
Fotó: Pinti Attila
A háziorvosok és a járóbeteg-rendelőkben dolgozók védőfelszerelést kapnak, az egészségügyben dolgozók pedig elsőbbséget fognak élvezni a tesztelésnél, hogy kiderüljön, megfertőződtek-e a koronavírussal – jelentette be pénteken Ludovic Orban kormányfő és Nelu Tătaru új egészségügyi miniszter, miután a Covid-19-járvány kapcsán foganatosítandó sürgős intézkedésekről egyeztettek.
2020. március 27., 15:472020. március 27., 15:47
2020. március 27., 16:522020. március 27., 16:52
„Tárgyaltunk arról, hogy sürgősen védőfelszereléseket kell vásárolni, ami megvédi a közegészségügyi igazgatóságoknál dolgozókat a koronavírus ellen folytatott küzdelemben. Személyesen kértem Nelu Tătaru minisztertől, hogy biztosítsanak védőfelszerelést, fertőtlenítőszert a háziorvosoknak és a járóbeteg-rendelőkben dolgozó orvosoknak. Bízom abban, hogy Tătaru miniszter úr elbír ezzel a soha nem látott kihívással” – mondta a román miniszterelnök a találkozót követően.
Nelu Tătaru egészségügyi miniszter közben arról beszélt, hogy az egészségügyben dolgozók elsőbbséget fognak élvezni a tesztelésnél, hogy kiderüljön, megfertőződtek-e a koronavírussal. Mint hangsúlyozta:
„Az egészségügyi intézmények szintjén biztosítjuk a szükséges gépeket, felszereléseket, fogyóanyagot, védőruházatot, illetve a szükséges teszteket. Vigyázunk az alkalmazottainkra, nehezebb hetek következnek, lesznek súlyos esetek, lesznek kritikus esetek, de túléljük ezt az időszakot, és megerősödve kerülünk ki belőle” – hangsúlyozta az egészségügyi tárca újonnan kinevezett vezetője.
Utalva a suceavai esetre, ahol nagyon sok kórházi alkalmazottnál diagnosztizáltak koronavírust, hozzátette: helyi szinteken újra kell indítani bizonyos procedúrákat. „Helyben nagyon sok mindenen kell változtatni. Újra kell indítani bizonyos procedúrákat, amelyeket mind az egészségügyben dolgozóknak, mind a közegészségügyi igazgatóknak, mind a kórházmenedzsmentnek, mind pedig a helyi hatóságoknak tiszteletben kell tartaniuk.
– hangsúlyozta Nelu Tătaru.
A hatóságok hivatalos adatai szerint csütörtökig az egészségügyben dolgozók közül 153 személynél diagnosztizáltak koronavírust. A legtöbb fertőzött orvos Bukarestben van. Romániában péntek délig 24 személy halálát okozta a Covid-19.
Új algoritmus alapján választják ki, hogy kiken végzik el a koronavírustesztet
Aktualizálta pénteken az Országos Közegészségügyi Intézet a Covid-19 tesztelését szabályozó algoritmust. A Fertőző Betegségeket Ellenőrző és Felügyelő Országos Központ által kidolgozott új eljárási mód azt a célt szolgálja, hogy mielőbb kiszűrjék a koronavírusos megfertőződéseket a vírus terjedésének megakadályozása érdekében – tájékoztat az Agerpres. Ennek alapján a prioritási sorrend a következőképpen alakul a koronavírus-tesztek elvégzése szempontjából:
* Tünetekre panaszkodó személyek, akik külföldi úton voltak;
* Az igazoltan fertőzött személyek kontaktjai, amennyiben tüneteik vannak;
* Tünetekkel rendelkező egészségügyi személyzet;
* Ismeretlen előzményű tüdőgyulladásos esetek;
* Ismeretlen előzményű légúti megbetegedések;
* Állami gondozásban lévő, tünetekkel rendelkező személyek;
* Szervátültetés előtt álló tünetmentes személyek és hematopoetikus őssejt-donorok a levétel előtt.
A tesztelés csak orvosi javaslatra történik úgy a közegészségügyi, mint a magán egészségügyi rendszerben. A dokumentum szerint nem tesztelik az igazoltan fertőzöttek kontaktjait, amennyiben tünetmentesek, ideértve az egészségügyi személyzetet is. Nem tesztelik azokat sem, akik külföldi úton voltak, de nincsenek tüneteik.
Jelentős könnyítést hozhat az autósok számára a héten elfogadott törvénytervezet: ha a rendőr az adatbázisokból ellenőrizni tudja a sofőr adatait, a jövőben nem büntetnék meg azért, mert otthon felejtette a jogosítványát vagy más kötelező okmányait.
Romániában keresel munkát? A Jooble összegyűjti az összes román állást egy helyen. Olvasd el tippjeinket, és találj munkát gyorsan!
A parlament épülete előtt tiltakoznak a tanügyi szakszervezetek a 141-es törvény megszorító intézkedései és a közalkalmazotti bértörvény tervezetének előírásai miatt.
Zajlanak a lehetséges kormányról szóló egyeztetések, miután Nicușor Dan államfő közölte: péntekre várja a nyugatbarát pártok javaslatait egy lehetséges új kabinetről.
Nicușor Dan államfő egyik tanácsadója megpróbálta meggyőzni George Simiont, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnökét, hogy szavazzon bizalmat az Adrian Veștea vezette kormánynak a hétfő esti parlamenti szavazáson.
Péntekre várja Nicuşor Dan államfő, hogy a Nyugat-barát pártok javaslatokat tegyenek neki a következő kormányra vonatkozóan.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) a Nemzeti Liberális Párttal (PNL) és az RMDSZ-szel közös kisebbségi kormány alakítását szorgalmazza – derül ki Dominic Fritz USR-elnök szerda esti Facebook-bejegyzéséből.
Üzembe helyezték és integrálták a román hadsereg légvédelmi rendszerébe a Merops drónelhárító rendszert, amelyet az Egyesült Államok adott át Romániának – tájékoztatott szerdán a védelmi minisztérium.
Nicușor Dan államfő szerdán Kihirdette az alapélelmiszerek árréskorlátozását 2026. december 31-ig meghosszabbító jogszabályt.
szóljon hozzá!