
Bevetésre érkeznek? Az értesülések szerint Washington egy közel-keleti akcióhoz veheti igénybe a konstancai támaszpontot
Fotó: Pixabay
Az Egyesült Államok fontolgatja, hogy repülőgépeket vezényeljen a Konstanca megyei Mihail Kogălniceanu légitámaszpontra egy, a Közel-Keleten történő esetleges beavatkozásokhoz – közölték több forrásra hivatkozva a G4media portál. Bukarest akár szerdán jóváhagyhatja az amerikai katonai igényeket.
2026. március 10., 17:102026. március 10., 17:10
2026. március 10., 17:242026. március 10., 17:24
A források szerint ugyanakkor a Washingtonnal folytatott a tárgyalások informálisak, még korai szakaszban vannak, és hivatalos kérelem még nem érkezett. Ahhoz, hogy jóváhagyják, a hivatalos kérelmet a védelmi minisztériumnak kell előterjesztenie, és a Legfelsőbb Védelmi Tanácsnak (CSAT) kell jóváhagynia. A nemzetbiztonsági ügyekben illetékes testület szerdán már össze is ül, hogy megvitassa a kérést.
Radu Miruță védelmi miniszter nem kommentálta ezt az információt. Mindeközben folyamatban vannak a tárgyalások arról, hogy a Galac megyei Smîrdanba telepítsenek egy harckocsizó zászlóaljat, amely európai országokból érkező Abrams-legénységeket képezne ki – közölték hivatalos források a G4Media.ro-val.
A G4Media.ro megkeresésére Radu Miruță védelmi miniszter közölte, a támaszponton gyakran és folyamatosan tartanak kiképzéseket, ugyanakkor beruházások vannak folyamatban, és azok folytatódnak.” Arra a kérdésre, hogy oda vezényelnek-e 500 amerikai katonát, a védelmi miniszter így válaszolt: „Ezt nem tudom megerősíteni.”
Az amerikai nagykövetség Bukarestben tavaly szeptemberben jelentette be, hogy az amerikai hadsereg képviselői meglátogatták a gyakorlóteret, ahol a román hadsereggel közösen modern harckocsigyakorlóteret építenek.
A Fehér Ház akkori döntése összefüggésben állt Donald Trump elnök stratégiájával, amely szerint a katonai erőforrásokat az ázsiai-csendes-óceáni térségre kell összpontosítani. Körülbelül 1000 amerikai katona maradt Romániában, katonai felszereléssel – repülőgépek, drónok – együtt, többek között az aranyosgyéresi légitámaszponton és a dél-romániai Deveselun.
Nicușor Dan összehívta szerdára a CSAT ülését; a közel-keleti helyzet is napirenden szerepel
Az elnöki hivatal keddi tájékoztatása szerint a Cotroceni-palotában 9:30-kor kezdődő ülés napirendjén a közel-keleti helyzet alakulása és annak a romániai olajpiacra gyakorolt hatása szerepel. Emellett elemezni fogják „bizonyos katonai erők Románia területén történő ideiglenes állomásoztatásának” lehetőségét is – derül ki a közleményből. Nicușor Dan államfő március 5-én azt nyilatkozta, mindaddig nem hívja össze a CSAT-t a közel-keleti helyzet kapcsán, amíg az nem jelent „közvetlen veszélyt” Romániára nézve. A CSAT legutóbb 2025. november 24-én ülésezett, akkor a nemzetbiztonsági stratégia szerepelt a napirenden – számolt be az Agerpres.
Romaniában keresel munkát? A Jooble összegyűjti az összes román állást egy helyen. Olvasd el tippjeinket, és találj munkát gyorsan!
A parlament épülete előtt tiltakoznak a tanügyi szakszervezetek a 141-es törvény megszorító intézkedései és a közalkalmazotti bértörvény tervezetének előírásai miatt.
Zajlanak a lehetséges kormányról szóló egyeztetések, miután Nicușor Dan államfő közölte: péntekre várja a nyugatbarát pártok javaslatait egy lehetséges új kabinetről.
Nicușor Dan államfő egyik tanácsadója megpróbálta meggyőzni George Simiont, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnökét, hogy szavazzon bizalmat az Adrian Veștea vezette kormánynak a hétfő esti parlamenti szavazáson.
Péntekre várja Nicuşor Dan államfő, hogy a Nyugat-barát pártok javaslatokat tegyenek neki a következő kormányra vonatkozóan.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) a Nemzeti Liberális Párttal (PNL) és az RMDSZ-szel közös kisebbségi kormány alakítását szorgalmazza – derül ki Dominic Fritz USR-elnök szerda esti Facebook-bejegyzéséből.
Üzembe helyezték és integrálták a román hadsereg légvédelmi rendszerébe a Merops drónelhárító rendszert, amelyet az Egyesült Államok adott át Romániának – tájékoztatott szerdán a védelmi minisztérium.
Nicușor Dan államfő szerdán Kihirdette az alapélelmiszerek árréskorlátozását 2026. december 31-ig meghosszabbító jogszabályt.
Körvonalazódni látszik egy politikai megállapodás lehetősége a kormányalakítás szempontjából – jelentette ki szerdán a parlamentben Csoma Botond, az RMDSZ sajtószóvivője, egyben képviselőházi frakcióvezetője.
szóljon hozzá!