
„A barátaimmal együtt teljes az életem" című fényképkiállítását nyitotta meg a Gondviselés Egyesület felnőtt sérülteket támogató nappali központja a héten a kolozsvári Belvárosi Unitárius Egyházközség tanácstermében.
2013. június 27., 13:042013. június 27., 13:04
Az egyesület 2011 őszén vette fel a kapcsolatot Rácz Norbert unitárius lelkészen keresztül az Országos Dávid Ferenc Ifjúsági Egylettel (ODFIE)-vel, az együttműködés célja, hogy a mentálisan sérült felnőtteket bevonja közösségfejlesztő tevékenységekbe. Az egyesület az ODFIE-vek lözösen készített ajándékokat keresztény ünnepek alkalmával rákos beteg gyerekeknek, valamint az unitárius egyházközséghez tartozó családoknak. A mostani fotókiállítással a kolozsváriakat szólítják meg, hogy vegyenek részt a közösségi életben.
Létfontosságú közösségépítés
„A képek szerzői a közösség megtartó erejére hívják fel a szemlélő figyelmét – amire széteső világunknak olyan nagy szüksége van, hiszen az elmagányosodás, elszigetelődés emberi érzéseinktől is eltávolít, közönyössé válunk, önmagunkat is magányra ítéljük” – olvasható az egyesület közelményében. A bemutatott fényképeket az teszi különlegessé, hogy sérültek készítették, akik képek és írott üzenetek formájában mondják el a nézőknek, mit is jelent számukra az együttélés, mennyire létfontosságú számukra mások jelenléte, illetve az a hely, ahol naponta találkozhatnak, barátokra találnak, megoszthatják örömeiket, nehézségeiket, erőt meríthetnek egymásból és alkothatnak. „A cicák egymáshoz bújnak és úgy melegednek. Én nem bántanám, nem zavarnám meg őket. Ha nem bújnának össze, megfagynának. A barátaim melegsége nélkül mintha én is fáznék” – fogalmazott az egyik, Cicák az ablakban című kép szerzője. Az egyesület tagjai minden érdeklődőt várnak a kiállításra.
Örömzene fogyatékkal élőknek Sepsiszentgyörgyön
Júliustól a nyár valamennyi keddjén zeneterápiás foglalkozások várják a sepsiszentgyörgyieket, illetve a városban megfordulókat: az Erzsébet-parki zenepavilonban fogyatékos és egészséges gyerekek Manócska csoportja örömzenél. A Zenebona fantázianevű foglalkozás korántsem előzmény nélküli könnyű nyári fantázia. A Philadelphia Pro Familia Support Egyesület elnevezésű szülői alapítvány szervezésében a Manócska csoport tagjai – Down-szindrómával vagy egyéb fogyatékkal élő gyerekek és egészséges testvéreik, 12 testvérpár – a tanév során is heti rendszerességgel vesznek részt különleges zenepedagógiai foglalkozásokon. A Valádi Enikő és Paszjár Marianna nyugalmazott zenetanárnők vezette csoport a Heinrich Ullrich Ulwila német pedagógus által kialakított színeskotta-módszer alapján tanul zenélni. „A különböző magasságú hangokat színekkel jelölik, és a hangszereken is annak megfelelő színezésűek a hangok. A fogyatékos gyerekek számára ugyanis roppant megterhelő lenne az ötvonalas hangrendszerek olvasása” – foglalta össze a módszer lényegét Valádi Enikő.
A zeneterápiához xilofon, illetve citera típusú hangszereket használnak, a foglalkozásokat ugyanakkor mozgással, illetve beszédkészség fejlesztését célzó énekes-zenés tevékenységekkel társítják. A csapat tagjai július-augusztusban minden kedden 17,30 órától „csapnak a húrok közé”, elsődleges céljuk megosztani a nyilvánossággal, hogy különleges állapotuk ellenére különleges dolgokra képesek. A foglalkozásokat ajándéknak szánja a Manócska csoport, beteget és egészségest, gyereket és felnőttet egyaránt szívesen látnak maguk között. Azt tartják, az a fontos, hogy minél több emberben tudatosodjon: a fogyatékkal élő gyermekek is megérdemlik, hogy foglalkozzanak velük, illetve hogy érdemes együtt játszani, énekelni velük.
Február 8. és 15. között ismét a házasság és a család értékeire irányul a figyelem a Kárpát-medencében: a történelmi magyar egyházak A hűség szabadsága mottóval szervezik meg az idei Házasság hetét.
Riasztó mértékű növényvédőszer-maradványokat mutattak ki európai országokban forgalmazott almában egy friss civil jelentés szerint. A PAN Europe által végzett vizsgálat arra figyelmeztet: a gyümölcsök döntő többsége egyszerre több vegyi anyagot tartalmaz.
Az uniós tagállamok és az európai parlamenti képviselők tárgyalásokat folytatnak a „vegetáriánus burger” és a „növényi kolbász” elnevezések jövőjéről, amelyeket az állattenyésztők vitatnak.
Szeptember 4-től az Amintiri Gustoase YouTube-csatornán debütál a Helyi gasztronómiai portré című dokumentumfilm-sorozat, amely az egész országból bemutatja a helyi gasztronómiai pontok példáit.
Bár a legtöbb erdélyi háztartásban a húsvéti sonka és bárányhús nem hiányozhat az ünnepi asztalról, összeállítottunk néhány menüelképzelést, amely a család vegetáriánus vagy vegán tagjainak, illetve hasonló étkezési formát követő vendégeknek szól.
A zene iránti szeretet, a közösségi programok ösztönzik azokat a gyerekeket, akik rendszeresen járnak a Fazakas Emília által Bánffyhunyadon tartott zenekarórákra. A Kalotazengők zenekar vezetője a hangszeroktatásról, a gyerekek elhivatottságáról beszélt.
Helyi alapanyagokból elkészíthető ételek versenye várja a benevezőket szerte a Kárpát-medencéből, a kiírást az Étrend Magyar Konyhafőnökök Egyesülete hirdette meg. A versenyzőknek 8 adag ételt kell elkészíteniük a szolnoki döntőben.
Görögország is intézkedéseket tervez foganatosítani, hogy megvédje a gyermekeket a közösségi médiától való függőségtől. Az EU-ban azt fontolgatják, hogy a szabályozásokat unió-szerte kiterjesztik.
Szent Dömötör-napi behajtási hagyományokat elevenítik fel a Hortobágyon, a hétvégén. A rendezvény keretében az érdeklődők a Hortobágyi Nemzet Park Igazgatóság leglátványosabb eseményét a daruvonulást is megtekinthetik szervezett túrák keretében.
A marokkói Fez városában járt a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Református Tanárképző és Zeneművészeti Karának három küldöttje. Lengyelné Püsök Saroltával az észak-afrikai országban látottakról és tapasztaltakról beszélgettünk.
szóljon hozzá!