
Fotó: Egészségügyi minisztérium
Menesztik a kormányból Vlad Voiculescu egészségügyi minisztert – Florin Cîțu miniszterelnök szerda délelőtt Facebook-bejegyzésben jelentette be, hogy már továbbította is Klaus Iohannis államfőhöz a tárcavezető tisztségből történő visszahívásáról szóló dokumentumokat.
2021. április 14., 11:262021. április 14., 11:26
2021. április 15., 14:182021. április 15., 14:18
A menesztés mögött az áll, hogy Andreea Moldovan egészségügyi minisztériumi államtitkár miniszterelnöki jóváhagyás és a kormánnyal való egyeztetés nélkül, rendeletben módosította a koronavírus-járvány miatti karantén bevezetésének kritériumait.
„Ma továbbítottam Klaus Iohannis elnök úrnak Vald Voiculescu egészségügyi miniszter tisztségből való visszahívásáról szóló dokumentumokat. Az ügyvivő miniszteri teendőket Dan Barna kormányfőhelyettes fogja ellátni az új tárcavezető kinevezéséig. Továbbá Andreea Moldovan egészségügyi minisztériumi államtitkár menesztéséről is határoztam, a döntés a mai nap folyamán meg fog jelenni a Hivatalos Közlönyben” – írta Florin Cîțu a közösségi oldalon.
Ezt megelőzően az egészségügyi tárca körüli folyamatos botrányok miatt rendkívül elégedetlen miniszterelnök találkozott Dan Barna kormányfőhelyettessel. A találkozó előtt pedig Cîțu a Digi 24 hírtelevízió értesülései szerint egyeztetett Klaus Iohannisszal is arról, hogy meneszteni kívánja az egészségügyi minisztert, és az államfő egyetértett vele.
Vlad Voiculescu amúgy az első miniszter, aki távozik a kormányból azután, hogy 2020. december 23-án a Cîțu-kabinet letette a hivatali esküt.
Közben a szövetségből olyan hangok is hallatszanak, amelyek szerint a kormánykoalíció sorsa is veszélyben lehet. Ionuț Moșteanu USR-s parlamenti képviselő szerdán, miután hivatalossá vált, hogy menesztik az egészségügyi minisztert, indokolatlannak és Florin Cîțu által elkövetett koalíción belüli agressziónak nevezte a döntést.
A témáról a honatya bejelentése szerint a pártszövetség szerda délutáni elnökségi ülésén egyeztetnek.

Elfogadhatatlannak tartja az egészségügyi miniszter leváltásának módját Dacian Cioloş, a kormányzó USR-PLUS Szövetséget alkotó PLUS elnöke. Közben az USR számos képviselője Florin Cîţu kormányfő visszalépését követeli.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök, miniszterelnök-helyettes szerint a koalíciónak folytatnia kell a munkát.
Az Agerpres hírügynökség kérdésére leszögezte: egy miniszter menesztéséről szóló döntést a kormányfőnek kell meghoznia, az ő alkotmányos joga, a döntést „nem kommentálják, hanem bejelentik, és gyakorlatba ültetik”. „Ezért nincs nagyon, amit hozzáfűznöm.
– fogalmazott Kelemen Hunor.
Mint mondta, várják az új egészségügyi miniszter nevesítését, ez a feladat pedig az USR–PLUS-ra hárul. Annyit még megjegyzett, hogy ennek minél hamarabb meg kellene történnie.
Marcel Ciolacu, az ellenzéki Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke eközben úgy véli, „nagyon későn született meg Vlad Voiculescu tisztségéből történő visszahívásáról szóló döntés azon románok számára, akik életüket vesztették vagy tönkretették egészségüket”. Szerda déli Facebook-bejegyzésében Ciolacu felrótta Klaus Iohannis államfőnek és a kormánykoalíciót alkotó alakulatoknak, hogy mostanáig védelmezték „ezt a katasztrófa minisztert”.
– szögezte le Marcel Ciolacu.
Hétfőn 12 órakor lejárt az ultimátum, amelyben a Nemzeti Liberális Pártból (PNL) vezetése felszólított öt politikust, hogy lépjenek ki a pártból, ellenkező esetben kizárják őket a PNL-ből.
Nicuşor Dan leváltásának szükségességét vetette fel Ludovic Orban volt nemzeti liberális párti miniszterelnök.
Hétfő késő estére már le is tudhatják az Adrian Veştea kijelölt kormányfő által összeállított kormányról szóló bizalmi szavazást a parlamentben.
Elkezdődött hétfőn az országos képességfelmérő vizsga, amelyre több mint 148 ezer nyolcadik osztályt végzett tanuló iratkozott fel. Az oktatási minisztérium tájékoztatása szerint a felmérőt 2956 vizsgaközpontban szervezik meg.
A Nemzeti Liberális Pártban (PNL) Adrian Veștea a leggyengébb láncszem – jelentette ki Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök, a párt elnöke a kijelölt miniszterelnökről.
Bár Adrian Veștea kijelölt minisztereln9k, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) kizárás előtt álló első alelnöke vasárnap este beterjesztette leendő kormánya névsorát, továbbra sincs sok esély arra, hogy a parlament bizalmat szavazzon neki.
Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök bejelentette: beterjesztette a parlament elé kormánya névsorát és programját. Erről Veștea vasárnap késő este a Facebook-oldalán közzétett bejegyzésben adott hírt.
A kormány azzal próbálja ellensúlyozni a munkaerőhiányt, hogy évente több tízezer munkavállalót hoz be az Európai Unión kívülről, ahelyett, hogy olyan politikákat fogadna el, amelyek a diaszpórában élő románok hazatérését és a bérek emelését célozzák.
A PNL nem támogatja a Veștea-kabinetet, és azt javasolja a pártoknak és Nicușor Dan államfőnek, hogy kössenek hat hónapra szóló megállapodást egy kisebbségi kormány támogatásáról – jelentette be vasárnap Ilie Bolojan frissen újraválasztott pártelnök.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) vezetősége vasárnap megszavazta, hogy belép az Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök kormányába – nyilatkozták politikai források a Hotnews.ro portálnak.
szóljon hozzá!