2009. szeptember 18., 11:462009. szeptember 18., 11:46
Hozzávalók (6 személyre): 60 dkg csiperke (kb. 12 darab), 20 dkg sonka, 1 fej hagyma, 2 közepes krumpli, 10-15 dkg vaj vagy majorságzsír, 1 mk. törött bors, 1 csokor petrezselyem, 2 tojás, 2-3 dl tejföl, só, 1 db zsúr- vagy rozsvekni.
Elkészítés: Legalább 5-6 cm átmérőjű gombákat válasszunk. Készíthetjük gyűjtött erdei gombából is (mezei vagy erdei csiperkéből, galambgombából, lila pereszkéből, szürke tölcsérgombából). A szárakat kicsavarjuk, apróra vágjuk, a gombafejeket nem nyúzzuk le, mert sok értékes ízanyagtól fosztjuk meg magunkat, csak jól megmossuk. A hagymát apróra vágjuk, és üvegesre pároljuk, a gombaszárakat beletesszük, és addig sütjük, ameddig a leve elpárolog, sózzuk, borsozzuk és lehűtjük. A sonkát ledaráljuk, vagy apró kockákra vágjuk, a krumplikat megfőzzük és hámozás után villával megtörtjük.
A petrezselyem zöldjét felaprítjuk, és a tojásokkal összegyúrjuk, az egészet sózzuk. Ezzel a töltelékkel megtöltjük a gombafejeket jó magasra. Egy nagyobb tepsit zsíradékkal kikenünk. A veknit vékony szeletekre vágjuk, tejföllel megkenjük. Mindegyik szeletre egy töltött gombát helyezünk, tejfölözzük a tetejüket is. Előmelegített sütőbe tesszük és közepes hőméréskelten kb. fél órát sütjük. Közben még tejfölözhetjük. Forrón tálaljuk. A tálalásnál még egy kiskanál tejfölt teszünk a töltelék tetejére, és friss, apróra vágott petrezselymet szórunk rá. Félszáraz Küküllő menti leányka jól illik hozzá, vagy világos sör.
Hozzávalók: 0,5 kg gömbfejű gomba (fiatal gombák: csiperke, őzláb, piruló galóca stb.), 30 dkg velő, liszt, tojás, prézli a bundázáshoz, olaj a sütéshez.
Elkészítés: A gombát megmossuk ( a csiperkének nem húzzuk le a bőrét, - ez régi, rossz szokás - , mert a bőre igen hasznos anyagokat tartalmaz), a szárakat kitörjük, szikkasztjuk, és ha kihűlt, az elkészített velővel a gombafejek felét púposra megtöltjük, a másik felét ráborítjuk. A tojásokat felverjük és a liszttel, sóval habarást készítünk. A megtöltött gombafejeket belemártjuk, majd prézlibe forgatjuk, és bő, forró zsiradékban pirosra sütjük. A panírozott, töltött gomba kitűnő előétel vagy vacsora, tartármártással, cukros salátával.
Hozzávalók: liszt, tojás, sör, bors, só.
Elkészítés: A tojásokat szétválasztjuk a sárgájától, a lisztből sörrel palacsintatésztát keverünk, sózzuk, borsózzuk. A tojásfehérjéket kemény habbá verjük, és a tésztába keverjük. A gombát ebbe a masszába forgatjuk, és forró olajban rózsaszínűre sütjük. Finom, habkönnyű, ízletes szeleteket kapunk. Sört ajánlok utána, de a bor is kiválóan csúszik rá.
A gombát begyűjtés után nem szabad felvágni, megmosni, hanem úgy, ahogy leszedtük, földesen, durva sóval, rétegesen tegyük üvegbe. A következő alkalommal szedett gombát ismét rárakhatjuk. Nem kell lekötni sem, csak papírral vagy tányérkával lefedni. Használat előtt jól mossuk meg, pucoljuk, áztassuk ki, ameddig megfelelően sós lesz. Ekkor úgy készíthetjük el, mintha aznap szedtük volna.
Hozzávalók: A legalkalmasabb savanyúságnak való gombafajok: a rizike (fenyőalja), májgomba, szürke tölcsérgomba, lila pereszke, laskagomba, sárga gereben, gyűrűs tuskógomba, csiperkefélék. A termesztett gombák is alkalmasak. 2 dl alma- vagy borecet, 6 dl víz, babérlevél, 1-2 fej hagyma (el is maradhat), 1 kk. Bors, 1 kk. mustármag, 1 ek. Cukor, 25 dkg só, 1 mk. nátrium-benzoát.
Elkészítés: A gombákat mosás után szeleteljük, a szárakat hosszában. Zománcos edénybe tesszük, és annyi vizet töltünk rá, amennyi elfedi, sózzuk. Főzzük 10 percig, majd leszűrjük. A hagymát szálára vágjuk, a borsszemeket durvára törjük. A gombát a hagymával rétegesen tesszük a fűszerekkel az üvegekbe. Az ecetes vizet a cukorral felfőzzük (nem sózzuk). A tartósítót beletesszük, és a gombára öntjük. Nem zárjuk le csak 4-5 óra múlva, mert a gomba a levet felszívja, pótolni kell. Ha már több levet nem vesz fel, lezárjuk. Vízben, törlők közt dunsztoljuk, lassú tűzön 40-45 percet. A tüzet leoltjuk, az üvegeket a vízben hagyjuk kihűlni. Hűvös, száraz kamrában tároljuk. Egy hónap múlva fogyasztható.
Február 8. és 15. között ismét a házasság és a család értékeire irányul a figyelem a Kárpát-medencében: a történelmi magyar egyházak A hűség szabadsága mottóval szervezik meg az idei Házasság hetét.
Riasztó mértékű növényvédőszer-maradványokat mutattak ki európai országokban forgalmazott almában egy friss civil jelentés szerint. A PAN Europe által végzett vizsgálat arra figyelmeztet: a gyümölcsök döntő többsége egyszerre több vegyi anyagot tartalmaz.
Az uniós tagállamok és az európai parlamenti képviselők tárgyalásokat folytatnak a „vegetáriánus burger” és a „növényi kolbász” elnevezések jövőjéről, amelyeket az állattenyésztők vitatnak.
Szeptember 4-től az Amintiri Gustoase YouTube-csatornán debütál a Helyi gasztronómiai portré című dokumentumfilm-sorozat, amely az egész országból bemutatja a helyi gasztronómiai pontok példáit.
Bár a legtöbb erdélyi háztartásban a húsvéti sonka és bárányhús nem hiányozhat az ünnepi asztalról, összeállítottunk néhány menüelképzelést, amely a család vegetáriánus vagy vegán tagjainak, illetve hasonló étkezési formát követő vendégeknek szól.
A zene iránti szeretet, a közösségi programok ösztönzik azokat a gyerekeket, akik rendszeresen járnak a Fazakas Emília által Bánffyhunyadon tartott zenekarórákra. A Kalotazengők zenekar vezetője a hangszeroktatásról, a gyerekek elhivatottságáról beszélt.
Helyi alapanyagokból elkészíthető ételek versenye várja a benevezőket szerte a Kárpát-medencéből, a kiírást az Étrend Magyar Konyhafőnökök Egyesülete hirdette meg. A versenyzőknek 8 adag ételt kell elkészíteniük a szolnoki döntőben.
Görögország is intézkedéseket tervez foganatosítani, hogy megvédje a gyermekeket a közösségi médiától való függőségtől. Az EU-ban azt fontolgatják, hogy a szabályozásokat unió-szerte kiterjesztik.
Szent Dömötör-napi behajtási hagyományokat elevenítik fel a Hortobágyon, a hétvégén. A rendezvény keretében az érdeklődők a Hortobágyi Nemzet Park Igazgatóság leglátványosabb eseményét a daruvonulást is megtekinthetik szervezett túrák keretében.
A marokkói Fez városában járt a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Református Tanárképző és Zeneművészeti Karának három küldöttje. Lengyelné Püsök Saroltával az észak-afrikai országban látottakról és tapasztaltakról beszélgettünk.