
Marcel Vela új egyezségre jutott az ortodox egyházzal
Fotó: Gov.ro
Módosította a bukaresti belügyminisztérium a román ortodox egyházzal kötött megállapodását, ennek megfelelően nem mehetnek a hívek a templomokhoz a szentelt pászkáért, és a rendvédelmi szervek sem vesznek részt a szent láng szétosztásában.
2020. április 15., 23:012020. április 15., 23:01
2020. április 16., 00:102020. április 16., 00:10
Minderről szerdán késő este számolt be Marcel Vela belügyminiszter, aki jelentős felháborodást, ugyanakkor Klaus Johannis államfő és a Ludovic Orban vezette kormány közötti konfliktust váltott ki előző napi bejelentésével. Eszerint jelentős enyhítést foganatosítottak volna az új típusú koronavírus-járvány idején bevezetett korlátozó intézkedéseken az ortodox húsvét idejére. A belügyi tárca vezetőjének szerda esti közlése szerint a most hétvégi ortodox húsvét alkalmából a hívek távolmaradásával rendeznek misét a romániai görögkeleti templomokban.
Az ortodox papok és az egyház önkéntesei ortodox nagypénteken és nagyszombaton, valamint húsvét vasárnap, 8 és 17 óra között viszik haza a híveknek a szentelt kenyeret és bort tartalmazó csomagokat. A lelkészeknek, önkénteseknek kötelező módon védőmaszkot és kesztyűt kell hordaniuk, és legtöbb ötfős csoportokban közlekedhetnek.
A belügyminiszter közölte, a Daniel ortodox pátriárkával szerdán folytatott újabb megbeszélés nyomán a hívek otthon, az ablakon keresztül vagy a lakóházuk küszöbén vehetik majd át az ünnepi lángot szombat este és éjjel, anélkül, hogy kimennének az utcára. Tömbházak esetében egyetlen személy, a lakótársulások képviselője veheti át a lángot, ugyancsak anélkül, hogy kilépne az utcára. Az eredeti terv az lett volna, hogy a láng szétosztásában a román belügyminisztérium alakulatai vennének részt. A rendőrség szerepe ezúttal az lesz, hogy a lelkész nélküli kórházakba, szociális otthonokba, karanténközpontokba juttassák el az ünnepi lángot. Megjegyzendő, hogy Marcel Vela szerint a járvány terjedésére vonatkozó legújabb szakértői becslésekre tekintettel volt szükség a megállapodás módosítására. Rövid nyilatkozata végén a belügyminiszter megköszönte Daniel ortodox pátriárka együttműködését.
Az elnök leszögezte: nem ért egyet azzal, hogy a hét végi ortodox húsvét idején enyhítsék a járvány miatt elrendelt kijárási korlátozásokat, ezért a belügyminisztérium és az ortodox egyház között erről kötött megállapodás felülvizsgálatára szólította a kormányt. Johannis leszögezte: szó sem lehet a rendkívüli állapottal kapcsolatos óvintézkedések enyhítéséről, egyúttal felhívást intézett a román állampolgárokhoz: maradjanak otthon ortodox húsvétkor, ellenkező esetben „az ünnepek után temetések lesznek”.
Az ortodox egyházzal kötött megállapodást több parlamenti párt – köztük az RMDSZ – is elítélte, arra hivatkozva, hogy az engedmények lenullázzák mindazt, amit a szigorító intézkedéseknek köszönhetően közösen elért a társadalom a koronavírus-járvány elleni küzdelemben. Később a nap folyamán a szövetség szóvivője, Hegedüs Csilla útján Marcel Vela lemondását követelte. Az Erdélyi Magyar Szövetség (EMSZ) álláspontja szerint milliók életét kockáztatja a román ortodox egyház és a belügyminisztérium azzal, hogy megegyeztek az ortodox húsvét megünnepléséről, ezért az alakulat közölte: ügyészségi feljelentést tesz a belügyminiszter és az ortodox pátriárka ellen.
Romániában keresel munkát? A Jooble összegyűjti az összes román állást egy helyen. Olvasd el tippjeinket, és találj munkát gyorsan!
A parlament épülete előtt tiltakoznak a tanügyi szakszervezetek a 141-es törvény megszorító intézkedései és a közalkalmazotti bértörvény tervezetének előírásai miatt.
Zajlanak a lehetséges kormányról szóló egyeztetések, miután Nicușor Dan államfő közölte: péntekre várja a nyugatbarát pártok javaslatait egy lehetséges új kabinetről.
Nicușor Dan államfő egyik tanácsadója megpróbálta meggyőzni George Simiont, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnökét, hogy szavazzon bizalmat az Adrian Veștea vezette kormánynak a hétfő esti parlamenti szavazáson.
Péntekre várja Nicuşor Dan államfő, hogy a Nyugat-barát pártok javaslatokat tegyenek neki a következő kormányra vonatkozóan.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) a Nemzeti Liberális Párttal (PNL) és az RMDSZ-szel közös kisebbségi kormány alakítását szorgalmazza – derül ki Dominic Fritz USR-elnök szerda esti Facebook-bejegyzéséből.
Üzembe helyezték és integrálták a román hadsereg légvédelmi rendszerébe a Merops drónelhárító rendszert, amelyet az Egyesült Államok adott át Romániának – tájékoztatott szerdán a védelmi minisztérium.
Nicușor Dan államfő szerdán Kihirdette az alapélelmiszerek árréskorlátozását 2026. december 31-ig meghosszabbító jogszabályt.
Körvonalazódni látszik egy politikai megállapodás lehetősége a kormányalakítás szempontjából – jelentette ki szerdán a parlamentben Csoma Botond, az RMDSZ sajtószóvivője, egyben képviselőházi frakcióvezetője.
szóljon hozzá!