
Burus-Siklódi Botond RMPSZ-elnök szerint a mai nap a találkozásról, a háláról és a közös értékek megerősítéséről szólt
Fotó: RMPSZ/Facebook
Jubileumi emlékrendezvénnyel ünnepelte megalakulásának 35. évfordulóját szombaton a Romániai Magyar Pedagógusok Szövetsége. A szovátai ünnepségen az RMPSZ országos elnökségének tagjai, a főtámogatók, külhoni testvérszervezetek, hazai és anyaországi partnerintézmények képviselői, valamint az erdélyi magyar pedagógusok képviselete vett részt.
2026. április 25., 21:482026. április 25., 21:48
A mai alkalom túlmutat ez kerek évforduló megünneplésén. Harmincöt év közösségépítő munkáját, szakmai elköteleződését és értékteremtését ünnepeljük, egy olyan közösségét, amely generációk munkáján keresztül járult hozzá a romániai magyar nyelvű oktatás megmaradásához és fejlődéséhez – hangzott el szombaton a Romániai Magyar Pedagógusok Szövetsége (RMPSZ) jubileumi emlékünnepségén. A Szovátán tartott születésnapi rendezvényen méltó módon kívánták megünnepelni a szövetség három és fél évtizedes elhivatott érdekképviseleti munkáját, valamint kifejezni a szervezet elismerését mindazok iránt, akik az elmúlt évtizedek során hozzájárultak a pedagógusközösség építéséhez, fejlődéséhez és szakmai megerősödéséhez.
A rendezvényen felszólalt Kelemen Hunor RMDSZ-elnök is, a közösség önértelmezésének nevezve az oktatást. Szerinte minden magyar gyermeknek esélyt kell adni arra, hogy anyanyelvén tanulhasson, és jövőt építhessen a szülőföldjén. „Három és fél évtizede ez az RMDSZ és a Romániai Magyar Pedagógusok Szövetségének közös célja. Együttműködésünk mindig arról szólt, hogy az iskola mindennapi valósága, a pedagógusok tapasztalata és a gyermekek érdeke eljusson a döntésekig” – hangoztatta a politikus. Kelemen megköszönte az RMPSZ-nek, hogy 35 éve nem engedi a romániai magyar oktatás ügyét eltávolodni a tanárok tapasztalatától és a gyerekek valódi szükségleteitől.
Az esemény keretében díszokleveleket, jubileumi emlékérmeket és emlékplaketteket adtak át, ezzel is kifejezve az RMPSZ köszönetét partnereinek, testvérszervezeteinek és az országos elnökség tagjainak.
A Romániai Magyar Pedagógusok Szövetsége (RMPSZ) 1991-ben alakult a magyar tannyelvű óvodai, elemi és középiskolai oktatás szakmai, érdekvédelmi és érdekképviseleti szervezeteként. Tevékenységét és célkitűzését alapszabályzatba foglalva a magyar nyelven történő tanítást, minőségi oktatást és nevelést hivatott segíteni a romániai közoktatás minden szintjén. Hivatásának tekinti a romániai magyar oktatásügyet, különös tekintettel a magyar tannyelvű oktatásra, ugyanakkor az oktatók szakmai hírnevének és társadalmi megbecsültségének elősegítését, védelmét.
Négy területi oktatási és módszertani központtal – a csíkszeredai Székelyföldi, a szovátai Teleki, a kolozsvári Gál Kelemen és a nagyváradi Partium – fogja össze a romániai magyar tannyelvű oktatási intézményhálózatot, amely a magyar nyelvű közoktatás minőségi fejlesztését, a pedagógusok széles körű, igényes és korszerű képzését hivatott szolgálni. Szerepet vállal az oktatási rendszert átalakító reformelképzelések vitafórumain, konferenciák, tantervkészítés folyamatában szervezendő szaktestületi megnyilvánulásokban.

Elutasítják és nem tartják hatékonynak a román kormány közoktatást érintő válságkezelési intézkedéstervezetét – állást foglalt a Romániai Magyar Pedagógusok Szövetsége.
Miközben egyre több ember beszél nyíltan a mentális egészségről, a párkapcsolati problémák kezelésével kapcsolatban sok a bizonytalanság. Egészségünkre című videós sorozatunk újabb részében Bálint Gabriela párkapcsolati terapeutával beszélgettünk.
A meteorológiai szolgálat újabb elsőfokú hőségriasztásokat adott ki: szerdán nyolc megyében, csütörtökön pedig az ország több mint háromnegyedében lesz érvényben a figyelmeztetés. De több erdélyi megyében viharos időjárásra is számítani kell.
Jól haladnak a munkálatok a Marosvásárhelyt Nyárádszeredával összekötő autópálya-szakaszon – derül ki a közlekedési tárca illetékesének tájékoztatásából.
Több száz, folyamatosan működő kriptovaluta-bányászgépet foglalt le az adóhatóság Szatmár megyében, miután egy be nem jelentett, jelentős energiafogyasztással működő bányászfarmra bukkant. A lefoglalt berendezések értéke meghaladja a kétmillió lejt.
Határozottan lépnek fel a medvék etetése ellen a hatóságok: három hét alatt 50 ezer lejnyi bírságot róttak ki a Transzfogarasi úton.
Idén sem használható az ópálosi szivattyúállomás a mezőgazdasági területek öntözésére, mivel zajlik a víznyerő csatorna medrének a betonozása. Tavaly ugyanezzel a magyarázattal hagyták üzemen kívül a berendezést.
Rengeteg autó parkol a Déli-Kárpátokban a több mint 2000 méter magasságban található Leaota-csúcs közelében, tönkretéve a törékeny ökoszisztémát, a védett erdélyi havasszépe növényt – hívta fel a figyelmet a közösségi oldalon Gajdó Kelemen Éva.
Több millió eurót kap az Európai Unió szolidaritási alapjából Parajd – tájékoztatott kedden Vincze Loránt RMDSZ-es európai parlamenti képviselő sajtóirodája.
Nyolc megye összesen 21 településén okozott károkat a rossz idő az elmúlt 24 órában.
Politikai szóváltás alakult ki hétfőn a magyar Országgyűlésben, miután Toroczkai László, a Mi Hazánk elnöke rákérdezett Orbán Anita külügyminiszterre, hogy mit tesz a kormány a nagyváradi premontrei apát kilakoltatása ügyében.
szóljon hozzá!