
Képünk illusztráció
Fotó: Orientalista.hu
Hevesen bírálják az erdélyi magyar politikai pártok a román belügyminisztérium és az ortodox egyház megállapodását, amelynek értelmében a koronavírus-járvány kijárási korlátozásai közepette belügyi alkalmazottak segítik az ünnepi pászka és a szent láng szétosztását az ortodox húsvét alkalmával.
2020. április 15., 10:562020. április 15., 10:56
2020. április 15., 11:462020. április 15., 11:46
Marcel Vela belügyminiszter kedden este jelentette be, hogy az általa irányított tárca abban állapodott meg az ortodox patriarchátussal, hogy idén a nagycsütörtöki liturgián megszentelt pászkát szájmaszkot és kesztyűt viselő papok oszthatják ki a templomokhoz járuló, hasonló védőeszközöket viselő híveknek pénteken és szombaton 7 és 17 óra között. Emellett a feltámadás éjszakáján szolgálatot teljesítő rendőrök, csendőrök, tűzoltók, és határrendészek maguk is szerepet vállalnak abban, hogy a szent láng eljusson a kórházakba, szociális otthonokba és karanténközpontokba.
A szövetség arra kéri a miniszterelnököt, hogy utasítsa el a belügyminiszter által bejelentett engedményeket. Az RMDSZ úgy véli, Marcel Vela semmibe veszi a Klaus Johannis államfő által elrendelt szükségállapotot, saját kormányának közegészségügyi intézkedéseit, és ezáltal veszélybe sodorja az országot. „A kijárási tilalom korlátozásának enyhítése közegészségügyi szempontból rendkívül veszélyes, minden előrejelzés szerint a fertőzöttek és halálesetek számának drasztikus megugrásával járna. Emellett Marcel Velának az ortodox egyházzal kötött megállapodása a gazdasági csődből kilábalni készülő ország erőfeszítéseit is hónapokkal visszavetné. Ez azt jelenti, hogy a szükségállapot tovább tarthat, a megszorító intézkedések tovább maradnak érvényben, és csak később lehet újraindítani a gazdasági tevékenységet” – szerepel a dokumentumban.
Az RMDSZ azt is felrótta, hogy az intézkedés diszkriminatív a katolikus és protestáns hívőkkel szemben. Ezt különösen bántónak tartotta akkor, amikor – álláspontja szerint – a társadalmi szolidaritásnak és az egymás iránti felelősségnek kell meghatározónak lennie. „A miniszterelnöktől azt várjuk, hogy ne megerősítse a megállapodást, hanem utasítsa a belügyminisztert annak visszavonására. Mert semmi sem indokol egy ilyen döntést egy hónappal a szükségállapot elrendelése után, annak újabb hónappal való meghosszabbításának pillanatában” – fogalmaz az RMDSZ állásfoglalása. Az RMDSZ áldott húsvétot kíván az ortodox vallásúaknak, és reményét fejezte ki, hogy maguk és családjuk, de az egész ország lakosságának érdekében is figyelembe veszik, hogy a járványhelyzet csúcsa csak ezután következik, a korlátozások enyhítésével pedig csak súlyosbítanak a helyzeten. Arra kérte őket, hogy ünnepeljenek otthon.
Csomortányi István, az Erdélyi Magyar Néppárt és Mezei János, a Magyar Polgári Párt elnöke, az EMSZ társelnöke szerdai közleményében megdöbbentőnek és felháborítónak nevezi a román ortodox egyház és a bukaresti belügyminisztérium megállapodását, melynek értelmében az ortodox nagypénteken és nagyszombaton lazítanak a kijárási korlátozásokon. Az egyesülni készülő két alakulat vezetői szerint a külön megállapodás milliók egészségét kockáztatja akkor, amikor a legfontosabb védekezési eszközön – a szociális távolságtartás szabályán – ejt súlyos sebet. Szerintük jogos lehet sokak arra vonatkozó félelme, hogy a megszentelt kenyér átvételére összesereglő tömeget nem fogják tudni kellő biztonsággal kezelni, ami pedig súlyos járványügyi kockázattal járhat.
Az EMSZ szerint a kijárási korlátozások enyhítése egyértelműen alkotmányellenes és diszkriminatív a nem ortodox vallású román állampolgárokra nézve, akikre a korábbi ünnepek alatt – a párt szerint nagyon helyesen – nem vonatkoztak hasonló engedmények. „Jelen intézkedéssel a román kormány egyértelműen kapitulált az ortodox egyház túlerejével szemben, mely egyrészt jól mutatja utóbbi túlzott és veszélyes ráhatását a román államvezetésre, másrészt felveti annak kérdését, hogy milyen ellenszolgáltatást lesz hajlandó megtenni a mostani engedményekért az ortodox egyház? Könnyen elképzelhető, hogy a közelgő választások alkalmával az ortodox vallású szavazók politikailag irányított mozgósításával hálálják majd meg a mostani szívességet” – szerepel az EMSZ vezetőinek állásfoglalásában.
A két pártelnök arra kéri ortodox polgártársait, hogy ne éljenek a veszélyeket rejtő engedményekkel, továbbra is óvják a szeretteik és teljes környezetük egészségét, ezért a húsvét belső békéjét, valamint a feltámadás örömét otthonaik biztonságában éljék meg.

„De hát a vírust itthon is elkaphatom” – vonta meg a vállát a kolozsvári repülőtéren a németországi járatra várakozó, több hónapos idénymunkára tartó férfi, amikor arról kérdeztem, nem tart-e fertőzéstől most, a világjárvány idején.
Romániában keresel munkát? A Jooble összegyűjti az összes román állást egy helyen. Olvasd el tippjeinket, és találj munkát gyorsan!
A parlament épülete előtt tiltakoznak a tanügyi szakszervezetek a 141-es törvény megszorító intézkedései és a közalkalmazotti bértörvény tervezetének előírásai miatt.
Zajlanak a lehetséges kormányról szóló egyeztetések, miután Nicușor Dan államfő közölte: péntekre várja a nyugatbarát pártok javaslatait egy lehetséges új kabinetről.
Nicușor Dan államfő egyik tanácsadója megpróbálta meggyőzni George Simiont, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnökét, hogy szavazzon bizalmat az Adrian Veștea vezette kormánynak a hétfő esti parlamenti szavazáson.
Péntekre várja Nicuşor Dan államfő, hogy a Nyugat-barát pártok javaslatokat tegyenek neki a következő kormányra vonatkozóan.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) a Nemzeti Liberális Párttal (PNL) és az RMDSZ-szel közös kisebbségi kormány alakítását szorgalmazza – derül ki Dominic Fritz USR-elnök szerda esti Facebook-bejegyzéséből.
Üzembe helyezték és integrálták a román hadsereg légvédelmi rendszerébe a Merops drónelhárító rendszert, amelyet az Egyesült Államok adott át Romániának – tájékoztatott szerdán a védelmi minisztérium.
Nicușor Dan államfő szerdán Kihirdette az alapélelmiszerek árréskorlátozását 2026. december 31-ig meghosszabbító jogszabályt.
Körvonalazódni látszik egy politikai megállapodás lehetősége a kormányalakítás szempontjából – jelentette ki szerdán a parlamentben Csoma Botond, az RMDSZ sajtószóvivője, egyben képviselőházi frakcióvezetője.
1 hozzászólás