Hirdetés

Részleges kijárási tilalom Romániában, bezárnak a plázák, lezárják a határokat a külföldiek előtt

Marcel Vela belügyminiszter. Újabb megszorító intézkedéseket jelentett be. Archív •  Fotó: Agerpres/Silviu Matei

Marcel Vela belügyminiszter. Újabb megszorító intézkedéseket jelentett be. Archív

Fotó: Agerpres/Silviu Matei

Részleges kijárási tilalmat rendeltek el a román hatóságok az új típusú koronavírus terjedésének megfékezése érdekében; az élelmiszer-üzletek és gyógyszertárak kivételével bezárnak a boltok a plázákban.

Krónika

2020. március 21., 21:222020. március 21., 21:22

2020. március 22., 00:322020. március 22., 00:32

Az új intézkedéseket Marcel Vela belügyminiszter, Raed Arafat, a tárca katasztrófavédelmi főosztályának vezetője és Bogdan Despescu belügyi államtitkár jelentette be szombaton este. A Marcel Vela által ismertetett katonai rendeletek egyike értelmében az ország egész területén felfüggesztik a fogászati rendelők tevékenységét, kivéve a sürgősségi beavatkozásokat. Meghatározatlan ideig felfüggesztik a kereskedelmi egységek tevékenységét is a plázák területén, kivéve az élelmiszerboltokét, gyógyszertárakét, állatgyógyászati patikákét, valamint a vegytisztítókét. Ezek az intézkedések március 22-étől, vasárnap 22 órától lépnek hatályba.

A személyforgalomra vonatkozó korlátozás keretében hétfő este tíz órai hatállyal három főnél nagyobb csoportban tilos közlekedni az utcán és a köztereken a járványügyi intézkedés alapján.

Hirdetés

A belügyminiszter úgy pontosított, hogy a részleges gyülekezési tilalom keretében három főnél nagyobb csoportot csak azok a személyek alkothatnak, akik ugyanabban a háztartásban élnek. Reggel 6 és este tíz óra között kizárólag a következő, indokolt esetekben hagyhatják el lakóhelyüket a polgárok:

a.) munkavégzés céljából (ha ez alapvető fontosságú, nem halasztható és nem helyettesíthető otthoni munkavégzéssel);

b.) alapvető szükségleti cikkek beszerzése (szakmai tevékenység céljából, illetve háziállatok számára is);

c.) halaszthatatlan egészségügyi-orvosi ellátás érdekében, amely nem végezhető távoli beavatkozással;

d.) indokolt esetekben: gyermekek, idősek, betegek, fogyatékkal élők ellátása, elkísérése, családtag elhalálozása;

e.) a lakóhely közvetlen környezetében megejtett, az egyéni tevékenységhez kötődő rövid kijárás, beleértve a háziállatok sétáltatását.

Megjegyzendő, hogy a korlátozónak szánt intézkedések felsorolása során a belügyi tárca vezetője nem ezek kötelező jellegét hangsúlyozta, hanem az „ajánlott” kifejezést használta. Raed Arafat belügyi államtitkár ugyanakkor azzal toldotta meg a belügyminiszter által mondottakat, hogy a lakosság „vegye úgy”: az általuk ajánlott, a katonai rendeletben sorjázott intézkedések kötelező jellegűek. Ezt az intézkedést március 23-ától, hétfő 22 órától léptetik hatályba.

A belügyminisztérium illetékesei szerint kizárólag az óvintézkedések szigorításával fékezhető meg a járvány •  Fotó: Krónika Galéria

A belügyminisztérium illetékesei szerint kizárólag az óvintézkedések szigorításával fékezhető meg a járvány

Fotó: Krónika

Az éjszaka folyamán, 22 és reggel 6 óra között a lakóhelyen kívül tartózkodás ugyanolyan feltételek mellett engedélyezett, mint napközben. Azzal a különbséggel viszont, hogy a hatóság illetékeseinek felszólítására mindenkinek kötelező felmutatni a szolgálati igazolványát, a munkáltatója által kibocsátott engedélyt, továbbá egy saját felelősségre, „előzetesen” kiállított nyilatkozatot. Ennek az aláírt, keltezéssel ellátott nyilatkozatnak tartalmaznia kell az illető személy nevét, születési dátumát, lakcímét, munkavégzése helyét, úticélját és okát.

Ezzel egy időben a román hatóságok immár nem teszik lehetővé a külföldi állampolgárok és a hontalanok beutazását az országba.

Kivételt képeznek a humanitárius esetek, továbbá ha erről kétoldalú megegyezés születik az érintett országokkal, miként történt a Magyarországon keresztül hazatérő román állampolgárok esetében. A Romániában tartózkodási vagy letelepedési engedéllyel rendelkező külföldiek és a román állampolgárok rokonai továbbra is beutazhatnak az országba. Marcel Vela belügyminiszter bejelentette azt is, hogy drákói szigorral lesújtanak ezentúl a karantént és az otthoni elkülönítés szabályait megszegő polgárokra. A rendfenntartó erők azonnal intézményes, őrzött karanténba szállítják azokat a karanténra vagy otthoni vesztegzárra kötelezett polgárokat, akik hatósági engedély nélkül elhagyják a kijelölt helyet vagy a lakóhelyüket. Ezeknek a személyeknek újabb 14 napot kell eltölteniük karanténban, ugyanakkor nem mentesülnek a szabálysértési vagy büntetőjogi felelősségre vonás alól sem.

Szabad az istentisztelet, de hívek nélkül

Lényeges intézkedés az is, hogy az egyházak számára megengedik ugyan az istentiszteletek megtartását, ezeken azonban nem vehetnek részt a hívek, hanem az istentisztelet, a mise online vagy a sajtó útján közvetíthető. Ugyanakkor magánjellegű egyházi eseményeken – esküvő, lakodalom, keresztelő – maximum nyolc személy vehet részt. Marcel Vela a szombat esti sajtónyilatkozat során elmondta, a hét elején foganatosított sürgősségi állapotnak köszönhetően nem beszélhetünk az új típusú koronavírus „széles körű” közösségi terjedéséről Romániában. (A közösségi terjedés azt jelenti, hogy már nem lehet minden fertőzöttről pontosan megmondani, kitől kapta a vírust). A helyi önkormányzatoknak kötelességük azonosítani és nyilvántartásba venni azokat a 65 éven felüli személyeket, akiknek nincsenek hozzátartozóik, vagy segítségre szorulnak. A települési önkormányzatoknak támogatniuk kell őket, hogy minél kevésbé legyenek kitéve a vírusfertőzés veszélyének a lakhelyük elhagyása által.

A román belügyminiszter egyúttal felhívást intézett a lakossághoz, hogy tartsák be a hatóságok által hozott rendelkezéseket, tekintettel arra, hogy a világjárvány az elmúlt évek egyik legnagyobb válsághelyzetét jelenti Románia számára. „Az elmúlt évek legnagyobb válsághelyzetével állunk szemben. De a megoldás nálunk van, erősnek kell lennünk. A szeretteinktől való távolmaradás fájdalmas, de elvesztésük még tragikusabb lenne. Maradjanak otthonaikban! Korlátozzák találkozásaikat, és tartsák be a szabályokat. A kormány, az illetékesek prioritása a román állampolgárok élete. Együtt átvészeltünk háborúkat, földrengéseket, diktatúrát. Most is át fogjuk vészelni a helyzetet, ha összefogunk” – hangzott Marcel Vela felhívása.

Az országban szombat délig 367 embernél mutatták ki a koronavírust, 4200-an vannak intézményesített, és több mint 55 ezren otthoni karanténban. A fertőzöttek száma péntek dél óta 59-cel nőtt, ami csaknem duplája az utóbbi napokban 24 óra alatt regisztrált új megbetegedéseknek. 14 COVID-19-es beteget kezelnek intenzív osztályon, 52 fertőzöttet pedig gyógyultnak nyilvánítottak. Románia területén eddig nem volt halálos áldozata a kórnak, de Olaszországban már hat, Franciaországban pedig egy Covid-19-ben szenvedő román állampolgár vesztette életét.

 

Hirdetés
3 hozzászólás Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 25., csütörtök

Új szabály jöhet, ami sok sofőr pénztárcáját megkímélheti

Jelentős könnyítést hozhat az autósok számára a héten elfogadott törvénytervezet: ha a rendőr az adatbázisokból ellenőrizni tudja a sofőr adatait, a jövőben nem büntetnék meg azért, mert otthon felejtette a jogosítványát vagy más kötelező okmányait.

Új szabály jöhet, ami sok sofőr pénztárcáját megkímélheti
Hirdetés
2026. június 25., csütörtök

Állás Romániában: a sikeres romániai álláskeresés útmutatója a Jooble által

Romániában keresel munkát? A Jooble összegyűjti az összes román állást egy helyen. Olvasd el tippjeinket, és találj munkát gyorsan!

Állás Romániában: a sikeres romániai álláskeresés útmutatója a Jooble által
2026. június 25., csütörtök

Újra utcára vonultak a tanügyi szakszervezetek

A parlament épülete előtt tiltakoznak a tanügyi szakszervezetek a 141-es törvény megszorító intézkedései és a közalkalmazotti bértörvény tervezetének előírásai miatt.

Újra utcára vonultak a tanügyi szakszervezetek
Újra utcára vonultak a tanügyi szakszervezetek
2026. június 25., csütörtök

Újra utcára vonultak a tanügyi szakszervezetek

2026. június 25., csütörtök

Kormányalakítás: újabb egyeztetésre ült össze Kelemen, Bolojan és Fritz

Zajlanak a lehetséges kormányról szóló egyeztetések, miután Nicușor Dan államfő közölte: péntekre várja a nyugatbarát pártok javaslatait egy lehetséges új kabinetről.

Kormányalakítás: újabb egyeztetésre ült össze Kelemen, Bolojan és Fritz
Hirdetés
2026. június 25., csütörtök

Simion: Nicușor Dan egyik tanácsosa megpróbált meggyőzni, hogy az AUR szavazza meg a Veștea-kormányt

Nicușor Dan államfő egyik tanácsadója megpróbálta meggyőzni George Simiont, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnökét, hogy szavazzon bizalmat az Adrian Veștea vezette kormánynak a hétfő esti parlamenti szavazáson.

Simion: Nicușor Dan egyik tanácsosa megpróbált meggyőzni, hogy az AUR szavazza meg a Veștea-kormányt
2026. június 25., csütörtök

Nicuşor Dan péntekre várja a Nyugat-barát pártok képviselőinek kormányalakítási javaslatait

Péntekre várja Nicuşor Dan államfő, hogy a Nyugat-barát pártok javaslatokat tegyenek neki a következő kormányra vonatkozóan.

Nicuşor Dan péntekre várja a Nyugat-barát pártok képviselőinek kormányalakítási javaslatait
Hirdetés
2026. június 24., szerda

Az USR készen áll a PNL-vel és az RMDSZ-szel közös kormányzásra

A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) a Nemzeti Liberális Párttal (PNL) és az RMDSZ-szel közös kisebbségi kormány alakítását szorgalmazza – derül ki Dominic Fritz USR-elnök szerda esti Facebook-bejegyzéséből.

Az USR készen áll a PNL-vel és az RMDSZ-szel közös kormányzásra
2026. június 24., szerda

Üzembe helyezte a román légvédelem az amerikai drónelhárító rendszert

Üzembe helyezték és integrálták a román hadsereg légvédelmi rendszerébe a Merops drónelhárító rendszert, amelyet az Egyesült Államok adott át Romániának – tájékoztatott szerdán a védelmi minisztérium.

Üzembe helyezte a román légvédelem az amerikai drónelhárító rendszert
2026. június 24., szerda

Immár hivatalos: marad az árréskorlátozás!

Nicușor Dan államfő szerdán Kihirdette az alapélelmiszerek árréskorlátozását 2026. december 31-ig meghosszabbító jogszabályt.

Immár hivatalos: marad az árréskorlátozás!
Hirdetés
Hirdetés