárga jelzésű) árvízvédelmi készültséget rendelt el kedden az Országos Hidrológiai és Vízgazdálkodási Intézet (INHGA) 12 megye folyóvizeire.

Árvízkészültséget rendeltek el több folyóra, a Székelyföld egy része is érintett
2024. május 07., kedd

Viharos időjárás várható, több erdélyi megyére is riasztást adtak ki, a Székelyföld is érintett

Sárga szintű viharriasztást adott ki keddre huszonnégy megyére és Bukarestre az Országos Meteorológiai Igazgatóság.

Viharos időjárás várható, több erdélyi megyére is riasztást adtak ki, a Székelyföld is érintett