
Izsák Balázs, Zakariás Zoltán, Mátis Jenő, Szilágyi Zsolt és Bakk Miklós a nagyváradi autonómiafórumon
Fotó: Pap István
Bár az erdélyi magyar autonómiaküzdelem nem érte el célját, több járulékos sikere is van, ezek egyike a Székelyföld fogalom legitimmé válása, mely éppen a román politikum folyamatos tagadása által került be a román közgondolkodásba – jelentette ki Bakk Miklós politológus, egyetemi oktató, a Krónika korábbi főszerkesztője pénteken Nagyváradon.
2026. január 31., 12:392026. január 31., 12:39
2026. január 31., 12:432026. január 31., 12:43
Az egyetemi oktató, a TEUS transzilvanista egyesület alapító tagja az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács (EMNT) által szervezett autonómiafórumon vett részt. Az autonómiatörekvések esélyei változó világunkban című panelbeszélgetésen az autonómiaküzdelem eddigi sikereit és sikertelenségeit vázolta. Hangsúlyozta: utóbbiak is hasznosak voltak, mivel kijelöltek egy tanösvényt.
Kollaterális (járulékos) sikernek nevezte azt is, hogy a regionális témát sikerült az európai polgári kezdeményezések szintjére emelni, még ha kevés is az esély az elfogadására. Úgy vélte, még ha az eddigi törekvések sikertelenek is voltak, általuk „sikerült a területi status quo-t fenntartani”. „Mert bár autonómiával nem rendelkezünk, de a területi közigazgatási rendszerünkben léteznek azok a bástyák – itt elsősorban a székely megyékre gondolok –, amelyeknek az elvesztése nagyon fájdalmas és történelmileg rossz kihatású dolog lenne” – fogalmazott Bakk Miklós az MTI szerint.
Úgy értékelt: az autonómia támogatói fordulóponthoz érkeztek: a világrend átalakulása miatt felmerül a kérdés, hogy mi lesz a kisebbségi jogokkal. „A mi törekvésünk beszorult egy birodalmi és nemzetállami logika közötti kohézióba, igazából egyik logika sem tudja maximálisan támogatni” – mutatott rá.
A moderátori szerepet ellátó Mátis Jenő, az EMNT alelnöke arra kereste a választ, hogy jelenleg mekkora az esélye az autonómiatervezetek elfogadásának.
Mint fogalmazott, itt egy szerinte téves logika nyert teret, miszerint, ha 35 év alatt nem történt előrelépés a kérdésben, nem kell többet foglalkozni vele.
„Pontosan ennek az ellenkezőjét valljuk mi” – mondta, és felidézte, hogy az EMSZ országos választmánya tavaly októberben úgy döntött, kezdeményezi Székelyföld autonómiastatútumának újbóli beterjesztését a román parlamentbe, valamint a kulturális autonómiatervezetek beterjesztését is.
Arról is döntés született – mondta –, hogy a területi és a kulturális autonómia tervezeteit külön-külön fogják előterjeszteni, hogy „ne gyengítsék” egymás elfogadásának esélyeit. Utóbbi esetében a többi romániai nemzeti kisebbség támogatására is számítottak, de ezek a kis lélekszámuk és a román társadalomba való túlzott integrációjuk miatt nem mutattak hajlandóságot erre – fogalmazott.
Az SZNT elnöke a nemzeti régiók európai polgári kezdeményezésének elutasítását is részletezte, rámutatva: a közösségi jogérvényesítés egy permanens küzdelem.
Szilágyi Zsolt politológus, az Európai Szabad Szövetség alelnöke, az EMSZ kül- és nemzetpolitikai kabinetjének vezetője hangsúlyozta, hogy
Aláhúzta: az autonómiaharc folytatása Kós Károly örökségének a felvállalása, mely Trianon óta aktuális. Meglátása szerint
Rámutatott:
A fórumon Mozgástér és lehetőségek címmel is zajlott panelbeszélgetés, majd átadták az EMNT Kós Károly-díját. Az erdélyi magyarság, valamint az önrendelkezés eszméjének kitartó képviseletéért járó kitüntetést idén Csóti György, Katona Ádám és Komlóssy József vehette át.

Nem szabad feladni az autonómiatervezetek román parlament előtti képviseletének a lehetőségét, hanem komoly következetességgel ki kell állni az ezen az úton való érvényesítés mellett – jelentette ki az EMNT elnöke a szervezet pénteki nagyváradi fórumán.
Több száz, folyamatosan működő kriptovaluta-bányászgépet foglalt le az adóhatóság Szatmár megyében, miután egy be nem jelentett, jelentős energiafogyasztással működő bányászfarmra bukkant. A lefoglalt berendezések értéke meghaladja a kétmillió lejt.
Határozottan lépnek fel a medvék etetése ellen a hatóságok: három hét alatt 50 ezer lejnyi bírságot róttak ki a Transzfogarasi úton.
Idén sem használható az ópálosi szivattyúállomás a mezőgazdasági területek öntözésére, mivel zajlik a víznyerő csatorna medrének a betonozása. Tavaly ugyanezzel a magyarázattal hagyták üzemen kívül a berendezést.
Rengeteg autó parkol a Déli-Kárpátokban a több mint 2000 méter magasságban található Leaota-csúcs közelében, tönkretéve a törékeny ökoszisztémát, a védett erdélyi havasszépe növényt – hívta fel a figyelmet a közösségi oldalon Gajdó Kelemen Éva.
Több millió eurót kap az Európai Unió szolidaritási alapjából Parajd – tájékoztatott kedden Vincze Loránt RMDSZ-es európai parlamenti képviselő sajtóirodája.
Nyolc megye összesen 21 településén okozott károkat a rossz idő az elmúlt 24 órában.
Politikai szóváltás alakult ki hétfőn a magyar Országgyűlésben, miután Toroczkai László, a Mi Hazánk elnöke rákérdezett Orbán Anita külügyminiszterre, hogy mit tesz a kormány a nagyváradi premontrei apát kilakoltatása ügyében.
Közeledik a parlagfű virágzása, ezért Erdély-szerte felszólítják a hatóságok a telek- és ingatlantulajdonosokat, az útkezelőket és az érintett intézményeket, hogy kötelesek intézkedni.
A képességfelmérő vizsga első napját technikai hibák árnyékolták be: a dolgozatfeltöltő platform többször összeomlott, tanárok ezrei rekedtek órákra az iskolákban. A szakszervezetek szerint a minisztérium alkalmatlansága okozta a káoszt.
Újabb mesterséges intelligencia alapú rendszert vezetett be a Kolozs megyei sürgősségi kórház: a Carebot nevű platform a tüdőgócok felismerésében segíti a radiológusokat, ezzel hozzájárulva a tüdőrák minél korábbi diagnosztizálásához.
szóljon hozzá!