
Külső és belső felújításokra és statikai megerősítésre is szükség volt
Fotó: Facebook/Lőrincz Helga
A két utolsó bástya felújítása zajlik Nagyenyeden, de a vártemplom elkészültére még várni kell. Lőrincz Helga alpolgármester abban reménykedik, hogy a csúszás ellenére sikerül befejezni az uniós támogatással megvalósuló beruházást.
2021. május 06., 19:002021. május 06., 19:00
Hamarosan elkészül a várfalnak és a bástyáknak a felújításával a nagyenyedi önkormányzat, a vártemplom átadására azonban a közelgő határidő ellenére még várni kell – mondta el a Krónikának Lőrincz Helga alpolgármester. Az RMDSZ-es politikus szerint a Fehér megyei kisváros önkormányzata idén befejezi a még megmaradt két bástya korszerűsítését, miután a várfalat teljes egészében sikerült felújítani.
– vázolta a több évre kiterjedő munkálatok jelenlegi állását az alpolgármester. Rámutatott, a várfal- és bástyafelújítási munkálatot teljes egészében az önkormányzat állja, a teljes munkálat érteke mintegy 2,2 millió lej, amiből még 800 ezer lejt kell kifizetni a városkasszából.
Lőrincz Helga emlékeztetett, Nagyenyeden az a furcsa helyzet áll fenn, hogy a várfal és a bástyák a város tulajdonában vannak, míg a vártemplom egyházi tulajdon.
A vártemplom külső-belső felújításon esik át, többek között statikai megerősítésre is szükség volt.
„Nem kis munkálat ez, hiszen nagy templomról beszélünk. Sajnos technikai okok miatt, de főleg a szakemberek hiánya miatt késésben vagyunk, a hónap végén kellett volna elkészülni a munkával, és csak mintegy 50 százalékban van meg. Reméljük, hogy már jobb ritmusban fognak tudni haladni, és sikerül behozni a csúszást. Egy év csúsztatást ugyanis lehet kérni az uniós alapok biztosítóitól. Reméljük, hogy elkészül, és lesz egy gyönyörű vártemplomunk” – értékelt lapunknak Lőrincz Helga, aki szerint kint és bent is van még munka. Az alpolgármester szerint a beruházást a felújítást megelőző régészeti ásatások is késleltették, hiszen kötelező volt feltárni a város szívében lévő területet.
A vártemplomnál sanyarúbb sorsa van a várfalhoz tapadó Bethlen-kastélynak, melyben évekkel ezelőtt a város történelmi múzeuma működött. A református egyház tulajdonát képező épületet visszaigényelte az egykori tulajdonos, de évek óta hiába vár a restitúcióra. Akárcsak az önkormányzat, mely a döntés megszületésééig nem költöztetné más helyszínre a közgyűjteményt. „Nem lehet ötévente költöztetni a múzeumot, így a város is a restitúciós ítéletre vár” – mondta a Krónikának az alpolgármester, aki szerint a visszaszolgáltatási huzavona ideje alatt megromlott az épület állaga, és sem az egykori tulajdonos, sem a jelenlegi nem tud javításokat végezni rajta.
– vázolta az abszurd helyzetet az elöljáró. Mint mondta, amennyiben a múzeum nem maradhat a Bethlen-kastélyban, a városvezetésnek új székhelyet kell találni a számára.
A nagyenyedi vár nyolc bástyája közül egyébként hatot már 2018-ra felújíttatott az önkormányzat. Ez évtől zajlik a vártemplom külső és belső felújítása is, miután a református egyházközség aláírta a szerződést a központi fejlesztési ügynökséggel az uniós támogatásból megvalósuló beruházásra. Tóth Tibor László református lelkipásztor korábban lapunknak úgy nyilatkozott, hogy
Nagyenyed jelképének állapota évtizedek óta romlik, és bár korábban sikerült nyerni egy pályázatot a felújítására, az végül nem valósult meg. A református vártemplom az egykori vár része, tornya eredetileg a vár őrtornya volt, 1222–1239 között épült, a templomhajó toronyhoz való hozzáépítését 1480-ban fejezték be. Az évszázadok során többször megrongálódott, így több építészeti stílus keveréke: az eredetiben megmaradt szentélyhez és román stílusú toronyhoz késő barokk, háromhajós templombelső társul, külseje gótikus. A toronynak nyolc emelete van, 61 méter magas.
Nicuşor Dan leváltásának szükségességét vetette fel Ludovic Orban volt nemzeti liberális párti miniszterelnök.
Hétfő késő estére már le is tudhatják az Adrian Veştea kijelölt kormányfő által összeállított kormányról szóló bizalmi szavazást a parlamentben.
Elkezdődött hétfőn az országos képességfelmérő vizsga, amelyre több mint 148 ezer nyolcadik osztályt végzett tanuló iratkozott fel. Az oktatási minisztérium tájékoztatása szerint a felmérőt 2956 vizsgaközpontban szervezik meg.
A Nemzeti Liberális Pártban (PNL) Adrian Veștea a leggyengébb láncszem – jelentette ki Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök, a párt elnöke a kijelölt miniszterelnökről.
Bár Adrian Veștea kijelölt minisztereln9k, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) kizárás előtt álló első alelnöke vasárnap este beterjesztette leendő kormánya névsorát, továbbra sincs sok esély arra, hogy a parlament bizalmat szavazzon neki.
Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök bejelentette: beterjesztette a parlament elé kormánya névsorát és programját. Erről Veștea vasárnap késő este a Facebook-oldalán közzétett bejegyzésben adott hírt.
A kormány azzal próbálja ellensúlyozni a munkaerőhiányt, hogy évente több tízezer munkavállalót hoz be az Európai Unión kívülről, ahelyett, hogy olyan politikákat fogadna el, amelyek a diaszpórában élő románok hazatérését és a bérek emelését célozzák.
A PNL nem támogatja a Veștea-kabinetet, és azt javasolja a pártoknak és Nicușor Dan államfőnek, hogy kössenek hat hónapra szóló megállapodást egy kisebbségi kormány támogatásáról – jelentette be vasárnap Ilie Bolojan frissen újraválasztott pártelnök.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) vezetősége vasárnap megszavazta, hogy belép az Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök kormányába – nyilatkozták politikai források a Hotnews.ro portálnak.
Az Adrian Veștea kijelölt miniszterelnököt támogató liberális politikusok megtámadják a bíróságon a Nemzeti Liberális Párt (PNL) vasárnapi kongresszusán elfogadott határozatokat az Agerpres által idézett politikai források szerint.
szóljon hozzá!