
Fotó: EKE – Kolozsvár 1891 / Facebook
Gyerekekkel és felnőttekkel egyaránt megszerettetné a természetjárást az Erdélyi Kárpát-Egyesület (EKE) kolozsvári szervezete. Az idén fennállásának 130. évfordulóját ünneplő szervezet a Tordai-hasadékhoz rendez gyalogtúrát, melynek célja megismertetni a környéken lévő természeti kincseket és a hozzájuk kapcsolódó történeteket a fiatal korosztállyal.
2021. október 09., 11:322021. október 09., 11:32
Gyermekek és szüleik számára szervez természetjáró gyalogtúrát a kolozsvári Erdélyi Kárpát-Egyesület (EKE). Az október 10-ei kirándulás az idén alapításának 130. évfordulóját ünneplő EKE – Kolozsvár 1891 szervezet programsorozatába illeszkedik, célja megszerettetni a természetjárást a fiatal korosztállyal – mondta el lapunknak Veres Ágnes szervező, túravezető. A kirándulás útvonala a Tordai-hasadék jobb oldali peremét érinti, az öt kilométeres túrát már hatéves kortól ajánlják a szervezők – olvasható az esemény leírásában.
A szervező elmondta, számos pozitív hozadéka van hosszú távon annak, ha már kiskorban túrázik a gyermek, hisz átéli a folyamatot, amely közel viszi a természethez, a környezet iránti igényességhez, ami a későbbiekben, kamaszként egyfajta biztos pont, kapaszkodó lehet számára serdülőkorában. Ezenkívül a kiránduló gyermek találkozik a természet csodáival, megismeri környezetében a hegyeket, híres helyeket, a hozzájuk kapcsolódó történeteket – részletezte a szervező. Hozzátette, az EKE szervezte túrák nemcsak interaktívan mélyítik el az iskolában tanultakat, mint például a Tordai-hasadéknál a mindenki számára ismerős Szent László-legendát, a gyerekek tájékozódni is tanulnak, megismerik a túrajelzéseket, ennek felnőttkorban is hasznát veszik.
A természetjárás szerettetnék meg a gyerekekkel a kolozsvári Erdélyi Kárpát-Egyesület rendezvényei
Fotó: EKE – Kolozsvár 1891 / Facebook
– egészítette ki Veres Ágnes.
Megjegyezte, programjaik célja a közösségteremtés is, a kirándulásokon a gyermekek barátokat szerezhetnek, más iskolába járó társaikkal találkozhatnak. „Ezenkívül tudatosítani szeretnénk, hogy létezik egy egyesület, amely számára fontos a természetjárás, a környezetvédelem, a honismeret és a valahová tartozás érzése, a magyarságtudat erősítése” – tette hozzá a szervező.
A túrázást és a természetjárást népszerűsíti az EKE gyerekeknek szóló kiadványa, a Gyopárka című folyóirat is. Az ötödik éve megjelenő újság mese formájában ismerteti az erdélyi várak történetét, írásaiból játékosan tanulhatnak a legkisebbek a növény- és állatvilágról, információkat tudhatnak meg a környékünkön található gombákról, az év madaráról, fájáról, lepkéjéről. Az egyik történet főhőse Szöszke, a természet világát felfedező kisfiú, akivel az olvasók megtanulhatják, mire kell figyelni túrázáskor, milyen öltözet szükséges, ha hegyekbe, barlangokba megy valaki, illetve mit kell tenni, ha veszélybe kerül.
Fotó: EKE – Kolozsvár 1891 / Facebook
Az Erdélyi Kárpát-Egyesület a természetjárók és túrázók civil szerveződése. 1891-es kolozsvári megalakulásától napjainkig végigkíséri Erdély természetkedvelő társadalmát a túraösvényeken. A szervezet a 20. század elején menedékházakat, kilátókat épített, forrásokat foglalt, utakat látott el jelzésekkel, múzeumot működtetett, turistakiadványokat adott ki, jelenleg rendszeresen megjelenő folyóiratuk az Erdélyi Gyopár. 2009 januárjában az EKE kolozsvári osztálya önálló jogi személyiséggel rendelkező szervezetként jegyeztette be magát Erdélyi Kárpát-Egyesület – Kolozsvár 1891 néven, és így vált az országos EKE tagjává, a többi 15 tagszervezethez hasonlóan.
Az egyesület az amatőr turizmus híveinek szervezete, támogatja a természeti és emberi környezet védelmét, együttműködik hasonló jellegű hazai, külföldi szervezetekkel, intézményekkel, egyesületekkel. Heti rendszerességgel túrákat szerveznek a Kolozsvár környéki hegyekbe, erdőkbe, ezenkívül hagyománya van a Jókai Mór- és a Kós Károly-teljesítménytúráknak, a Vasvári Pál kerékpáros emlék- és teljesítménytúrának, valamint a Bánffy Miklós gyalogos emlék- és teljesítménytúrának.
A meteorológiai szolgálat újabb elsőfokú hőségriasztásokat adott ki: szerdán nyolc megyében, csütörtökön pedig az ország több mint háromnegyedében lesz érvényben a figyelmeztetés. De több erdélyi megyében viharos időjárásra is számítani kell.
Jól haladnak a munkálatok a Marosvásárhelyt Nyárádszeredával összekötő autópálya-szakaszon – derül ki a közlekedési tárca illetékesének tájékoztatásából.
Több száz, folyamatosan működő kriptovaluta-bányászgépet foglalt le az adóhatóság Szatmár megyében, miután egy be nem jelentett, jelentős energiafogyasztással működő bányászfarmra bukkant. A lefoglalt berendezések értéke meghaladja a kétmillió lejt.
Határozottan lépnek fel a medvék etetése ellen a hatóságok: három hét alatt 50 ezer lejnyi bírságot róttak ki a Transzfogarasi úton.
Idén sem használható az ópálosi szivattyúállomás a mezőgazdasági területek öntözésére, mivel zajlik a víznyerő csatorna medrének a betonozása. Tavaly ugyanezzel a magyarázattal hagyták üzemen kívül a berendezést.
Rengeteg autó parkol a Déli-Kárpátokban a több mint 2000 méter magasságban található Leaota-csúcs közelében, tönkretéve a törékeny ökoszisztémát, a védett erdélyi havasszépe növényt – hívta fel a figyelmet a közösségi oldalon Gajdó Kelemen Éva.
Több millió eurót kap az Európai Unió szolidaritási alapjából Parajd – tájékoztatott kedden Vincze Loránt RMDSZ-es európai parlamenti képviselő sajtóirodája.
Nyolc megye összesen 21 településén okozott károkat a rossz idő az elmúlt 24 órában.
Politikai szóváltás alakult ki hétfőn a magyar Országgyűlésben, miután Toroczkai László, a Mi Hazánk elnöke rákérdezett Orbán Anita külügyminiszterre, hogy mit tesz a kormány a nagyváradi premontrei apát kilakoltatása ügyében.
Közeledik a parlagfű virágzása, ezért Erdély-szerte felszólítják a hatóságok a telek- és ingatlantulajdonosokat, az útkezelőket és az érintett intézményeket, hogy kötelesek intézkedni.
szóljon hozzá!