
Világszerte november 14-én tartják a diabétesz világnapját 1991 óta a Nemzetközi Diabéteszszövetség és az Egészségügyi Világszervezet kezdeményezésére, ugyanis ezen a napon született Frederick Banting, akinek Charles Besttel közös gondolata vezetett az inzulin 1922-es felfedezéséhez.
2014. november 15., 13:102014. november 15., 13:10
2014. november 15., 13:102014. november 15., 13:10
A cukorbetegség kialakulásának megelőzésére hívják fel a figyelmet több erdélyi településen is a hétvégén. A világnap alkalmából előadásokat, személyes beszélgetéseket felsorakoztató találkozót szervez Sepsiszentgyörgyön a Kovászna Megyei Cukorbeteg Gyermekek és Fiatalok Egyesülete szombaton a Bod Péter Megyei Könyvtár Gábor Áron Termében.
A rendezvény mottója: az egészséges táplálkozás a reggelivel kezdődik, az egész napos eseményen pedig orvosok, étkezési szakemberek, pszichológusok tartanak előadásokat, akik a betegség kialakulásáról, okairól és lelki vetületeiről is beszélnek.
A rendezvényt szervező egyesület elnöke Dobolyi László Barna, aki 15 éve cukorbeteg, és 2007-ben alapította meg az egyesületet, mivel Magyarországon tapasztalta ennek hasznos voltát. Mint mondta, évről évre megrendezik a cukorbeteg gyerekek és fiatalok életmódtáborát, de a világnapot is megtartják, hiszen ennek keretében is beszélhetnek a betegségről.
„Az oktatási céllal szervezett rendezvényeinken a résztvevők nemcsak előadásokon vehetnek részt, hanem megoszthatják egymással tapasztalataikat, ugyanakkor kikapcsolódási lehetőséget biztosítunk számukra. A táborok, találkozók ideje alatt egészségügyi személyzet felügyeli a résztvevők állapotát, ellenőrzi a vércukorszintjüket, valamint gyakorlati tanácsokkal látja el őket”– mondta az elnök.
A cukorbetegségnek nincsenek tünetei
Figyelemfelkeltő, ismeretterjesztő rendezvényeket tartanak világszerte, mégsem kezeljük kellő „tisztelettel” a betegséget – mondta Lőrinczi Csaba, a székelyudvarhelyi kórház orvosigazgatója és diabetológusa. Mint kifejtette, életmódbetegségről van szó – tehát ha valakit cukorbetegséggel diagnosztizálnak, még nem jelent halálos ítéletet, hiszen bár gyógyíthatatlan, kezeléssel és egészséges életvitellel aránylag hosszú életet lehet vele élni. Az 1. típusú, gyermekkori cukorbajnak – amit inzulinnal kezelnek – ritkább az előfordulása, a 2. típusú, a felnőttkori cukorbetegség pedig a leggyakrabban előforduló válfaja a diabétesznek.
Létezik még terhességi cukorbetegség, a hasnyálmirigy-betegségekhez másodlagosan kapcsolódó cukorbetegség, illetve az öröklött, valamint a gyógyszeres kezelés nyomán kialakuló diabétesz – bár ezek előfordulása jóval ritkább – számolt be a szakorvos.
Elmondta, a székelyudvarhelyi kórházba 3 ezer nyilvántartott cukorbeteg látogat rendszeres kezelésre, ezenkívül a keresztúri kórház belgyógyászati rendelőjében is ellátnak további 8-900 beteget.
„Nem a cukorbetegség okozza a bajokat, hanem annak szövődményei. A kezeletlen diabétesz – a vércukorszint kordában nem tartása – szív- és érrendszeri, vese-, reumatikus, valamint olyan betegségekhez vezet, amelyek már visszafordíthatatlan kárt okozhatnak a szervezetben” – magyarázta Lőrinczi doktor. Véleménye szerint oda kell figyelni a cukorbetegségre való hajlamra is, mert a legtöbb kárt a diagnosztizálatlan és kezeletlen betegség okozza.
Szabad-e cukrot enni?
A cukorbetegek étrendjében is épp olyan fontos a szénhidrát fogyasztása, mint az egészséges emberében, csakhogy a szükséges szénhidrátigényét egy cukorbetegnek természetes cukrokkal és nyers ételekkel kell kielégítenie, kerülnie kell a kész- és félkész ételeket.
Vigyáznia kell arra, hogy vércukorszintje ne ingadozzon, mert olyankor teszi ki szervezetét a veszélynek. „Az önszervezett rendezvények sokban megkönnyítenék a szakorvosok munkáját, és támpontot nyújtanának sok cukorbetegnek” – fogalmazott a szakorvos. Példaként megemlítette a Nemzetközi Diabéteszszövetség (I. D. T), valamint a Magyar Diabétesztársaság munkáját, amelyek példamutatóak.
Február 8. és 15. között ismét a házasság és a család értékeire irányul a figyelem a Kárpát-medencében: a történelmi magyar egyházak A hűség szabadsága mottóval szervezik meg az idei Házasság hetét.
Riasztó mértékű növényvédőszer-maradványokat mutattak ki európai országokban forgalmazott almában egy friss civil jelentés szerint. A PAN Europe által végzett vizsgálat arra figyelmeztet: a gyümölcsök döntő többsége egyszerre több vegyi anyagot tartalmaz.
Az uniós tagállamok és az európai parlamenti képviselők tárgyalásokat folytatnak a „vegetáriánus burger” és a „növényi kolbász” elnevezések jövőjéről, amelyeket az állattenyésztők vitatnak.
Szeptember 4-től az Amintiri Gustoase YouTube-csatornán debütál a Helyi gasztronómiai portré című dokumentumfilm-sorozat, amely az egész országból bemutatja a helyi gasztronómiai pontok példáit.
Bár a legtöbb erdélyi háztartásban a húsvéti sonka és bárányhús nem hiányozhat az ünnepi asztalról, összeállítottunk néhány menüelképzelést, amely a család vegetáriánus vagy vegán tagjainak, illetve hasonló étkezési formát követő vendégeknek szól.
A zene iránti szeretet, a közösségi programok ösztönzik azokat a gyerekeket, akik rendszeresen járnak a Fazakas Emília által Bánffyhunyadon tartott zenekarórákra. A Kalotazengők zenekar vezetője a hangszeroktatásról, a gyerekek elhivatottságáról beszélt.
Helyi alapanyagokból elkészíthető ételek versenye várja a benevezőket szerte a Kárpát-medencéből, a kiírást az Étrend Magyar Konyhafőnökök Egyesülete hirdette meg. A versenyzőknek 8 adag ételt kell elkészíteniük a szolnoki döntőben.
Görögország is intézkedéseket tervez foganatosítani, hogy megvédje a gyermekeket a közösségi médiától való függőségtől. Az EU-ban azt fontolgatják, hogy a szabályozásokat unió-szerte kiterjesztik.
Szent Dömötör-napi behajtási hagyományokat elevenítik fel a Hortobágyon, a hétvégén. A rendezvény keretében az érdeklődők a Hortobágyi Nemzet Park Igazgatóság leglátványosabb eseményét a daruvonulást is megtekinthetik szervezett túrák keretében.
A marokkói Fez városában járt a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Református Tanárképző és Zeneművészeti Karának három küldöttje. Lengyelné Püsök Saroltával az észak-afrikai országban látottakról és tapasztaltakról beszélgettünk.
szóljon hozzá!