
Marcel Vela belügyminiszter
Fotó: Gov.ro
További óvintézkedéseket foganatosítanak a román hatóságok az új típusú koronavírus-járvány megfékezése érdekében – jelentette be vasárnap este Marcel Vela belügyminiszter. Az újabb katonai rendelet alapján tilos emelni az elektromos áram, hőenergia, földgáz, vízszolgáltatás, üzemanyagok árát.
2020. március 29., 21:122020. március 29., 21:12
2020. március 29., 22:512020. március 29., 22:51
A tárcavezető sajtónyilatkozatában elmondta, az eddigi rendelkezések kibővítésére a polgárok megóvása érdekében van szükség. „Kemény intézkedések ezek, amelyekre az elmúlt évtizedekben nem volt példa Romániában” – állapította meg a belügyminiszter, hozzátéve: a jelenlegi helyzetben fontos, hogy mindenki szolidaritásról tegyen tanúbizonyságot, és tartsa be a hatóságok utasításait. Marcel Vela bejelentette: a 4-es számú katonai rendelet értelmében a 65 év fölötti személyek 20 és 21 óra között is elhagyhatják otthonukat, háztáji gazdaságukat háziállat-sétáltatás vagy állatok gondozása céljából. Ekkor nem szükséges saját felelősségre kiállított igazolást írniuk.
A kereskedelmi társaságokat, bevásárlóközpontokat, gyógyszertárakat ugyanakkor arra kérik, hogy 11 és 13 óra között lehetőség szerint részesítsék előnyben az időseket kiszolgáláskor. Pontosították a hatóságok az arra vonatkozó korábbi rendelkezést is, hogy háromnál több polgár nem tartózkodhat egyszerre közterületen. Marcel Vela belügyminiszter közölte, ez mindenekelőtt a gyalogosforgalomra vonatkozik, tömegközlekedési eszközök, magán fuvarozó társaságok igénybe vételekor nem.
Ezen túlmenően azoknak a személyeknek, akik karanténban vannak, és a hatóságok a védett területen kívül találják őket, újabb 14 napra intézményes vesztegzárba kell vonulniuk, és nekik is viselniük kell az ezzel járó költségeket. A 2,4 tonnánál nagyobb tehergépjárművek vezetőinek az országba való visszatéréskor több szabályt is be kell tartaniuk. Választhatnak: két fuvar között a munkaadó biztosít számukra elkülönítőhelyet, otthon, családjukkal együtt vonulnak vesztegzárba, vagy a helyi hatóságok biztosítanak számukra intézményes elkülönítést, hogy családtagjaikat ne tegyék ki a megfertőződés veszélyének. Ugyanezek az intézkedések lesznek érvényesek a pilótákra és a vízi járművek legénységének tagjaira is.
Az energetikai ágazat nélkülözhetetlen feladatokat ellátó dolgozói és az egészségügyi személyzet számára a munkahelyükön vagy máshol alakítanak ki elkülönítőt. A belügyminiszter elmondta: az elkülönítés lehetőségének megteremtésével segíteni szeretnének azokon, akik segítik az országot a járvány leküzdésében, lehetővé akarják tenni számukra, hogy ne veszélyeztessék a családjukat.
A helyi önkormányzatokat március 31-i hatállyal arra kötelezik, hogy fertőtlenítőhelyeket alakítsanak ki a nagyvárosok sűrűn lakott lakónegyedeiben a tömbházak, lépcsőházak bejáratai előtt, ugyanakkor rendszeresen fertőtlenítsék a lépcsőházakat, felvonókat.
Bogdan Despescu belügyminisztériumi államtitkár beszámolójából kiderült, hogy február 22-e óta 270 ezer polgár lépett be Romániába az országhatárokon, közülük 228 ezer román állampolgár. Lényeges intézkedés az is, hogy a hatóságok megemelték a katonai rendeletek megszegése esetén kiróható bírságok mértékét. Ennek megfelelően az eddigi ezer lej helyet 2 000 lej lett a pénzbüntetések alsó határa (a maximum kiszabható 20 ezer lej) természetes személyek esetében, míg jogi személyeknél 10 ezer és 70 ezer lej között mozog. Emellett további büntetéssel is sújthatók a törvényszegők: elkobozhatják a javaikat, ideiglenesen elzárást kaphatnak, felfüggeszthetik bizonyos tevékenységüket.
Jelentős könnyítést hozhat az autósok számára a héten elfogadott törvénytervezet: ha a rendőr az adatbázisokból ellenőrizni tudja a sofőr adatait, a jövőben nem büntetnék meg azért, mert otthon felejtette a jogosítványát vagy más kötelező okmányait.
Romániában keresel munkát? A Jooble összegyűjti az összes román állást egy helyen. Olvasd el tippjeinket, és találj munkát gyorsan!
A parlament épülete előtt tiltakoznak a tanügyi szakszervezetek a 141-es törvény megszorító intézkedései és a közalkalmazotti bértörvény tervezetének előírásai miatt.
Zajlanak a lehetséges kormányról szóló egyeztetések, miután Nicușor Dan államfő közölte: péntekre várja a nyugatbarát pártok javaslatait egy lehetséges új kabinetről.
Nicușor Dan államfő egyik tanácsadója megpróbálta meggyőzni George Simiont, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnökét, hogy szavazzon bizalmat az Adrian Veștea vezette kormánynak a hétfő esti parlamenti szavazáson.
Péntekre várja Nicuşor Dan államfő, hogy a Nyugat-barát pártok javaslatokat tegyenek neki a következő kormányra vonatkozóan.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) a Nemzeti Liberális Párttal (PNL) és az RMDSZ-szel közös kisebbségi kormány alakítását szorgalmazza – derül ki Dominic Fritz USR-elnök szerda esti Facebook-bejegyzéséből.
Üzembe helyezték és integrálták a román hadsereg légvédelmi rendszerébe a Merops drónelhárító rendszert, amelyet az Egyesült Államok adott át Romániának – tájékoztatott szerdán a védelmi minisztérium.
Nicușor Dan államfő szerdán Kihirdette az alapélelmiszerek árréskorlátozását 2026. december 31-ig meghosszabbító jogszabályt.
szóljon hozzá!