Hirdetés

Autonómia-párbeszéd Szili közvetítésével

•  Fotó: Biró István

Fotó: Biró István

Az erdélyi magyar autonómiatervezetek kapcsán egyeztetett csütörtökön Szili Katalin miniszterelnöki megbízott Kolozsváron a romániai magyar politikai és társadalmi szervezetek képviselőivel. A konzultáció erdélyi résztvevői – a három politikai alakulat és a nemzeti tanácsok – a közöttük fennálló bizalmatlanság ellenére fontosnak nevezték a párbeszéd folytatását. Szili Katalin szerint jó lehetőség mutatkozik arra, hogy „új időszámítás kezdődjék" az erdélyi szervezetek együttműködésében.

Rostás Szabolcs

2015. szeptember 10., 18:102015. szeptember 10., 18:10

2015. szeptember 10., 20:412015. szeptember 10., 20:41

Hasznosnak, az erdélyi autonómiatörekvések összehangolása terén pedig előremutatónak nevezték a Szili Katalin miniszterelnöki megbízottal Kolozsvárt folytatott megbeszélésüket a romániai magyar politikai és társadalmi szervezetek képviselői.

Az EMNP, EMNT, MPP, RMDSZ és SZNT vezető politikusai csütörtökön Magyarország kincses városi főkonzulátusának rendezvénytermében ültek tárgyalóasztalhoz a magyar Országgyűlés volt szocialista elnökével. A Magyar Szocialista Pártból (MSZP) 2010-ben kilépett Szili Katalin ez év márciusa óta, Semjén Zsolt nemzetpolitikáért felelős kormányfőhelyettes felkérésére dolgozik a budapesti Miniszterelnökség nemzetpolitikai államtitkárságán. Miniszterelnöki megbízottként járja a Kárpát-medence magyarlakta vidékeit, és segít az adott közösségeknek testre szabott autonómiakoncepciót kidolgozni, hiszen a különböző területeken más-más önrendelkezési formákra van szükség.

A résztvevők a zárt ajtók mögött lefolytatott egyeztetést követően lapunknak nyilatkozva üdvözölték, hogy Szili Katalin Erdélyben is megkezdte az autonómiaelképzelések összehangolását, európai kontextusba helyezését célzó munkáját; egyúttal jó döntésnek nevezték, hogy a magyar kormány a volt házelnököt bízta meg a feladattal.

Kovács Péter, az RMDSZ ügyvezető elnöke a Krónikának úgy nyilatkozott: bár az erdélyi pártok, szervezetek között bizalmatlanság áll fenn, jónak tartja, hogy külső közvetítéssel ki lehet beszélni az eltérő nézőpontokat. Megtudtuk, a tárgyalópartnerek egyetértettek abban, hogy az autonómiakoncepciók kidolgozása során olyan terminológiát kell használni, amely közelebb visz a tervezetek, de főképp az önrendelkezési törekvések elfogadtatásához. „Elhangzott például, hogy az önkormányzat kifejezést ne autoguvernare-ként fordítsuk románra, mert az kiveri a biztosítékot. Másrészt jogi értelemben azt is tisztázni kell, hogy az autonómiatervezetek jelenleg alkotmányellenesek-e vagy sem Romániában\" – jelentette ki Kovács.

Lapunk megkérdezte az ügyvezető elnököt, mekkora esélyt lát arra, hogy az erdélyi magyar politikai alakulatok, nemzeti tanácsok – akár Szili Katalin közvetítésével – közös autonómiatervezetet dolgozzanak ki és képviseljenek. Szerinte először azt kell megvizsgálni, mekkora esély van egy ilyen koncepció elfogadtatására Bukarestben.

„Akár naponta is be lehet nyújtani egy tervezetet a parlamentben, de jóváhagyásukra jelenleg ugyanakkora az esély. Szerintünk hasznosabb megvárni a pillanatot, amikor hajszálnyi esély ígérkezik az elfogadására, vagy legalább az erről szóló érdemi vita lefolytatására. Miközben most egy ilyen tervezet a parlamenti vitáig sem jutna el, megfelelő alkalomnak mutatkozik az alkotmánymódosításról, valamint a romániai régiók átalakításáról rendezendő vita\" – nyilatkozta Kovács.

Az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács (EMNT) többek között azért tartja fontosnak, hogy a magyar kormány megbízásából Szili Katalin egyfajta moderátori szerepet tölt be az autonómiatörekvések összehangolása terén, mert az egyebek mellett erre hivatott Erdélyi Magyar Egyeztető Fórumot (EMEF) az elmúlt években nem sikerült öszehívni.

„Abban állapodtunk meg, hogy a mostanihoz hasonló párbeszéd közös cél és eszköz, amelyet jó lenne rendszeresíteni, egyeztetve akár tartalmi kérdésekben is. Mi nyitottak vagyunk a folytatásra\" – állapította meg a Krónikának Sándor Krisztina. Kérdésünkre az EMNT ügyvezető elnöke elmondta, lát esélyt arra, hogy az erdélyi magyar politikai és társadalmi szervezetek a jövőben összehangolt, akár közös autonómiakoncepcióval rukkoljanak elő; szerinte ilyen vonatkozásban jó hatással bír a magyar kormány közvetítő szerepe. „Miközben a mozgalmi és parlamenti eszköztár egyaránt fontos, a lényeg az, hogy az önrendelkezés irányába tett lépések kiegészítsék egymást\" – jelentette ki Sándor Krisztina.

Szili Katalin a tanácskozás után az MTI-nek elmondta, jó lehetőség mutatkozik arra, hogy „új időszámítás kezdődjék\" az erdélyi magyar pártok és politikai szervezetek együttműködésében. Hozzátette, hogy az első „bizalomerősítő” találkozás után valamennyi fél szükségesnek tartotta a párbeszéd folytatását, hiszen az erdélyi politikai szervezetek képviselői maguk is érzékelték, hogy „kijegesedtek” az egymás közötti viszonyaik, és ezen változtatni kell.

„Mindenki kifejezte: az a cél, hogy értsük egymást. Nem kell mindig ugyanazt az álláspontot képviselni, de meg kell keresni azokat a pontokat, amelyekben egyetértés van. Ahol pedig eltérnek a vélemények, ott lehet tárgyalni. Már az a tény is eredmény, hogy egy asztalhoz ültünk, és mindenki kifejezte a szándékát, hogy a párbeszédet a jövőben is folytatni kívánja” – jelentette ki a miniszterelnöki megbízott.

Szili Katalin emlékeztetett arra, hogy a magyarság különböző szervezetei közötti párbeszéd és együttműködés kialakítására, másrészt az önigazgatás, önkormányzás, autonómia kérdéseinek a nemzetközi színtéren történő napirenden tartására vonatkozik a mandátuma. Hozzátette, arra készül, hogy Kárpátalján, Felvidéken és a Vajdaságban is hasonló egyeztetésekre hívja a magyar politikai szervezetek vezetőit.

Egyébként e megbeszélésen az EMNP-t Zakariás Zoltán alelnök, az MPP-t Kulcsár Terza József, a párt megyei szervezetei egyeztető fórumának elnöke, az SZNT-t pedig Izsák Balázs elnök képviselte.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 22., hétfő

Mesterséges intelligencia segíti a tüdőrák korai felismerését a kolozsvári sürgősségi kórházban

Újabb mesterséges intelligencia alapú rendszert vezetett be a Kolozs megyei sürgősségi kórház: a Carebot nevű platform a tüdőgócok felismerésében segíti a radiológusokat, ezzel hozzájárulva a tüdőrák minél korábbi diagnosztizálásához.

Mesterséges intelligencia segíti a tüdőrák korai felismerését a kolozsvári sürgősségi kórházban
Hirdetés
2026. június 22., hétfő

Még egy hónap, és újabb autópálya-szakaszon autózhatunk Erdélyben

Még a nyáron átadhatják az észak-erdélyi autópálya Magyarzsombor és Vaskapu közötti, 12 kilométeres szakaszát Szilágy megyében – közölte a közlekedési tárca illetékese.

Még egy hónap, és újabb autópálya-szakaszon autózhatunk Erdélyben
2026. június 22., hétfő

Hőségre és zivatarokra is figyelmeztetnek a meteorológusok

A meteorológiai szolgálat (ANM) hétfői figyelmeztető előrejelzése szerint szerdáig meleg időre és kellemetlen hőérzetre lehet számítani az egész országban.

Hőségre és zivatarokra is figyelmeztetnek a meteorológusok
2026. június 22., hétfő

A kukorica jövője a tét: újra napirendre került a génmódosítás kérdése

Balog Adalbert biológussal, a Sapientia egyetem tanárával arról beszélgettünk, hogy mit jelent a génmódosítás a növénynemesítésben, milyen technológiák jelentek meg az elmúlt években.

A kukorica jövője a tét: újra napirendre került a génmódosítás kérdése
Hirdetés
2026. június 21., vasárnap

Egyelőre velünk marad a hőség, de viharokra is számítani kell

Hőségre figyelmeztető előrejelzést adott ki vasárnap a következő napokra az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) Románia nagy részére.

Egyelőre velünk marad a hőség, de viharokra is számítani kell
2026. június 20., szombat

Hőségriasztás van érvényben, záporok hozhatnak felfrissülést

Sárga, vagyis elsőfokú hőségriasztást adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) 15 megyére. Az ország többi részén kedd estig melegre, kellemetlen hőérzetre és viharos időjárásra figyelmeztető időjárás-előrejelzés lesz érvényben.

Hőségriasztás van érvényben, záporok hozhatnak felfrissülést
2026. június 19., péntek

Hasast ugrott a partiumi élményfürdőprojekt, senki sem dob 100 milliós mentőövet

Senki sem jelentkezett a tasnádi polgármesteri hivatal által kiírt tenderre, amely egy 102 millió lejes hitel felvételére irányult a Szatmár megyei településen tervezett, Aquapark Transilvania Terme nevű élményfürdő megvalósítása érdekében.

Hasast ugrott a partiumi élményfürdőprojekt, senki sem dob 100 milliós mentőövet
Hirdetés
2026. június 19., péntek

Jól haladnak a munkával az egyik fontos erdélyi autópálya-szakaszon

Jól haladnak a munkálatok a Nagyszebent Fogarassal összekötő autópályán – közölte a Brassó megyei út- és hídkarbantartó vállalat.

Jól haladnak a munkával az egyik fontos erdélyi autópálya-szakaszon
2026. június 19., péntek

Siralmas látványt nyújt „Európa legnagyobb strandjának” gyermekrészlege

Nyolc éve kihasználatlanul áll az egykor népszerű gyermekrészleg az aradi Neptun Strandon: azóta benőtte a gaz, a medencék burkolatát pedig tönkretette az idő. Bár az önkormányzat évek óta ígérgeti a felújítást, eddig nem történt semmi.

Siralmas látványt nyújt „Európa legnagyobb strandjának” gyermekrészlege
2026. június 19., péntek

Kánikulát hoz a hétvége, 36 fok is lehet

Kánikulára figyelmeztető két sárga, vagyis elsőfokú riasztást adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).

Kánikulát hoz a hétvége, 36 fok is lehet
Hirdetés
Hirdetés