
Kreatív művelet. Egy katonai egység területén engedély nélkül húztak fel egy turistaházat
Fotó: Facebook/Radu Miruță
Számos rendellenességet és visszaélést tártak fel a védelmi minisztérium alárendeltségébe tartozó intézményekben végzett ellenőrzések során – jelentette be Radu Miruță védelmi miniszter.
2026. február 27., 09:352026. február 27., 09:35
2026. február 27., 10:012026. február 27., 10:01
A legsúlyosabb eset a Patriumban történt: turistaházat építettek fel egy laktanya területén.
A miniszter csütörtökön este a közösségi oldalán ismertette a feltárt visszaéléseket, amelyek miatt a katonai ügyészségen és az Országos Korrupcióellenes Ügyosztályon tettek feljelentést (DNA), valamint közigazgatási vizsgálatokat indítottak.
A miniszter szerint az ellenőrzések a tárca alá tartozó több egységet és intézményt érintettek, mivel a minisztérium a következő időszakban jelentős összegeket fog kezelni.
A beszámoló szerint
A miniszter szerint az épület nem szerepelt a szerződésben, és azt később bérbeadásra hirdették meg.
„A katonai egység területén engedély nélkül és úgy, hogy senki sem lépett közbe, egy teljes értékű turisztikai szálláshelyet építettek. Ezt követően az internetet elárasztották a csodálatos katonai egység bérbeadására vonatkozó hirdetések” – írta Radu Miruță a Facebookon.
A miniszter bejelentette, hogy a felelősök ellen feljelentést tettek a katonai ügyészségen, a bérleti szerződést felbontják, és a területet kiürítik.
Emellett
Ezekre az álláshelyekre olyan orvosokat vettek fel másodállásban, akik már ugyanabban a kórházban dolgoztak.
Négyük katonai orvos, akik a miniszter szerint nem jogosultak második munkaszerződésre a védelmi minisztérium intézményeiben.
AZ ügy miatt feljelentést tettek a DNA-nál, és belső fegyelmi vizsgálatot indítottak.
A Nemzeti Repülési és Űrhajózási Gyógyászati Intézetben egy olyan esetet tártak fel, amelyben egy orvos a szerződésében meghatározott alapmunkaidőn felül napi 3,5 órával többet dolgozott, anélkül, hogy ezekre az órákra vonatkozóan bármilyen munkaidő-nyilvántartás állt volna rendelkezésre.
Ebben az esetben értesítették a katonai ügyészséget, és közigazgatási vizsgálatot indítottak.
A miniszter bejelentette, hogy közigazgatási vizsgálatot indítanak, és intézkedéseket rendelnek el a kár megtérítésére.
A DNA jelenleg vizsgálja a román hadsereg számára 44 millió lej értékben megrendelt sátrak beszerzési eljárását is, mert indokolatlanul korlátozó feltételeket tartalmazott.
A miniszter szerint a leszállított és átvett sátrak jelentős hiányosságokat mutattak, miközben az érintett cég számos, a védelmi minisztérium által végzett beszerzésben szerepel.
Ebben az ügyben is értesítették a DNA-t.
A miniszter szerint bár a szerződés odaítélésének kritériuma a legalacsonyabb ár volt, a szerződéseket a legmagasabb áron ítélték oda ugyanazon cégnek.
Értesítették a katonai ügyészséget, és közigazgatási vizsgálatot indítottak.
„A román hadsereg rendelkezik belső mechanizmusokkal az ilyen esetek feltárására és felszámolására, csak akarnunk kell. A visszaélések, az improvizáció és a háttéralkuk tolerálása azonban véget ért. Egy olyan minisztériumban, amely jelentős költségvetést és a nemzetbiztonság szempontjából alapvető felelősségeket kezel, a szabályok nem opcionálisak” – írta Radu Miruță csütörtökön a Facebookon.
Romániában keresel munkát? A Jooble összegyűjti az összes román állást egy helyen. Olvasd el tippjeinket, és találj munkát gyorsan!
A parlament épülete előtt tiltakoznak a tanügyi szakszervezetek a 141-es törvény megszorító intézkedései és a közalkalmazotti bértörvény tervezetének előírásai miatt.
Zajlanak a lehetséges kormányról szóló egyeztetések, miután Nicușor Dan államfő közölte: péntekre várja a nyugatbarát pártok javaslatait egy lehetséges új kabinetről.
Nicușor Dan államfő egyik tanácsadója megpróbálta meggyőzni George Simiont, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnökét, hogy szavazzon bizalmat az Adrian Veștea vezette kormánynak a hétfő esti parlamenti szavazáson.
Péntekre várja Nicuşor Dan államfő, hogy a Nyugat-barát pártok javaslatokat tegyenek neki a következő kormányra vonatkozóan.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) a Nemzeti Liberális Párttal (PNL) és az RMDSZ-szel közös kisebbségi kormány alakítását szorgalmazza – derül ki Dominic Fritz USR-elnök szerda esti Facebook-bejegyzéséből.
Üzembe helyezték és integrálták a román hadsereg légvédelmi rendszerébe a Merops drónelhárító rendszert, amelyet az Egyesült Államok adott át Romániának – tájékoztatott szerdán a védelmi minisztérium.
Nicușor Dan államfő szerdán Kihirdette az alapélelmiszerek árréskorlátozását 2026. december 31-ig meghosszabbító jogszabályt.
Körvonalazódni látszik egy politikai megállapodás lehetősége a kormányalakítás szempontjából – jelentette ki szerdán a parlamentben Csoma Botond, az RMDSZ sajtószóvivője, egyben képviselőházi frakcióvezetője.
szóljon hozzá!