Hirdetés

“Erős anyaország nélkül nincs erős nemzet”

A világban szétszóródva élő magyarok között nem területi alapon, hanem állampolgársági kötelékkel lehet közjogi kapcsolatot létrehozni – jelentette ki Orbán Viktor miniszterelnök a 24. Bálványosi Nyári Szabadegyetem és Diáktábor zárónapján, szombaton.

Krónika

2013. július 28., 18:432013. július 28., 18:43

2013. július 28., 18:482013. július 28., 18:48

A hagyományosnak számító előadáson Tőkés László, az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács elnöke és Németh Zsolt külügyminisztériumi államtitkár is részt vett. A kormányfő egyebek között azt hangsúlyozta, hogy a magyar gazdasági nemzetstratégiának szerves része az identitásőrző nemzetpolitika, amely segít abban, hogy szülőföldjükön boldogulhassanak a magyarok, hogy az óvodától az egyetemig magyar nyelven tanulhassanak, és hogy ezek az intézmények kötődjenek az anyaországhoz.

Bejelentette, hogy a Nemzetközi Valutaalaptól (IMF) korábban felvett kölcsön végtörlesztésére utasította Varga Mihály nemzetgazdasági minisztert. Hangsúlyozta: bár csak később járna le az IMF-nek fizetendő kölcsön, a végtörlesztés még nyár folyamán megtörténik. Az ehhez szükséges összeg rendelkezésre áll, mert az elmúlt három évben a magyarok megtermelték ezt a pénzt – mondta a miniszterelnök.

\"Alakulófélben\" a román-magyar kormány viszonya

Kérdésekre válaszolva a kormányfő elmondta, hogy az államadósság csökkentése összmagyar érdek. Mivel a magyar gazdaság erőforrásai nem végtelenek, \"világossá tenni, hogyan osztjuk be az erőinket\" – mondta, hozzátéve, hogy az utóbbi három évben arra voltak képesek, hogy pótolják azt, amit a \"nem nemzeti kormányok elhanyagoltak vagy leromboltak\" a határon túli magyar intézményrendszerben. A bővülés ezután következhet – jelentette ki.

Magyarország és Szlovákia kapcsolatáról Orbán Viktor azt mondta: bizalomépítő lépések kellenek, rámutatva, \"csak a következő magyar választások után tudjuk a kettős állampolgárság kérdését felvetni\". A magyar és a román kormány viszonyáról azt mondta, hogy \"alakulófélben van\". Traian Băsescu román államfővel ugyanakkor \"nyílt, őszinte, hazafias együttműködésben állunk, a korábban kialakított kapcsolat most is működik\" – tette hozzá.

A miniszterelnök előadásában elmondta, hogy ma ismét megkérdőjeleződtek a világhatalmi pozíciók, ezen belül Európa súlya és szerepe. Sokan gondolják, hogy erre az EU intézményeiben kell megtalálni az ellenszert – mondta, majd hozzátette: az elmúlt három évben azonban megtanulta, az uniós intézmények alkalmatlanok arra, hogy az Európa előtt álló kihívásokra válaszokat fogalmazzanak meg. Ilyen válaszok kizárólag nemzetállami alapon születhetnek meg.

\"Háttérbe szorult a román-magyar párbeszéd\"

Tőkés László, az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács (EMNT) elnöke előadásában arról beszélt, hogy az Erdélyi Magyar Néppárt (EMNP) és az EMNT július 20-án megtartott autonómiapárti, a romániai régióátalakítást elutasító tüntetéseit sokan arra hivatkozva utasították el, hogy nem jött el ezeknek az ideje. Egyesek 23 éve halogatják a cselekvést, és \"nem restek bojkottálni azok fellépését, akik azt merik mondani, hogy itt az idő, most vagy soha\". Visszaemlékezett arra, hogy huszonnégy évig a román-magyar és a magyar-magyar párbeszéd jegyében zajlott a szabadegyetem, de úgy érzi, hogy az előbbi – Traian Băsescu román államfő, és a román politikum ismételt távolmaradása miatt – háttérbe szorult.

\"Román testvéreink közül kevesen bátorkodnak eljönni és közösséget vállalni az autonómiát követelő magyarsággal\" – nehezményezte Tőkés László. A diáktábor mottójára utalva hangsúlyozta: addig kell cselekedni, amíg még van időnk. Mindazok, akik kételkednek ebben és azzal érvelnek, hogy nem most kell az önrendelkezést követelni, nem most kell a mesterséges regionalizáció ellen tüntetni, hátráltatják az autonómia ügyét. \"Immár 22 éve ezt halljuk, ideje végre felismernünk: olyan végzetes és helyrehozhatatlan mulasztást követünk el, aminek az unokáink isszák meg a levét\" – figyelmeztetett az EP-képviselő. A román hatalom módszereire utalva kifejtette: nem szabad engedni, hogy \"mint a horgászok a nagy halakat, kifárasszanak bennünket\".

Tőkés úgy véli, a mostani román hatalom a mesterséges regionalizációs terveivel még súlyosabb támadást indított, mint annak idején Ceauşescu faluromboló politikájával, hiszen még neki sem volt mersze a székely többségű Hargita és Kovászna megyéket elválasztani egymástól. Hangsúlyozta: az EMNT és a néppárt folytatni fogja a tüntetéseket mindaddig, amíg nem írnak ki népszavazást a regionalizációról, hiszen ebben a kérdésben nem dönthetnek a fejünk fölött. \"Ez a vértelen genocídiumra jellemző háttérbe szorítás nem mehet végbe. Nem akarunk az erdélyi zsidók, svábok, szászok sorsára jutni\" – hangsúlyozta Tőkés László.

Németh Zsolt, a külügyminisztérium államtitkára arról beszélt, hogy \"össznemzeti élménnyé\" kell tenni a jövő évi magyarországi parlamenti választásokat. Mind az eskütétel, mind az állampolgárság \"igazi premierje a választásokon való részvétel lesz\" – tette hozzá. A szombat délelőtti, nagyszínpadi előadásokat többek közt Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes, Tamás Sándor, Kovászna megye és Borboly Csaba, Hargita megye tanácselnöke, Antal Árpád, Sepsiszentgyörgy polgármestere és Toró T. Tibor, az EMNP elnöke is meghallgatta. KRÓNIKA

MSZP: Orbán kampányolt

Az MSZP szerint Orbán Viktor kampányolni ment Tusnádfürdőre, és beszédében \"semmi olyan üzenete nem volt a magyarságnak, amely a felemelkedésre vagy az autonómia kérdésére vonatkozott volna\". Józsa István, a szocialisták frakcióvezető-helyettese az MTI-nek azt mondta, a miniszterelnök a Tusnádfürdőn elmondott beszédével csak kormánya elmúlt három évi kudarcairól próbálta meg elterelni a figyelmet. Úgy fogalmazott, hogy a kormánynak az Európai Unióval szemben folytatott politikája \"nevében szabadságharc, valójában ostoba elzárkózás\". Az Együtt-PM választási szövetség szerint a miniszterelnök tusnádfürdői beszédével ismét azt bizonyította, hogy mást mond, mint amit tesz, és mást tesz, mint amit kellene.

Az ellenzéki szövetség az MTI-hez eljuttatott közleményében emlékeztet: Orbán Viktor többi között arról beszélt, hogy Magyarországnak nemzeti gazdaságpolitikára van szüksége. Az Együtt-PM véleménye szerint ebben a kormányfőnek igaza van, ezért sem érthető - írják -, miért folytat Orbán Viktor a nemzeti érdekekkel ellentétes gazdaságpolitikát immár három éve.

Ungureanu: kivitelezhetetlen a Tőkés-javaslat

AlkotmányellenesTőkés Lászlónak az Orbán Viktor miniszterelnökhöz intézett kérése, hogy Magyarország vállaljon védhatalmi státust az erdélyi magyarok felett, mint ahogyan azt Ausztria teszi Dél-Tirol esetében – nyilatkozta Mihai Răzvan Ungureanu volt kormányfő. A Polgári Erő szerint az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács (EMNT) elnöke nem nem először beszél a védhatalmi státusról, ez azonban nem illeszkedik a román alkotmány keretei közé. Cătălin Ivan, a Szociáldemokrata Párt (PSD) szóvívője a téma kapcsán úgy nyilatkozott, úgy látszik, Tőkés \"más korszakban él\",  javaslata \"elavult, letűnt időket idéz.\"

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 24., szerda

Kánikula miatt adtak ki figyelmeztetést, több erdélyi megyében viharriasztás van érvényben

A meteorológiai szolgálat újabb elsőfokú hőségriasztásokat adott ki: szerdán nyolc megyében, csütörtökön pedig az ország több mint háromnegyedében lesz érvényben a figyelmeztetés. De több erdélyi megyében viharos időjárásra is számítani kell.

Kánikula miatt adtak ki figyelmeztetést, több erdélyi megyében viharriasztás van érvényben
Hirdetés
2026. június 24., szerda

Nem is olyan sokára elkészül egy székelyföldi autópálya-szakasz

Jól haladnak a munkálatok a Marosvásárhelyt Nyárádszeredával összekötő autópálya-szakaszon – derül ki a közlekedési tárca illetékesének tájékoztatásából.

Nem is olyan sokára elkészül egy székelyföldi autópálya-szakasz
2026. június 23., kedd

Kriptovaluta-bányászat: a túl nagy villanyszámla buktatta le az adócsalókat

Több száz, folyamatosan működő kriptovaluta-bányászgépet foglalt le az adóhatóság Szatmár megyében, miután egy be nem jelentett, jelentős energiafogyasztással működő bányászfarmra bukkant. A lefoglalt berendezések értéke meghaladja a kétmillió lejt.

Kriptovaluta-bányászat: a túl nagy villanyszámla buktatta le az adócsalókat
2026. június 23., kedd

Nem játék: már több tízezer lejnyi bírságot róttak ki a medvék etetéséért

Határozottan lépnek fel a medvék etetése ellen a hatóságok: három hét alatt 50 ezer lejnyi bírságot róttak ki a Transzfogarasi úton.

Nem játék: már több tízezer lejnyi bírságot róttak ki a medvék etetéséért
Hirdetés
2026. június 23., kedd

Amikor a legjobban kéne öntözni, akkor nem üzemel a felújított szivattyúállomás

Idén sem használható az ópálosi szivattyúállomás a mezőgazdasági területek öntözésére, mivel zajlik a víznyerő csatorna medrének a betonozása. Tavaly ugyanezzel a magyarázattal hagyták üzemen kívül a berendezést.

Amikor a legjobban kéne öntözni, akkor nem üzemel a felújított szivattyúállomás
2026. június 23., kedd

Sokan autóval mennek a Kárpátokba, leszedik, tönkreteszik a védett növényeket

Rengeteg autó parkol a Déli-Kárpátokban a több mint 2000 méter magasságban található Leaota-csúcs közelében, tönkretéve a törékeny ökoszisztémát, a védett erdélyi havasszépe növényt – hívta fel a figyelmet a közösségi oldalon Gajdó Kelemen Éva.

Sokan autóval mennek a Kárpátokba, leszedik, tönkreteszik a védett növényeket
2026. június 23., kedd

Egy lépéssel közelebb Parajd több millió eurós támogatása

Több millió eurót kap az Európai Unió szolidaritási alapjából Parajd – tájékoztatott kedden Vincze Loránt RMDSZ-es európai parlamenti képviselő sajtóirodája.

Egy lépéssel közelebb Parajd több millió eurós támogatása
Hirdetés
2026. június 23., kedd

Erdélyt sem kímélte az ítéletidő, újabb viharok várhatók

Nyolc megye összesen 21 településén okozott károkat a rossz idő az elmúlt 24 órában.

Erdélyt sem kímélte az ítéletidő, újabb viharok várhatók
2026. június 23., kedd

Orbán Anita a nagyváradi apát kilakoltatásáról: a kormány nem kíván beleszólni más országok belügyeibe

Politikai szóváltás alakult ki hétfőn a magyar Országgyűlésben, miután Toroczkai László, a Mi Hazánk elnöke rákérdezett Orbán Anita külügyminiszterre, hogy mit tesz a kormány a nagyváradi premontrei apát kilakoltatása ügyében.

Orbán Anita a nagyváradi apát kilakoltatásáról: a kormány nem kíván beleszólni más országok belügyeibe
2026. június 22., hétfő

Erdély-szerte kezdődik a parlagfű virágzása, kemény bírságok várnak a hanyag telektulajdonosokra

Közeledik a parlagfű virágzása, ezért Erdély-szerte felszólítják a hatóságok a telek- és ingatlantulajdonosokat, az útkezelőket és az érintett intézményeket, hogy kötelesek intézkedni.

Erdély-szerte kezdődik a parlagfű virágzása, kemény bírságok várnak a hanyag telektulajdonosokra
Hirdetés
Hirdetés