Hirdetés

Egyre tisztább képet kapnak a régészek a középkori Nagyváradról

Tágul a kép. Egyre több fontos információhoz jutnak az ortodox katedrális mellett dolgozó szakemberek •  Fotó: Alexandru Nițescu/Bihari Napló

Tágul a kép. Egyre több fontos információhoz jutnak az ortodox katedrális mellett dolgozó szakemberek

Fotó: Alexandru Nițescu/Bihari Napló

Egyre tisztább képet kapnak a régészek a középkori Nagyváradról az ortodox katedrális mellett zajló ásatás során. A vár elővédműjének több szakasza mellett Péntekhely templomát és palánkját is megtalálhatták, előbbit meg is mutatnák.

Pap Melinda

2021. április 17., 19:232021. április 17., 19:23

Több mint három hete dolgoznak a szakemberek a nagyváradi ortodox katedrális körüli terület – ahova Park and Ride típusú mélygarázst épít az önkormányzat – régészeti feltárásán, és legalább ennyi ideig állni fog még a munka az építőtelepen, mondta el a Krónikának Doru Marta.

A feltárást vezető régész szerint elértek a csontvázak kiásásához, másrészt egy olyan épületet is találtak, amely része lehetett az egykori Szentlélek székesegyháznak – ez volt a középkori Nagyvárad központjának, Péntekhelynek az epicentruma.

Hirdetés

A munkálatot nehezíti, hogy a területet hatalmas fűtésvezeték szeli át, jövő héten ennek túloldalán is elkezdenek ásni, ahol szintén rengeteg csontváz mutatkozik – ez a templom körüli temető lehetett –, így itt a székesegyház újabb részeire bukkanhatnak. Egyelőre nem sikerült a dolog mélyére hatolni, mondta Marta, aki szerint a csövek a teljes területet kettészelik, a katonai építményeken, középkori házakon és a temetőn is áthaladnak.

•  Fotó: Alexandru Nițescu/Bihari Napló Galéria

Fotó: Alexandru Nițescu/Bihari Napló

Biztos, hogy az elővédműre akadtak

Az ásatás eredményeiről elmondta: biztosak benne, hogy ráakadtak az osztrákok által épített elővédműre, amely a várárok előtt állt – ennek újabb négy helyen találták meg a részeit. A kőből készült építmény egyszerre masszív és látványos, mondta a régész, az osztrák katonai mérnökök építhették a vár törökök alóli felszabadítása után.

A vár védelmét szolgáló elővédműről először 1732-ben tesznek említést a források, mondta kérdésünkre Doru Marta, közel negyven évvel azután, hogy az osztrákok elfoglalták a váradi várat.

Továbbá egy fából készült palánkra is rábukkantak, sorolta a további felfedezéseket a szakember, aki szerint a régész- és történészkollégáival való konzultáció során arra jutottak, hogy ez védhette annak idején Péntekhelyt. Meg is jelenik egy 16. századi ábrázoláson, melyen több, a Körösön és a Pecén átívelő híd is látható. Utóbbi sokkal közelebb volt a folyóhoz, és a Körösnek is több ága volt, így a terület mocsaras volt, ugyanis az első mederszabályozási munkálatokra csak a 1900-as évek elején került sor a város terjeszkedésével.

Sajnos a palánk nagy része tönkrement, mondta Marta, de sok eleme megmaradt, és nem lehet más, mint a várost védő cölöpsor. Ahhoz képest, hogy több évszázada épült, elég jó minőségben megőrződött, vélte.

•  Fotó: Alexandru Nițescu/Bihari Napló Galéria

Fotó: Alexandru Nițescu/Bihari Napló

Félidőnél tarthatnak

Középkori építményekre is szép számban bukkantak, mesélte a további eredményeket Doru Marta, aki szerint ezeket már nagyrészt kiásták. Jövő héten elkezdik az ásást a terület nyugati és délnyugati részén, ahol a csontok tanulsága szerint az egykori templom folytatása lehet. Ezután erre a részre koncentrálnak, de az előírások szerint az építkezési helyszín teljes területét „átfésülik”. Több tucat csontot találtak eddig, ezek egy részét kielemzik, múzeumba kerülnek, míg a többit helyben konzerválják.

A további munkálatokról a régész elmondta, immár 24. napja kezdték meg a régészeti feltárást, akkor a kivitelező cég teljesen leállt a munkával. Eddig a legsérülékenyebb részeket tárták fel, például a templomot.

Legalább ennyi időre lesz szükségük a teljes feltárás befejezéshez, még ha a kevésbé érzékeny részeken egy kisebb markológép is segíti a munkát, ugyanis a legtöbb helyen csak spaklival és csákánnyal tudnak dolgozni.

•  Fotó: Alexandru Nițescu/Bihari Napló Galéria

Fotó: Alexandru Nițescu/Bihari Napló

„Kevés ilyen hely van”

A régészeti feltárás jelentőségéről Doru Marta elmondta: ez azon kevés helyek egyike Nagyváradon, ahol nagyobb területen, viszonylag érintetlenül megmaradtak a középkori épületek, nem semmisítették meg ezeket a modern kori építkezések során. Hiába volt Nagyváradnak – mely több település egyesüléséből jött létre – több középkori vásárhelye.

Ugyan Péntekhely maradványait is érintették a 20. század fordulóján lezajlott építkezések, a kommunizmusbeli tömbházépítési láz, az ortodox székesegyház építése, a csatornázási munkálatok, itt még mindig látható és kutatható a középkori város.

Idézet
Sajnos a középkori városra teljes egészében ráépült a modern város. És Nagyváradnak, ellentétben Kolozsvárral vagy a szász városokkal, nem voltak védőfalai, így a különböző támadások – törökök, osztrákok, kurucok – az erődített várat leszámítva, porrá zúzták. Ezért Nagyváradon nincsenek 18. századinál öregebb épületek, templomok sem”

– világított rá az összefüggésekre Marta.

•  Fotó: Alexandru Nițescu/Bihari Napló Galéria

Fotó: Alexandru Nițescu/Bihari Napló

A legtöbb, legyen katolikus, református vagy más, a 18. századtól áll, ahogy civil épületek sem maradtak meg korábbról.

Idézet
Ez azon kevés helyek egyike, ahol még felszínre kerülnek a középkori Nagyvárad nyomai”

– fogalmazott a régész, aki szerint ezért ragaszkodtak hozzá, hogy minél aprólékosabban feltárhassák a területet. Az elővédmű egyes részeit a felszínen is meg kell mutatni, mivel látványos, és ezzel a mélygarázst tervező Pafka Ernő építész is egyetért, mondta a régész, aki szerint a létesítmény fölötti sétáló- és zöldövezet alkalmas is lenne erre.

•  Fotó: Alexandru Nițescu/Bihari Napló Galéria

Fotó: Alexandru Nițescu/Bihari Napló

Mint arról beszámoltunk, a nagyváradi vár szomszédságában, az ortodox katedrális körül zajló mélygarázs-építési munkálatok során február közepén csontokra és falmaradványokra bukkantak a munkások, így régészeti feltárás kezdődött a területen.

A Kolozsvári út és a vár szomszédságában található ortodox katedrális körül építi az önkormányzat a város első P&R típusú mélygarázsát. A december elején elkezdett beruházás célja, hogy a városba behajtók itt letegyék a gépkocsijukat, és a helyi tömegközlekedésre váltsanak, megszabadítva a belvárost a zsúfolt autós forgalomtól.

korábban írtuk

Felszínre kerülhet Várad középkori városmagja – Ígéretes leletekre bukkantak az ortodox katedrális tövében
Felszínre kerülhet Várad középkori városmagja – Ígéretes leletekre bukkantak az ortodox katedrális tövében

Csontokra és falmaradványokra bukkantak a napokban a munkások a nagyváradi vár szomszédságában, az ortodox székesegyház körül zajló mélygarázs-építési munkálatok során. Zatykó Gyula polgármesteri tanácsos szerint fel kell tárni a területet, még akkor is, ha ez az építkezés késleltetését ere

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 22., hétfő

Simion tiszta vizet öntött a pohárba annak kapcsán, hogy az AUR bizalmat szavaz-e a Veştea-kormánynak

A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) nem szavaz bizalmat az Adrian Veştea kijelölt miniszterelnök, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) kizárás előtt álló első alelnöke vezette kormánynak – jelentette be George Simion, az AUR elnöke.

Simion tiszta vizet öntött a pohárba annak kapcsán, hogy az AUR bizalmat szavaz-e a Veştea-kormánynak
Hirdetés
2026. június 22., hétfő

Lejárt az ultimátum: nem léptek ki önként, így kizárják a PNL-ből a „renitens” politikusokat

Hétfőn 12 órakor lejárt az ultimátum, amelyben a Nemzeti Liberális Pártból (PNL) vezetése felszólított öt politikust, hogy lépjenek ki a pártból, ellenkező esetben kizárják őket a PNL-ből.

Lejárt az ultimátum: nem léptek ki önként, így kizárják a PNL-ből a „renitens” politikusokat
2026. június 22., hétfő

Nicuşor Dan leváltását pedzegeti egy volt miniszterelnök

Nicuşor Dan leváltásának szükségességét vetette fel Ludovic Orban volt nemzeti liberális párti miniszterelnök.

Nicuşor Dan leváltását pedzegeti egy volt miniszterelnök
2026. június 22., hétfő

Ez gyors lesz: estére már ki is derülhet, hogy Adrian Veşteának hívják-e majd Románia következő miniszterelnökét

Hétfő késő estére már le is tudhatják az Adrian Veştea kijelölt kormányfő által összeállított kormányról szóló bizalmi szavazást a parlamentben.

Ez gyors lesz: estére már ki is derülhet, hogy Adrian Veşteának hívják-e majd Románia következő miniszterelnökét
Hirdetés
2026. június 22., hétfő

Elkezdődött a nyolcadikosok képességfelmérő vizsgája

Elkezdődött hétfőn az országos képességfelmérő vizsga, amelyre több mint 148 ezer nyolcadik osztályt végzett tanuló iratkozott fel. Az oktatási minisztérium tájékoztatása szerint a felmérőt 2956 vizsgaközpontban szervezik meg.

Elkezdődött a nyolcadikosok képességfelmérő vizsgája
2026. június 22., hétfő

Bolojan: nem feszült a viszonyom Nicușor Dannal, Veștea a leggyengébb láncszem

A Nemzeti Liberális Pártban (PNL) Adrian Veștea a leggyengébb láncszem – jelentette ki Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök, a párt elnöke a kijelölt miniszterelnökről.

Bolojan: nem feszült a viszonyom Nicușor Dannal, Veștea a leggyengébb láncszem
2026. június 22., hétfő

Az AUR, a PNL és az USR elárulta, bizalmat szavaz-e a Veștea-kormánynak

Bár Adrian Veștea kijelölt minisztereln9k, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) kizárás előtt álló első alelnöke vasárnap este beterjesztette leendő kormánya névsorát, továbbra sincs sok esély arra, hogy a parlament bizalmat szavazzon neki.

Az AUR, a PNL és az USR elárulta, bizalmat szavaz-e a Veștea-kormánynak
Hirdetés
2026. június 21., vasárnap

Veștea be is terjesztette a parlament elé kormánya névsorát és programját

Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök bejelentette: beterjesztette a parlament elé kormánya névsorát és programját. Erről Veștea vasárnap késő este a Facebook-oldalán közzétett bejegyzésben adott hírt.

Veștea be is terjesztette a parlament elé kormánya névsorát és programját
2026. június 21., vasárnap

Simion nekiment a kormánynak, amiért külföldről importál munkásokat

A kormány azzal próbálja ellensúlyozni a munkaerőhiányt, hogy évente több tízezer munkavállalót hoz be az Európai Unión kívülről, ahelyett, hogy olyan politikákat fogadna el, amelyek a diaszpórában élő románok hazatérését és a bérek emelését célozzák.

Simion nekiment a kormánynak, amiért külföldről importál munkásokat
2026. június 21., vasárnap

Bolojan: a PNL kisebbségi kormány támogatásáról szóló megállapodásra tesz javaslatot

A PNL nem támogatja a Veștea-kabinetet, és azt javasolja a pártoknak és Nicușor Dan államfőnek, hogy kössenek hat hónapra szóló megállapodást egy kisebbségi kormány támogatásáról – jelentette be vasárnap Ilie Bolojan frissen újraválasztott pártelnök.

Bolojan: a PNL kisebbségi kormány támogatásáról szóló megállapodásra tesz javaslatot
Hirdetés
Hirdetés