Hirdetés

Romániában egy 26 éves bukaresti asszisztensnő kapta meg elsőként a COVID-19 elleni védőoltást

Mihaela Anghel bukaresti asszisztensnő megtiszteltetésnek tartja, hogy ő kaphatta meg a védőoltást elsőként Romániában •  Fotó: Rovaccinare/Facebook

Mihaela Anghel bukaresti asszisztensnő megtiszteltetésnek tartja, hogy ő kaphatta meg a védőoltást elsőként Romániában

Fotó: Rovaccinare/Facebook

Romániában vasárnap reggel kezdetét vette az egészségügyi dolgozók koronavírus elleni összehangolt beoltása. Elsőként a bukaresti Matei Balș Járványtani Intézet egyik asszisztense kapta meg a védőoltást, majd az ország további kilenc egészségügyi intézményének munkatársa.

Krónika

Rostás Szabolcs

2020. december 27., 10:352020. december 27., 10:35

2020. december 27., 14:052020. december 27., 14:05

Az első beoltott, Mihaela Anghel asszisztensnő annak az egészségügyi csapatnak a tagja, amely idén február 27-én kezelésbe vette az első koronavírussal fertőzött romániai lakost. „Az emberek nyissák ki a szemüket, és oltassák be magukat, hogy meg tudjunk szabadulni ettől a tehertől” – fogalmazott Mihaela Anghel, miután vasárnap reggel 9 órakor beoltatták Vlad Voiculescu egészségügyi miniszter jelenlétében. Az asszisztensnőt – aki megkülönböztetett megtiszteltetésnek nevezte, hogy ő lehet az első Romániában, akit beoltanak – tapssal ünnepelték kollégái.

A koronavírus elleni vakcina első 10 ezer dózisa pénteken érkezett meg az országba, az Európai Bizottság és a BioNTtech/Pfizer között megkötött szerződés alapján Románia több mint tízmillió adag vakcinához juthat hozzá.

Hirdetés

Valeriu Gheorghiţă, a koronavírus elleni oltási kampány koordinátora szerint az akció az egész világ számára megható pillanat, amit az orvostudomány előtti főhajtásnak nevezett. A katonaorvos az eseményen közölte: ha minden rendben zajlik, hat hónapon belül a lakosság 60-70 százalékát kellene védőoltásban részesíteni. Gheorghiţă tájékoztatása szerint a következő vakcinaszállítmány hétfőn érkezik Romániába, és megkezdődik a 370 helyszínen kialakított oltási központ ellátása a Comirnaty márkanéven forgalomba hozott védőoltással.

Vlad Voiculescu egészségügyi miniszter az oltási kampány elindítása után is óvatosságra intette a lakosságot. A tárcavezető szerint a hatóságok logisztikailag és az oltási központok kialakítása terén egyaránt felkészültek a kampány lebonyolítására. Amikor újságírók azt kérdezték, tervez-e sürgősségi rendeletet kibocsátani a román kormány azoknak a személyeknek a kárpótlásáról, akiknél esetleg mellékhatásokat vált ki a COVID-19 elleni vakcina, a miniszter úgy válaszolt: erről majd a megfelelő időben nyújtanak tájékoztatást, miután megszületik egy ilyen döntés. „Mint bármilyen más gyógyszeripari terméknél, ennek a vakcinának az esetében is fennáll az elméleti esély a mellékhatásokra, de minden központ rendelkezik felszereléssel arra az esetre, ha valakinél súlyos tünetet vált ki az oltás. A többi körülményről, mint például a kártérítésekről, a megfelelő időben fogunk tájékoztatást nyújtani” – jelentette ki Vlad Voiculescu.

Florin Cîţu miniszterelnök a közösségi oldalán posztolt bejegyzésében üdvözölte az oltási kampány elkezdődését, történelminek nevezve az akciót.

A hivatalába négy nappal ezelőtt beiktatott liberális kormányfő közölte, mindenki hozzáfér majd az ingyenes védőoltáshoz, aki immunizálni kívánja magát, mindazok számára pedig, akik jelenleg bizonytalanok a tekintetben, hogy beadassák-e maguknak a vakcinát, szakemberek fognak tudományosan megalapozott információkkal, tájékoztatással szolgálni. „A vakcináció biztonságos, és önkéntes alapon történik. Ugyanakkor nem kötelező jellegű, és nem szenved korlátozást az, aki nem oltatja be magát” – szögezte le a román miniszterelnök.

A védőoltási kampányt vasárnap indították útjára az ország ama tíz kórházában, amelyben koronavírus-fertőzötteket ápolnak. Ezek a brassói járványkórház, a bukaresti Matei Balş járványtani intézet, a bukaresti Victor Babeş járványkórház, továbbá a kolozsvári, a konstancai, a craiovai, a iaşi-i járványkórház, a nagybányai tüdőkórház, a suceavai megyei sürgősségi kórház, valamint a temesvári járványkórház. Az első szállítmányból 100 adag vakcinát a brassói, 600-at a bukaresti Matei Balş, 530-at a fővárosi Victor Babeş, 375-öt a kolozsvári, 170-et a konstancai, 90-et a craiovai, 260-at a iaşi-i, 210-et a nagybányai, 250-et a suceavai, 450-et a temesvári kórház kapott.

Kicsomagolják a Romániába megérkezett védőoltást Bukarestben •  Fotó: Rovaccinare/Facebook Galéria

Kicsomagolják a Romániába megérkezett védőoltást Bukarestben

Fotó: Rovaccinare/Facebook

Kolozsváron a járványkórház igazgatója, Mihaela Briciu kapta meg elsőként a védőoltást. Az ütemterv szerint további oltásszállítmány hétfőn fog érkezni Romániába. Valeriu Gheorghiţă, a koronavírus elleni oltási kampány koordinátora közölte, ezentúl várhatóan hetente kap 140-150 ezer dózist tartalmazó új szállítmányt az ország.

Vasárnap az Európai Unió (EU) mind a 27 tagállamában egységesen megkezdődik a lakosság koronavírus elleni összehangolt beoltása. Az Európai Bizottság hétfőn adott feltételes forgalombahozatali engedélyt a német BioNTech és az amerikai Pfizer gyógyszeripari vállalatok által kifejlesztett vakcina európai alkalmazására. Az oltóanyag az első, EU-ban engedélyezett koronavírus elleni vakcina.

Hirdetés
1 hozzászólás Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 23., kedd

Nincs miniszterelnök-jelölt, patthelyzetben maradt Bukarest

A Mediafax hírügynökség politikai forrásokra hivatkozó értesülése szerint Nicușor Dan államfő a keddi konzultációk után sem nevezett meg miniszterelnök-jelöltet, ami tovább mélyíti a bizonytalanságot a román belpolitikában.

Nincs miniszterelnök-jelölt, patthelyzetben maradt Bukarest
Hirdetés
2026. június 23., kedd

Elemzők a Veştea-projekt bukásáról: az AUR nyert, Nicuşor Dan és a PSD vesztett

A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) az elsődleges nyertese annak, hogy Adrian Veştea kormányalakítási kísérlete elbukott a parlamenti bizalmi szavazáson elemzők szerint.

Elemzők a Veştea-projekt bukásáról: az AUR nyert, Nicuşor Dan és a PSD vesztett
2026. június 23., kedd

Tánczos az Európai Bizottságnak: ne legyen szigorúan védett faj a barna medve

Tánczos Barna mezőgazdasági miniszter kedden közölte, a medveproblémára hívta fel Jessika Roswall környezetvédelmi biztos figyelmét, és arra kérte az Európai Bizottságot, hogy vegye ki a barnamedvét a szigorúan védett fajok kategóriájából.

Tánczos az Európai Bizottságnak: ne legyen szigorúan védett faj a barna medve
2026. június 23., kedd

Románia „fogyasztotta el” a legtöbb miniszterelnököt az elmúlt tíz évben

Bár a bukaresti parlament a hétfő esti bizalmi szavazáson elutasította az Adrian Veştea vezette kormányt, Románia így is Európa azon országa, amelynek az elmúlt tíz évben a legtöbb miniszterelnöke volt.

Románia „fogyasztotta el” a legtöbb miniszterelnököt az elmúlt tíz évben
Hirdetés
2026. június 23., kedd

Kormányalakítási tárgyalások: maratoni egyeztetést kezdett a pártokkal Nicușor Dan államfő

A Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnöke, Ilie Bolojan a Nicușor Dan államfővel folytatott keddi egyeztetések után kijelentette, hogy a Paktum Romániáért nevű megállapodás reális megoldás lehet egy új kormány gyors beiktatására.

Kormányalakítási tárgyalások: maratoni egyeztetést kezdett a pártokkal Nicușor Dan államfő
2026. június 23., kedd

Új tantárgy a gimnáziumi kínálatban, amely a földrajz és az informatika határán helyezkedik el

Megjelent a Hivatalos Közlönyben a középiskolások új opcionális tantárgya, a térinformatika (GIS) tanterve – közölte kedden az oktatási minisztérium.

Új tantárgy a gimnáziumi kínálatban, amely a földrajz és az informatika határán helyezkedik el
2026. június 23., kedd

Nicușor Dan beadta a derekát, újabb egyeztetésre hívta a pártokat a kormányalakításról

Az Adrian Veștea vezette kormány hétfő esti parlamenti elutasítása nyomán Nicușor Dan államfő kedden újabb egyeztetéseket folytat a parlamenti pártok delegációival egy új miniszterelnök-jelölt nevesítése érdekében.

Nicușor Dan beadta a derekát, újabb egyeztetésre hívta a pártokat a kormányalakításról
Hirdetés
2026. június 23., kedd

Bolojan: Romániának sürgősen teljes jogkörű kormányra van szüksége

Romániának sürgősen teljes jogkörű kormányra van szüksége – jelentette ki kedden Ilie Bolojan ügyvivő kormányfő.

Bolojan: Romániának sürgősen teljes jogkörű kormányra van szüksége
2026. június 23., kedd

A Veștea-projekt bukása után újabb egyeztetéseket várnak Nicusor Dan államfővel a pártok

Újabb egyeztetéseket várnak Nicușor Dan államfővel a parlamenti pártok, miután az Adrian Veștea, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) első alelnöke által vezetett kormány nem kapott bizalmat a hétfőn késő este megrendezett parlamenti szavazáson.

A Veștea-projekt bukása után újabb egyeztetéseket várnak Nicusor Dan államfővel a pártok
2026. június 22., hétfő

Elbukott Nicușor Dan második kormányfőjelöltje is, Simion adta meg a kegyelemdöfést

Hétfőn késő este megkezdődött a kétkamarás bukaresti parlament ülése, napirendjén az Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt által javasolt kormányról szóló szavazással.

Elbukott Nicușor Dan második kormányfőjelöltje is, Simion adta meg a kegyelemdöfést
Hirdetés
Hirdetés