
Ioana Mihăilă egészségügyi miniszter a hétvégén maga is beszállt az immunizálásba egy nagyváradi oltóponton
Fotó: Egészségügyi minisztérium
Az ország számos településén rendezett oltási maraton ellenére is kevés az esély a hatóságok által kitűzött cél teljesítésére, ötmillió embert beoltani júniusig koronavírus ellen mindkét dózissal. A járvány mindenesetre jelentősen lassulni kezdett.
2021. május 09., 17:262021. május 09., 17:26
2021. május 09., 17:392021. május 09., 17:39
Percenként öt ember kapja meg a koronvírus elleni oltás első adagját a bukaresti oltási maraton keretében a hétvégén. A Sala Palatului kongresszusi központban és a nemzeti könyvtár előcsarnokában a bukaresti orvosi egyetem mintegy 1200 önkéntese (orvosok, asszisztensek, rezidensek és orvostanhallgatók) ötven oltópontot rendeztek be, ahol péntek 16 órától hétfő reggel 8 óráig bárki előjegyzés nélkül, személyi igazolvány alapján megkaphatta-megkaphatja az oltást. Eredetileg tízezer adag Pfizer vakcinát készítettek elő, mivel azonban szombat délutánig 7165 adag elfogyott, intézkedtek a készlet kiegészítéséről.
A polgártársait oltásra buzdító Florin Cîțu miniszterelnök egy térképet is feltöltött közösségi oldalára, amelyen azt a 15 települést tüntette fel, ahol autós oltópontok és oltási maratonok várták a hétvégén vagy a következő napokban azokat, akik „bürokrácia” nélkül akarják beoltatni magukat.
Az oltáshoz való hozzáférés megkönnyítése ellenére Ioana Mihăilă egészségügyi miniszter vasárnap úgy vélekedett,
Rendkívül népszerű volt a bukaresti oltási maraton
Fotó: Rovaccinare
A nemrég kinevezett tárcavezető szerint az immunizálás mértéke immár elsősorban a lakosságon múlik, mivel elegendő mennyiségű vakcina érkezik folyamatosan az országba, megfelelő számú oltóközpont működik, és háromezer háziorvos is csatlakozott az oltási folyamathoz.
– nyilatkozta a Prima Tv-nek vasárnap a miniszter, aki a hétvégén maga is beszállt az immunizálásba egy nagyváradi oltóponton. Ioana Mihăilă hozzátette: amikor megfelelő számú ember beoltatja magát koronavírus ellen, nem lesz már szükség korlátozó intézkedésekre, most azonban még nem tartunk ott.
A szombaton közölt adatok szerint 24 óra alatt országszerte 110 ezer ember kapta meg a Covid-19 elleni vakcina első vagy második adagját az országban, ahol eddig 3,5 millió embert, a felnőtt lakosság 22,2 százalékát oltották be egy adag koronavírus elleni vakcinával, közülük 2,3 millió (14,4 százalék) a második dózist is megkapta.
Fotó: Rovaccinare
Az országban elsőként Temesváron rendeztek két hete egy – az éjszakai kijárási tilalom elleni „lázadásként” is népszerűnek bizonyult – háromnapos oltási maratont, amelyen több mint 6700 ember jelentkezett a vakcináért. Ennek sikerén felbuzdulva az ország számos más nagyvárosa próbálta hasonló módszerrel népszerűsíteni a vakcinát.
A hétvégén Aradon, Focșani városában és a törcsvári kastélyban is rendeztek hasonló akciót, az ország hét katonakórháza pedig egy héten keresztül megszakítás nélkül fogadja a vakcinára jelentkezőket. Romániában egyébként szombattól kezdődően bármelyik oltópontnál előzetes előjegyzés nélkül kaphatnak oltást a jelentkezők, de csak a szabad kapacitás függvényében, ugyanis elsőbbséget élveznek azok, akik interneten regisztráltak és időpontot foglaltak.
Nicuşor Dan leváltásának szükségességét vetette fel Ludovic Orban volt nemzeti liberális párti miniszterelnök.
Hétfő késő estére már le is tudhatják az Adrian Veştea kijelölt kormányfő által összeállított kormányról szóló bizalmi szavazást a parlamentben.
Elkezdődött hétfőn az országos képességfelmérő vizsga, amelyre több mint 148 ezer nyolcadik osztályt végzett tanuló iratkozott fel. Az oktatási minisztérium tájékoztatása szerint a felmérőt 2956 vizsgaközpontban szervezik meg.
A Nemzeti Liberális Pártban (PNL) Adrian Veștea a leggyengébb láncszem – jelentette ki Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök, a párt elnöke a kijelölt miniszterelnökről.
Bár Adrian Veștea kijelölt minisztereln9k, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) kizárás előtt álló első alelnöke vasárnap este beterjesztette leendő kormánya névsorát, továbbra sincs sok esély arra, hogy a parlament bizalmat szavazzon neki.
Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök bejelentette: beterjesztette a parlament elé kormánya névsorát és programját. Erről Veștea vasárnap késő este a Facebook-oldalán közzétett bejegyzésben adott hírt.
A kormány azzal próbálja ellensúlyozni a munkaerőhiányt, hogy évente több tízezer munkavállalót hoz be az Európai Unión kívülről, ahelyett, hogy olyan politikákat fogadna el, amelyek a diaszpórában élő románok hazatérését és a bérek emelését célozzák.
A PNL nem támogatja a Veștea-kabinetet, és azt javasolja a pártoknak és Nicușor Dan államfőnek, hogy kössenek hat hónapra szóló megállapodást egy kisebbségi kormány támogatásáról – jelentette be vasárnap Ilie Bolojan frissen újraválasztott pártelnök.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) vezetősége vasárnap megszavazta, hogy belép az Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök kormányába – nyilatkozták politikai források a Hotnews.ro portálnak.
Az Adrian Veștea kijelölt miniszterelnököt támogató liberális politikusok megtámadják a bíróságon a Nemzeti Liberális Párt (PNL) vasárnapi kongresszusán elfogadott határozatokat az Agerpres által idézett politikai források szerint.
szóljon hozzá!