
Fotó: Haáz Vince
A koronavírus-járvány terjedését megakadályozni hivatott eddigi óvintézkedések fényében meghökkentő bejelentést tett kedden este a román belügyminiszter: az ortodox húsvét közeledtével a rendőrség segítségével juttatják el a fényt és a megáldott ételt a lakosságnak.
2020. április 14., 20:252020. április 14., 20:25
2020. április 15., 10:462020. április 15., 10:46
Mindez annak tulajdonítható, hogy a bukaresti belügyminisztérium megállapodást kötött a román ortodox patriarchátussal. Marcel Vela belügyi tárcavezető ismertetése szerint a görögkeleti egyház hívei az ortodox nagypénteken és nagyszombaton (április 17 és 18) vehetik át a szentelt kenyeret és bort tartalmazó csomagokat az ortodox templomoknál, egyházközségeknél erre kijelölt helyeken reggel 7 és 17 óra között. A templomokhoz igyekvő híveknek ennek megfelelően kell kitölteniük a saját felelősségre kiállított nyilatkozatokat.
Marcel Vela elmondta, a Daniel ortodox pátriárkával között megállapodás értelmében az egyházi alkalmazottak és önkéntesek szervezőként gondoskodni fognak arról, hogy a szentelt kenyeret tartalmazó csomagok szétosztása közben a hívek betartsák a kötelező távolságot egymás között. Húsvétszombat estéjén az ortodox egyház lelkészei és önkéntesei szabadon közlekedhetnek az ország településein, és eljuttathatják a hívek otthonába a szent fényt; nekik kötelező kitűzőt, védőmaszkot és -kesztyűt hordaniuk. „A hívek számára megengedett lesz, hogy kimenjenek a lakóházuk, udvaruk vagy a tömbházuk elé, és a zsúfoltság elkerülésével, a legtöbb három fő együtt tartózkodására vonatkozó korlátozás betartásával átvehetik a szent fényt. Tömbházak esetében kéthárom lakos tovább adja a papoktól, önkéntesektől átvett lángot a szomszédoknak” – vázolta a húsvéti teendőket a román belügyminiszter.
Marcel Vela belügyminiszter
Fotó: Marcel Vela/Facebook
Marcel Vela beszámolójából kiderül: a román rendőrség szolgálatot teljesítő egységei az országutakon és a határátkelőhelyeken egyaránt részt vesznek a szent fény szétosztásában a közlekedő hívek számára. A kórházakhoz, szociális központokhoz és a karanténközpontokhoz ugyancsak a belügyminisztérium munkatársai fogják eljuttatni a húsvéti lángot a templomoktól. A belügyminiszter egyébként bejelentését azzal kezdte, hogy megköszönte a romániai katolikus és protestáns híveknek, miszerint példamutatóan otthon maradtak, és húsvétjuk alkalmából nem látogatták meg a templomukat...

„De hát a vírust itthon is elkaphatom” – vonta meg a vállát a kolozsvári repülőtéren a németországi járatra várakozó, több hónapos idénymunkára tartó férfi, amikor arról kérdeztem, nem tart-e fertőzéstől most, a világjárvány idején.
A bejelentés, a román belügyminisztérium alakulatainak a húsvéti szokások során esedékes asszisztenciája különösen a hatóságok részéről eddig elhangzott, az otthon maradást, közterületen pedig a távolságtartást intelmek fényében különösen furcsa. A tárcavezető által vázolt forgatókönyve alapján ugyanis ortodox húsvétkor polgárok százezrei fognak szabadon közlekedni az utcákon, teret adva a vírus terjesztésének.
Orban: a szabályok betartásával elkerülhető a megfertőződés veszélye
Ludovic Orban miniszterelnök kedd este úgy nyilatkozott: amennyiben tiszteletben tartják a belügyminisztérium és a román ortodox egyház közötti megállapodásban foglaltakat, nem áll fenn a koronavírus terjedésének kockázata. „Az együttműködést úgy gondolták ki, hogy ha tiszteletben tartják az abban foglaltakat, akkor nem áll fenn a vírus terjedésének veszélye” – jelentette ki a kormányfő a Realitatea Plus műsorában. Ludovic Orban azt mondta: csendőrök és rendőrök fogják felügyelni a szabályok betartását, ugyanakkor a plébániák képviselői is részt vesznek majd a szent láng házról-házra való eljuttatásában. A miniszterelnök egyúttal köszönetet mondott azoknak a külföldön élő román állampolgároknak, akik úgy döntöttek, hogy nem jönnek haza húsvétra. „Bölcsen cselekedtek, főleg annak tudatában, hogy sokan közülük olyan országban élnek és dolgoznak, ahol nagyon terjed a járvány. Megértették, hogy sokkal jobbat tesznek családtagjaiknak, barátaiknak azzal, ha nem jönnek haza húsvétra, és ezt nagyon köszönöm nekik. Örülök, hogy felhívásaink meghozták a várt eredményt” – mondta Ludovic Orban.
Romániában keresel munkát? A Jooble összegyűjti az összes román állást egy helyen. Olvasd el tippjeinket, és találj munkát gyorsan!
A parlament épülete előtt tiltakoznak a tanügyi szakszervezetek a 141-es törvény megszorító intézkedései és a közalkalmazotti bértörvény tervezetének előírásai miatt.
Zajlanak a lehetséges kormányról szóló egyeztetések, miután Nicușor Dan államfő közölte: péntekre várja a nyugatbarát pártok javaslatait egy lehetséges új kabinetről.
Nicușor Dan államfő egyik tanácsadója megpróbálta meggyőzni George Simiont, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnökét, hogy szavazzon bizalmat az Adrian Veștea vezette kormánynak a hétfő esti parlamenti szavazáson.
Péntekre várja Nicuşor Dan államfő, hogy a Nyugat-barát pártok javaslatokat tegyenek neki a következő kormányra vonatkozóan.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) a Nemzeti Liberális Párttal (PNL) és az RMDSZ-szel közös kisebbségi kormány alakítását szorgalmazza – derül ki Dominic Fritz USR-elnök szerda esti Facebook-bejegyzéséből.
Üzembe helyezték és integrálták a román hadsereg légvédelmi rendszerébe a Merops drónelhárító rendszert, amelyet az Egyesült Államok adott át Romániának – tájékoztatott szerdán a védelmi minisztérium.
Nicușor Dan államfő szerdán Kihirdette az alapélelmiszerek árréskorlátozását 2026. december 31-ig meghosszabbító jogszabályt.
Körvonalazódni látszik egy politikai megállapodás lehetősége a kormányalakítás szempontjából – jelentette ki szerdán a parlamentben Csoma Botond, az RMDSZ sajtószóvivője, egyben képviselőházi frakcióvezetője.
10 hozzászólás